Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση σου Nikitse.Ηδη εχω μεταφρασμενους τους τιτλους προοδου-απολυσης της απο την πρωτη και δευτερα δημοτικου , οποτε μενει ο τιτλος της τριτης και ενα χαρτι με τους λογους διακοπης της φοιτησης της.Κατι τετοιο βασικα ειχα σκοπο να κανω.
    Μενει να μου πει καποιος και τι χρειαζεται εκει για την εγγραφη τους σε δημοτικου και νηπιαγωγειο αντιστοιχα.(δημοσιο εννοειται)
    Οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει παρακαλω για να ειμαστε προετοιμασμενοι και σε αυρο το κομματι.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    .
    Keep calm, make dreams..!!

    Comment


      Κανεις που να γνωριζει τι χρειαζεται για την εγγραφη της κορης μου στο δημοτικο σε δημοσιο σχολειο;
      Οποιος γνωριζει παρακαλω ας με ενημερωσει.
      Ευχαριστω!
      Keep calm, make dreams..!!

      Comment


        Socworkersk εσενα που το παιδι σου θα ξεκινησει εκει με το καλο νηπιαγωγειο ξερεις τι θα χρειαστεις για την εγγραφη του; Σε ρωταω επειδη και εμεις στην ιδια φαση θα βρεθουμε πρωτα ο θεος για τον μικρο μου που θα ειναι 5,5 χρονων και θελω να μαθω αν γνωριζεις βεβαια.
        Ευχαριστω εκ των προτερων.
        Keep calm, make dreams..!!

        Comment


          Originally posted by matoula kamitsi View Post
          Socworkersk εσενα που το παιδι σου θα ξεκινησει εκει με το καλο νηπιαγωγειο ξερεις τι θα χρειαστεις για την εγγραφη του; Σε ρωταω επειδη και εμεις στην ιδια φαση θα βρεθουμε πρωτα ο θεος για τον μικρο μου που θα ειναι 5,5 χρονων και θελω να μαθω αν γνωριζεις βεβαια.
          Ευχαριστω εκ των προτερων.
          Αν διαβάσεις στην πρώτη σελίδα,το γράφουν...

          Comment


            Originally posted by matoula kamitsi View Post
            Κανεις που να γνωριζει τι χρειαζεται για την εγγραφη της κορης μου στο δημοτικο σε δημοσιο σχολειο;
            Οποιος γνωριζει παρακαλω ας με ενημερωσει.
            Ευχαριστω!

            Mελβουρνη -Συδνευ
            αλλάζουν αυτα που ζητανε
            μπορει στην Μελβουρνη να ζητανε 100 δικαιολογητικα πχ
            και στο Συδνευ 10.
            Οσον αφορά αν είναι καλυτερο σε ιδιωτικό σχολείο ή σε private εκεί είναι τι αντέχει η τσέπη σου
            γιατί κατά τα άλλα τα ίδια θα μάθουν
            στα ιδιωτικά ίσως έχουν λίγο κυνήγη παρα πάνω
            αλλά και αυτό πάλι εξαρτάται απο το σχολείο.
            Στο δημοτικό σχολείο πέρα απο τα ποιστοποιητικα που ζήτησαν
            μας ζήτησαν τα εμβόλια που έχουν κάνει μεταφρασμένα,medicare card,διεύθυνση κατοικίας κτλ.
            χαρτιά διακοπής φοίτησης απο Ελλάδα δεν μας ζήτησαν παρ ολο που τα είχαμε μαζί
            αλλά και πάλι στο τονίζω σχολείο με σχολείο
            περιοχή με περιοχή διαφερει.
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by matoula kamitsi View Post
              Socworkersk εσενα που το παιδι σου θα ξεκινησει εκει με το καλο νηπιαγωγειο ξερεις τι θα χρειαστεις για την εγγραφη του; Σε ρωταω επειδη και εμεις στην ιδια φαση θα βρεθουμε πρωτα ο θεος για τον μικρο μου που θα ειναι 5,5 χρονων και θελω να μαθω αν γνωριζεις βεβαια.
              Ευχαριστω εκ των προτερων.
              Clarinda Primary School - Clarinda, Victoria

              Αυτο ηταν το δημοτικο που πηγαιναν
              ανοιξε το λινκ πιθανα να βρεις πληροφοριες
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                Καλημέρα. Πρόκειται να κατέβουμε στο Σύδνευ, λίγο πριν ξεκινήσει το term4 και ο γιος μου, πέντεμιση χρονών, πρέπει να φοιτήσει στο Νηπιαγωγείο. Δεν ξέρει αγγλικά και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Θα δεχθούν να τον εγγραψουν στο σχολείο ή θα πρέπει να περιμένουμε την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Αν τον δεχθούν θα υπάρχει κάποιος εκπαιδευτικός να του μάθει αγγλικά? Αν δεν τον δεχθούν τι γίνεται?

                Comment


                  Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος για το ποστ που έκανα, ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                  Comment


                    Originally posted by socworkersk View Post
                    Καλημέρα. Πρόκειται να κατέβουμε στο Σύδνευ, λίγο πριν ξεκινήσει το term4 και ο γιος μου, πέντεμιση χρονών, πρέπει να φοιτήσει στο Νηπιαγωγείο. Δεν ξέρει αγγλικά και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Θα δεχθούν να τον εγγραψουν στο σχολείο ή θα πρέπει να περιμένουμε την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Αν τον δεχθούν θα υπάρχει κάποιος εκπαιδευτικός να του μάθει αγγλικά? Αν δεν τον δεχθούν τι γίνεται?
                    Μήπως κανονίζουν από το σχολείο να φέρουν μια νηπιαγωγό που να μιλάει κ ελληνικά για κάποιο διάστημα...? λέω τώρα εγώ...

                    Comment


                      Συγνώμην παιδιά. δεν βγαζω ακρη..τελικα τα παιδιά στο Δημοτικό Goverment πληρωνουν πέρα από τις στολές και κάποια άλλα μικρά έξοδα;;; Θα ρθουμε και ο γιος μου θα πάει πρωτη δημοτικού με βιζα 403 (αποσπασμένος εκπαιδευτικός)

                      Comment


                        Hello Zero , εχεις υπηκοοτητα η εισαι κατοικος Αυστραλιας η εχεις working visa??
                        Αν ναι τοτε το σχολειο ειναι "δωρεαν" , πρεπει μονο να αγορασεις uniforms κ να πληρωσεις περιπου $290 για εξοδα.
                        Αν ερχεστε με φοιτητικη βιζα θα πρεπει να πληρωσετε ακομα και στα public σχολεια και το καθε σχολειο εχει τις δικες του τιμες.
                        Τωρα για τα αγγλικα , υπαρχουν παρα πολλα παιδια εδω που δεν εχουν σαν αγγλικα την μητρικη τους γλωσσα, θα τους κανουν καποια μαθηματα εξτρα για να τα βοηθησουν . Θεωρουνται ESL μαθητες ( English as Second Language) Θα σου προτεινα να γραψεις το παιδι σου σε english summer school αφου θα ερθετε στο term 4 και επισης να δεις κ το VSL ( VICTORIAN SCHOOL OF LANGUAGE )
                        Καλη επιτυχια

                        Comment

                        Working...
                        X