Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by pa_nik_ View Post
    Αφου έψαξα αρκετά στο Site (τουλάχιστον έτσι νομίζω) δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα...οπότε σκέφτηκα να κάνω ενα εγώ..
    Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μας απαντήσει σε τυχών απορίες.
    Ή έστω να ανταλάξουμε γνώμες και εμπειρίες με άλλα άτομα σε παρόμοια θέση.
    Αρχίζω εγώ λοιπόν:
    To όνομα μου ειναι Νίκος και είμαι απόφοιτος Πολιτικος Μηχανικός (MEng in Civil & Structural Engineering) απο το University of Liverpool.
    Έχω αρκετές ερωτήσεις με το πόσο εύκολο ή δυσκολο ειναι να εγγραφώ στους Engineers Australia.
    Με το αν χρειάζετε να δώσω το IELTS.
    Με το αν δικαιούμε μια ειδική Visa
    κτλ. κτλ.
    Αν το θέμα έχει συζητηθει συγχωρέστε με....
    Ielts δεν χρειάζεται να δώσεις γιατί έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Δύσκολο δεν είναι να γραφτείς στους Engineers Australia, απλά θέλει μια διαδιακσία με χαρτιά , η οποία για σένα θα είναι και πιό εύκολη γιατί οι τίτλοι σπουδών σου φαντάζομαι θα είναι στα αγγλικά και δεν θα χρειάζονται μετάφραση. Μπες στο site των engineers australia διάβασε τις οδηγίες και είναι απλά τα πράγματα. Από ότι ξέρω γτα πανεπιστήμια της Αγγλίας τα περισσότερα είναι αναγνωρισμένα ήδη στους engineers australia και έτσι να μην χρειάζεσαι ούτε Stage1 assesment που λένε αυτοί. Τα θέματα της visa δυδτυχώς δεν τα γνωρίζω . θα απαντήσει κάποιος άλλος. Για τους engineers australia αν τελικά χρειάζεσαι assesment θα πληρώσεις περίπου 500 δολλάρια αυστραλίας, και περίπου 500 δολλάρια το χρόνο για την συνδρομή σαν μέλος. Δεν χρειάζεται όμως να είσαι εγεγραμμένο μέλος απλά να έχεις την δυνατότητα να γραφτείς (το eligibility) που λένε αυτοί και αυτό αποδεικνύει με την μία την αναγνώρισή σου σαν μηχανικός. Είναι καθαρά δικό σου θέμα αν θες να γραφτείς και πότε.

    Comment


      #62
      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
      Λοιπόν είναι λογικό να έχεις τέτοιες ανησυχίες!!! Ας τα πάρουμε λοιπόν τα πράγματα με τη σειρά.
      1. Αν είχες μέχρι σήμερα την ευκαιρία να εργαστείς σε κάποια εταιρεία 7ης Τάξεως ίσως μερικές από αυτές είναι γνωστές στο εξωτερικό (κυρίως Europe και Middle East- ξέρεις σε ποιές εταιρείες αναφέρομαι, μην τους κάνω και διαφήμιση). Πιο πέρα όμως δεν τις ξέρει κανείς.
      2. Αν δούλευες σε κατασκευαστικές εταιρείες <=6ης Τάξης καμία δεν είναι γνωστή στο εξωτερικό!
      3. Αν είχες δουλέψει σε κάποια Πολυεθνική Κατασκευαστική αποκλείω την περίπτωση να ζήταγες συμβουλές εδώ στο πατριωτάκι αφού αυτές οι πολυεθνικές έχουν μηχανισμούς μετακίνησης του προσωπικού τους.
      Η προγενέστερη εμπειρία σε μεγάλες πολυεθνικές κατασκευαστικές είναι ασφαλώς ένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε οποιοδήποτε βιογραφικό και γι αυτό χρυσοπληρώνεται. Όμως αυτής της κατηγορίας μηχανικοί παίζουν άλλο παιχνίδι σε ότι αφορά την τοποθέτησή τους στα projects που ακόμα είσαι πολύ μακρυά και δεν έχει νόημα να πλατειάσω.......... Αυτά μόνο στο Ellada
      Στα περισσότερα που έγραψες συμφωνώ αλλά στο τελευταίο διαφωνώ. Δούλευα στην Ελλάδα σαν μηχανικός και πολλές φορές έφτιαχνα μέχρι και τον καφέ του αφεντικού γιατί ήμουν και καλά γυναίκα. Στην Αυστραλία δουλεύω 2 μήνες σαν μηχανικός σε εταιρεία και έχω δικό μου γραφείο, γραμματέα για να μου πληκτρολογεί τις προδιαγραφές και τα reports. Άμα θέλουμε να κάνουμε ένα report απλά το μαγνητοφωνούμε σε ένα μαγνωητόφωνο και το πληκτρολογεί και το κάνει κείμενο η γραμματές και ακόμα σε κάθε μηχανικό αντιστοιχούν περίπου 2 σχεδιαστές οι οποίοι υλοποιούν αυτό που εμεις σχεδιάζουμε και μελετάμε.

