Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Chrisgr View Post
    Καλησπέρα σας .
    Ονομάζομαι Χρήστος 27 ετών και ειμαι Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων .
    10-15 Ιουλίου Πετάω για Αυστραλία . Θα μείνω σε κάτι μακρινούς συγγενείς που θα με φιλοξενούν . Ακομα για βίζα δεν ξέρω τι θα γίνει και πώς γιατι ειναι όλα λιγο περίεργα . Θα πάω εκεί για 6 μήνες που δικαιούμε και μολις βρώ δουλειά θα βγάλω και την Βίζα .

    α) Μαζί μου θα παρω ολα τα χαρτια μου των σχολείων που εχω βγάλει . Αυτα δεν ξερω που πρεπει να τα μεταφράσω ακόμα . Εγώ μενω Θεσσαλονίκη . Εχει κανεις να μου δωσει πληροφορίες που μπορω να μεταφράσω ? Σε δικηγόρο ?

    β) Εχω βγάλει διαβατήριο . Χρειαζομαι τιποτα αλλο για να ταξιδέψω Αυστραλία ?

    γ) Η περιοχή που θα παω ειναι Μελβούρνη . Κανενα χρήσιμο τιπ ?

    Καμια συμβουλή γενικά ?
    Καλως ήρθες στην παρέα μας Chrisgr.

    Πρέπει να γνωρίζεις οτι για να έρθεις στην Αυστραλία χρειάζεσαι μια βίζα. Όχι μόνο για να μπορείς να δουλέψεις ή να σπουδάσεις αλλά και για να έρθεις σαν τουρίστας. Έτσι πρώτα ή μαζί με τα εισιτήρια πρέπει να βγάλεις και μια βίζα. Αν θες τουριστική η βίζα για 3 μήνες είναι δωρεάν και στην βγάζει και το τουριστικό γραφείο συνήθως γιατι η όλη διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά μέσα απο την ιστοσελίδα του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας : www.immi.gov.au
    Αν θές παραπάνω απο 3 μήνες παραμονής σαν τουρίστας και εως 12 υπάρχει άλλη τουριστική που όμως έχει διαδικασία αίτησης, ηλεκτρονική ή με χαρτιά, και απαιτεί και χρήματα και χρόνο για έκδοση.
    Απο που δικαιούσαι 6 μήνες δεν το κατάλαβα. Μπορείς να το εξηγήσεις?

    Επίσης πρέπει να γνωρίζεις οτι αν είσαι με τουριστική εδώ δεν μπορείς να εργαστείς αλλιώς παραβαίνεις τους όρους της βίζας σου και αυτό έχει νομικές συνέπειες και άρση της βίζας σου.

    Δεν σου απαγορεύεται να κάνεις επαφές και προσπάθεια για να βρείς δουλειά αλλά εαν βρείς για να εργαστείς θα πρέπει να αλλάξεις βίζα σε τέτοια που να επιτρέπεται η εργασία.

    Με συγχωρείς αν σου λέω πράγματα που ίσως τα γνωρίζεις αλλά προσπαθώ με αυτή την ευκαιρία να ξανα αναφέρω τα ισχύοντα για τους μελλοντικούς αναγνώστες.

    Αν διαβάσεις τα post εδω μέσα θα σχηματίσεις άποψη οτι άλλος μετάφρασε τα πάντα στην υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών και έβαλε και αποστίλ, άλλος δεν έβαλε αποστίλ, και άλλος το έκανε με δικηγόρο μόνο. Πολλοί λένε οτι τελικά έγιναν δεκτά και τέλειωσαν την διαδικασία. Στο τέλος θα αναρωτιέσαι τι ακριβώς να κάνεις και γιατι. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το πιο σίγουρο και ολοκληρωμένο. Μετάφραση στο μεταφραστικό του υπουργείου εξωτερικών αφού βάλεις αποστίλ σε όλα τα δημόσια έγγραφα και απλή μετάφραση σε δικηγόρο για τα μη δημόσια έγγραφα. Βασική λεπτομέρεια να βρείς δικηγόρο με σφραγίδα στα Αγγλικά για να μην χρειάζεται μετάφραση η σφραγίδα του ενώ το έγγραφο την γλύτωσε.

