Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

    Συνέχεια των post για όσους είναι μηχανικοί.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Πήγα στο post που ανέφερες και επιδή δυστηχώσ έχουν κλεισει τα σχόλιοα εκί παραθέτω το κείμενο του Μιχάλη σε ρώτηση που έκανε προς τησ πρεσβέια στο Βερολίνο και την απάντηση που πήρε
    Δυστηχώς η απάντησ δεν ήταν καθόλου ακτατοπιστική και για αυτό παραθέτω εδώ την ερώτησ και την απάντσησ

    Παραθέτω την σχετική αλληλογραφία με την πρεσβεία στο Βερολίνο. Ξαναδιαβάζοντάς το υποψιάζομαι ότι ίσως ο συγκεκριμμένος υπάλληλος δεν μπορούσε να μου δώσει σαφή απάντηση, αλλά αν τα στείλω τα χαρτιά μου να πάρω θετική απάντηση... Who knows????

    Το ερώτημά μου:

    Thank you for your quick responses. You have been very helpful so far.

    I have a further inquiry to post here. It concerns the specific work experience that I have and the method to present proof of it. Being a self employed architect for the last 10 years I have not had a single employer for any period of my professional career. I have had plenty of clients, private or companies, that employed me for specific projects rather than duration of times. I can provide a copy of some of the commissions that are signed by each of the clients for each project (that is used for the local building permission authorities), or all of the receipts I have issued for such projects. Also I can provide proof of my registration (including duration) as practicing architect in Greece.
    If you know of any other way to provide evidence of work experience I will be glad to try to fulfill it.

    Thank you (again) in advance


    Και η απάντηση:

    Dear Client,

    Thank you for your interest in Australia.

    We are sorry to inform that we are unable to resolve this matter for you. Please address your enquiry to the assessing authority for architects as the Department of Immigration cannot assist in all matters regarding skills assessment from overseas.


    We hope this information has been of assistance.


    Μιχάλης



    Με όλα αυτά τα παραπάνω ακόμα δυστηχώς δεν έχω καταλήξει πώς θα γίνει η αναγνώριση τησ εργασιακής εμπιρίας μου,δεν βρίσκω πουθενά περαιτέρω πληρφορίες
    Για αυτό ειλικρινά ζητώ είτε από τον Μιχάλη έιτε από καποιον άλλο άτομο που τυγχάνει αν είανι Μηχανικός η και όχι απαραίτηατ Μηχανικός να μας πεί πως έχει προχωρήσει αυτή την διαδικασία αναγνώρισης της εραγσιακής εμπειρίας του.Είναι ένα πολυ κρίσιμο θέμα το οποίο δεν έχει απαντηθεί και μετράει και πολούς πόντους γαι την έκδησ της βίζας.
    Επαναλαμβάνω θερμά παρακαλώ τον οποιονδήποτε να μας ενημερώσει αν ξέρεις τι χαρτιλά χρειάζετε για την αναγνώριση τηςεργασιακής εμπιρίας.Είμαι γραμμένςο στο ΤΕΕ Μηχανικών εΕλλάδς εδώ και 6 χρόνια οπότε αν προσκομίσω ένα χαρτί από εκεί εταφρασμένο αυτό λειτουργει σαν ένα αποδειτκικό εργασίας,θέλει κάτι άλλο μήπως όπως τα δελτία παροχής υπηρεσιών που κόβουν οι μηχανικοί,η απλά μια πιστοποίσησ απο τον εργοδότη ότι ο συγεκριμένος άνθρωπος εργαζόταν γαι εμένα τον τελευταίο χρόνο πάνω σε αυτό το αντικείμενο
    Πραγματικά παιδιά βοηθήστε΄λίγο την κατάσταση σας θερμοπαρακαλώ γιατί είααι η μοναδική απορία που έχω για να ξεκινήσω τις διαδικασίες
    σας παρακλώ πολύ όποιος/όποια γνωρίζει κάτια ας το παραθέσει και σει εμάς μπας και καταφέρουμενα πάρουμε την βίζα,σας παρακαλώ πολύ