      Comment


        #63
        Originally posted by Agoriani View Post
        Ύστερα απο επικοινωνία με τον γραμματέα της κοινότητας της Μελβούρνης, κ. Μάρκο, μας κοινοποίησε την παρακάτω αγγελία για μηχανικούς την οποία έχουν κοινοποιήσει και στο ΤΕΕ.

        AUSTRALIA
        Construction Engineers/ Senior Project Engineers/ Senior Project Managers

        Looking for Civil Engineers interested in relocating to Australia to work for a large multinational construction company who is willing to sponsor for the right candidate.

        You need to have:
        • Experience working for a Top Tier construction company i.e. Aktor/ Terna/ Jp-Avax or similar overseas companies
        • Strong solid employment track record
        • Involved in the construction of large infrastructure projects ie roads/rail/ bridges/power stations/marine/energy (LNG)
        • Tertiary Qualifications in Civil Engineering


        Positions are available all over Australia
        Company is prepared to pay for relocation costs, 457 visa, flights
        Salary dependent upon experience

        CV's/Resumes need to be in English and in Word format.
        If you are interested please send your Resume/CV to the email below:-

        CONTACT: Elizabeth Hagiefremidis
        Principal Consultant
        bwp consulting

        Mobile: (int) + 61 411 418 308
        Email: bwpconsulting@optusnet.com.au
        ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
        ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΗ.
        ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ 45 ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ PROJECT MANAGER ΣΕ Μ.Μ. PROJECTS ΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΕΑΤ ΚΥΡΙΩΣ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
        ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΕΔΩ.
        ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ , ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ RECRUITER ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ HTAN ΑΤΥΧΗΣ Η ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ CLOSE MISS ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑ.
        ΜΗΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΒΟΗΘΕΙΑ
        ΕΧΩ ΚΑΙ Μ. Sc. UNIVERSITY OF LIVERPOOL
        Α) ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΙΕLTS ΓΙΑ VISA??
        B) ΣΤΟ SITE ENGINEERS OF AUSTRALIA ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ IELTS ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ M.Sc. DEGREE ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. ΜΕ ΤΑ UK ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?
        ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΑΙΤ
        ΑΧΙΛΛΕΑΣ

        Comment


          #64
          Originally posted by demi View Post
          Στα περισσότερα που έγραψες συμφωνώ αλλά στο τελευταίο διαφωνώ. Δούλευα στην Ελλάδα σαν μηχανικός και πολλές φορές έφτιαχνα μέχρι και τον καφέ του αφεντικού γιατί ήμουν και καλά γυναίκα. Στην Αυστραλία δουλεύω 2 μήνες σαν μηχανικός σε εταιρεία και έχω δικό μου γραφείο, γραμματέα για να μου πληκτρολογεί τις προδιαγραφές και τα reports. Άμα θέλουμε να κάνουμε ένα report απλά το μαγνητοφωνούμε σε ένα μαγνωητόφωνο και το πληκτρολογεί και το κάνει κείμενο η γραμματές και ακόμα σε κάθε μηχανικό αντιστοιχούν περίπου 2 σχεδιαστές οι οποίοι υλοποιούν αυτό που εμεις σχεδιάζουμε και μελετάμε.
          Demi.... χαίρομαι που ακούω για εμπειρίες σου σε σοβαρή εταιρεία και με μοντέρνες λογικές. Ελπίζω να είναι παντού έτσι! Το σχόλιο μου παραπάνω αναφερόταν στην εντύπωση που επικρατεί συχνά σε κάποιους κύκλους.... όπως παρουσιάζεται με γλαφυρότητα στο επισυναπτομενο. Παλιό ...... αλλά καλό!