    Τι χρειάζεσαι να γνωρίζεις για την Μελβούρνη? Είναι απο τις πιο όμορφες πόλεις και σταθερά στις πρώτες θέσεις παγκοσμίως με τις πόλεις που είναι άξιες να ζεί κανείς. Η άλλη είναι το Τορόντο νομίζω. Επειδή δεν ρωτάς αυτό όμως μάλλον, ρώτησε τι ακριβώς θέλεις.

    Γενικά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις απο τώρα να βρείς μελλοντικούς εργοδότες μέσω των site αναζήτησης εργασίας. Μια τέτοια λίστα θα βρείς εδω.

    Χρήσιμα tip θα βρείς εδώ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που απαντησαν ..
      Η ερωτηση μου ειναι η εξης..
      Εαν βγαλω τουριστικη βιζα ...για 3 μηνες και βρω δουλεια στην Αυστραλια...θα μπορεσω μετα απο εκει να την γυρισω σε εργασιας με τον εργοδοτη μου χωρις να χρειαστει να γυρισω Ελλαδα ? Ειναι το μονο κολλημα που εχω αυτην την στιγμη.
      Ευχαριστω .
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        #33
        Chris εγώ όλα μου τα χαρτιά τα μετάφρασα μόνος μου και μετά τα έδωσα σε φίλο δικηγόρο στην Ελλάδα, τα έλεγξε και τα υπόγραψε και μου ήρθε πολύ φτηνά. Στη Μελβούρνη ξέρω μία κυρία που μεταφράζει με $20 τη σελίδα (αν θυμάμαι καλά) αν σου χρειαστεί στην ανάγκη.

        Για ερωτήσεις βίζας το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο 131881 ή ακόμα καλύτερα πήγαινε να τους ρωτήσεις πρόσωπο με πρόσωπο, γωνία Lonsdale και Spring. Εγώ δουλεύω εκεί κοντά, αν θές πίνουμε και καφέ.

        Comment


          #34
          Originally posted by Chrisgr View Post
          Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που απαντησαν ..
          Η ερωτηση μου ειναι η εξης..
          Εαν βγαλω τουριστικη βιζα ...για 3 μηνες και βρω δουλεια στην Αυστραλια...θα μπορεσω μετα απο εκει να την γυρισω σε εργασιας με τον εργοδοτη μου χωρις να χρειαστει να γυρισω Ελλαδα ? Ειναι το μονο κολλημα που εχω αυτην την στιγμη.
          Ευχαριστω .
          Θεωρητικά γίνεται. Πρακτικά θα είναι δύσκολο και δεν στο εγγυάται κανείς. Πιθανότητες έχεις να βρείς δουλειά που να θέλει ο εργοδότης να αναλάβει και τέτοια διαδικασία.
          Ακόμα, αν δεν προλάβεις να βρείς σε 3 μήνες, για να πάρεις άλλους 3 με την ίδια βίζα, πρέπει να βγείς και να ξαναμπείς στην Αυστραλία, με ενα ταξίδι στην Νέα Ζηλανδία, που είναι το κοντινότερο κράτος για να πας και να γυρίσεις, 3 ώρες με το αεροπλάνο.
          Στο μεταξύ όμως θα πρέπει να έχεις κομπόδεμα το οποίο θα τρώς σιγά σιγά και θα μειώνεται και δεν θα έχεις κάποια ασφάλιση. Έτσι θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βρείς εργασία, ή τουλάχιστον να έχεις μερικά ραντεβού για εργασία πριν έρθεις.
          Στην δουλειά σου, έχει πολλές θέσεις εργασίας στην Μελβούρνη. Κοίτα τα site, στην λίστα που σου παρέθεσα.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            Ενα αλλο προβλημα...μιλαω καλα Αγγλικα αλλα εχω μονο πτυχίο Lower ( ειναι στα αγγλικά ) απο Michigan . Αυτο πιάνετε η ειμαι ακυρος?
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #36
              μιας και οι γνωστες αναλαβατε να μας ενημερωνεται !!!!και σας ευχαριστουμε γιαυτο .......ξαναβοηθηστε με.....ξερει κανεις να μου πει τι πρεπει να αναφερω σε βιογραφικο.....επαγγελμα εμπειρια ηλικια και τι αλλο ;; αναφερωντας μονο αυτα ,θα φαινεται σαν αγγελια ! πειτε μου σας παρακαλω εσεις που εχετε συνταξει .... μεσα του μηνος με βλεπω κατω.....αα πρεπει να αναφερω το οτι ερχωμαι με τουριστικη ;;; πειτε μου ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος....επισης με τα εισητηρια τι γινεται ;; πρεπει να βγαλω και επιστροφης...;; και γιατι ;;; το λεω γιατι πως θα μπορουσα να ξερω το ποτε θα γυρισω αφου δεν ξερω καν το τι θα αντιμετωπισω !!!

