Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Σε ευχαριστώ , αυτο βρήκα κι εγω λίγο πιο πριν και το διάβασα , φαινεται πολύ κατατοπιστικό , ποσο χρόνο σου πήρε απο την ωρα που εστειλες τα χαρτιά; Εστειλες και πρωτότυπα η μόνο μεταφράσεις.

    Comment


      #17
      Originally posted by parara View Post
      Σε ευχαριστώ , αυτο βρήκα κι εγω λίγο πιο πριν και το διάβασα , φαινεται πολύ κατατοπιστικό , ποσο χρόνο σου πήρε απο την ωρα που εστειλες τα χαρτιά; Εστειλες και πρωτότυπα η μόνο μεταφράσεις.
      Πιστοποιημένα αντίγραφα βγάζεις σε όλα μετά τα μεταφράζεις και μετά τα στέλενεις μαζί με τα 3 narrative που πρέπει να γράψεις και με το πιτοποιητικό IELTS που έχεις πάρει. Συμπληρώνεις την αίτηση , πληρώνεις με πιστωτική κάρτα και καμμιά 500αριά δολλάρια και τα στέλνεις και μετά από κάποιο καιρρό παίρνεις την απάντησή τους ταχυδρομικά, με την οποία απάντηση έχεις την δυνατότητα να γραφτείς και σαν μέλος των engineers australia αφού πληρώσεις αλλά 500 δολλάρια το χρόνο ή 300 αν είσαι άνεργος. Τουλάχιστον εγώ αυτή την σειρά ακολούθησα.

      Comment


        #18
        Ευχαριστω και σε σενα demi , τα αντιγραφα μπορω να τα θεωρησω σε οποιαδήποτε Ελληνική αρχή (π.χ ΚΕΠ) ή μονο στην πρεσβεία τους , και η μετάφραση πρέπει να γίνει στην πρεσβεία τους η σε οποιαδήποτε γραφείο μεταφράσεων με σχετική άδεια (αν και απο ότι διάβασα ισχύει το δευτερο ...αν θυμάμαι καλά κάπου μέσα γράφει ότι πρεπει να μεταφραστεί από διερμηνέα-μεταφραστή αδειούχο και αναγνωρισμενο). Εσυ ποια "οδό" ακολούθησες ...έχεις κάποια πρόταση;

        Comment


          #19
          Originally posted by demi View Post
          Πιστοποιημένα αντίγραφα βγάζεις σε όλα μετά τα μεταφράζεις και μετά τα στέλενεις μαζί με τα 3 narrative που πρέπει να γράψεις και με το πιτοποιητικό IELTS που έχεις πάρει. Συμπληρώνεις την αίτηση , πληρώνεις με πιστωτική κάρτα και καμμιά 500αριά δολλάρια και τα στέλνεις και μετά από κάποιο καιρρό παίρνεις την απάντησή τους ταχυδρομικά, με την οποία απάντηση έχεις την δυνατότητα να γραφτείς και σαν μέλος των engineers australia αφού πληρώσεις αλλά 500 δολλάρια το χρόνο ή 300 αν είσαι άνεργος. Τουλάχιστον εγώ αυτή την σειρά ακολούθησα.
          Πρέπει να έχεις IELTS απο ότι είδα μετα απο 1/7 κ να μην έχεις σε δέχονται αλλα αρκει να έχεις τους υπόλοιπους πόντους.. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;;;