          Comment


            #65
            Σε συνέχεια του 1ου post που παρέθεσα στο θέμα αυτό για τους μηχανικούς (#36) έχω να προσθέσω το εξής:

            Έχουμε πει ότι η "κανονική διαδικασία" είναι:
            1. IELTS
            2. Engineers Australia
            3. Visa application

            Όκ, άντε σε ένα χρόνο θα έχει εγκριθεί η Visa μας. Ε και? Λύσαμε κανένα πρόβλημα? Να θυμίσω ότι το ζητούμενο είναι η εύρεση εργασίας! Η Visa δεν εξασφαλίζει εργασία!!! Έχουμε λοιπόν 2 επιλογές......
            1. Είτε φτάχνουμε βαλίτσες και βουρ για AU, και ξεκινάμε ψάξιμο όντας πια εκεί, με advantage τη δυνατότητα του networking
            2. Είτε ένα με δύο μήνες πρίν την προσδοκώμενη ημερομηνία έκδοσης της visas μας, ξεκινάμε να στέλνουμε CV σε AU job search engines. Το advantage εδώ είναι ότι δεν ξενυτευόμαστε πριν να έχουμε κάποιο agreemet ή έστω αρχική συμφωνία ή έστω κάποια αρχικά intrviews (tel or skype) με υποψήφιους εργοδότες. Για φανταστειτε να είναι κάποιος 3-4-5-6 μήνες στην ΑU και να μην έχει βρει δουλειά!!! Έξοδα ε? Φυσικά χάνουμε από networking κερδίζουμε όμως σε έξοδα hotel ή σε αποφυγή ποδαρίλας!

            Όταν εγκρίνεται η Visa σου λέει ότι μπορείς να εισέλθεις στην AU μέχρι "τότε". Το "τότε" αν έχω πληροφορηθεί καλά μπορεί να είναι και 2-3-4 χρόνια (μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιςο από τους "παλιούς"?) Ε, ρε διάολε, δεν θα κλείσει κάποια αρχική συμφωνία ενώ είσαι εδώ Ελλάδα και κάνεις skype interviews με εργοδότες εκεί se 4-5-6-7 μήνες? Στο κάτω - κάτω κατά την διάρκεια του skype ιnterview το θέτεις σαν όρο...... Down under δεν έρχομαι αν δεν έχω σίγουρη δουλειά! Κυρ εργοδοτα μου αν σου κάνω με παίρνεις, αν δεν σου κάνω μην ταλαιπωριόμαστε και οι δύο! Εκτός αν μου κάνεις τα εισητήρια!!! Τότε ναί έρχομαι - και μάλιστα εκμεταλλευόμαστε την ευκαιρία για ιδίοις όμασι των συνθηκών και για networking. Προσοχή αυτή η τακτική αποδίδει περισσότερο σε α)έμπειρους ή σε β)πολύ εξειδικευμένους νέους μηχανικούς των οποίων η εξειδίκευση ζητείται από τον εργοδότη.

            Στην πράξη ίσως χρειατεί ένα mix από τις δύο επιλογές. Οι εμπειρότεροι του forum έχουν καταγράψει τις εμπειρίες τους. Ρίξτε μια ματιά!

            Παρακαλώ τους εμπειρότερους που κατάφεραν να πανε ΑU να τοποθετηθούν. Ιδιάιτερα αν έχω κάνει κάπποιο λάθος, για να μην παραπλανήσω κανέναν!

            Comment


              #66
              Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
              Demi.... χαίρομαι που ακούω για εμπειρίες σου σε σοβαρή εταιρεία και με μοντέρνες λογικές. Ελπίζω να είναι παντού έτσι! Το σχόλιο μου παραπάνω αναφερόταν στην εντύπωση που επικρατεί συχνά σε κάποιους κύκλους.... όπως παρουσιάζεται με γλαφυρότητα στο επισυναπτομενο. Παλιό ...... αλλά καλό!
              Το επισυναπτόμενο αντιπροσωπεύει την κατάσταση στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Ελληνικό Δημόσιο και στα έργα του δημοσίου. Η κατάσταση στην Αυστραλία είναι τελείως διαφορετική. Σίγουρα δεν κάνει για 'Ελληνα Δημόσιο Υπάλληλο.

