Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by maria12 View Post
    Έκανα αίτηση για να αναγνωρίσω τις σπουδές μου από Ελληνικό Πολυτεχνείο, στην κατηγορία "Engineer Professional".

    Η απάντηση ήταν "successful" και η όλη διαδικασία διήρκεσε 2 μήνες και 20 ημέρες. (η αίτησή μου εστάλη 24/06/2011 και η απάντηση ήρθε 09/09/2011)

    Ενώ στο site λέει ότι η συνήθης διάρκεια είναι 16 εβδομάδες, εμένα διήρκεσε 11 εβδομάδες.
    Προφανώς και η διάρκεια εξαρτάται και από τον φόρτο εργασίας που υπάρχει και από το πλήθος των αιτήσεων που επεξεργάζονται (turnaround is currently about 16 weeks from the date of receipt. Note this time can be highly variable depending on numbers of incoming applications)

    maria12

    Comment


      #47
      Τέτοια θέλουμε να ακούμε!!!

      Originally posted by maria12 View Post
      Έκανα αίτηση για να αναγνωρίσω τις σπουδές μου από Ελληνικό Πολυτεχνείο, στην κατηγορία "Engineer Professional".

      Η απάντηση ήταν "successful" και η όλη διαδικασία διήρκεσε 2 μήνες και 20 ημέρες. (η αίτησή μου εστάλη 24/06/2011 και η απάντηση ήρθε 09/09/2011)

      Ενώ στο site λέει ότι η συνήθης διάρκεια είναι 16 εβδομάδες, εμένα διήρκεσε 11 εβδομάδες.
      Προφανώς και η διάρκεια εξαρτάται και από τον φόρτο εργασίας που υπάρχει και από το πλήθος των αιτήσεων που επεξεργάζονται (turnaround is currently about 16 weeks from the date of receipt. Note this time can be highly variable depending on numbers of incoming applications)
      Great News Maria!!! Απόψε κάνουμε party!!!!

      Τέτοια νέα θέλουμε να μαθαίνουμε από ανθρώπους που το πολεμάνε και δεν το βάζουν κάτω!
      Μαρία μια διευκρίνηση: Η απάντηση που σου εστάλη είναι η αρχική που αφορά το αν είσαι eligible απο τους Engineers Australia (που συνήθως παίρνει ένα μήνα να δοθεί και ακολουθεί η 2η υποβολή του αιτήματος) ή αφορά την 2η αίτησή σου στους Engineers Australia με όλη τη διαδικασία CDR και τελικώς την οριστική κρίση και εγγραφή σου στο μητρώο των Engineers Australia?

      Μαρία δεν ξέρεις με πόσο κουράγιο μπόλιασες τους επίδοξους down unders!!! 1000 και καλή επιτυχία σε όλη τη προσπάθειά σου που ακολουθεί!!!

      Comment


        #48
        σ ευχαριστω πολυ συναδελφε νικο..

        πανω που ειχα αρχισει να ανησυχω που δεν εχω εργαστει ουτε σε ελληνικη εταιρεια κολοσο αλλα ουτε κι στο εξωτερικο!

        κατατοπιστικοτατος!

        Comment


          #49
          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Great News Maria!!! Απόψε κάνουμε party!!!!

          Τέτοια νέα θέλουμε να μαθαίνουμε από ανθρώπους που το πολεμάνε και δεν το βάζουν κάτω!
          Μαρία μια διευκρίνηση: Η απάντηση που σου εστάλη είναι η αρχική που αφορά το αν είσαι eligible απο τους Engineers Australia (που συνήθως παίρνει ένα μήνα να δοθεί και ακολουθεί η 2η υποβολή του αιτήματος) ή αφορά την 2η αίτησή σου στους Engineers Australia με όλη τη διαδικασία CDR και τελικώς την οριστική κρίση και εγγραφή σου στο μητρώο των Engineers Australia?

          Μαρία δεν ξέρεις με πόσο κουράγιο μπόλιασες τους επίδοξους down unders!!! 1000 και καλή επιτυχία σε όλη τη προσπάθειά σου που ακολουθεί!!!
          Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η "Migration Skills Assessment" και όχι η "Stage 1 Competency Assessment", αν εννοείς αυτό.
          Όπως άλλωστε αναφέρεται και στο site των Εngineers Australia, όποιος σκοπεύει να κάνει assessment με σκοπό την μετανάστευση στην Αυστραλία (αυτό σκοπεύω να κάνω-δεν είμαι Αυστραλή υπήκοος), πρέπει να ακολουθήσει την διαδικασία Migration Skills Assessement. (Overseas residents seeking assessment of their engineering qualifications by Engineers Australia for the purpose of immigration to Australia should visit the Migration Skills Assessment page).