          Comment


            #20
            Originally posted by parara View Post
            Ευχαριστω και σε σενα demi , τα αντιγραφα μπορω να τα θεωρησω σε οποιαδήποτε Ελληνική αρχή (π.χ ΚΕΠ) ή μονο στην πρεσβεία τους , και η μετάφραση πρέπει να γίνει στην πρεσβεία τους η σε οποιαδήποτε γραφείο μεταφράσεων με σχετική άδεια (αν και απο ότι διάβασα ισχύει το δευτερο ...αν θυμάμαι καλά κάπου μέσα γράφει ότι πρεπει να μεταφραστεί από διερμηνέα-μεταφραστή αδειούχο και αναγνωρισμενο). Εσυ ποια "οδό" ακολούθησες ...έχεις κάποια πρόταση;
            Από την στιγμή που τα παραλάβουν, η διαδικασία κρατάει 16 εβδομάδες μεχρι να πάρεις απάντηση. Δημόσια έγγραφα μπορείς να τα επικυρώσεις στο ΚΕΠ, ενώ ιδιωτικά σε δικηγόρο. Μετάφραση οχι φυσικά στην πρεσβεία τους, στην μεταφραστική υπηρεσία του ΥΠΕΞ (http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/...rpret_Service/) ή σε ιδιώτη δικηγόρο που να έχει όμως πιστοποιήσει την γλωσσομάθειά του. Προτείνω όμως το ΥΠΕΞ γιατί αν πας σε δικηγόρο που δεν ασχολείται μόνο με αυτο μπορει να σου πει μετέφρασέ το και φέρτο μου να υπογράψω, αλλά ορισμένα εγγραφα έχουν κάποια δυσκολία στη μετάφραση λόγω περίεργων όρων.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #21
              Originally posted by parara View Post
              Ευχαριστω και σε σενα demi , τα αντιγραφα μπορω να τα θεωρησω σε οποιαδήποτε Ελληνική αρχή (π.χ ΚΕΠ) ή μονο στην πρεσβεία τους , και η μετάφραση πρέπει να γίνει στην πρεσβεία τους η σε οποιαδήποτε γραφείο μεταφράσεων με σχετική άδεια (αν και απο ότι διάβασα ισχύει το δευτερο ...αν θυμάμαι καλά κάπου μέσα γράφει ότι πρεπει να μεταφραστεί από διερμηνέα-μεταφραστή αδειούχο και αναγνωρισμενο). Εσυ ποια "οδό" ακολούθησες ...έχεις κάποια πρόταση;
              Εγώ κάποια τα μετάφρασα στο ΥΠΕΞ και κάποια σε ιδιωτικό γραφεί μεταφραστικό γιατί ήμουν στην επαρχία και μακριά από το ΥΠΕΞ. Πήγα λοιπόν ένα καλό πακέτο στο ΥΠΕΞ και κάποια τελευταίας στιγμής τα έδωσα σε ιδιωτικό μεταφραστικό γραφείο. Προτείνω όμως καλύτερα το ΥΠΕΞ γιατί η χρέωση από ότι θυμάμαι είναι 10 ευρώ η σελίδα περίπου ενώ στο ιδιωτικό πλήρωσα 35 ευρώ την σελίδα. Το ΥΠΕΞ αν τους πάρεις τηλέφωνο μπορείς και να τα στείλεις με την courier και να στα επιστρέψουν επίσης με courier. Δεν χρειάζεται να πας εκεί . Αυτό όμως το έμαθα εκ των υστέρων.

              Comment


                #22
                Originally posted by Guderian View Post
                Πρέπει να έχεις IELTS απο ότι είδα μετα απο 1/7 κ να μην έχεις σε δέχονται αλλα αρκει να έχεις τους υπόλοιπους πόντους.. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;;;
                Ανεξάρτητα από τα της visa , για να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου μέσω των engineers australia χρειάζεσαι IELTS με βαθμό τουλάχιστον 6 στα 9. Εγώ ήμουν αυστραλή υπήκοος, δεν χρειαζόμουν visa και όμως για να μου αναγνωρίσουν το πτυχίο έπρεπε να έχω IELTS από 6 και πάνω . Αυτό δεν έχει αλλάξει ισχύει ακόμα σίγουρα. Εκτός και αν υπάρχει και κάποια άλλη αρχή αναγνώρισης που καλύπτει το δικό σου πτυχίο και αυτή δεν απαιτεί ielts.

