Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Agoriani View Post
    Φίλε Νίκο πράγματι έχει μια αίτηση online η οποία μπαίνει σε μια δεξαμενή με αιτήσεις και απο εκεί τραβάνε οι εργοδότες όταν χρειάζονται κάποιον κ.τ.λ. Πράγματι δηλαδή ενας τρόπος είναι αυτός.
    Η προυπηρεσία δεν είναι απαραίτητη σε όλα τα επαγγέλματα.
    Το sponsorarisma είναι ενας τρόπος. Οι άλλοι είναι ανεξάρτητος ή απο εργοδότη.
    Για να βρείς δουλειά πρέπει να ψάξεις μόνος σου. Ούτε μέσω εργοδότη ούτε μέσω σπόνσορα θα σου βρούνε δουλειά. Για να μπορείς να έχεις δικαίωμα να εργαστείς πρέπει να φτάσεις σε κάποια απο τις βίζες που επιτρέπουν την εργασία. Τέτοιες είναι οι φοιτητικές (με περιορισμούς στην εργασία), οι βίζες απο εργοδότη και οι βίζες με σπόνσορα.
    Με λίγα λόγια αν κάποιος δεν εχει συγγενείς στην Αυστραλία, ούτε προυπηρεσία, υπάρχει περίπτωση να βρεί δουλειά στην Αυστραλία. Το θέμα είναι αν θα μπορεί σύμφωνα με την άδεια παραμονής να εργαστεί ή οχι.
    Ουσιαστικά το ερώτημά σου είναι μάλλον πως θα φτάσω σε βίζα με άδεια εργασίας.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στην online αίτηση πρέπει να έχεις οποσδήποτε προϋπηρεσία για να σου δώσουν viza νομίζω! Να πάω σαν τουρίστας και να ρωτάω για εργασία πάλι το βλέπω χλώμο να βρω κάπως έτσι εργασία! Και στο εξωτερικό πάντως χρειάζεται κάποιον γνωστό για κάποια αρχική βοήθεια.

    Comment


      #62
      tomorrow is the big day, wish me good luck axxxxxxxxxx
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #63
        Originally posted by alkioni View Post
        tomorrow is the big day, wish me good luck axxxxxxxxxx
        Good Luck!!!

        Comment


          #64
          Originally posted by alkioni View Post
          tomorrow is the big day, wish me good luck axxxxxxxxxx
          καλη επιτυχια!!!!Ν αριστευσεις!!!

          Comment


            #65
            Originally posted by alkioni View Post
            tomorrow is the big day, wish me good luck axxxxxxxxxx
            alkioni καλησπέρα

            σου εύχομαι καλή επιτυχία για αύριο και μια συμβουλή από καθηγήτρια αγγλικών που προετοίμαζα μαθητές για lower και proficiency, το α και το ω της επιτυχίας είναι να μην έχεις άγχος. Ο πανικός σε εμποδίζει να σκεφτείς σωστά. Σε ένα test γλώσσας δεν παίζει ρόλο η απόλυτη γνώση αλλά η τεχνική. Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις τα πάντα σε ένα κείμενο κοίτα τα συμφραζόμενα και θα βγάλεις άκρη. Μέσα από την καρδιά μου σκίστους .......
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              #66
              Originally posted by Mike25 View Post
              Χαιρετω. Ειμαι αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου , εχοντας 1 χρονο προυπηρεσια στον τομεα μου στο εξωτερικο. Επισης εχω μια σχετικα κοντινη θεια (πρωτη ξαδερφη στον εναν μου γονεα) στο Σιδνευ της Αυστραλιας.
              Τι πιθανοτητες υπαρχουν να βγαλω καποια βιζα ωστε να μπορω να εργαστω νομιμα στην Αυστραλια ?
              Ευχαριστω
              Πρώτα απο ολα αν το θές πολύ θα συμβεί. Οχι με την μέθοδο του Κουέλιου, ούτε με το μυστικό. Θα συμβεί γιατι αν το θες πολύ θα κάνεις οτι χρειαστεί για να συμβεί.
              Ο συγγενής του πατέρα σου βοηθάει στην περίπτωση του πατέρα σου οχι εσένα. Πρέπει να είναι συγγενής δικός σου.
              Σίγουρα όμως αν θέλει μπορεί να σε βοηθήσει με τα πρώτα βήματα οταν θα έρθεις εδώ.
              Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα ενός μεταπτυχιακού εδώ? Αν το έκανες θα αποχτούσες βίζα που επιτρέπει και την εργασία και θα εφοδιαζόσουν και με γνώση για την Αυστραλέζικη αγορά εργασίας. Στο μεταξύ θα μάθαινες και οτι χρειάζεται να μάθεις για την ζωή εδώ.
              Αλλιώς υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις: Βίζα απο εργοδότη, βίζα ανεξάρτητος, βίζα με σπόνσορα περιοχή.
              Τα πάντα είναι στο immi.gov.au
              Κοίτα εκεί και αν έχεις απορία σε κάτι να το συζητήσουμε.
              Κοίτα όμως και τις φοιτητικές βίζες.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #67
                τα καλυτερα ευχομαστε...να διαπρεψεις! και χωρις αγχος εεε....
                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Evie επειδή δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί κανονικά το ψυχολόγος, βρήκα 2 πιθανά αλλά μπορεί να είναι λάθος και τα 2.
                  Physicist
                  Physiotherapist
                  Στις σελίδες τους θα βρείς πληροφορίες για την αναγνώριση και την αρχή που την κάνει και άλλα.
                  Α! Το βρήκα! Είναι Psychologists Nec - 272399. Ευχαριστώ!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by demi View Post
                    Γεια σου πατριώτισσα από την Καλαμάτα. Είσαι πολύ μικρή ακόμα και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου. Για μένα αν το αποφασίσεις να το κάνεις τώρα. Αλλά πρέπει να το αποφασίσεις μόνη σου. Εγώ πάντως επειδή είμαι 15 χρόνια μεγλύτερη σου απλά μετανιώνω που αυτό που έκανα τώρα δεν το είχα κάνει στην ηλικία σου ή τουλάχιστον μέχρι τα 30.
                    Κ εγώ πιστεύω ότι θα το μετανιώσω αν δεν το κάνω τώρα που δεν έχω δεσμεύσεις.. Για αυτό και λέω να πάω αρχές του 2012 Μελβούρνη να το ψάξω από κοντά... Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη προϋπηρεσίας που έχω η οποία χρειάζεται για την αναγνώριση του πτυχίου μου..