          Αν έχω καταλάβει καλα, η διαδικασία "Stage 1 Competency Assessment" είναι για οπόιον απλά θέλει να ελέγξει αν μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο του στην Αυστραλία, και στη συνέχεια να γίνει μέλος των Engineers Australia (έτσι γιατί γουστάρει να γράφεται σε διάφορα τεχνικά επιμελητήρια ανά τον κόσμο- λόγου χάρη). Η βεβαίωση από αυτή τη διαδικασία (Stage 1) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αίτηση για κάποια βίζα.
          Την ανωτέρω διαδικασία (Stage 1 Competency Assessment) την ακολούθησε η demi, η οποία υπενθυμίζω ότι έχει Αυστραλέζικη υπηκοότητα, και ήθελε απλά να αναγνωρίσει το πτυχίο της από Ελλάδα. (δεν θα έμπλεκε με visas, immigration κτλ...)

          Επίσης το immigration department δεν απαιτεί την εγγραφή στους Engineers Australia, απλά απαιτεί το assessment, για την αίτηση για βίζα.
          Άλλωστε το να γραφτείς μέλος στους Engineers Australia, θέλεις ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό ανά έτος (περίπου στα 500$/έτος).

          Comment


            #50
            Να ξέρετε οτι εφόσον έχετε positive skills assessment από τους engineers australia οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να γινεις μέλος τους, ακόμα και αν δεν εισαι κάτοικος αυστραλίας.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #51
              Αγγελία εργασίας για μηχανικούς.

              Ύστερα απο επικοινωνία με τον γραμματέα της κοινότητας της Μελβούρνης, κ. Μάρκο, μας κοινοποίησε την παρακάτω αγγελία για μηχανικούς την οποία έχουν κοινοποιήσει και στο ΤΕΕ.

              AUSTRALIA
              Construction Engineers/ Senior Project Engineers/ Senior Project Managers

              Looking for Civil Engineers interested in relocating to Australia to work for a large multinational construction company who is willing to sponsor for the right candidate.

              You need to have:
              • Experience working for a Top Tier construction company i.e. Aktor/ Terna/ Jp-Avax or similar overseas companies
              • Strong solid employment track record
              • Involved in the construction of large infrastructure projects ie roads/rail/ bridges/power stations/marine/energy (LNG)
              • Tertiary Qualifications in Civil Engineering


              Positions are available all over Australia
              Company is prepared to pay for relocation costs, 457 visa, flights
              Salary dependent upon experience

              CV's/Resumes need to be in English and in Word format.
              If you are interested please send your Resume/CV to the email below:-

              CONTACT: Elizabeth Hagiefremidis
              Principal Consultant
              bwp consulting

              Mobile: (int) + 61 411 418 308
              Email: bwpconsulting@optusnet.com.au
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #52
                Originally posted by maria12 View Post
                Έκανα αίτηση για να αναγνωρίσω τις σπουδές μου από Ελληνικό Πολυτεχνείο, στην κατηγορία "Engineer Professional".

                Η απάντηση ήταν "successful" και η όλη διαδικασία διήρκεσε 2 μήνες και 20 ημέρες. (η αίτησή μου εστάλη 24/06/2011 και η απάντηση ήρθε 09/09/2011)
                Συγχαρητήρια! Τώρα είσαι έτοιμη για βίζα. Μην το καθυστερείς ούτε μία μέρα. Βλέπεις πόσο μεγάλοι είναι οι χρόνοι επεξεργασίας.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #53
                  Απόφοιτοι αγγλικών πανεπιστημίων που ενδιαφέρονται για Αυστραλία

                  Αφου έψαξα αρκετά στο Site (τουλάχιστον έτσι νομίζω) δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα...οπότε σκέφτηκα να κάνω ενα εγώ..
                  Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μας απαντήσει σε τυχών απορίες.
                  Ή έστω να ανταλάξουμε γνώμες και εμπειρίες με άλλα άτομα σε παρόμοια θέση.
                  Αρχίζω εγώ λοιπόν:
                  To όνομα μου ειναι Νίκος και είμαι απόφοιτος Πολιτικος Μηχανικός (MEng in Civil & Structural Engineering) απο το University of Liverpool.
                  Έχω αρκετές ερωτήσεις με το πόσο εύκολο ή δυσκολο ειναι να εγγραφώ στους Engineers Australia.
                  Με το αν χρειάζετε να δώσω το IELTS.
                  Με το αν δικαιούμε μια ειδική Visa
                  κτλ. κτλ.
                  Αν το θέμα έχει συζητηθει συγχωρέστε με....

