Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Δεν ξέρω από πού προκύπτουν οι $5,000, η επίσημη ιστοσελίδα λέει άλλα:
    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

    Μήπως έχουν μπλέξει με τίποτα αεριτζήδες/μεσάζοντες/ατζέντηδες που τους χρεώνουνε καμμιά προμήθεια για να τους κάνουν τις αιτήσεις;

    Υπόψην ότι αυτές οι βίζες, όπως λέει και η ιστοσελίδα, φτιάχτηκαν κυρίως για επαγγέλματα τα οποία υπάρχει έλλειψη ειδικευμένου προσωπικού στην Αυστραλία. Αν δεν υπάρχει έλλειψη και μπορεί να βρεί όποιον θέλει ο εργοδότης, όντως δεν έχει κανένα λόγο να παλεύει με τη γραφειοκρατία.

    Δημήτρη, για τί επάγγελμα έκανες αίτηση;

    Comment


      #17
      ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΔΙΧΩΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΤΑ ΓΡΑΦΩ..
      επισης πηγα στην commonwealth να ανοιξω λογαριασμο κ να βαλω λεφτα ,ρωτησα εκει την υπαλληλο (η οποια ειχε κ καταγωγη απο ζακυνθο αλλα δεν μιλαγε ελληνικα ) αν θελω να επιστρεψω στην ελλαδα τα λεφτα τι θα γινουν εδω κ μου
      ειπε οτι μετα απο 4-5 μηνες αν δεν χρησιμοποιεις τον λογαριασμο ανεβαινει ο τοκος κ κλεινει ο λογαρισμος
      την ρωταω κ τα λεφτα ?μου λεει α χανεις!πριν φυγεις τα βγαζεις μου ειπε.
      ξαναπαω την αλλη μερα ηταν αλλη υπαλληλος την ρωταω τι θα γινουν τα χρηματα αν φυγω απο αυστραλια αλλα βγαζω
      με την πιστωτικη απο ατμ στην ελλαδα μου λεει δεν υπαρχει προβλημα .της λεωω τα χανω αν φυγω κ γελαγαν ολοι οταν το ακουσαν .ξαναπαω τριτη φορα να παρω την πιστωτικη που μου εβγαλαν ξαναρωταω για τον λογαριασμο σε μια αλλη κοπελα κ μου ειπε αν φυγω ο λογαριασμος θΑ κλεισει αλλα αν κανω τραπεζικες μεταφορες μεσω ιντερνετ στο λογαριασμο μου αν μεταφερω χρηματα δηλαδη δεν θα κλεισει,αλλα δεν ηταν σιγουρη αν θα χασω τα χρηματα αν γυρισω ελλαδα.

      τι να πω ακρη δεν μπορω να βγαλω τα αγγλικα μου δεν ειναι κ τελεια αλλα καταλαβαινω τι μου λενε
      πχ. yes you will lose your money or no κτλ
      ειμαι εγω ασχετος η δεν ειναι κ πολυ πληροφορημενοι???
      στο site της commonwealth ειναι ολα αγγλικα δεν το εχω ψαξει καλα ακομα.
      επισης εμαθα οτι μπορεις να εχεις διερμηνέα κατοπιν ραντεβου με την τραπεζα.
      εχεις κανεις παρομοια περιπτωση με εμενα??

      Comment


        #18
        κανω αιτηση για χειριστη μηχανηματων βαρεου τυπου(τσαπα,μπουλντοζα κλπ)
        το επγγελμα μου δεν ειναι στην SOL και ESOL.δεν ξερω σημερα θα το ψαξω λεπτομερως.

        Comment


          #19
          τι εννοεις να παλευει με την γραφειοκρατια??εγω εχω τουριστικη κ ο μονος τροπος να δουλεψω εφοσον το επαγγελμα
          μου δεν ειναι στην SOL η ESOL ειναι με sponsored visa απο τον υποψιφιο εργοδοτη μου οποτε θα πρεπει να κανω αιτηση εχω καταλαβει σωστα?