              Comment


                #37
                Καλησπέρα και πάλι απο Πάτρα αφού πρώτα σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση σας θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ειδα οτι κατι λέγατε για την πρεσβεία τις αυστραλιας στην αγγλια και στο βερολινο αλλα δεν εχω καταλαβει .Για να μην μακρυλογο μιλησα με την πρεσβεια στην αθηνα εστειλα λειξιαρχικη πραξη στην μεταφραστικη υπηρεσια και περιμενω για να τα στειλω ωσττε να παρω την βεβαιωση του citizenship. Στην συνεχεια θα πρεπει να κανω το ιδιο για τα δυο μου παιδια ενω ταυτοχρονα θα εκδοσω τα διαβατηρια και να φτιαξω και την βιζα της γυναικας μου.ΥΠαρχει καποιος τροπος ωστε να γυνουν ολα αυτα πιο γρηγορα.Λαμβανοντας υποψιν οτι τα βαπτισια του μικρου μου γιου θα γινουν τον σεπτεμβρη

                Comment


                  #38
                  Originally posted by vpappas
                  Το να νοικιάσεις σπίτι στην Αυστραλία είναι κάπως περιέργo?
                  Όχι, το να νοικιάσεις σπίτι στην Ελλάδα είναι κάπως περίεργο γιατί ο καθένας κάνει ότι γουστάρει (και δεν κόβουν και απόδειξη)

                  Cover letter είναι η συνοδευτική επιστολή που γράφεις μαζί με το βιογραφικό σου όταν ψάχνεις για δουλειά. Εσύ μάλλον εννοείς reference letter? Aυτό είναι ένα γράμμα απ'τον προηγούμενο σπιτονοικοκύρη σου που λέει ότι δεν του γκρέμισες το σπίτι και πλήρωνες στην ώρα σου. Δεν το ζητάνε όλοι αλλά είναι συνηθισμένο.

                  Apartment είναι το διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Unit είναι να πάρεις ένα μεγάλο σπίτι με κήπο μπρος πίσω και να τα χωρίσεις όλα: σπίτι, κήπο και γκαράζ στα δύο φτιάχνοντας δύο σπίτια (units). Ή να τα χτίσεις έτσι κολλητά απ'την αρχή και να τα πουλήσεις ή νοικιάσεις χωριστά. Unit επίσης μπορεί να λένε και τα διαμερίσματα σε μικρά κτιριακά συγκροτήματα του στυλ μακρόστενα διόροφα.

                  Από το ίντερνετ δεν μπορείς να νοικιάσεις τίποτα. Στο ίντερνετ θα βρεις τις αγγελίες, μετά θα πάρεις τηλέφωνο τον ατζέντη στην αγγελία για να πας να δεις το σπίτι και αν σου αρέσει να υπογράψεις συμβόλαιο.

                  Open day ή inspection day είναι η μέρα που έχει συμφωνήσει ο ατζέντης με τον νοικάρη ή τον ιδιοκτήτη να φέρει κόσμο στο σπίτι να το δούνε. Δεν μπορεί ο ατζέντης να κουβαλάει κόσμο στο σπίτι όποτε θέλει, ειδικά αν έχει ακόμα μέσα νοικάρη.