                  Comment


                    #54
                    Έχω ερώτηση για τα senior members ή για μηχανικούς που έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία Assessment από τους Engineers Australia.

                    Στη σελίδα 6 του Booklet Migration Skills Assessment Booklet (PDF 2.73Mb) http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust στη παράγραφο 3 αναφέρει :

                    3. The following classes of persons are authorised to certify copies of the documents:
                    - An authorised Notary Public
                    - An authorised Commissioner for Oaths (Declarations)
                    - An authorised Solicitor, Barrister or Judge
                    - An authorised Justice of the Peace
                    - An officer of an Australian Diplomatic Post
                    - A current financial member of the Engineers Australia other than at the grade of student (membership number must be shown)
                    - A staff member of Engineers Australia

                    Και η ερώτηση είναι: Δηλαδή το ΚΕΠ δεν μας κάνει (Commisioner for Oaths)?

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by pa_nik_ View Post
                      Αφου έψαξα αρκετά στο Site (τουλάχιστον έτσι νομίζω) δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα...οπότε σκέφτηκα να κάνω ενα εγώ..
                      Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μας απαντήσει σε τυχών απορίες.
                      Ή έστω να ανταλάξουμε γνώμες και εμπειρίες με άλλα άτομα σε παρόμοια θέση.
                      Αρχίζω εγώ λοιπόν:
                      To όνομα μου ειναι Νίκος και είμαι απόφοιτος Πολιτικος Μηχανικός (MEng in Civil & Structural Engineering) απο το University of Liverpool.
                      Έχω αρκετές ερωτήσεις με το πόσο εύκολο ή δυσκολο ειναι να εγγραφώ στους Engineers Australia.
                      Με το αν χρειάζετε να δώσω το IELTS.
                      Με το αν δικαιούμε μια ειδική Visa
                      κτλ. κτλ.
                      Αν το θέμα έχει συζητηθει συγχωρέστε με....
                      Υπάρχει πλήρη συμβατότητα μεταξύ τίτλων σπουδών απο την Αγγλία και Αυστραλίας. Τυχαίο δεν νομίζω! Ίδια Βασίλισα έχουν, πρώην αποικία τους κ.τ.λ.

                      Άσχετο αλλά εδώ: δεν χρησιμοποιούν πόδια, γαλόνια και ίντσες αλλά όπως και στην πατρίδα μέτρο, λίτρα, κιλά και χιλιόμετρα κ.τ.λ.
                      Μεταφέρω το μήνυμα στους μηχανικούς.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #56
                        Στην αίτηση ..... Application for Migration Skills Assessment στο CDR στη σελίδα 3/3 στο checklist http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust αναφέρεται ότι πρέπει να εσωκλείσουμε:
                        ......
                        ......
                        - Certified true copy of academic testamur(s)
                        - Certified true copies of academic transcript(s)
                        ....
                        ....

                        Sorry για την υπερβολική ερώτηση, αλλά χρειάζεται να εσωκλείσουμε και αποδεικτικά ΚΑΙ για την 12ετή εκπαίδευσή μας Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο ή αρκούν οι σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΑΕΙ-ΤΕΙ)?

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Έχω ερώτηση για τα senior members ή για μηχανικούς που έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία Assessment από τους Engineers Australia.

                          Στη σελίδα 6 του Booklet Migration Skills Assessment Booklet (PDF 2.73Mb) http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust στη παράγραφο 3 αναφέρει :

                          3. The following classes of persons are authorised to certify copies of the documents:
                          - An authorised Notary Public
                          - An authorised Commissioner for Oaths (Declarations)
                          - An authorised Solicitor, Barrister or Judge
                          - An authorised Justice of the Peace
                          - An officer of an Australian Diplomatic Post
                          - A current financial member of the Engineers Australia other than at the grade of student (membership number must be shown)
                          - A staff member of Engineers Australia

                          Και η ερώτηση είναι: Δηλαδή το ΚΕΠ δεν μας κάνει (Commisioner for Oaths)?
                          Nikos οι παραπάνω εξουσιοδοτημένες ειδικότητες για την επικύρωση αντιγράφων, είναι αυτές που αναγνωρίζει το Αυστραλιανο κράτος, με βάση τους Αυστραλέζικους νόμους. Προφανώς και αν βρισκόσουν στην Αυστραλία και είχες να κάνεις ακριβή αντίγραφα σε έγγραφο στην αγγλική γλώσσα, θα έπρεπε να απευθυνθείς σε αυτούς.

