Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by ΚΑΤΕΡΙΝΑ View Post
    καλησπέρα!σήμερα γράφτηκα στο φόρουμ και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.εγώ εχω 3 παιδια και παροτι εχω ακομα τη δουλειά μου, φοβάμαι οχι για πολύ,σκεφτομαι τη μετανάστευση και πρώτα απο όλα την εκπαίδευση των παιδιών.
    Κατερίνα, όλοι προβληματιζόμαστε! Αλλά πιστεύω ότι τα παιδιά μας θα ωφεληθούν πολύ περισσότερο από το σύστημα εκπαίδευσης της Αυστραλίας παρά από το δικό μας, και οι πιθανότητες να βρουν δουλειά τελειώνοντας τις σπουδές του είναι πολύ καλύτερες εκεί. Οπότε χαλάλι κι ο ένας χρόνος που απ' ό,τι κατάλαβα θα χάσουν πηγαίνοντας. Ο δικός μου πάντως είναι απολύτως πρόθυμος να τον θυσιάσει, αφού καθίσαμε και συζητήσαμε όλα αυτά.

    Comment


      #17
      Καλησπερα. Διαβαζω το site εδω και βδομαδες ως επισκεπτης και πλεον ως μελος και μπορω να πω οτι ειναι το πλεον ενημερωτικο μέσο για θέματα μετανάστευσης. Θα ήθελα να κάνω την πρώτη μου ερώτηση εδώ. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι προβλέπεται για τα παιδιά που οι γονείς τους τελειώνουν τη δουλειά αργότερα απο το σχόλασμα των παιδιών. Δηλαδή αν το παιδί σχολάει στις 3 και ο γονιός στις 4 ή 5 τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Εκεί γιαγιάδες παπούδες να τα παίρνουν δε θα έχουμε.Υπάρχει κάποια φύλαξη και εαν ναι πόσο στοιχίζει. Ευχαριστώ

      Comment


        #18
        εκπαίδευση παιδιών

        Originally posted by alexan72 View Post
        Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα όλα όσα λέγονται εδώ. Παρόλο που μέχρι πρόσφατα δεν σκεφτόμουν με τίποτα να φύγω από την Ελλάδα, τώρα τελευταία αισθάνομαι τόσο εξαπατημένη και κουρασμένη από το συνεχές τρέξιμο απλά για επιβίωση που έχω αρχίσει να σκέφτομαι αρκετά την φυγή μου. Ο γιος μου θα πάει τώρα στην Γ' Γυμνασίου, είναι πρόβλημα το ότι έχει τόσο πολλά χρόνια πίσω του σε ελληνικό σχολείο (και δεν είναι ας πούμε 6-7, να ξεκινήσει με το εκεί σύστημα); Σημειωτέον ότι είναι καλός μαθητής και τα αγγλικά του εξαιρετικά!
        alexan, ο γιος μου ο μεγάλος είναι17 και έχει ενθουσιαστεί με τις προοπτικές του εκεί. φεύγουμε Ιανουάριο 2012 και θα πάει σε τεχνική σχολή για ηλεκτρολόγος. έχει lower στα αγγλικά οπότε μπορεί να συννενοηθεί άνετα και έχει πάει ως τώρα μόνο σε σχολεία εδώ στην ελλάδα . από ότι μου είπαν τα ξαδέλφια μου στην αυστραλία θα δουλεύει ταυτόχρονα οπότε θα βγαζει τα προσωπικά του έξοδα πράγμα που θα βοηθήσει κι εμάς σαν νεοφερμένους....από ότι έμαθα θα παίρνει 400-600 δολάρια την εβδομάδα, θα πηγαίνει στην σχολή του μία φορά την εβδομάδα και τις υπόλοιπες θα δουλεύει σαν μαθητευόμενος ( apprentiship). μην ανυσηχείς για το γιο σου, είναι έτσι το σύστημα που θα συνηθήσει, το παν είναι το μέλλον τους κι ας δυσκολευτούν λίγο στην αρχή. ο μικρός μου είναι11 ετών και θα το πάω κατευθείαν σε αγγλικό σχολείο, σιγά μην πληρώνω ιδιωτικό ελληνικό, αφού υπάρχει προγραμμα ένταξης

        αυτά για το σχολείο, ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα ...