                  Τα ενοίκια δεν είναι $400+ αλλά εξαρτάται για τί σπίτι μιλάμε και που. Ψάξε στο realestate.com.au και θα βρεις διάφορα τιμές για διάφορα σπίτια.

                  Comment


                    #39
                    δεν ξέρω vpapas σόρι...

                    Comment


                      #40
                      Νέα δεδομένα για όσους έχουν κάνει αίτηση στο Βερολίνο για visa. Χθες στην προσπάθειά μου να επικοινωνήσω με την πρεσβεία εκεί για να μάθω τί γίνεται με την αίτηση του συζύγου μου ανακάλυψα πως πλέον το Βερολίνο δεν δέχεται τηλεφωνήματα από τους αιτούντες. Πληροφορίες από δω και πέρα μέσω Αγγλίας. Όταν ρώτησα λοιπόν στην Αγγλία για το φάκελο του συζύγου μου, μου απάντησαν ότι δεν έχουν πρόσβαση σε πληροφορίες μέχρι να οριστεί case officer.Άρα μέχρι τότε δεν μπορώ να μάθω τίποτα....Όταν τους είπα ότι τον Αύγουστο φεύγουμε για Αυστραλία και πρέπει να ενημερώσω για τη νέα μας διεύθυνση μου απάντησαν πως αυτό θα γίνει όταν οριστεί case officer. Όπως καταλάβατε το Βερολίνο μας έκλεισε απ' έξω και η πληροφόρηση πλέον θα είναι με το σταγονόμετρο αφού η πρεσβεία της Αγγλίας ξέρει ότι ξέρουμε κι εμείς............
                      Το νέο τηλέφωνο επικοινωνίας στην Αγγλία είναι +442078561563
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #41
                        δηλαδή για να καταλάβω εγώ που σε λίγες μέρες θα στείλω τα χαρτιά στο Bερολίνο δεν θα τα στείλω??H στην Aγγλία να τα στείλω??

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Dionysis68 View Post
                          δηλαδή για να καταλάβω εγώ που σε λίγες μέρες θα στείλω τα χαρτιά στο Bερολίνο δεν θα τα στείλω??H στην Aγγλία να τα στείλω??
                          Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται με τις νέες αιτήσεις. Με ρώτησαν πού έστειλα την αίτηση. Συμπέρασμα καλύτερα πάρε τηλέφωνο στην Αγγλία για να είσαι σίγουρος για τις κινήσεις που θα κάνεις......
                          Heal the past. Live the present. Dream the future.

                          Comment


                            #43
                            Από ότι καταλαβαίνω, αν δεν έχουμε συγγενείς ή κάποια χρόνια προϋπηρεσίας είμαστε καταδικασμένοι στο Ελλαδιστάν! Τζάμπα τα πτυχία δηλαδή! Πατριωτάκια ζήστε εκεί έξω λίγο καλά και για μας εδώ μέσα! Παλιότερα ήταν πιο δύσκολο να μείνεις Ελλάδα από το να φύγεις ενώ τώρα το αντίθετο! Γεια σας και από εμένα! Ένα ακόμα νέο μέλος που διαβάζει forums Ελλήνων μεταναστών, που ονειρεύοντας στέκεται ζωντανός για λίγο ακόμα!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by marie View Post
                              Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται με τις νέες αιτήσεις. Με ρώτησαν πού έστειλα την αίτηση. Συμπέρασμα καλύτερα πάρε τηλέφωνο στην Αγγλία για να είσαι σίγουρος για τις κινήσεις που θα κάνεις......
                              Marie καλημέρα
                              Πως και δε σκέφτηκες να κάνετε τη διαδικασία για το σύζυγο από Αustralia?

                              Comment


                                #45
                                Καλημέρα και σε σένα australian
                                Όταν έκανα την αίτηση δεν είχα βρει το patriotaki και οι πληροφορίες που είχα από Αυστραλία ήταν πως η διαδικασία έπρεπε να ξεκινήσει από Ελλάδα. Έτσι την πάτησα και τώρα περιμένω κι εγώ στην....... ουρά.....
                                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                                Comment

                                Working...
                                X