                Comment


                  #23
                  Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου καλό είναι όποιος μπορεί να πάρει το IELTS. Ο λόγος είναι απλός : Ανεξάρτητα από τα πτυχία μας όλοι μας μιλάνε σπαστά αγγλικά. Όταν όμως κάποιος έχει έστω αυτό το πιστοποιητικό που αναγνωρίζεται και είναι γνωστό στην Αυστραλία δεν μπορεί κανείς να του πεί τίποτα, ούτε αφεντικό, ουτε μελλοντικός εργοδότης , ούτε συνάδελφος. Είναι τουλάχιστον ένας τρόπος να αποδείξει κανείς ότι έχει προσπαθήσει επίσημα να μάθει την γλώσσα τους. Κατά κάποιον τρόπο δηλαδή λειτουργεί λίο αποστομοτικά.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by demi View Post
                    Εγώ κάποια τα μετάφρασα στο ΥΠΕΞ και κάποια σε ιδιωτικό γραφεί μεταφραστικό γιατί ήμουν στην επαρχία και μακριά από το ΥΠΕΞ. Πήγα λοιπόν ένα καλό πακέτο στο ΥΠΕΞ και κάποια τελευταίας στιγμής τα έδωσα σε ιδιωτικό μεταφραστικό γραφείο. Προτείνω όμως καλύτερα το ΥΠΕΞ γιατί η χρέωση από ότι θυμάμαι είναι 10 ευρώ η σελίδα περίπου ενώ στο ιδιωτικό πλήρωσα 35 ευρώ την σελίδα. Το ΥΠΕΞ αν τους πάρεις τηλέφωνο μπορείς και να τα στείλεις με την courier και να στα επιστρέψουν επίσης με courier. Δεν χρειάζεται να πας εκεί . Αυτό όμως το έμαθα εκ των υστέρων.

                    Γίνεται και αποστολή με τα ΕΛΤΑ σαν συστημένο και κατόπιν συννενόησης για το κόστος ή μέσω του τιμοκαταλόγου στέλνεις ταυτόχρονα και μια ταχυδρομική επιταγή. Αν προκύψει διαφορά να πληρώσεις, σε παιρνουν τηλ και σου λενε στειλε αλλα τόσα για να στα στείλω πίσω ή σου βάζουν ρέστα στο φάκελο της επιστροφής. Μου έχουν τύχει και τα δύο.

                    Συμβουλη: Για κάποια βασικά έγγραφα ζητήστε και αντίγραφα της μετάφρασης. Κοστίζει επιπλέον 50Λ και σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί. Γλιτώνει χρήματα και κυρίως κόπο!
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #25
                      Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το θέμα που ξεκινήσατε. Είμαι καινούρια εδώ μέσα και είναι ακριβώς ό,τι πρέπει για κάποιες απορίες που έχω. Πρώτα πρώτα είμαι πτυχιούχος του τμήματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων του ΤΕΙ Πάτρας και όπως πολλά άλλα ΤΕΙ που έχει ιδρύσει το κράτος, δεν μας έχουνε δοθεί επαγγελματικά δικαιώματα.

                      Επειδή λοιπόν πλέον σκέφτομαι να αφήσω τη χώρα σύντομα γιατί με έχει φέρει στο αμήν σε πολλά θέματα και σκέφτομαι συγκεκριμένα για Αυστραλία, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας εάν γνωρίζετε εάν με συμφέρει η όχι και τι πιθανότητες έχω εκεί να βρω κάποια σχετική με το πτυχίο μου εργασία. Εννοείται ότι πάω με την προοπτική να ξεκινήσω από κάτι μικρό, δεν περιμένω να με υποδεχτούν με ανοιχτές τις πόρτες, απλά δεν ξέρω και γενικά κατά πόσον εκεί θα με αναγνωρίσουν σαν μηχανικό Ανακαίνισης Κτιρίων (ύστερα από σχετικές διαδικασίες φυσικά).

