Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VII)

    Για το application μου partner visa 100/309:
    Θέλω να στείλω αποδείξεις απο τράπεζες και λογαριασμούς ώστε να αποδείξω ότι έμενα με τον άντρα μου για
    4 χρόνια μαζί.
    Πρέπει να μεταφραστούν όλοι οι λογαριασμοί έστω και αν είναι επαναλαμβανόμενοι?Για παράδειγμα έχω 10 τραπεζικές αποδείξεις απο την ίδια τράπεζα θα πρέπει να μεταφραστούν όλα ξεχωριστά ή θα κάνω το ένα και τα υπόλοιπα απλά να τα επισυνάψω δείχνοντας ότι είναι τα ίδια?
    Εσείς τι κάνατε σε παρόμοια περίπτωση?

    Ευχαριστώ,δεκτές όποιες απαντήσεις!

    #2
    Εργασία στην αυστραλία χωρις προυπηρεσία

    Καλησπέρα σε όλους!

    Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε ένα χρόνο περίπου στην αυστραλία.
    Έχω πτυχιο πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων και ccna πιστοποιηση.
    Ενδιαφέρομαι να εργαστώ στον τομέα των τηλεπικοινωνιων και λόγω των συνθηκων εδω σκέφτομαι να κάνω ένα βήμα παραπέρα και να κατέβω νοτιότερα προς αναζήτηση εργασίας και καλύτερων συνθηκών ζωής.

    Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι δεν έχω προυπηρεσία στον τομέα των σπουδών μου παρότι ως φοιτητής εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια σε βιβλιοπωλείο τόσο στην πώληση όσο και στην οργάνωση, παραγγελίες κλπ...Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας όσον αφορά το αν θα είναι δύσκολο να βρω δουλειά στην αυστραλία χωρίς προυπηρεσία στο αντικείμενο που θέλω να εργαστώ.

    Είμαι 24 χρονών και θεωρώ ότι είμαι σε καλή ηλικία για να μεταναστεύσω και να ξεκινήσω εκει...

    Comment


      #3
      Originally posted by Anais View Post
      Για το application μου partner visa 100/309:
      Θέλω να στείλω αποδείξεις απο τράπεζες και λογαριασμούς ώστε να αποδείξω ότι έμενα με τον άντρα μου για
      4 χρόνια μαζί.
      Πρέπει να μεταφραστούν όλοι οι λογαριασμοί έστω και αν είναι επαναλαμβανόμενοι?Για παράδειγμα έχω 10 τραπεζικές αποδείξεις απο την ίδια τράπεζα θα πρέπει να μεταφραστούν όλα ξεχωριστά ή θα κάνω το ένα και τα υπόλοιπα απλά να τα επισυνάψω δείχνοντας ότι είναι τα ίδια?
      Εσείς τι κάνατε σε παρόμοια περίπτωση?

      Ευχαριστώ,δεκτές όποιες απαντήσεις!
      εμείς τα μεταφράσαμε ολα ,αλλά, σε επικοινωνία με τον case officer που είχαμε σε καποια στιγμη αργοτερα για κάποια επιπλεον χαρτιά λογαρισμών που 8α δήλωναν την κοινη ζωη εμενα και του αντρα μου για τα χρονια που υποστηριζαμε μας είπε ότι αν θέλουμε μπόρουμε να μεταφρασουμε το ενα και στα υπολοιπα να μαρκαρουμε το ονομα την διευθυνση και την χρονολογια. Ισως να εξαρταται και απο τον καθε case officer ομως τι ακριβως προτιμαει γι'αυτο για καλο και για κακο δεν χανεις τιποτα με το να τα μεταφρασεις όλα νομίζω.

      Comment


        #4
        Originally posted by Al-An View Post
        εμείς τα μεταφράσαμε ολα ,αλλά, σε επικοινωνία με τον case officer που είχαμε σε καποια στιγμη αργοτερα για κάποια επιπλεον χαρτιά λογαρισμών που 8α δήλωναν την κοινη ζωη εμενα και του αντρα μου για τα χρονια που υποστηριζαμε μας είπε ότι αν θέλουμε μπόρουμε να μεταφρασουμε το ενα και στα υπολοιπα να μαρκαρουμε το ονομα την διευθυνση και την χρονολογια. Ισως να εξαρταται και απο τον καθε case officer ομως τι ακριβως προτιμαει γι'αυτο για καλο και για κακο δεν χανεις τιποτα με το να τα μεταφρασεις όλα νομίζω.
        Σας ευχαριστώ για τιν απάντηση!
        Μπορειτε να μου πειτε ποσα χαρτιά λογαρισμών στειλατε για καθε χρονια? Δυο ειναι αρκετα? Θελω να στείλω 'ενα λογαριασμό απο μένα και ένα απο τον αντρα μου .. ή ζητάνε περισσοτερους λογαριαμους ανα χρονιά?

        Comment


          #5
          Originally posted by Anais View Post
          Σας ευχαριστώ για τιν απάντηση!
          Μπορειτε να μου πειτε ποσα χαρτιά λογαρισμών στειλατε για καθε χρονια? Δυο ειναι αρκετα? Θελω να στείλω 'ενα λογαριασμό απο μένα και ένα απο τον αντρα μου .. ή ζητάνε περισσοτερους λογαριαμους ανα χρονιά?
          Ετσι οπως λες να κάνεις και εμείς στείλαμε απο 1 λογαριασμό για κάθε χρονο απο καθε όνομα...Θέλουν μονο να δουν οτι οντως ειστε μάζι τόσα χρονια που λέτε.

          Comment


            #6
            Originally posted by centaurusa View Post
            Καλησπέρα σε όλους!

            Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε ένα χρόνο περίπου στην αυστραλία.
            Έχω πτυχιο πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων και ccna πιστοποιηση.
            Ενδιαφέρομαι να εργαστώ στον τομέα των τηλεπικοινωνιων και λόγω των συνθηκων εδω σκέφτομαι να κάνω ένα βήμα παραπέρα και να κατέβω νοτιότερα προς αναζήτηση εργασίας και καλύτερων συνθηκών ζωής.

            Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι δεν έχω προυπηρεσία στον τομέα των σπουδών μου παρότι ως φοιτητής εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια σε βιβλιοπωλείο τόσο στην πώληση όσο και στην οργάνωση, παραγγελίες κλπ...Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας όσον αφορά το αν θα είναι δύσκολο να βρω δουλειά στην αυστραλία χωρίς προυπηρεσία στο αντικείμενο που θέλω να εργαστώ.

            Είμαι 24 χρονών και θεωρώ ότι είμαι σε καλή ηλικία για να μεταναστεύσω και να ξεκινήσω εκει...
            Η ηλικία σου είναι ιδανική για οτιδήποτε για να ξεκινήσεις για να σπουδάσεις κατι καινούριο γιαυτό μην κολλάς στην προυπηρεσία , αν έχεις πρόσβαση και πληρείς τις προυποθέσεις για viza τόλμησε το.

            Comment


              #7
              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
              ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ..
              ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ, ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ LOWER. ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΒΙΖΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΙΣΩΣ.. ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΟΙΚΙΩΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ.
              ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΕΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΒΙΖΑ;ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ;

              Comment


                #8
                eyagkost read all @:
                Code:
                http://pipiscrew.com

                Comment


                  #9
                  Geologist with post graduate diploma

                  Καλημέρα σας

                  Είμαι νέος στο site και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

                  Είμαι 34 ετών, έχω πτυχίο γεωλογίας με ήδη ένα μεταπτυχιακό στην Ωκεανογραφία και τελειώνω σε λίγο και το 2ο μάστερ μου. Επειδή έχω μπερδευτεί με τις διάφορες βίζες κλπ, και από ότι κατάλαβα για να πας εκεί χρειάζεσαι οπωσδήποτε βίζα, τι πρέπει να κάνω για να πάω να δουλέψω εκεί? Νομίζω είτε πρέπει να βρω μέσω ιντερνετ εργοδότη, είτε απλα να πάω εκεί και να ψάξω έτσι?

                  Ήθελα να ρωτήσω..για την 1η περίπτωση..Μπορέι να γίνει π.χ οργανωμένα αυτό και να γίνει μέσω της πρεσβείας εδώ στην Αθήνα? Αν πάω εκεί δηλαδή θα με βοηθήσουν δίνοντάς τους το cv μου και αυτοί να το προωθήσουν? Γίνεται αυτό?

                  έπονται και άλλες questions..:D

                  Comment


                    #10
                    ielts

                    παλι εδω, προσπαθώντας να παρω το ielts. ημερομηνια εξετασης 9 ιουλίου. ευχηθείτε μου καλή τύχη, το έχω ανάγκη.
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #11
                      good luck alkioni got my fingers crosed fou you.

                      Comment


                        #12
                        thankssssssss
                        i don't do drugs, i am drugs!

                        Comment


                          #13
                          Χαιρετιζω ολα τα μελη του πατριωτακι!!!Σας διαβαζω εδω κ μηνες καθως ετοιμαζομαι κ εγω με την οικογενεια για κατω.Πρωτα ο θεος τον Αυγουστο.Δεν εγραψα τοσο καιρο γιατι με καλυπτατε σε ολα.Εβγαλα το διαβατηριο μου οπως επισης κ την υπηκοοτητα στουσ 2 γιους μου (12 k 2 χρονων ).Εδω θελω να πω οτι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με την υπηκοοτητα μου που ειναι γραμμενη στις ληξιαρχικες πραξης γεννησεως Ελληνικη απ τη στιγμη που τους εστειλα το Birth certificate κ το αυστραλεζικο διαβατηριο μου καθως επισης δεν μου ζητηθηκε σφραγιδα χαγης (apostille) σε κανενα χαρτι που εστειλα.Βεβαια στο μεταφραστικο εχουν αναρτηση ενα χαρτι που λεει ποιεσ χωρες ζητανε σφραγιδα χαγης στο οποιο υπαρχει κ η Αυστραλια αλλα δεν ειχα προβλημα.Τωρα για τον συζυγο ο οποιος χρειαζεται visa θα ταξιδεψει με τουριστικη κ θα κανουμε τις απαραιτητες ενεργειες εκει ελπιζοντας να πανε ολα καλα.Θα αιτηθει την partner visa 820,801 για την οποια θα γραψω με καθε λεπτομερεια μολις ξεκινησουμε τις διαδικασιες εκει.Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σ ολους σας κ ιδιαιτερα στον agoriani για την βοηθεια σας,καλη τυχη σε ολους στα καινουργια τολμηρα ξεκινηματα.

                          Comment


                            #14
                            Australia

                            Originally posted by alkioni View Post
                            παλι εδω, προσπαθώντας να παρω το ielts. ημερομηνια εξετασης 9 ιουλίου. ευχηθείτε μου καλή τύχη, το έχω ανάγκη.
                            Kali tyxi alkioni...emeis to pirame to IELTS se oles tis enotites pano apo 7,0....Academic....

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by jojos71 View Post
                              Kali tyxi alkioni...emeis to pirame to IELTS se oles tis enotites pano apo 7,0....Academic....

                              congratulations, jojos, wish you all worlds luck. wish i succeed it too. cross my fingers every day!
                              i don't do drugs, i am drugs!

                              Comment

                              Working...
                              X