Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Poltergeist

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Αγαπητέ Σπύρο, σε ευχαριστώ τόσο για την πληρότητα όσο και την αμεσότητα των απαντήσεων σου. Ενδεχόμενα και με όλο το θάρρος μπορεί να επανέλθω δριμμύτερος.
    Να είσαι πάντα καλά,
    Αλέξανδρος

    Comment


      #32
      Poltergeist καλημερα απο ελλαδα.Ειμαι κοινωνικη λειτουργος χωρις προυπηρεσια,το συστημα το ελληνικο το ξερεις ο γνωστος του γνωστου, κ εγω δεν ειχα τετοια τυχη.Βρισκομαι στην τελικη ευθεια για να κατεβω Μελβουρνη ηδη τα πραγματα μου εχουν φυγει.Εχω αυστραλεζικο διαβατηριο ως γεννημενη εκει.Εκεινο που θελω να σε ρωτησω ειναι κατα ποσο ειναι ευκολο να βρει καποιος δουλεια χωρις προυπηρεσια γιατι βλεπω οτι το λαμβανουν σοβαρα υποψην τους κ πως μπορεις να αποκτησεις; ισως εθελοντικα δουλευοντας;Την εθελοντικη εργασια την πιανουν ως προυπηρεσια;Ευχαριστω για την προσφορα σου σε ολους εμας τους απογοητευμενους-αισιοδοξους.

      Comment


        #33
        Λοιπόν κατ'αρχάς υπάρχουν πολλές δουλειές στο αντικείμενό σου, φυσικά και οι περισσότερες θα ζητάνε προϋπηρεσία αλλά αν δεν τις ξεψαχνίσεις δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό. Ψάχνεις εδώ:
        Find your ideal job at SEEK with 3,230 social worker jobs found in Victoria VIC. View all our social worker vacancies now with new jobs added daily!


        Έριξα μια ματιά στις 2-3 πρώτες, και απ'ότι φαίνεται στη δουλειά σου υπάρχει επαγγελματικό σώμα, και οι περισσότεροι εργοδότες θέλουνε να είσαι μέλος. Αυτή τη διαδικασία όσο γρηγορότερα την ξεκινήσεις τόσο καλύτερα. Το σώμα λέγεται Australian Association of Social Workers και έχουνε συγκεκριμένη διαδικασία αναγνώρισης ξένων πτυχίων την οποία θα βρεις εδώ:


        Αυτά πρέπει οπωσδήποτε να τα διαβάσεις όλα και μάλιστα καλύτερα να το κάνεις πρίν έρθεις. Ο λόγος είναι ότι το πιθανότερο θα σου ζητήσουν μετάφραση του οδηγού σπουδών σου, ίσως χρειαστεί να πάς στο πανεπιστήμιό σου, να κάνεις μεταφράσεις κλπ. Καλή τύχη!

        Comment


          #34
          Σ ευχαριστω poltergeist

          Comment


            #35
            παρακαλο να μου πει καποιος τις αντοιστιχες κατοιγοριες ελληνικων διπλοματωνΑ,Β,Γ,Δ,Εμετις αυστραλιας και αν μπορο να δουλεψω σαν οδηγος φορτηγου οπως εδω εχω διαβατηριο αυστραλιας

            Comment


              #36
              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
              παρακαλο να μου πει καποιος τις αντοιστιχες κατοιγοριες ελληνικων διπλοματωνΑ,Β,Γ,Δ,Εμετις αυστραλιας και αν μπορο να δουλεψω σαν οδηγος φορτηγου οπως εδω εχω διαβατηριο αυστραλιας
              σε ποιά πόλη θες να πάς; Κάθε πολιτεία έχει το δικό της Θεό με τα διπλώματα.

              Comment


                #37
                Originally posted by Poltergeist View Post
                σε ποιά πόλη θες να πάς; Κάθε πολιτεία έχει το δικό της Θεό με τα διπλώματα.
                ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Poltergeist View Post
                  σε ποιά πόλη θες να πάς; Κάθε πολιτεία έχει το δικό της Θεό με τα διπλώματα.
                  ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ

                    vicroads
                    για ερασιτεχνικά διπλώματα , από ελληνικό σε αυστραλέζικο στο δίνουν με μια απλή αίτηση κι ένα παράβολο. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να κλείσεις ραντεβού.
                    Για επαγγελματικά Transport Safety Services Statewide Permit Group τηλέφωνο 9881 8852. Δεν ξέρω τί παίζει μ'αυτούς, πάρε να ρωτήσεις.

