Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by alkioni View Post
    παλι εδω, προσπαθώντας να παρω το ielts. ημερομηνια εξετασης 9 ιουλίου. ευχηθείτε μου καλή τύχη, το έχω ανάγκη.
    πολυ καλη τυχη να εχεις αλκιονη...χωρις αγχος, και ολα θα πανε καλα!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #17
      Originally posted by centaurusa View Post
      Καλησπέρα σε όλους!

      Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε ένα χρόνο περίπου στην αυστραλία.
      Έχω πτυχιο πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων και ccna πιστοποιηση.
      Ενδιαφέρομαι να εργαστώ στον τομέα των τηλεπικοινωνιων και λόγω των συνθηκων εδω σκέφτομαι να κάνω ένα βήμα παραπέρα και να κατέβω νοτιότερα προς αναζήτηση εργασίας και καλύτερων συνθηκών ζωής.

      Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι δεν έχω προυπηρεσία στον τομέα των σπουδών μου παρότι ως φοιτητής εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια σε βιβλιοπωλείο τόσο στην πώληση όσο και στην οργάνωση, παραγγελίες κλπ...Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας όσον αφορά το αν θα είναι δύσκολο να βρω δουλειά στην αυστραλία χωρίς προυπηρεσία στο αντικείμενο που θέλω να εργαστώ.

      Είμαι 24 χρονών και θεωρώ ότι είμαι σε καλή ηλικία για να μεταναστεύσω και να ξεκινήσω εκει...
      χωρις προυπηρεσια θα τα βρεις δυσκολα..εως πολυ δυσκολα..
      διαβαζω τα γραφομενα σας και νομιζω πως λανθασμενα εχετε την εντυπωση οτι στην αυστραλια ειναι ολα ευκολα..
      πρεπει να καταλαβετε οτι χωρις σημαντικη προυπηρεσια αλλα και μ ελληνικο πτυχιο ειναι πολυ δυσκολα..
      τα ελληνικα πτυχια ειναι εντελως ασημαντα εκει..
      ιδιως για engineering

      Comment


        #18
        Originally posted by konstantinos1 View Post
        πολυ καλη τυχη να εχεις αλκιονη...χωρις αγχος, και ολα θα πανε καλα!
        thanks , ax i am under stress indeed.
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #19
          Originally posted by alkioni View Post
          thanks , ax i am under stress indeed.
          φαινεται γιαυτο στο ειπα...αλλα επειδη εχς εμπειρια , εχω δωσει εξετασεις αρκετες σε 2 διαφορετικες γλωσσες μπορω να σου πω οτι το αγχος κατα την εξεταση μπορει να παει παρα πολυ πισω και να μειωσει τις δυνατοτητες σου κατα πολυ. ανθρωποι αποτυγχανουν στις ξενες γλωσσες μονο και μονο εξαιτιας του, προσπαθησε να το αποβαλλεις με καθε τροπο, καλυτερα να πας λιγο απροετοιμαστη παρα με αγχος! το πιστευω απολυτα!
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            #20
            Originally posted by konstantinos1 View Post
            φαινεται γιαυτο στο ειπα...αλλα επειδη εχς εμπειρια , εχω δωσει εξετασεις αρκετες σε 2 διαφορετικες γλωσσες μπορω να σου πω οτι το αγχος κατα την εξεταση μπορει να παει παρα πολυ πισω και να μειωσει τις δυνατοτητες σου κατα πολυ. ανθρωποι αποτυγχανουν στις ξενες γλωσσες μονο και μονο εξαιτιας του, προσπαθησε να το αποβαλλεις με καθε τροπο, καλυτερα να πας λιγο απροετοιμαστη παρα με αγχος! το πιστευω απολυτα!
            αγχωθηκα γιατι δεν ειχα χρονο να κανω καλη προετοιμασια, τουλαχιστον αυτην που θελω εγω, με 3 παιδια βλεπεις και εναν συζυγο να λειπει 25 ωρες το 24ωρο καταλαβαινεις. απλα σκεφτομαι οτι παλι θα σβησει η ελπιδα και οτι θα με παει παραπισω και ολο αυτο καταλαβαινεις. χωρις αυτο δεν γινεται ουτε η αναγνωριση επαγγελματος που θα μου παρει κανα 5μηνο υπολογιζω και φυσικα ουτε και η αιτηση για την βιζα. αρα φτου και απο την αρχη και ο χρονος περναει αρνητικα...................... οσο για τις εξετασεις θα παω με τζαμπουκα, ετσι κανω παντα χωρις αγχος εκεινη την ημερα και ας ελπισω οτι η τυχη θα ειναι με το μερος μου!
            i don't do drugs, i am drugs!