                      Και να σημειώσω κάτι τελευταίο και κλείνω. Σκέφτομαι πριν φύγω να πάω για μεταπτυχιακό στη Δανία (επειδή εκεί δεν υπάρχουν δίδακτρα, δεν είμαι σε θέση να πληρώνω και διαμονή και δίδακτρα) επάνω στην Αρχιτεκτονική και το Design. Απλά σκέφτομαι ότι εάν υπάρχουν ευκαιρίες και με το πτυχίο που ήδη έχω (το οποίο στην ουσία είναι βεβαίωση και όχι πτυχίο) να βρω κάτι στην Αυστραλία, γιατί να κάθομαι να σπουδάζω άλλα 2 χρόνια μόνο και μόνο για να πάρω και ένα πτυχίο Master?

                      Όποιος μπορεί να μου λύσει τις παραπάνω απορίες ή να με παραπέμψει σε κάποιο site σχετικό θα του/της ήμουνα ειλικρινά ευγνώμων, γιατί πρέπει επιτέλους να κινηθώ αναλόγως, δεν θέλω να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου απλά "καμαρώνοντας" το "πτυχίο" μου στην Ελλάδα...!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Eleni View Post
                        Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το θέμα που ξεκινήσατε. Είμαι καινούρια εδώ μέσα και είναι ακριβώς ό,τι πρέπει για κάποιες απορίες που έχω. Πρώτα πρώτα είμαι πτυχιούχος του τμήματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων του ΤΕΙ Πάτρας και όπως πολλά άλλα ΤΕΙ που έχει ιδρύσει το κράτος, δεν μας έχουνε δοθεί επαγγελματικά δικαιώματα.

                        Επειδή λοιπόν πλέον σκέφτομαι να αφήσω τη χώρα σύντομα γιατί με έχει φέρει στο αμήν σε πολλά θέματα και σκέφτομαι συγκεκριμένα για Αυστραλία, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας εάν γνωρίζετε εάν με συμφέρει η όχι και τι πιθανότητες έχω εκεί να βρω κάποια σχετική με το πτυχίο μου εργασία. Εννοείται ότι πάω με την προοπτική να ξεκινήσω από κάτι μικρό, δεν περιμένω να με υποδεχτούν με ανοιχτές τις πόρτες, απλά δεν ξέρω και γενικά κατά πόσον εκεί θα με αναγνωρίσουν σαν μηχανικό Ανακαίνισης Κτιρίων (ύστερα από σχετικές διαδικασίες φυσικά).

                        Και να σημειώσω κάτι τελευταίο και κλείνω. Σκέφτομαι πριν φύγω να πάω για μεταπτυχιακό στη Δανία (επειδή εκεί δεν υπάρχουν δίδακτρα, δεν είμαι σε θέση να πληρώνω και διαμονή και δίδακτρα) επάνω στην Αρχιτεκτονική και το Design. Απλά σκέφτομαι ότι εάν υπάρχουν ευκαιρίες και με το πτυχίο που ήδη έχω (το οποίο στην ουσία είναι βεβαίωση και όχι πτυχίο) να βρω κάτι στην Αυστραλία, γιατί να κάθομαι να σπουδάζω άλλα 2 χρόνια μόνο και μόνο για να πάρω και ένα πτυχίο Master?