              Comment


                #67
                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                Σε συνέχεια του 1ου post που παρέθεσα στο θέμα αυτό για τους μηχανικούς (#36) έχω να προσθέσω το εξής:

                Έχουμε πει ότι η "κανονική διαδικασία" είναι:
                1. IELTS
                2. Engineers Australia
                3. Visa application

                Όκ, άντε σε ένα χρόνο θα έχει εγκριθεί η Visa μας. Ε και? Λύσαμε κανένα πρόβλημα? Να θυμίσω ότι το ζητούμενο είναι η εύρεση εργασίας! Η Visa δεν εξασφαλίζει εργασία!!! Έχουμε λοιπόν 2 επιλογές......
                1. Είτε φτάχνουμε βαλίτσες και βουρ για AU, και ξεκινάμε ψάξιμο όντας πια εκεί, με advantage τη δυνατότητα του networking
                2. Είτε ένα με δύο μήνες πρίν την προσδοκώμενη ημερομηνία έκδοσης της visas μας, ξεκινάμε να στέλνουμε CV σε AU job search engines. Το advantage εδώ είναι ότι δεν ξενυτευόμαστε πριν να έχουμε κάποιο agreemet ή έστω αρχική συμφωνία ή έστω κάποια αρχικά intrviews (tel or skype) με υποψήφιους εργοδότες. Για φανταστειτε να είναι κάποιος 3-4-5-6 μήνες στην ΑU και να μην έχει βρει δουλειά!!! Έξοδα ε? Φυσικά χάνουμε από networking κερδίζουμε όμως σε έξοδα hotel ή σε αποφυγή ποδαρίλας!

                Όταν εγκρίνεται η Visa σου λέει ότι μπορείς να εισέλθεις στην AU μέχρι "τότε". Το "τότε" αν έχω πληροφορηθεί καλά μπορεί να είναι και 2-3-4 χρόνια (μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιςο από τους "παλιούς"?) Ε, ρε διάολε, δεν θα κλείσει κάποια αρχική συμφωνία ενώ είσαι εδώ Ελλάδα και κάνεις skype interviews με εργοδότες εκεί se 4-5-6-7 μήνες? Στο κάτω - κάτω κατά την διάρκεια του skype ιnterview το θέτεις σαν όρο...... Down under δεν έρχομαι αν δεν έχω σίγουρη δουλειά! Κυρ εργοδοτα μου αν σου κάνω με παίρνεις, αν δεν σου κάνω μην ταλαιπωριόμαστε και οι δύο! Εκτός αν μου κάνεις τα εισητήρια!!! Τότε ναί έρχομαι - και μάλιστα εκμεταλλευόμαστε την ευκαιρία για ιδίοις όμασι των συνθηκών και για networking. Προσοχή αυτή η τακτική αποδίδει περισσότερο σε α)έμπειρους ή σε β)πολύ εξειδικευμένους νέους μηχανικούς των οποίων η εξειδίκευση ζητείται από τον εργοδότη.

                Στην πράξη ίσως χρειατεί ένα mix από τις δύο επιλογές. Οι εμπειρότεροι του forum έχουν καταγράψει τις εμπειρίες τους. Ρίξτε μια ματιά!

                Παρακαλώ τους εμπειρότερους που κατάφεραν να πανε ΑU να τοποθετηθούν. Ιδιάιτερα αν έχω κάνει κάπποιο λάθος, για να μην παραπλανήσω κανέναν!
                Λοιπόν είναι αδύνατο μέχρι και απίθανο να βρει κάποιος δουλειά στην Αυστραλία από την Ελλάδα και μάλιστα από skype Interview. Η μοναδική περίπτωση που μπορεί να συμβεί αυτό είναι αν κάποιος έχει πολύ μα πάρα πολύ σπάνια εξειδίκευση η οποία έχει τρομερή έλλειψη στην Αυστραλία. Το ότι στην Αυστραλία η ανεργία είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα δεν σημαίνει ότι οι εργοδότες παρακαλάνε και κάνουνε και τούμπες για να προσλάβουν κάποιον και μάλιστα από την Ελλάδα. Έκανα βιογραφικά και skype συνεντεύξεις περίπου 3 μήνες πριν έρθω στην Αυστραλία και χωρίς να έχω και ανάγκη visa's. Το μόνο που κατάφερα ήταν να κλείσω 3 ραντεβού για face to face interview τα οποία έκανα όταν ήρθα στην Αυστραλία. Σημειωτέον και εδώ υπάρχουν ντόπιοι συνάδελφοι μηχανικοί και τα πανεπιστήμια βγάζουν κάθε χρόνο και καινούριους. 'Αρα μην νομίζει κανείς ότι με το που θα πεί ότι είναι engineer θα ανοίξουν και όλες οι πόρτες διάπλατα. Και ενώ ήρθα στην Αυστραλία μου πήρε 4 μήνες να βρω δουλειά σαν μηχανικός , με εντατικό ψάξιμο και τρέξιμο.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Σε συνέχεια του 1ου post που παρέθεσα στο θέμα αυτό για τους μηχανικούς (#36) έχω να προσθέσω το εξής:

                  Έχουμε πει ότι η "κανονική διαδικασία" είναι:
                  1. IELTS
                  2. Engineers Australia
                  3. Visa application

                  Όκ, άντε σε ένα χρόνο θα έχει εγκριθεί η Visa μας. Ε και? Λύσαμε κανένα πρόβλημα? Να θυμίσω ότι το ζητούμενο είναι η εύρεση εργασίας! Η Visa δεν εξασφαλίζει εργασία!!! Έχουμε λοιπόν 2 επιλογές......
                  1. Είτε φτάχνουμε βαλίτσες και βουρ για AU, και ξεκινάμε ψάξιμο όντας πια εκεί, με advantage τη δυνατότητα του networking
                  2. Είτε ένα με δύο μήνες πρίν την προσδοκώμενη ημερομηνία έκδοσης της visas μας, ξεκινάμε να στέλνουμε CV σε AU job search engines. Το advantage εδώ είναι ότι δεν ξενυτευόμαστε πριν να έχουμε κάποιο agreemet ή έστω αρχική συμφωνία ή έστω κάποια αρχικά intrviews (tel or skype) με υποψήφιους εργοδότες. Για φανταστειτε να είναι κάποιος 3-4-5-6 μήνες στην ΑU και να μην έχει βρει δουλειά!!! Έξοδα ε? Φυσικά χάνουμε από networking κερδίζουμε όμως σε έξοδα hotel ή σε αποφυγή ποδαρίλας!

                  Όταν εγκρίνεται η Visa σου λέει ότι μπορείς να εισέλθεις στην AU μέχρι "τότε". Το "τότε" αν έχω πληροφορηθεί καλά μπορεί να είναι και 2-3-4 χρόνια (μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιςο από τους "παλιούς"?) Ε, ρε διάολε, δεν θα κλείσει κάποια αρχική συμφωνία ενώ είσαι εδώ Ελλάδα και κάνεις skype interviews με εργοδότες εκεί se 4-5-6-7 μήνες? Στο κάτω - κάτω κατά την διάρκεια του skype ιnterview το θέτεις σαν όρο...... Down under δεν έρχομαι αν δεν έχω σίγουρη δουλειά! Κυρ εργοδοτα μου αν σου κάνω με παίρνεις, αν δεν σου κάνω μην ταλαιπωριόμαστε και οι δύο! Εκτός αν μου κάνεις τα εισητήρια!!! Τότε ναί έρχομαι - και μάλιστα εκμεταλλευόμαστε την ευκαιρία για ιδίοις όμασι των συνθηκών και για networking. Προσοχή αυτή η τακτική αποδίδει περισσότερο σε α)έμπειρους ή σε β)πολύ εξειδικευμένους νέους μηχανικούς των οποίων η εξειδίκευση ζητείται από τον εργοδότη.

                  Στην πράξη ίσως χρειατεί ένα mix από τις δύο επιλογές. Οι εμπειρότεροι του forum έχουν καταγράψει τις εμπειρίες τους. Ρίξτε μια ματιά!