                    Φιλιά από την ηλιόλουστη Καλαμάτα!!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Evie View Post
                      Κ εγώ πιστεύω ότι θα το μετανιώσω αν δεν το κάνω τώρα που δεν έχω δεσμεύσεις.. Για αυτό και λέω να πάω αρχές του 2012 Μελβούρνη να το ψάξω από κοντά... Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη προϋπηρεσίας που έχω η οποία χρειάζεται για την αναγνώριση του πτυχίου μου..

                      Φιλιά από την ηλιόλουστη Καλαμάτα!!!

                      Εvie γειά σου

                      συμφωνώ με τη demi αν είναι να το κάνεις κάντο τώρα που είσαι μικρή και σκέψου και το ενδεχόμενο μεταπτυχιακού.Εγώ που επίσης είμαι 15 χρόνια μεγαλύτερή σου και με 2 παιδιά επιστρέφω και αρχίζω μεταπτυχιακό το Φλεβάρη. Βέβαια έχω πτυχίο πανεπιστημίου Αυστραλίας αλλά φαντάσου ότι σε αυτή την ηλικία θα καθίσω πάλι στα θρανία. Καλή τύχη με ό,τι και αν αποφασίσεις
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #71
                        ενταξει παιδια, το δυσκολο περασε. μονο speaking φοβαμαι, τα αλλα τα έχω. ασ ελπισουμε οτι θα με βαλει 7. απαντησα σε όλα ήμουν άνετη, αλλά ήταν too short and dry, anyway η νεκροψία θα δείξει. σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και την θετική ενεργεια. σε 15 μέρες θα ξέρω..........
                        i don't do drugs, i am drugs!

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by alkioni View Post
                          ενταξει παιδια, το δυσκολο περασε. μονο speaking φοβαμαι, τα αλλα τα έχω. ασ ελπισουμε οτι θα με βαλει 7. απαντησα σε όλα ήμουν άνετη, αλλά ήταν too short and dry, anyway η νεκροψία θα δείξει. σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και την θετική ενεργεια. σε 15 μέρες θα ξέρω..........
                          alkioni pws ta edes ,sou fanhkan polu duskola h me
                          mia proetoimasia 2 mhnwn einai ok ,egw fovamai to writting pio polu

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by nickxatzi77 View Post
                            alkioni pws ta edes ,sou fanhkan polu duskola h me
                            mia proetoimasia 2 mhnwn einai ok ,egw fovamai to writting pio polu
                            δεν θεωρω τον βαθμο δυσκολιας πολύ μεγάλο. εαν σκεφτεις οτι εγω την πρωτη φορα ειχα να πιασω αγγλικα στα χερια μου 20 χρόνια και επιασα μεσο όρο 7. απλα πιστευω πως εαν θελεις καποιον συγκεκριμενο βαθμό πχ εγω θελω 7 σε όλα τοτε το πράγμα αλλάζει, εκει ειναι δυσκολα να το πετυχεις. τεσπα, νομιζω 2 μηνες ειναι οκ, φυσικα δεν ξερω σε τι επιπεδο εισαι. απλα να προσεξεις καποια tips στο writing, εγω δυσκολευομαι στο speaking, εκει ειναι κατι υποκειμενικο και δεν ξερεις πως βαθμολογει ο εξεταστης, ενω τα γραπτα ειναι γραπτα, οτι γραψεις θα παρεις. να φανταστεις οτι στο reading, ειχα τελειωσει 10 λεπτα πριν τον χρονο, τα ειχα ελεγξει 3 φορες και περιμενα να περασει η ωρα, anyway, να μην λεω και πολλά, όπως ειπα η νεκροψία θα δειξει σε 15 μερες......................
                            i don't do drugs, i am drugs!

                            Comment

                            Working...
                            X