                        Όποιος μπορεί να μου λύσει τις παραπάνω απορίες ή να με παραπέμψει σε κάποιο site σχετικό θα του/της ήμουνα ειλικρινά ευγνώμων, γιατί πρέπει επιτέλους να κινηθώ αναλόγως, δεν θέλω να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου απλά "καμαρώνοντας" το "πτυχίο" μου στην Ελλάδα...!!
                        Καταρχήν αποφάσισε μόνη σου και χωρίς την βοήθεια κανενος τι ακριβώς θέλεις να κάνεις να πας για μεταπτυχιακό στην Δανία ή να έρθεις για δουλειά στην Αυστραλία. Αυτές είναι δύο διαφορετικές αποφάσσεις εκ διαμέτρου αντιθετες. Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αν κάνεις αυτό θα είναι καλύτερο από το αν κάνεις το άλλο. Εσύ βάζεις τους στόχους και τα θέλω στην ζωή σου και μετά απλά ρωτάς για τις διαδικασίες και τις περαιτέρω λεπτομέρειες. Θα σου πω λοιπόν ότι ξέρω από Αυστραλία. Δεν νομίζω ότι έχεις ελπίδα να σου αναγνωρίσουν εδώ το πτυχίο αφού όπως λες δεν είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα. Πως να γίνει αυτό άλλωστε? Μπορεί όμως με αυτό το πτυχίο που έχεις να μπορέσεις να το συνδυάσεις με κανένα course εδώ σε κανένα κολλέγιο ή πανεπιστήμιο και να μπεί το νερό στο αυλάκι. Πιθανότατα αυτός να είναι και ο πιό εύκολος και γρήγορος τρόπος από το να τρέχεις να κάνεις την αναγνώριση των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων στην Αυστραλία χωρίς να υπάρχουν στην Ελλάδα. Πιστεύω όμως ότι με κάποια μαθήμτα εδώ σε Πανεπιστημίο από 6-12 μήνες να ανοίξουν οι πόρτες πιό εύκολα για σένα γιατί μετά θα έχεις μπεί και στην φιλοσοφία τους και στον τρόπο σκέψης τους και όλα θα είναι πιό εύκολα.
                        Για την Δανία δυστυχώς δεν έχω άποψη. Δεν θα πήγαινα όμως στην Δανία αν είχα σκοπό μετά να πάω στην Αυστραλία. Τι να πάω να κάνω στην Δανία άμα θέλω να ζήσω στην Αυστραλία να πάρω φόρα? Διάλεξε χώρα και κάνε τις προσπάθειες στην χώρα που θα διαλέξεις

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by demi View Post
                          Καταρχήν αποφάσισε μόνη σου και χωρίς την βοήθεια κανενος τι ακριβώς θέλεις να κάνεις να πας για μεταπτυχιακό στην Δανία ή να έρθεις για δουλειά στην Αυστραλία. Αυτές είναι δύο διαφορετικές αποφάσσεις εκ διαμέτρου αντιθετες. Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αν κάνεις αυτό θα είναι καλύτερο από το αν κάνεις το άλλο. Εσύ βάζεις τους στόχους και τα θέλω στην ζωή σου και μετά απλά ρωτάς για τις διαδικασίες και τις περαιτέρω λεπτομέρειες. Θα σου πω λοιπόν ότι ξέρω από Αυστραλία. Δεν νομίζω ότι έχεις ελπίδα να σου αναγνωρίσουν εδώ το πτυχίο αφού όπως λες δεν είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα. Πως να γίνει αυτό άλλωστε? Μπορεί όμως με αυτό το πτυχίο που έχεις να μπορέσεις να το συνδυάσεις με κανένα course εδώ σε κανένα κολλέγιο ή πανεπιστήμιο και να μπεί το νερό στο αυλάκι. Πιθανότατα αυτός να είναι και ο πιό εύκολος και γρήγορος τρόπος από το να τρέχεις να κάνεις την αναγνώριση των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων στην Αυστραλία χωρίς να υπάρχουν στην Ελλάδα. Πιστεύω όμως ότι με κάποια μαθήμτα εδώ σε Πανεπιστημίο από 6-12 μήνες να ανοίξουν οι πόρτες πιό εύκολα για σένα γιατί μετά θα έχεις μπεί και στην φιλοσοφία τους και στον τρόπο σκέψης τους και όλα θα είναι πιό εύκολα.
                          Για την Δανία δυστυχώς δεν έχω άποψη. Δεν θα πήγαινα όμως στην Δανία αν είχα σκοπό μετά να πάω στην Αυστραλία. Τι να πάω να κάνω στην Δανία άμα θέλω να ζήσω στην Αυστραλία να πάρω φόρα? Διάλεξε χώρα και κάνε τις προσπάθειες στην χώρα που θα διαλέξεις
                          Επειδή μου έκανε εντύπωση ο τίτλος του ΤΕΙ ανακαίνισης και αποκατάστασης κτιρίων ως υπερβολικα εξειδικευμενο αντικειμενο, μπηκα στο site του ΤΕΙ και είδα τα μαθήματα. Θα μπορούσε να πει κανεις οτι είναι ένα παρακλάδι της διακοσμιτικης. Το αν αναγνωρίζουν το πτυχίο στην αυστραλία νομίζω πως δεν εχει καμια σχεση με το τι γίνεται στην Ελλάδα. Επειδη εδω εμεις ειμαστε μπουρδ... δεν ειναι έτσι και στην ΑΥστραλία. Demi, εσυ το ξερεις αυτο καλύτερα από εμενα. Και το ΤΕΙ αυτοματισμου δεν έχει δικαιωματα στην ελλάδα αλλα εκει αναγνωριστηκε κανονικά. Μόνο στην ελλάδα συμβαινει αφενός να φτιαχνουν ενα καινουργιο ΤΕΙ και να μην του δινουν επαγγελματικα δικαιωματα (θαρρεις και το φτιάξαν απλά για να περνανε την ώρα τους φοιτητες και καθηγητες) και αφετέρεου ένα νεότερο ΤΕΙ όπως το βιομηχανικης πληροφορικης να έχει δικαιωματα και το παλαιοτερο αυτοματισμου να μην έχει. έχοντας σχεδόν παρόμοιο αντικειμενο. Αυτό που θέλω να πω ειναι οτι αν το αντικειμενο με την ευρύτερη εννοια του όρου ειναι στην SOL (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/) μπορεί να αναγνωριζεται κανονικά. Φυσικά αυτό δεν σημαινει οτι η δυνατότητα κάποιου μεταπτυχιακού ή οποιασδήποτε άλλης μορφής μετεκπαίδευσης στην Αυστραλία είναι άσχημη ιδέα το αντίθετο θα σε βάλει ευκολότερα στην αγορά εργασίας.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Οκ μπορεί να είναι και έτσι όπως το λες Λευτέρη. Αλλά δεν έχει σχέση η απόφαση της Δανίας με την απόφαση της Αυστραλίας.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by demi View Post
                              Οκ μπορεί να είναι και έτσι όπως το λες Λευτέρη. Αλλά δεν έχει σχέση η απόφαση της Δανίας με την απόφαση της Αυστραλίας.
                              Εννοείται, αν θέλει και έχει προοπτικές εξέλιξης στην Αυστραλία, τι να κάνει στην Δανία? Να κοιτάει τις ανεμογεννήτριες?