                  Παρακαλώ τους εμπειρότερους που κατάφεραν να πανε ΑU να τοποθετηθούν. Ιδιάιτερα αν έχω κάνει κάπποιο λάθος, για να μην παραπλανήσω κανέναν!
                  Νίκο η προσέγγιση σου σχετικά με το τι κάνεις μολις έχεις πέον βίζα με κάνει να πιστεύω πως είται είσαι άτομο με εξαιρετική αυτοπεποίθηση, είται υπερβολικά αισιόδοξος. Μακάρι τα πραγματα να ήταν όπως τα είπες. Ίσως είναι για κάποιους. Πάντως όπως λέει και η Demi και από όσο έχω ψάξει δεν έχεις ελπίδες να βρεις δουλειά εαν δεν είσαι εκεί, διαθέσιμος ανα πάσα στιγμή για συνάντηση από κοντά, να ξεκινήσεις σχετικά άμεσα δουλειά κλπ.

                  Πάντως από την στιγμή που βγαίνει η βίζα, ο case officer ορίζει μια ημερομηνία που λέγεται Last entry date αν δεν κάνω λάθος. Η ημερομηνία αυτή είναι ακριβώς 1 χρόνο από τις ιατρικες εξετάσεις-ποινικό μητρωο που υποβάλεις. Μέχρι αυτήν την ημερομηνία πρέπει όλα τα μέλη που συμπεριλαμβάνει η βίζα να εισελθουν στην Αυστραλία. Αλλιώς αθετείς έναν βασικό όρο της βίζας. Βέβαια μπορείς να πας, να ενεργοποιήσεις στην ουσία τη βίζα σφραγίζοντας το διαβατήριό σου και να επιστρέψεις αργότερα. Πάντως για κάποιον που έχει σκοπό να μείνει μόνιμα πρέπει να φροντίσει μόλις συμπληρωθούν 5 χρόνια από την πρώτη είσοδο, να έχει διαμέινει εκεί για 2 ή τρία χρόνια, προκειμένου να μπορεί να πάιρνει return visa καθε φορά που βγαίνει εκτός. Εκτός βέβαια μετά από 5 χρόνια διαμονής πάρεις την υπηκοότητα, οπότε δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by demi View Post
                    Λοιπόν είναι αδύνατο μέχρι και απίθανο να βρει κάποιος δουλειά στην Αυστραλία από την Ελλάδα και μάλιστα από skype Interview. Η μοναδική περίπτωση που μπορεί να συμβεί αυτό είναι αν κάποιος έχει πολύ μα πάρα πολύ σπάνια εξειδίκευση η οποία έχει τρομερή έλλειψη στην Αυστραλία. Το ότι στην Αυστραλία η ανεργία είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα δεν σημαίνει ότι οι εργοδότες παρακαλάνε και κάνουνε και τούμπες για να προσλάβουν κάποιον και μάλιστα από την Ελλάδα. Έκανα βιογραφικά και skype συνεντεύξεις περίπου 3 μήνες πριν έρθω στην Αυστραλία και χωρίς να έχω και ανάγκη visa's. Το μόνο που κατάφερα ήταν να κλείσω 3 ραντεβού για face to face interview τα οποία έκανα όταν ήρθα στην Αυστραλία. Σημειωτέον και εδώ υπάρχουν ντόπιοι συνάδελφοι μηχανικοί και τα πανεπιστήμια βγάζουν κάθε χρόνο και καινούριους. 'Αρα μην νομίζει κανείς ότι με το που θα πεί ότι είναι engineer θα ανοίξουν και όλες οι πόρτες διάπλατα. Και ενώ ήρθα στην Αυστραλία μου πήρε 4 μήνες να βρω δουλειά σαν μηχανικός , με εντατικό ψάξιμο και τρέξιμο.
                    Ας συμφωνήσουε στα εξής:
                    1. Είναι εξαιρετικά απίθανο να βρεις δουλεια στέλνοντας CV από Ελλάδα.
                    2. Αλλά όχι αδύνατο!
                    3. Το να στέλνεις CV από Ελλάδα έχει μηδέν κόστος και μηδέν ρίσκο.
                    4. Το να προσπαθήσεις να επιπλεύσεις άμα σε πετάξουν στα βαθιά (αν πάς δηλ AU χωρίς κάποιο φως για δουλειά) έχει θετικά (ενσωμάτωση, γνώση της κατάστασης, networking), αλλά έχει και αρνητικά (έξοδα, αβεβαιότητα, ποδαρίλα, ή υποχρεώνεσαι στον συγγενή)
                    5. Όλα είναι risk managemet!!!
                    6. Πρέπει να είσαι κολητός του Nick the Greek για να σου πηγαίνουν πάντα οοοόλα καλά!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Νίκο η προσέγγιση σου σχετικά με το τι κάνεις μολις έχεις πέον βίζα με κάνει να πιστεύω πως είται είσαι άτομο με εξαιρετική αυτοπεποίθηση, είται υπερβολικά αισιόδοξος. Μακάρι τα πραγματα να ήταν όπως τα είπες. Ίσως είναι για κάποιους. Πάντως όπως λέει και η Demi και από όσο έχω ψάξει δεν έχεις ελπίδες να βρεις δουλειά εαν δεν είσαι εκεί, διαθέσιμος ανα πάσα στιγμή για συνάντηση από κοντά, να ξεκινήσεις σχετικά άμεσα δουλειά κλπ.