    Επίσης μια τελευταία ερώτηση
    Σκέφτομαι ότι ίσως θα ήτακ καλύτερα να κάνω μιας μορφής internship μέσω ενός γραφείου στην Αυστραλία όπου κανονίζει αυτά τα internship προγράμμτα σε εταιρείες τησ Αυστραλίας
    νομίζετε ότι μέσω αυτής της εμπιρίας θα μπορέσω ευκολότερα μέσα απο το ιντερνσηιπ των περίπου πεντε μηνών να βρώ στην συνέχεια δουλειά ευκολότερα στην Αυστραλία?
    Το έχει κάνει κανένας από εδώ μέσα?
    Σας ευχαριστώ

    Comment


      #3
      ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

      5/6 - 14/6/2011
      Πέρασαν άλλες 10 ημέρες. μπορώ να πω ότι αυτό το 10ήμερο και ιδιαίτερα η τελευταία βδομάδα ήταν γεμάτη από τηλεφωνικά interview. Σήμερα μάλιστα έκανα ένα ακόμα face to face interview. Η ανταπόκριση των recruiter έχει αυξηθεί πολύ τελευταία και ειδικότερα από όταν την προηγούμενη βδομάδα έκανα κάποιες αλλαγές στην δομή του βιογραφικού μου. Μέχρι πριν λίγο καιρό λοιπόν είχα ένα βιογραφικό το οποίο ήταν δεν ήταν 3 σελίδες (περίπου 2,5 για την ακρίβεια ) και αυτό γιατί πιστεύω ότι ο σημερινός τρόπος ζωής υπαγορεύει πιό σύντομες διαδικασίες , άρα και πιό σύντομα αρχεία άρα και πιό σύντομα και συνοπτικά βιογραφικά όπως άλλωστε κυκλοφορούν και στην Ευρώπη. Έχοντας την αίσθηση ότι ο τρόπος ζωής μας μοιάζει λίγο με βιντεοκλιπ , με την έννοια ότι είναι γρήγορος και σύντομος , με την ίδια λογική είχα στήσει και το βιογραφικό μου. Αντιλήφθηκα όμως εντελώς τυχαία και συμπτωματικά ότι εδώ στην Αυστραλία γουστάρουν να έχεις το βιογραφικό γραμμένο πιό αναλυτικά , με την μορφή της ιστοριούλας. Έτσι λοιπόν έκανα ένα πιο αναλυτικό βιογραφικό το οποίο μετατράπηκε από 2,5 σελίδες σε 4 γεμάτες σελίδες αφού πέρασε διάφορα στάδια. Μετά την αλλαγή αυτή αντιλήφθηκα ότι αυξήθηκε πάρα πολύ η ανταπόκριση στις αιτήσεις μου για δουλειά. Μια standard ερώτηση κατά την διάρκεια ενός interview από recruiter είναι αν έχεις κάνει αιτήσεις και για άλλες δουλειές και αν είναι μέσω recruiter ή αν είναι απευθείας με εργοδότες. Ανεξάρτητα το τι έχετε κάνει θα πρέπει να απαντήσετε ότι δεν κάνετε αιτήσεις απευθείας με εργοδότες αλλά προσπαθέιτε να βρείτε δουλειά μέσω recruiter, αν τώρα συνεχίσει να σας ρωτάει με ποιούς recruiter μιλάτε και για ποιές εταιρείες δηλαδ΄η για ποιούς εργοδότες , εδώ θα πρέπει να αρχίσετε να κρίβετε λόγια. Μπορείτε να αναφέρετε το όνομα 1-2 εταιρειών recruiter αν έχετε κάνει κάποια αίτηση στο παρελθόν αλλά σε καμμιά περίπτωση μην αναφέρετε το όνομα του εργοδότη ή της εταιρείας γιατί δεν θα τους αρέσει. Γενικότερα κατάλαβα ότι ο ένας recruiter προσπαθεί να κλέψει το πελάτη από τον άλλο recruiter λέγοντας του ότι έχει τον κατάλληλο υποψήφιο. Μιά εταιρεία μπορεί να ανθέσει σε ένα recruiter να της βρει τον κατάλληλο υποψήφιο για μια θέση αλλά την ίδια στιγμή έχει το δικαώμα να αναθέσει το ίδιο πραγμα και σε άλλον recruiter και στο τέλος να διαλέξει όποιον θέλει πληρώντας τον recruiter που βρήκε τον κατάλληλο υποψήφιο. Συμπέρασμα σε 2-3 περιπτώσεις όπου recruiter με έστειλαν σε interview και ενώ όλα πήγαν καλά μετά ο recruiter μου απάντησε ότι θα γίνει εσωτερική προαγωγή από την ετιαρεία πιθανότατα ο εργοδότης να πήρε υποψήφιο άλλου recruiter και απλά ο δικός μου recruiter να μην θέλει να μου πεί ότι απλά έχασε τον πελάτη από άλλο ανταγωνιστή του. Πράγμα που τελικά μπορεί να μην είναι μόνο θέμα υποψηφίου αλλά και γενικότερης διαπραγμάτευσης μεταξύ recruiter και εργοδότη.