                              Έχουμε και εδώ στο κάτω-κάτω!
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #30
                                Λοιπόν είδα τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Έχω να σας πω όμως ότι την απόφαση με τη Δανία δεν την πήρα ούτε για πλάκα ούτε επειδή είχα μαστουρώσει χαχαχα!! Τώρα χωρίς πλάκα, επειδή αν σε περίπτωση που δεν μου αναγνωρίζεται το πτυχίο στην Αυστραλία θα ήτανε καλό ένα πτυχίο Master γι αυτό σκέφτομαι την διέξοδο του μεταπτυχιακού.

                                Τώρα θα μου πείτε γιατί Δανία? Γιατί πολύ απλά δεν θέλω να επιβαρύνω τους δικούς μου με παραπάνω έξοδα και γενικά δεν είναι η οικογένεια μου σε θέση να πληρώνει και δίδακτρα εκτός απο ενοίκια κτλ και στη Δανία λοιπόν δεν υπάρχουν δίδακτρα και επιπλέον έχω βρει κάποια ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά που σχετίζονται με το αντικέιμενό μου. Ενώ στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες πχ δεν έχω βρει κάτι που να με ενδιαφέρει και επιπλέον είναι πανάκριβα τα δίδακτρα..

                                Τέλος πάντων εμένα με ενδιαφέρει το αν αναγνωρίζομαι σαν μηχανικός στην Αυστραλία, οπότε δεν θα χρειαστεί να μπω στη διαδικασία του μεταπτυχιακού καν. Αυτό είναι που με καίει. Γι αυτό το λόγο και πόσταρα το αρχικό μου μήνυμα..

                                Comment

                                Working...
                                X