                      Πάντως από την στιγμή που βγαίνει η βίζα, ο case officer ορίζει μια ημερομηνία που λέγεται Last entry date αν δεν κάνω λάθος. Η ημερομηνία αυτή είναι ακριβώς 1 χρόνο από τις ιατρικες εξετάσεις-ποινικό μητρωο που υποβάλεις. Μέχρι αυτήν την ημερομηνία πρέπει όλα τα μέλη που συμπεριλαμβάνει η βίζα να εισελθουν στην Αυστραλία. Αλλιώς αθετείς έναν βασικό όρο της βίζας. Βέβαια μπορείς να πας, να ενεργοποιήσεις στην ουσία τη βίζα σφραγίζοντας το διαβατήριό σου και να επιστρέψεις αργότερα. Πάντως για κάποιον που έχει σκοπό να μείνει μόνιμα πρέπει να φροντίσει μόλις συμπληρωθούν 5 χρόνια από την πρώτη είσοδο, να έχει διαμέινει εκεί για 2 ή τρία χρόνια, προκειμένου να μπορεί να πάιρνει return visa καθε φορά που βγαίνει εκτός. Εκτός βέβαια μετά από 5 χρόνια διαμονής πάρεις την υπηκοότητα, οπότε δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν.
                      Lefteris77 σε ευχαριστώ για την διόρθωση σχετικά με το 2-3-4 χρόνια που έλεγα. Πρέπει να έχεις δίκιο για το Last entry date ... 1 χρόνο διορία.

                      Μεταξύ μας, ούτε εγώ πιστεύω ότι κάποιος θα σε προσλάβει στην AU ενώ είσαι εδώ Ελλάδα. Αυτό που είπα (και νομίζω ήταν ξεκάθαρο) είναι ότι έτσι είσαι πιο ασφαλής επειδή δεν ξοδεύεσαι. Δεν εγγυήθηκα σε κανένα στέψη με επιτυχία αυτής της μεθόδου! Δεν το απέκλεισα όμως κιόλας! Επίσης είπα κάνεις τις προσεγγίσεις σου με αποστολή CV και αν κάτσει κάτι.... παίρνεις το αεροπλάνο, πας εκεί, σε βλέπουν τα συζητάς και παίρνει το πράγμα το δρόμο του. Επίσης είπα να το κάνει αυτό κάποιος που του πληρώνουν τα έξοδα. Άμα είναι να πληρώνεις τα αεροπλάνα κάθε φορά που πας για συνέντευξη...... έ τότε γειά σου!

                      Επίσης πρόσθεσα ότι υπάρχουν πολλά θετικά με το να βρεθείς AU και να ψάχνεις εκεί! Και κατέληξα ότι μάλλον ένας συνδυασμός είναι ότι καλύτερο. Παιδιά από εσάς τους ωριμότερους περιμένω και ανάλογη αντιμετώπιση. Δεν μπορείς να λές σε κάποιον που το προσπαθεί τώρα για πρώτη φορά το πως θα καταλήξει να κυνηγάει δουλειά. Ας το παραδεχτούμε ότι υπάρχουν στάδια! Και ασφαλώς το 1ο στάδιο είναι εκείνο που ψάχνεις δουλειά από Ελλάδα. Έτσι μαθαίνεις πράγματα, sites, job search engines, agents, μαθαίνεις τι να παρακολουθείς και πως, διαβάζεις για έργα που γίνονται εκεί, για μαθαίνεις επωνυμίες κατασκευαστικών, κάνεις μια προετοιμασία τέλοσπάντων. Και όταν αποδημήσεις έχεις έτοιμα κάποια πράγματα και δεν ψάχνεις να τα βρείς ανάμεσα σε άλλες υποχρεώσεις και σκοτούρες που προκύπτουν λόγω της άφιξής σου εκεί!