            Comment


              #21
              Originally posted by alkioni View Post
              αγχωθηκα γιατι δεν ειχα χρονο να κανω καλη προετοιμασια, τουλαχιστον αυτην που θελω εγω, με 3 παιδια βλεπεις και εναν συζυγο να λειπει 25 ωρες το 24ωρο καταλαβαινεις. απλα σκεφτομαι οτι παλι θα σβησει η ελπιδα και οτι θα με παει παραπισω και ολο αυτο καταλαβαινεις. χωρις αυτο δεν γινεται ουτε η αναγνωριση επαγγελματος που θα μου παρει κανα 5μηνο υπολογιζω και φυσικα ουτε και η αιτηση για την βιζα. αρα φτου και απο την αρχη και ο χρονος περναει αρνητικα...................... οσο για τις εξετασεις θα παω με τζαμπουκα, ετσι κανω παντα χωρις αγχος εκεινη την ημερα και ας ελπισω οτι η τυχη θα ειναι με το μερος μου!
              Καλή τύχη Αλκιόνη. Οι σκέψεις μας μαζί σου για να σου δίνουμε θετική ενέργεια.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #22
                Originally posted by Agoriani View Post
                Καλή τύχη Αλκιόνη. Οι σκέψεις μας μαζί σου για να σου δίνουμε θετική ενέργεια.
                thanks agorianni, wish you the best for your new coming baby!
                i don't do drugs, i am drugs!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by alkioni View Post
                  αγχωθηκα γιατι δεν ειχα χρονο να κανω καλη προετοιμασια, τουλαχιστον αυτην που θελω εγω, με 3 παιδια βλεπεις και εναν συζυγο να λειπει 25 ωρες το 24ωρο καταλαβαινεις. απλα σκεφτομαι οτι παλι θα σβησει η ελπιδα και οτι θα με παει παραπισω και ολο αυτο καταλαβαινεις. χωρις αυτο δεν γινεται ουτε η αναγνωριση επαγγελματος που θα μου παρει κανα 5μηνο υπολογιζω και φυσικα ουτε και η αιτηση για την βιζα. αρα φτου και απο την αρχη και ο χρονος περναει αρνητικα...................... οσο για τις εξετασεις θα παω με τζαμπουκα, ετσι κανω παντα χωρις αγχος εκεινη την ημερα και ας ελπισω οτι η τυχη θα ειναι με το μερος μου!
                  και εγω παντα για τον ιδιο λογο αγχωνομουν εως οτου καταλαβα οτι τελικα δεν ειναι θεμα χρονου και οτι ποτε δεν θα ημουν υχαριστημενος απο το χρονο που ειχα να κανω επαναληψη! οποτε αρχισα να χαλαρωνω εκτοτε...σου συστηνω το ιδιο!