                          Θα σου πω για την μέθοδο που ακολούθησα εγώ στην Ελλάδα και η οποία είναι αποδεδειγμένα σωστή, μιάς και τα πιστοποιητικά που έστειλα στους Engineers Australia, έγιναν αποδεκτά και δεν ζητήθηκε καποια διευκρίνηση ή κάποια επανακατάθεση πιστοποιητικού:

                          1. Επίσημα έγγραφα του Ελληνικού κράτους που έχουν την στρογγυλή σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας:

                          Για πτυχία, αναλυτικές βαθμολογίες, βεβαίωση ΤΕΕ, βεβαιώσεις από τη Νομαρχία, βεβαιώσεις προυπηρεσίας στο δημόσιο τομέα, έναρξη εφορίας για το επάγγελμα του Μηχανικού και ό,τι άλλο πιστοποιητικό έχει πανω στρογγυλή σφραγίδα, πάμε πρώτα στην εκδούσα αρχή (πανειπιστήμιο, ΤΕΕ, κτλ) και ζητάμε να μας εκδώσουν ακριβή αντίγραφα. Προσωπική Συμβουλή: ζητάτε τουλάχιστον 3, δεν ξέρεις ποτέ αν θα χρειαστείς κάποιο παραπάνω αντίγραφο... Επίσης, πάντα κάποια κομπλεξική και ηλίθια γραμματέας με ύφος 1000Καρδιναλίων θα σας πει "Μα γιατί δεν πας στο ΚΕΠ για επικύρωση και θες ακριβή αντίγραφα από μας?" απαντάς ότι "πάω για δουλειά στο εξωτερικό και μου ζητήσανε, απο το εξωτερικό, ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ από την εκδούσα αρχή" οπότε συνήθως δεν έχουν να πούνε κάτι.
                          Στη συνέχεια, με τα ακριβή αντίγραφα από την εκδούσα αρχή, πηγαίνεις στα αντίστοιχα γραφεία Νομαρχιών, Περιφερειών, Πρωτοδικείων που βάζουν σφραγίδα apostille και σου σφραγίζουν τα έγγραφα με apostille, προκειμένου να βεβαιώσεις ότι το έγγραφο είναι γνήσιο έγγραφο του Ελληνικού κράτους.
                          Στη συνέχεια πάς τα έγγραφα για μετάφραση είτε στο Υπουργείο Εξωτερικών (το συνιστώ) είτε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο δικηγόρο.

                          Αυτά με τα δημόσια έγγραφα.


                          2. Άλλα έγγραφα που δεν είναι δημόσια π.χ. βεβαίωση προυπηρεσίας απο ιδιωτική εταιρία, Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσίων-μπλοκάκι (μιας και είμαστε Μηχανικοί), και ό,τι άλλο μη δημόσιο έγγραφο, βγάζουμε εμείς φωτοτυπίες με όσα αντίγραφα θέλουμε (συνιστώ τουλάχιστον 3) και πάμε σε δικηγόρο προκειμένου να μας επικυρώσει τα αντίγραφα με το "επικυρώσημο". Από εκεί και πέρα, πάμε Υπ.Εξ ή σε εξουσιοδοτημένο δικηγόρο για μετάφραση. Στα μη δημόσια έγγραφα (αυτά που δεν έχουν στρογγυλή σφραγίδα), δεν μπορεί να μπει apostille.

                          Αυτά με τα υπόλοιπα έγγραφα


                          Σημείωση 1: Το Υπ.Εξ. μπορεί να μεταφράσει όποιο έγγραφο είναι πρωτότυπο (δημόσιο ή ιδιωτικό) και όποιο έγγραφο είναι επικυρωμένο (είτε από δημόσια αρχή, είτε από δικηγόρο). Και αυτό γιατί πολλές φορές, περιμένοντας στην ουρά για να δώσω τα χαρτιά μου για μετάφραση, βρέθηκα μπροστά σε καυγάδες των υπαλληλων του μεταφραστικού με πολίτες οι οποίοι ήθελαν να μεταφράσουν απλή φωτοτυπία εγγραφου. Αυτό δεν γίνεται.
                          Σημείωση 2: Εφόσον έχεις επικυρώσει 3 αντίγραφα από κάθε εγγραφο που σε ενδιαφέρει, όταν πάς στο μεταφραστικό, δίνεις όλα τα έγγραφα σου (π.χ. 3 πτυχία, 3 αναλυτικές, 3 βεβαιώσεις ΤΕΕ, 3 προυπηρεσίας, 3 πιστοποιητικά γέννησης κ.ο.κ.ένα πάκο ολόκληρο δηλαδή), ζητάς μετάφραση+2 αντίγραφα (σύνολο 3) και ΠΡΟΣΟΧΗ... ζητας επίσης να σου συρράψουν την κάθε μετάφραση με το αντίστοιχο έγγραφό της! Και αυτό διότι η μετάφραση σφραγίζεται μαζί με το αντίστοιχο πρωτότυπο και αποτελούν "ένα σώμα" όπως αναφέρουν στο μεταφραστικό. Οπότε έχεις το κάθε πρωτότυπο μαζί με την μετάφρασή του, συραμμένο και σφραγισμένο μαζί.