                      Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα έχουν το χρόνο και τον τόπο τους. Με το να "φανερώσεις το τέλος του έργου" και να "αποκαλύψεις τον δολοφόνο" στο ακροατήριο δεν κερδίζει κάτι το ακροατήριο. Τα παπαγαλάκια θυμάμαι ότι μόνο συμφορές έφεραν σε κάποιους.

                      Υ.Γ. Δεν μέμφομαι σε καμία περίπτωση εσένα ως παπαγαλάκι.

                      Comment


                        #71
                        ΕΠΙΣΗΣ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΤΕ..

                        ***Φίλε mikael αν μπορείς να χρησιμοποιείς κεφαλαία μόνο για κάτι που θέλεις να δώσεις έμφαση και οχι συνέχεια θα ήταν πολύ καλό, γιατι τα συνεχόμενα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.
                        Σε ευχαριστώ. - Agoriani

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Γεια σε όλους τους μηχανικούς...
                          Πρόσφατα αποφάσισα να μεταναστεύσω στην Αυστραλία ... πολύ homework.
                          Σε ευχαρηστω φιλε ηταν μια απο τις καλυτερες κατατοπησεις .(Χρηστος πολ.μηχανικος ανεργος προς το παρον αλλα τιμιος)

                          Comment


                            #73
                            Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
                            Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

                            Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
                            το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
                            στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
                            η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
                            Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
                            και εχω τις εξής απορίες

                            Στο wizard είδα ότι άν βάλω ότι έχω sponsor relative μου προτείνει την 175, 176 και 475.

                            1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
                            2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
                            3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

                            Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ
                            Καλή συνέχεια

                            Comment


                              #74
                              Peterpancanfly, το 8 στο IELTS δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Αν ασχοληθείς με παλιά paper tests του IELTS και με κανένα σχετικό βιβλίο νομίζω ότι μπορείς να το πετύχεις αφού έχεις proficiency. Θέλει όμως να ασχοληθείς αρκετά με διάβασμα γιατί 8 στα 9 δεν πιάνεται εύκολα. Και φυσικά μιλάμε για το General level και όχι για το Academic. Προσωπικά πιστεύω , επειδή έχω δώσει τις εξετάσεις IELTS , ότι και αυστραλό να βάλεις να δώσει τις εξετάσεις πάλι είναι δύσκολο να πιάσει το 8 στα 9. Για τα θέματα της visa δεν έχω άποψη , γιατί δεν έχω ασχοληθεί, μιας και είμαι υπήκοος. Πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει ο Agoriani ή κάποιος άλλος από εδώ μέσα. Για τους engineers australia ότι άλλο θέλεις στην διάθεσή σου.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by demi View Post
                                Peterpancanfly, το 8 στο IELTS δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Αν ασχοληθείς με παλιά paper tests του IELTS και με κανένα σχετικό βιβλίο νομίζω ότι μπορείς να το πετύχεις αφού έχεις proficiency. Θέλει όμως να ασχοληθείς αρκετά με διάβασμα γιατί 8 στα 9 δεν πιάνεται εύκολα. Και φυσικά μιλάμε για το General level και όχι για το Academic. Προσωπικά πιστεύω , επειδή έχω δώσει τις εξετάσεις IELTS , ότι και αυστραλό να βάλεις να δώσει τις εξετάσεις πάλι είναι δύσκολο να πιάσει το 8 στα 9. Για τα θέματα της visa δεν έχω άποψη , γιατί δεν έχω ασχοληθεί, μιας και είμαι υπήκοος. Πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει ο Agoriani ή κάποιος άλλος από εδώ μέσα. Για τους engineers australia ότι άλλο θέλεις στην διάθεσή σου.
                                Demi θα ηθελα να σε ρωτησω κατι για του Engineers Asutrralia αν γνωριζεις. Κατραχας εχεις κανει τις διαδικασίες για Assesment? Και μηπως γνωρίζεις τι συμβαινει με τα recognised institutions?

                                Comment

                                Working...
                                X