        Comment


          #19
          Υπαρχει μηπως κανεις να απαντησει την προηγουμενη ερωτηση μου σχετικα με τη φυλαξη παιδιων?

          Comment


            #20
            Originally posted by orpheus View Post
            Καλησπερα. Διαβαζω το site εδω και βδομαδες ως επισκεπτης και πλεον ως μελος και μπορω να πω οτι ειναι το πλεον ενημερωτικο μέσο για θέματα μετανάστευσης. Θα ήθελα να κάνω την πρώτη μου ερώτηση εδώ. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι προβλέπεται για τα παιδιά που οι γονείς τους τελειώνουν τη δουλειά αργότερα απο το σχόλασμα των παιδιών. Δηλαδή αν το παιδί σχολάει στις 3 και ο γονιός στις 4 ή 5 τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Εκεί γιαγιάδες παπούδες να τα παίρνουν δε θα έχουμε.Υπάρχει κάποια φύλαξη και εαν ναι πόσο στοιχίζει. Ευχαριστώ
            Η απάντηση στο ερώτημά σου λέγεται long day care. Είναι παιδικοί σταθμοί ανοιχτοί από τις 6-7 το πρωί μέχρι τις 7,8,9 το απόγευμα. Γενικά στην αυστραλία έχει ότι υπηρεσία θες αρκεί να υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση. Το κόστος είνια περίπου $75-80 την ημέρα και να είναι όλη την εβδομάδα ίσως λίγο λιγότερο. Πάντως το κράτος επιστρέφει περίπου τα μισά συνολικά. Διαφορετικά θα ήταν πολύ ακριβά.


            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #21
              Δεν εννοουσα παιδικους σταθμους. Εννουσα για παιδια δημοτικου. Τι γινεται αν ο γονιος σχολαει μετα το παιδι. Εκει παπους γιαγια να τα περνει δεν υπαρχει.

              Comment


                #22
                jini, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, η αλήθεια είναι ότι ο γιος μου είναι κι αυτός ενθουσιασμένος με την προοπτική αν και στην αρχή του κακοφάνηκε που θα χάσει τους φίλους του. Εννοείται ότι κι εγώ θα το στείλω στο δημόσιο, φέτος εξάλλου παίρνει και το Proficiency, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με τα αγγλικά.

                Comment


                  #23
                  Ok , οσον αφορα τη φύλαξη μετά το σχολείο βρηκα περιπου τι παιζει. Ονομάζεται after school care και είναι απο τις 3-6μμ. Κοστίζει απο 10 - 15$ τη μερα ,αναλογως την περιοχή. Αυτο που δεν βρήκα είναι το πως πανε τα παιδιά εκεί μετά το σχολείο (λεωφορείο , κοστος μεταφοράς κλπ). Ειναι απλά πράγματα αλλα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει με παιδί είναι πολύ βασικό αφου οχι μονο επηρεάζει την καθημερινότητα του παιδιού αλλά και το κοστος. Παιδιά , σκεφτείτε καλά τα πάντα. Αν είναι να φύγουμε να είμαστε προετοιμασμένοι όσο μπορούμε καλύτερα.

                  Comment


                    #24
                    In Sydney, there are 3 Greek Orthodox Colleges from primary school (dimotiko) to high school (gumnasio).

                    These schools were established for Greek-Australians by the Greek Orthodox Archdiocese of Australia which is located in Sydney. The websites are as follows:

                    1. St Euphemia College: http://www.steuphemia.nsw.edu.au/

                    2. St Spyridon College: http://www.stspyridon.nsw.edu.au/

                    3. All Saints College: http://www.allsaints.nsw.edu.au/

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by orpheus View Post
                      Ok , οσον αφορα τη φύλαξη μετά το σχολείο βρηκα περιπου τι παιζει. Ονομάζεται after school care και είναι απο τις 3-6μμ. Κοστίζει απο 10 - 15$ τη μερα ,αναλογως την περιοχή. Αυτο που δεν βρήκα είναι το πως πανε τα παιδιά εκεί μετά το σχολείο (λεωφορείο , κοστος μεταφοράς κλπ). Ειναι απλά πράγματα αλλα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει με παιδί είναι πολύ βασικό αφου οχι μονο επηρεάζει την καθημερινότητα του παιδιού αλλά και το κοστος. Παιδιά , σκεφτείτε καλά τα πάντα. Αν είναι να φύγουμε να είμαστε προετοιμασμένοι όσο μπορούμε καλύτερα.
                      Σου είπα, η αυστραλία έχει κάθε υπηρεσία αρκεί να την χρειάζεται κάποιος!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by orpheus View Post
                        Ok , οσον αφορα τη φύλαξη μετά το σχολείο βρηκα περιπου τι παιζει. Ονομάζεται after school care και είναι απο τις 3-6μμ. Κοστίζει απο 10 - 15$ τη μερα ,αναλογως την περιοχή. Αυτο που δεν βρήκα είναι το πως πανε τα παιδιά εκεί μετά το σχολείο (λεωφορείο , κοστος μεταφοράς κλπ). Ειναι απλά πράγματα αλλα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει με παιδί είναι πολύ βασικό αφου οχι μονο επηρεάζει την καθημερινότητα του παιδιού αλλά και το κοστος. Παιδιά , σκεφτείτε καλά τα πάντα. Αν είναι να φύγουμε να είμαστε προετοιμασμένοι όσο μπορούμε καλύτερα.


                        Απο αυτα που εχω διαβάσει υπαρχει πριν και μετα το σχολείο, φυλαξη των παιδιων (out of school hours care- OSHC) και αποτι καταλαβα γινεται στο σχολείο που πηγαίνει το παιδι. Αν μπειτε και διαβασετε στις ιστοσελιδες των δημοτικων τα γραφει ολα. δειτε εδω για παραδειγμα http://www.portnoarps.sa.edu.au/oshc.html

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Nektar View Post
                          In Sydney, there are 3 Greek Orthodox Colleges from primary school (dimotiko) to high school (gumnasio).

                          These schools were established for Greek-Australians by the Greek Orthodox Archdiocese of Australia which is located in Sydney. The websites are as follows:

                          1. St Euphemia College: http://www.steuphemia.nsw.edu.au/

                          2. St Spyridon College: http://www.stspyridon.nsw.edu.au/

                          3. All Saints College: http://www.allsaints.nsw.edu.au/
                          Παντως το St Euphemia απο τον ελληνικό τίτλο "τέλειοι γίνεσθε" δε θα το επελεγα. Αν ελεγαν "τέλειοι γίνεστε" ή " τέλειοι γίνεσθαι" κατι θα έλεγε. Θα μου πειτε περι ορέξεως κολοκυθόπιτα ...