                  ποτε ειναι οι εξετασεις? να μας πεις πριν τις εξετασεις να σου στειλουμε θετικη ενεργεια!
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #24
                    kali epitixia!!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by ZAKARI View Post
                      eyagkost read all @:
                      Code:
                      http://pipiscrew.com
                      ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;

                      Comment


                        #26
                        Καλησπέρα από Πάτρα. Μόλις έγινα μέλος και θέλω πραγματικά να συγχαρώ την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια που γίνεται (ο φόβος του αγνώστου μας ενώνει τελικά. Μακάρι να είμαστε τόσο συνεργάσιμοι και μέσα στην χώρα μας). Πήραμε και εμείς την απόφαση να εγκαταλείψουμε το τιτανικό που λέγεται Ελλάδα αφήνοντας πίσω όλα και όλους όσους αγαπάμε. Είμαι Αυστραλός υπήκοος (Australian citizen by descent).Επειδη οι γονείς μου έχουν χάσει τα έγγραφα που αφορούν στην υπηκοότητα μου μίλησα με την πρεσβεία η οποία με ενημέρωσε ότι καταρχήν θα πρέπει να ξαναβγάλουμε το χαρτί έτσι ώστε να προβώ στην ανανέωση - αντικατάσταση του από το 1998 ληγμένου διαβατηρίου μου. Μου είπαν ότι η διαδικασία του citizenship θα διαρκέσει 2 μήνες. λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι θα πρέπει να ακολουθηθούν παρόμοιες διαδικασίες για τον τριών ετών γιό μου όπως επίσης και για τον 16 μηνών αβάπτιστο βρέφος μου συν τη διαδικασία κατόπιν αυτών έκδοσης visas της ελληνίδας γυναίκα μου έχει κάποιος οποιαδήποτε πρόταση για όσο το δυνατόν ταχύτερες διαδικασίες? θα με βοηθούσε πάρα πολύ λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι είμαι άλλος ένας άνεργος πλέον πρώην καταστηματάρχης. ευχαριστώ πολύ και νιώθω ήση υποχρεωμένος μονο και μόνο από αυτά που έχω διαβάσει στο παρόν forum.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by cmiha316 View Post
                          Καλησπέρα από Πάτρα. Μόλις έγινα μέλος και θέλω πραγματικά να συγχαρώ την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια που γίνεται (ο φόβος του αγνώστου μας ενώνει τελικά. Μακάρι να είμαστε τόσο συνεργάσιμοι και μέσα στην χώρα μας). Πήραμε και εμείς την απόφαση να εγκαταλείψουμε το τιτανικό που λέγεται Ελλάδα αφήνοντας πίσω όλα και όλους όσους αγαπάμε. Είμαι Αυστραλός υπήκοος (Australian citizen by descent).Επειδη οι γονείς μου έχουν χάσει τα έγγραφα που αφορούν στην υπηκοότητα μου μίλησα με την πρεσβεία η οποία με ενημέρωσε ότι καταρχήν θα πρέπει να ξαναβγάλουμε το χαρτί έτσι ώστε να προβώ στην ανανέωση - αντικατάσταση του από το 1998 ληγμένου διαβατηρίου μου. Μου είπαν ότι η διαδικασία του citizenship θα διαρκέσει 2 μήνες. λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι θα πρέπει να ακολουθηθούν παρόμοιες διαδικασίες για τον τριών ετών γιό μου όπως επίσης και για τον 16 μηνών αβάπτιστο βρέφος μου συν τη διαδικασία κατόπιν αυτών έκδοσης visas της ελληνίδας γυναίκα μου έχει κάποιος οποιαδήποτε πρόταση για όσο το δυνατόν ταχύτερες διαδικασίες? θα με βοηθούσε πάρα πολύ λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι είμαι άλλος ένας άνεργος πλέον πρώην καταστηματάρχης. ευχαριστώ πολύ και νιώθω ήση υποχρεωμένος μονο και μόνο από αυτά που έχω διαβάσει στο παρόν forum.
                          Καλως ήρθες στην παρέα μας Cmiha316.