                    Comment


                      #40
                      ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ

                      Comment


                        #41
                        ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ MEDICARE?ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ
                        ΒΑΣΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ
                        ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ
                        ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΠΧ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΥΩΠΙΑ Κ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ
                        ΑΓΟΡΑΣΩ ΦΑΚΟΥΣ ΕΠΑΦΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΕΤΣΙ
                        ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ(ΕΠΙΤΟΠΟΥ Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ Κ ΣΕ ΕΞΕΤΑΖΕ) ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ
                        ΠΛΗΡΩΣΑ 75$ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
                        ΦΑΚΟΥΣ ΕΠΑΦΗΣ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ PRIVATE INSURANCE Κ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΠΙΣΩ
                        ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ.

                        Comment


                          #42
                          επισης σπυρο λες οτι τα νοικια ειναι 500$ ξεχασες να πεις οτι την εβδομαδα ειναι 500$ τον μηνα ειναι 2000$.ολα εδω ειναι εβδομαδιαια μιας και πληρωνονται καθε εβδομαδα.εδω που μενω στην αδελαιδα κοντα στο λιμανι 20' απο το κεντρο πληρωνω 350$ την εβδομαδα ,τον μηνα 1400$ κουζινα κ ενα υπνοδωματιο ,επιπλωμενο με πλυντηριο
                          στεγνωτηριο, πλυντήριο πιατων ,κουζινα κοινοχρηστη πισινα,sauna,steam,γυμναστηριο(μην φανταστεις διαδρομοι ποδηλατο κ βαροι)

                          στο supermarket (coles-woolworths) πληρονουμε 100$ την εβδομαδα δυο ατομα(κ δεν τρωμε κ πολυ)τον μηνα 500$χονδρικα.

                          επισης εισιτήριο για το τρενο το multipass 10 φορες δηλαδη (οχι τις ωρες αιχμης μετα τις 15:00 κανει 30$ το multipass) μεταξυ
                          9 με 3 το μεσημερι 17$ πληρωσα .να πας κα να ερθεις με το τρενο χωρις multipass 4.50$ περιπου.

                          Comment


                            #43
                            επισης ξεχασα να πω οτι πληρωσαμε κ μια εγγυηση για τρεις μηνες που θα μεινουμε 3,000$ σε διαμερισμα
                            χωρις κηπο.
                            αντωνια

                            Comment


                              #44
                              Kαλή φάση Αντωνία, πολύ θα ήθελα κι εγώ να μένω κοντά στο κέντρο. Δυστυχώς με δύο παιδιά και σκύλο χρειαζόμασταν μεγάλο σπίτι με κήπο, οπότε πήγαμε στα προάστια... Για να πάω τη μικρή παιδικό σταθμό και μετά δουλειά οδηγάω τρεις ώρες τη μέρα πήγαινε-έλα

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by dimitris888 View Post
                                ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ MEDICARE?ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ
                                ΒΑΣΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ
                                ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ
                                ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΠΧ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΥΩΠΙΑ Κ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ
                                ΑΓΟΡΑΣΩ ΦΑΚΟΥΣ ΕΠΑΦΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΕΤΣΙ
                                ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ(ΕΠΙΤΟΠΟΥ Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ Κ ΣΕ ΕΞΕΤΑΖΕ) ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ
                                ΠΛΗΡΩΣΑ 75$ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΓΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
                                ΦΑΚΟΥΣ ΕΠΑΦΗΣ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ PRIVATE INSURANCE Κ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΠΙΣΩ
                                ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ.
                                medicare νομίζω είναι μόνο για Αυστραλούς υπήκοους και μόνιμους κάτοικους (με μόνιμη βίζα), αυτοί με προσωρινές βίζες χρειάζονται ιδιωτική ασφάλεια.
                                Το medicare είίναι κάτι σαν την ασφάλεια υγειονομικής περίθαλψης του ΙΚΑ, και σου κρατάνε 1,5% απ΄το μισθό σου για να την έχεις (medicare levy). Γενικά καλύπτει τα περισσότερα αλλά απ'όσο ξέρω δεν καλύπτει γυαλιά και οδοντίατρο. Εγώ αυτά προτιμάω να τα κάνω όποτε έρχομαι Ελλάδα γιατί είναι πολύ φτηνότερα.

                                Comment

                                Working...
                                X