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by orpheus View Post
                            Παντως το St Euphemia απο τον ελληνικό τίτλο "τέλειοι γίνεσθε" δε θα το επελεγα. Αν ελεγαν "τέλειοι γίνεστε" ή " τέλειοι γίνεσθαι" κατι θα έλεγε. Θα μου πειτε περι ορέξεως κολοκυθόπιτα ...
                            Στο St Spyridon έγραψα τα δυο παιδιά μου μόλις φτάσαμε στο Sydney και είναι αρκετά καλό. Αν θέλεις λεπτομέρειες μπορώ να σου δώσω. Πάντως φύλαξη έχει και μάλιστα έχει και κατά τη διάρκεια των διακοπών όταν οι γονείς δουλεύουν. Βέβαια για όλα αυτά πληρώνεις επιπλέον. Αν θέλεις τιμοκατάλογο τον έχω στα χέρια μου γιατί απ' ότι είδα το site δεν τον δίνει. Να ξέρεις πάντως πως για αυτά που προσφέρει το σχολείο τα χρήματα δεν είναι τραγικά. Και μη νομίζεις ότι σου μιλάω εκ του ασφαλούς οικονομικά. Είμαι σαν όλους τους άλλους που ήρθαν για ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά τους κυρίως. Απλά πήρα την απόφαση για ιδιωτικό γιατί για τα παιδιά ήταν μεγάλη η αλλαγή και αν τα έγραφα σε Αυστραλέζικο θα τους δημιουργούσα τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα. Τουλάχιστον τώρα μέσα σε τρεις εβδομάδες έχουν παρέες και βρήκαν παιδιά να επικοινωνούν και εκτός σχολείου. Αυτό τα βοήθησε να ξεπεράσουν τους αρχικούς τους φόβους και μέσα σε 45 ημέρες να ενταχθούν στο ξένο σύστημα. Η προσαρμογή θα έρθει ομαλά και αφού μάθουν τη γλώσσα την οποία όσο καλά και να γνωρίζει ένα 13χρονο (η κόρη μου) παιδί στην Ελλάδα, σε επίπεδο σχολείου εδώ παθαίνει σοκ. Και αυτό γιατί άλλο είναι η γενική γνώση της γλώσσας και άλλο να πρέπει να γνωρίζει ορολογία πχ μαθηματικών, φυσικής κλπ για να παρακολουθήσει τα μαθήματα που γίνονται στα αγγλικά. Σε αυτό το επίπεδο το σχολείο και η οργάνωσή του βοήθησε πολύ την κόρη μου που είναι πολύ πιο ευάλωτη λόγω ηλικίας από τον 7χρονο γιο μου.
                            Heal the past. Live the present. Dream the future.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by marie View Post
                              Στο St Spyridon έγραψα τα δυο παιδιά μου μόλις φτάσαμε στο Sydney και είναι αρκετά καλό. Αν θέλεις λεπτομέρειες μπορώ να σου δώσω. Πάντως φύλαξη έχει και μάλιστα έχει και κατά τη διάρκεια των διακοπών όταν οι γονείς δουλεύουν. Βέβαια για όλα αυτά πληρώνεις επιπλέον. Αν θέλεις τιμοκατάλογο τον έχω στα χέρια μου γιατί απ' ότι είδα το site δεν τον δίνει. Να ξέρεις πάντως πως για αυτά που προσφέρει το σχολείο τα χρήματα δεν είναι τραγικά. Και μη νομίζεις ότι σου μιλάω εκ του ασφαλούς οικονομικά. Είμαι σαν όλους τους άλλους που ήρθαν για ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά τους κυρίως. Απλά πήρα την απόφαση για ιδιωτικό γιατί για τα παιδιά ήταν μεγάλη η αλλαγή και αν τα έγραφα σε Αυστραλέζικο θα τους δημιουργούσα τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα. Τουλάχιστον τώρα μέσα σε τρεις εβδομάδες έχουν παρέες και βρήκαν παιδιά να επικοινωνούν και εκτός σχολείου. Αυτό τα βοήθησε να ξεπεράσουν τους αρχικούς τους φόβους και μέσα σε 45 ημέρες να ενταχθούν στο ξένο σύστημα. Η προσαρμογή θα έρθει ομαλά και αφού μάθουν τη γλώσσα την οποία όσο καλά και να γνωρίζει ένα 13χρονο (η κόρη μου) παιδί στην Ελλάδα, σε επίπεδο σχολείου εδώ παθαίνει σοκ. Και αυτό γιατί άλλο είναι η γενική γνώση της γλώσσας και άλλο να πρέπει να γνωρίζει ορολογία πχ μαθηματικών, φυσικής κλπ για να παρακολουθήσει τα μαθήματα που γίνονται στα αγγλικά. Σε αυτό το επίπεδο το σχολείο και η οργάνωσή του βοήθησε πολύ την κόρη μου που είναι πολύ πιο ευάλωτη λόγω ηλικίας από τον 7χρονο γιο μου.
                              Για τι τιμές διδακτρων μιλας για ενα παιδι δημοτικού??

                              Comment


                                #30
                                [QUOTE=anpandel;31013]Για τι τιμές διδακτρων μιλας για ενα παιδι δημοτικού??[/QUOTE

                                Το δημοτικό παίζει από 6.020$-6.160$ το χρόνο. Σε αυτά προσθέτεις στολές γύρω στα 1000$ και κάποια ακόμα έξοδα όπως βιβλιοθήκη sports έξοδα κτηρίου όλα αυτά περίπου 350$ το χρόνο.Δες στο www.stjohnspreston.vic.edu.au και www.alphington.vic.edu.au έχουν και τα δύο τιμοκαταλόγους και είναι και τα δύο όπως το st. spyridon.
                                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                                Comment

                                Working...
                                X