                          Μπορείς να διαβάσεις το post που έκανα για την διαδικασία για να βγάλω υπηκοότητα στο παιδί απο την μητέρα του και διαβατήριο. Μπορεί να σου πάρει λιγότερο απο 2 μήνες και κυρίως εξαρτάτε απο το χρόνο που θα κάνεις να μαζέψεις τα απαραίτητα έγγραφα-δικαιολογητικά.
                          Είσαι πολύ τυχερός που είσαι Αυστραλός υπήκοος με την έννοια οτι δεν θα περάσεις καμία διαδικασία εκτός απο το να επανεκδόσεις το διαβατήριό σου, ώστε να μπορείς να έρθεις Αυστραλία.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #28
                            Καλημερα σε ολους.Cmiha316 οταν πηγα στην πρεσβεια με το ληγμενο απο το 1999 διαβατηριο μου για να το ανανεωσω μου ειπαν οτι πρεπει να κανω την διαδικασια σαν να εκδιδω καινουργιο απο την αρχη ετσι και εκανα βγαζοντας κ καινουργιο birth certificate μιας κ το πρωτοτυπο ειχε χαθει κ φωτοτυπια δεν δεχοντουσαν.Για να ανανεωσουν το διαβατηριο πρεπει να ειναι 2 μηνες πριν ληξει.

                            Comment


                              #29
                              Ξεκινώντας για Αυστραλία

                              Καλησπέρα σας .
                              Ονομάζομαι Χρήστος 27 ετών και ειμαι Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων .
                              10-15 Ιουλίου Πετάω για Αυστραλία . Θα μείνω σε κάτι μακρινούς συγγενείς που θα με φιλοξενούν . Ακομα για βίζα δεν ξέρω τι θα γίνει και πώς γιατι ειναι όλα λιγο περίεργα . Θα πάω εκεί για 6 μήνες που δικαιούμε και μολις βρώ δουλειά θα βγάλω και την Βίζα .

                              α) Μαζί μου θα παρω ολα τα χαρτια μου των σχολείων που εχω βγάλει . Αυτα δεν ξερω που πρεπει να τα μεταφράσω ακόμα . Εγώ μενω Θεσσαλονίκη . Εχει κανεις να μου δωσει πληροφορίες που μπορω να μεταφράσω ? Σε δικηγόρο ?

                              β) Εχω βγάλει διαβατήριο . Χρειαζομαι τιποτα αλλο για να ταξιδέψω Αυστραλία ?

                              γ) Η περιοχή που θα παω ειναι Μελβούρνη . Κανενα χρήσιμο τιπ ?

                              Καμια συμβουλή γενικά ?
                              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Chrisgr View Post
                                Καλησπέρα σας .
                                Ονομάζομαι Χρήστος 27 ετών και ειμαι Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων .
                                10-15 Ιουλίου Πετάω για Αυστραλία . Θα μείνω σε κάτι μακρινούς συγγενείς που θα με φιλοξενούν . Ακομα για βίζα δεν ξέρω τι θα γίνει και πώς γιατι ειναι όλα λιγο περίεργα . Θα πάω εκεί για 6 μήνες που δικαιούμε και μολις βρώ δουλειά θα βγάλω και την Βίζα .

                                α) Μαζί μου θα παρω ολα τα χαρτια μου των σχολείων που εχω βγάλει . Αυτα δεν ξερω που πρεπει να τα μεταφράσω ακόμα . Εγώ μενω Θεσσαλονίκη . Εχει κανεις να μου δωσει πληροφορίες που μπορω να μεταφράσω ? Σε δικηγόρο ?

                                β) Εχω βγάλει διαβατήριο . Χρειαζομαι τιποτα αλλο για να ταξιδέψω Αυστραλία ?

                                γ) Η περιοχή που θα παω ειναι Μελβούρνη . Κανενα χρήσιμο τιπ ?

                                Καμια συμβουλή γενικά ?
                                Μπορείς να τα μεταφράσεις και σε δικηγόρο αλλά καλύτερα στο υπουργείο εξωτερικων. (http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/) , επίσης μπορεις και στη μελβούρνη αλλά θα σου στοχίσει αρκετά πιο ακριβα. Περίπου 80 δολ η σελίδα αν δεν κάνω λάθος. Διαβατήριο και βίζα χρειάζεσαι για να πας αυστραλία και φυσικά καλή τύχη για αυτό που πας να κάνεις.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X