      Comment


        #4
        Originally posted by demi View Post
        5/6 - 14/6/2011
        Πέρασαν άλλες 10 ημέρες. μπορώ να πω ότι αυτό το 10ήμερο και ιδιαίτερα η τελευταία βδομάδα ήταν γεμάτη από τηλεφωνικά interview. Σήμερα μάλιστα έκανα ένα ακόμα face to face interview. Η ανταπόκριση των recruiter έχει αυξηθεί πολύ τελευταία και ειδικότερα από όταν την προηγούμενη βδομάδα έκανα κάποιες αλλαγές στην δομή του βιογραφικού μου. Μέχρι πριν λίγο καιρό λοιπόν είχα ένα βιογραφικό το οποίο ήταν δεν ήταν 3 σελίδες (περίπου 2,5 για την ακρίβεια ) και αυτό γιατί πιστεύω ότι ο σημερινός τρόπος ζωής υπαγορεύει πιό σύντομες διαδικασίες , άρα και πιό σύντομα αρχεία άρα και πιό σύντομα και συνοπτικά βιογραφικά όπως άλλωστε κυκλοφορούν και στην Ευρώπη. Έχοντας την αίσθηση ότι ο τρόπος ζωής μας μοιάζει λίγο με βιντεοκλιπ , με την έννοια ότι είναι γρήγορος και σύντομος , με την ίδια λογική είχα στήσει και το βιογραφικό μου. Αντιλήφθηκα όμως εντελώς τυχαία και συμπτωματικά ότι εδώ στην Αυστραλία γουστάρουν να έχεις το βιογραφικό γραμμένο πιό αναλυτικά , με την μορφή της ιστοριούλας. Έτσι λοιπόν έκανα ένα πιο αναλυτικό βιογραφικό το οποίο μετατράπηκε από 2,5 σελίδες σε 4 γεμάτες σελίδες αφού πέρασε διάφορα στάδια. Μετά την αλλαγή αυτή αντιλήφθηκα ότι αυξήθηκε πάρα πολύ η ανταπόκριση στις αιτήσεις μου για δουλειά. Μια standard ερώτηση κατά την διάρκεια ενός interview από recruiter είναι αν έχεις κάνει αιτήσεις και για άλλες δουλειές και αν είναι μέσω recruiter ή αν είναι απευθείας με εργοδότες. Ανεξάρτητα το τι έχετε κάνει θα πρέπει να απαντήσετε ότι δεν κάνετε αιτήσεις απευθείας με εργοδότες αλλά προσπαθέιτε να βρείτε δουλειά μέσω recruiter, αν τώρα συνεχίσει να σας ρωτάει με ποιούς recruiter μιλάτε και για ποιές εταιρείες δηλαδ΄η για ποιούς εργοδότες , εδώ θα πρέπει να αρχίσετε να κρίβετε λόγια. Μπορείτε να αναφέρετε το όνομα 1-2 εταιρειών recruiter αν έχετε κάνει κάποια αίτηση στο παρελθόν αλλά σε καμμιά περίπτωση μην αναφέρετε το όνομα του εργοδότη ή της εταιρείας γιατί δεν θα τους αρέσει. Γενικότερα κατάλαβα ότι ο ένας recruiter προσπαθεί να κλέψει το πελάτη από τον άλλο recruiter λέγοντας του ότι έχει τον κατάλληλο υποψήφιο. Μιά εταιρεία μπορεί να ανθέσει σε ένα recruiter να της βρει τον κατάλληλο υποψήφιο για μια θέση αλλά την ίδια στιγμή έχει το δικαώμα να αναθέσει το ίδιο πραγμα και σε άλλον recruiter και στο τέλος να διαλέξει όποιον θέλει πληρώντας τον recruiter που βρήκε τον κατάλληλο υποψήφιο. Συμπέρασμα σε 2-3 περιπτώσεις όπου recruiter με έστειλαν σε interview και ενώ όλα πήγαν καλά μετά ο recruiter μου απάντησε ότι θα γίνει εσωτερική προαγωγή από την ετιαρεία πιθανότατα ο εργοδότης να πήρε υποψήφιο άλλου recruiter και απλά ο δικός μου recruiter να μην θέλει να μου πεί ότι απλά έχασε τον πελάτη από άλλο ανταγωνιστή του. Πράγμα που τελικά μπορεί να μην είναι μόνο θέμα υποψηφίου αλλά και γενικότερης διαπραγμάτευσης μεταξύ recruiter και εργοδότη.