          Comment


            #20
            ε ναι αυτό λέω... αν το επάγγελμά σου δεν είναι στη λίστα με αυτά που έχουν έλλειψη προσωπικού (SOL/ESOL), πάει να πει ότι δεν έχουν έλλειψη προσωπικού, που σημαίνει ότι αν κάποιος εργοδότης χρειάζεται χειριστή βαρέου μηχανήματος μπορεί άνετα να βρει ντόπιο, οπότε δεν χρειάζεται να μπλέκει με αιτήσεις που χρειάζονται για να προσλάβει ξένο (εσένα). Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις δουλειά, απλά θα χρειαστεί να ψάξεις παραπάνω και να έχεις υπομονή μέχρι να βρεις κάποιον εργοδότη που δεν τον πειράζει να κάνει μία-δύο αιτήσεις.

            Για τα χρήματα δεν ξέρω τί σου λένε οι τραπεζίτες. Πάντως μπορώ να σου πώ υπεύθυνα το εξής από προσωπική πείρα: ας πούμε ότι ανοίγεις λογ/σμό στην Αυστραλία και σου δίνουν μία κάρτα για να τραβάς μετρητά απ'το ΑΤΜ (όχι πιστωτική, απλή κάρτα για μετρητά). Όταν πας ελλάδα, με αυτή την κάρτα (την Αυστραλέζικη), μπορείς να τραβήξεις λεφτά από το λογαριασμό σου στην Αυστραλία από σχεδόν όλα τα ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας στην Ελλάδα. Απλά τη βάζεις μέσα και χρησιμοποιείς το PIN σου (το Αυστραλέζικο), λες πόσα ευρώ θέλεις και το μηχάνημα κάνει τη μετατροπή του δολαρίου με την τρέχουσα ισοτιμία και σου βγάζει ευρώ. Φυσικά η τράπεζα σου κρατάει μια προμήθεια για τη μετατροπή η οποία νομίζω ποικίλλει ανάλογα την τράπεζα. Για τη ΝΑΒ που είμαι εγώ κάθε φορά που τράβαγα με χρέωνε 4%. Επίσης μπορείς απ'το ίντερνετ να κάνεις διεθνή μεταφορά και να στείλεις τα λεφτά στον ελληνικό σου λογ/σμό με το ίδιο περίπου κόστος.

            Στο λέω αυτό για να ξέρεις ότι αν φύγεις και αφήσεις χρήματα εδώ, υπάρχουν αυτοί οι δύο τρόποι για να τα πάρεις πίσω.

            Comment


              #21
              οκ καταλαβα,εχω βρει εργοδοτη που με θελει κ θα μου κανει sponsoring αλλα απο οτι μου ειπε η βιζα αυτη κανει 5000$
              κ στο immi βρηκα τις χρεωσεις για αυτη την βιζα

              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


              επισης διαβασα στο immi οτι πρεπει να εχει ισχυρό δικαιολογιτικο γιατι περνει εναν ξενο
              κ οχι αυστραλο ενω δεν εχει ελλειψη αυτη η δουλεια.
              πολυ δυσκολα τα κανουν απλα να δουλεψουμε θελουμε,φοβαμαι μηπως δεν γινει τιποτα τελικα
              η ελλαδα μοιαζει με κολαση....

              σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!

              Comment


                #22
                Α τώρα κατάλαβα, αυτή που λες εσύ είναι μόνιμη βίζα, εγώ νόμιζα ότι λέγαμε για την προσωρινή... τέλος πάντων καλή επιτυχία φίλε

                Comment


                  #23
                  κ εγω ειδα αυτο που μου ειπες την προσωρινη sponsored visa που ειναι απο
                  1 μερα εως 4 χρονια κ δρομος που σε οδηγει
                  για μονιμη βιζα.με συμφερει πολυ γιατι κανει 250$ περιπου κ ο εργοδοτης πληρωνει 350$ περιπου.επισης μπορεις να αλλαξεις εργοδοτη αν θες.μαλλον θα ο εργοδοτης μου κ η πρεσβεια θα εννοουσαν την μονιμη oti κανει 5,000$ αλλα με αυτην περνεις υπηκοότητα κ γινεσαι αυστραλος υπηκοος με προσβαση sto medicare κτλ. εσυ με τι βιζα ξεκινησες δουλεια?

                  Comment


                    #24
                    προσωρινή, αυτήν εδώ

                    Comment


                      #25
                      κ εγω για αυτην θα κανω αιτηση!!!!οποτε με sponsored visa ηρθες κ εσυ ε??εχεις ορεξη για ερωτησεις?! ποσο σου κόστισε?μπορουσες να αλλαξεις εργοδοτη καλα καταλαβα?ειναι μεχρι 4 χρονια αν σε θελει τοσο ο εργοδοτης ?αυτοι λεμε να κανουμε το αφεντικο μου.κ η κοπελα μου student visa κ να σπουδασει εδω.