                          Εγώ ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία για τα έγγραφα που έστειλα μαζί με την αίτησή μου στους Engineers Australia, και έγιναν αποδεκτά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Προτείνω ανεπιφύλακτα στον οποιοδήποτε πρόκειται να ακολουθήσει αντίστοιχη διαδικασία, να κάνει το ίδιο.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            ......
                            - Certified true copy of academic testamur(s)
                            - Certified true copies of academic transcript(s)
                            ....
                            ....

                            Το academic υποδηλώνει ακαδημαϊκή εκπαίδευση, οπότε εννοεί την τριτοβάθμια εκπαίδευση.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Υπάρχει πλήρη συμβατότητα μεταξύ τίτλων σπουδών απο την Αγγλία και Αυστραλίας. Τυχαίο δεν νομίζω! Ίδια Βασίλισα έχουν, πρώην αποικία τους κ.τ.λ.

                              Άσχετο αλλά εδώ: δεν χρησιμοποιούν πόδια, γαλόνια και ίντσες αλλά όπως και στην πατρίδα μέτρο, λίτρα, κιλά και χιλιόμετρα κ.τ.λ.
                              Μεταφέρω το μήνυμα στους μηχανικούς.
                              Agoriani Ευχαριστω για την απαντηση καταρχας..σκέφτηκα όμως να ανοίξω αυτό το θέμα και για άλλους που έχουν πτυχίο απο αγγλία ή αναγνωρισμένο ίδρυμα και όχι για μηχανικούς..
                              Βέβαια είμαι πολυ πιο νέος απο σένα εδω οπότε μάλον έχεις καλύτερη αίσθηση του πού πρέπει να μπεί το ερώτημα μου!

                              Comment


                                #60
                                Useful Guidelines - Έκδοση Πιστοποιητικών - Apostille - Μεταφράσεις

                                Originally posted by maria12 View Post
                                Nikos οι παραπάνω εξουσιοδοτημένες ειδικότητες για την επικύρωση αντιγράφων, είναι αυτές που αναγνωρίζει το Αυστραλιανο κράτος, με βάση τους Αυστραλέζικους νόμους. Προφανώς και αν βρισκόσουν στην Αυστραλία και είχες να κάνεις ακριβή αντίγραφα σε έγγραφο στην αγγλική γλώσσα, θα έπρεπε να απευθυνθείς σε αυτούς.

                                Θα σου πω για την μέθοδο που ακολούθησα εγώ στην Ελλάδα και η οποία είναι αποδεδειγμένα σωστή, μιάς και τα πιστοποιητικά που έστειλα στους Engineers Australia, έγιναν αποδεκτά και δεν ζητήθηκε καποια διευκρίνηση ή κάποια επανακατάθεση πιστοποιητικού:

                                Εγώ ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία για τα έγγραφα που έστειλα μαζί με την αίτησή μου στους Engineers Australia, και έγιναν αποδεκτά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Προτείνω ανεπιφύλακτα στον οποιοδήποτε πρόκειται να ακολουθήσει αντίστοιχη διαδικασία, να κάνει το ίδιο.
                                Maria12 οι κατευθυντήριες γραμμές και οι διευκρινίσεις σου ήταν ανεκτήμητες! Σε ευχαριστώ πολύ και είμαι σίγουρος ότι μαζί με μένα θα σε ευχαριστούν κι άλλοι που είτε είναι στη διαδικασία ή πρόκειται να μπουν. Θέλω να σημειώσω ότι η maria12 μολις πριν λίγες μέρες έλαβε θετική αξιολόγηση από τους Engineers Australia!

                                Τέλος επειδή δεν θυμάμαι σε κάποιο παλιότερο post να είναι συγκεντρωμένες οι οδηγίες που έδωσε η maria12 μήπως θα έπρεπε η απάντησή της να τοποθετηθεί από τους operators και σε άλλο topic?

                                Comment

                                Working...
                                X