        demiπολυ καλεσ πληροφοριεσ

        Comment


          #5
          Demi, αυτό που μας λες είναι πολύ σημαντικό. Αν μονο αλλάζοντας το βιογραφικό αυξηθηκαν σημαντικά τα τηλεφωνήματα πάει να πει πως αυτοι το θέλουν έτσι και δίνουν εξεραιτική σημασία σε αυτό. Μήπως έχει να κάνει και με το αν η αγγελία ζητάει να στείλεις CV ή Resume. Γιατι το πρώτο από όσο ξέρω ειναι αναλυτική περιγραφή ενώ το άλλο πιο περιληπτική. Εγώ πάντως το έχω σε τρείς σελίδες οχι φυσικά πολυ πυκνογραμμένες γράφοντας μέσα και κάποια σημαντικά σεμινάρια που έχω κάνει. Ίσως πρέπει να σκεφτώ να έχω και μία version με πολύ πιο αναλυτική περιγραφή.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #6
            Αν και έχει άπειρα τέτοια θέματα, αυτό νομίζω πως τα συνοψίζει καλά.


            How do Australian CV’s or Australian Resumes differ from those of other countries?


            Firstly and most importantly the now popular 2 page resume commonly used in the USA, UK and other Western countries has yet to reach Australian shores! Using this style of resume will yield little or no result no matter how good your experience may be in another country. This is possibly the biggest stumbling block for new migrants arriving in Australia.
            In order to present yourself the Australian way we recommend you Australianise your Resume-CV. Firstly Australian CV’s are expected to be long and detailed. If responsibilities, achievements and duties are not written clearly and backed up with supporting evidence it is assumed you do not have this experience at all. Although length of an Australian CV depends on your individual experience, generally speaking Australian employers prefer resumes to be 3-4 pages long, and up to six pages for senior roles.