                      Comment


                        #26
                        spyro....γεια σου και απο μενα ...εχω διαβασει ολα τα πιο πανω που ανεφερες και ρωτω με τη σειρα μου. ειπες πως ειχες στειλει βιογραφικα εννω εισουν ελλαδα...που βρηκες τα καταληλα σιτε ;; ειμαι ξυλουργος και ερχωμαι μελβουρνη τελος ιουλιου...με τουριστικη....αν εχεις το χρονο στειλε μου καποιες site που ζητουν ειδηκευμενους για να στειλω με τη σειρα μου βιογραφικο... κατα καιρους ειχα βρει και εγω διαφορα αλλα το νομισα κουτο το να τους γραψω . θεωρουσα καλυτερο το να εχω προσωπικη επαφη , αλλα με τα πιο πανω που ανεφερες απο οτι καταλαβαινω και εκει που θα ερθω παλι βιογραφικο θα κανω !

                        Comment


                          #27
                          Δημήτρη όχι δεν μπορούσα... ούτε καν μπορούσα να αλλάξω αντικείμενο στην ίδια εταιρία. Ουσιαστικά αν ήθελα να αλλάξω δουλειά έπρεπε να ξαναπεράσω όλη τη διαδικασία και να βγάλω νέα βίζα. Γι'αυτό το λόγο έκανα αίτηση για μόνιμη και μόλις βγήκε άλλαξα δουλειά.
                          Η πρώτη βίζα δε μου κόστισε τίποτα, τα κάλυψε ο εργοδότης.

                          Greky εκείνη την εποχή τις περισσότερες αγγελίες τις είχε το site μιας εφημερίδας, theage.com.au, αυτό μου έβγαλε το google και εκεί έψαξα.
                          Σήμερα τις περισσότερες τις έχει το seek.com.au
                          Δεν είναι κουτό να τους στείλεις, αυτός είναι ο τρόπος για να έρθεις. Η αυστραλία δέχεται κάθε χρόνο γύρω στους 200.000 μετανάστες. Η αλήθεια είναι ότι λαμβάνουν πολύ περισσότερες αιτήσεις οπότε έχουν και την πολυτέλεια να διαλέγουν αυτούς που χρειάζονται αλλά δε χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις.

                          Comment


                            #28
                            απο οτι διαβασα τωρα εχει αλλαξει η προσωρινη που θελω να κανω κ μπορεις να αλλαξεις εργοδοτη στο ιδιο αντικειμενο
                            ομως μεσα σε 28 μερες πρεπει να κανεις την αιτηση εφοσον εχεις βρει αλλον να σε θελει .
                            πιστευω να τα εχω καταλαβει σωστα.ποια η διαφορα προσωρινης με μονιμη?εσυ γιατι εφυγες απο την αυστραλια οταν βρηκες δουλεια κ ξαναγυρισες?εγω ας πουμε μπορω να μεινω ενω θα κανω αιτηση μεχρι να βγει η βιζα γνωριζεις?αυριο λεω να παω στην πρεσβεια εδω
                            πιστευω να βγαλω ακρη...

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by dimitris888 View Post
                              εσυ γιατι εφυγες απο την αυστραλια οταν βρηκες δουλεια κ ξαναγυρισες?
                              για να μαζέψω τα μπογαλάκια μου :D

                              Η διαφορά προσωρινής και μόνιμη είναι ότι με τη μόνιμη έχεις τα ίδια δικαιώματα με αυστραλό πολίτη, μέχρι και σε κάποιες τοπικές εκλογές μπορείς να ψηφίσεις. Με τη την προσωρινή έχεις διάφορους περιορισμούς στη δουλειά, την ασφάλιση, επιδόματα κλπ, αλλά έχεις και πιό ευνοϊκή φορολογία.

                              Comment


                                #30
                                τωρα κοιταω για το medicare (ασφαλιση ειναι το medicare?σε εχω κουφανει σημερα ε...)καλα η ελλαδα δεν ειναι μεσα στις χωρες που εχουν κανει
                                συμφωνιες για ασφαλεια υγειας??θα πρεπει να κανω κ ασφαλεια ?εσυ ειχες κανει οταν ηρθες ?

                                Comment

                                Working...
                                X