            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #7
              Γεια και απο μένα , για να καταλάβω κάτι , το πτυχιο ΤΕΙ (Ηλεκτρικός-Μηχανικός) , μπορει να αναγνωριστεί στην Αυστραλία αν δεν ειναι κάποιος Αυστραλός υπήκοος. Ευχαριστώ

              Comment


                #8
                Originally posted by parara View Post
                Γεια και απο μένα , για να καταλάβω κάτι , το πτυχιο ΤΕΙ (Ηλεκτρικός-Μηχανικός) , μπορει να αναγνωριστεί στην Αυστραλία αν δεν ειναι κάποιος Αυστραλός υπήκοος. Ευχαριστώ
                ναι μπορει
                διαβασε απο την αρχη εκει που λεει για οσους ειναι μηχανικοι απο ΤΕΙ ΑΕΙ (νο1 νο2 νο3 & νο4) και θα καταλαβεις

                Comment


                  #9
                  Originally posted by parara View Post
                  Γεια και απο μένα , για να καταλάβω κάτι , το πτυχιο ΤΕΙ (Ηλεκτρικός-Μηχανικός) , μπορει να αναγνωριστεί στην Αυστραλία αν δεν ειναι κάποιος Αυστραλός υπήκοος. Ευχαριστώ
                  Φαντάζομαι εννοεις ηλεκτρολόγος μηχανικός...τα πτυχία ΤΕΙ αναγνωρίζονται από την αυστραλία σαν bachelor degree.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by lift View Post
                    ναι μπορει
                    διαβασε απο την αρχη εκει που λεει για οσους ειναι μηχανικοι απο ΤΕΙ ΑΕΙ (νο1 νο2 νο3 & νο4) και θα καταλαβεις
                    καλησπέρα lift. Σε ποιο σταδιο βρίσκεσαι τώρα (εννοω της διαδικασίας μετανάστευσης) , και αν κάποιος έχει πτυχίο αγγλικών πάλι πρεπει να δωσει για IELTS , και ακόμη IELTS μπορείς να δώσεις είτε Ελλάδα είτε Αυστραλία. Ευχαριστώ

                    Comment


                      #11
                      Συγνωμη leyteris77 , εννοω Ηλεκτρονικός-Μηχανικός

                      Comment


                        #12
                        εγω κολησα στα αγγλικα και ακομη κανω ιδετερα στα αγγλικα για να δωσω εξετασης IELTS
                        τα πτυχια των αγγλικων της ελλαδασ δεν μετραν πρεπει να δωσεις για IELTS ή εδω ή στην αυστραλια το ιδιο ειναι

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by parara View Post
                          Συγνωμη leyteris77 , εννοω Ηλεκτρονικός-Μηχανικός
                          Εννοειται πως αναγνωριζεται το πτυχιο σου από τους Engineers Australia. Η αυστραλία εχει τρια επιπεδα μηχανικων. 1. Professional engineers, 2. Engineering Technologist και 3.Engineering ascociate. Εγώ έχω αναγνωριστει στο δευτερο. Θεωρητικά θα μπορουσα και στο πρωτο αλλα μικρη σημασια εχει για την αγορα εργασιας.

                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Εννοειται πως αναγνωριζεται το πτυχιο σου από τους Engineers Australia. Η αυστραλία εχει τρια επιπεδα μηχανικων. 1. Professional engineers, 2. Engineering Technologist και 3.Engineering ascociate. Εγώ έχω αναγνωριστει στο δευτερο. Θεωρητικά θα μπορουσα και στο πρωτο αλλα μικρη σημασια εχει για την αγορα εργασιας.

                            http://www.engineersaustralia.org.au...a/msa_home.cfm
                            leyteris77 , μηπώς θα μπορούσες να μου πεις την διαδικασία (τα βήματα , 1-2-3 κ.λ.π.) που πρέπει να ακολουθήσω. (Εσυ εισαι Αυστραλία τώρα;)

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by parara View Post
                              leyteris77 , μηπώς θα μπορούσες να μου πεις την διαδικασία (τα βήματα , 1-2-3 κ.λ.π.) που πρέπει να ακολουθήσω. (Εσυ εισαι Αυστραλία τώρα;)
                              Επειδη αυτες τις μερες δεν έχω πολύ χρόνο, διάβασε αυτό το pdf (http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust) και αν έχεις καποια απορία ρώτα με.

                              Δεν έχω φύγει ακόμα, Ελλάδα είμαι.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X