Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VIII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by georgeman View Post
    Θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι ο Γιάννης με πήρε τηλέφωνο την δευτέρα. Ο τρόπος που έχει είναι γνωστός, μέσω φοιτητικής βίζας για 2 χρόνια.
    Από όσο καταλαβα έχει επαφές και μπορεί να σου βρει μια σχολή που στην οποία θα πληρώνεις τα δίδακτρα κάθε εβδομάδα. Συγχρόνος θα μπορείς να εργάζεσαι κανονικά γιατί πέρνεις και working permit. Όταν τον ρώτησα για τον περιορισμό των 20 ωρών εργασίας σε φοιτητές, μου απάντησε οτι κανένας δεν το ψάχνει. Τα κόστη που μου έδωσε είναι τα εξής:
    ι) Δίδακτρα 200$/ εβδομαδα
    ιι)Διαμονή 200$/ εβδομαδα και
    ιιι) Διατροφή και άλλα έξοδα αλλα 200$/εβδομαδα.
    Δεν μιλήσαμε καθόλου για χρήματα που θα πάρει αυτός.
    Επειδή όπως όλοι μας λίγο πολύ το ψάχνουμε τα κόστη είναι πάνω κάτω αυτά. Για να δώσει letter of offer όμως μια σχολή σε έναν international student θα πρέπει να έχει προκαταβάλει τα διδακτρα όλης της χρονιάς τουλαχιστον.
    Τα ερωτήματα που θα ήθελα να μου απαντήσει ο agoriani ή όποιος άλλος μπορεί είναι:
    ι)αν αποφασίσει κάποιος αυτόν τον τρόπο πόσο πιστεύετε οτι είναι εφικτό να δουλευεις full time και να μην σε πάρουνε χαμπάρι?
    ιι)Γνωρίζω οτι οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι από την Ελλάδα. Αλλα είναι εφικτό να καταφέρω να βγάζω 1000$ την εβδομαδα έστω και μαυρα για να μπορώ να συντηρώ και την οικογένεια μου στην Ελλάδα?


    ΥΓ1: Πατέρας 2 παιδιών, 13 χρονών κόρη και 3 χρονών γιος. Συζηγος που τελείωσε το επίδομα ανεργείας αυτόν τον μήνα. Μετρητά στην τράπεζα περίπου 1000 ευρώ!!! Χωρίς να χάνω το κουράγιο μου.

    ΥΓ2: Θα ξαναεπικοινωνήσω με τον Γιάννη το Σάββατο, υπάρχει κάτι που θα θέλατε να ρωτήσω?
    Απο που προκύπτει οτι είναι τόσα την εβδομάδα τα δίδακτρα και το κόστος διαμονής και το κόστος ζωής?
    Απο μια απλή αναζήτηση που μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε μπορεί με τις λέξεις TAFE και University να βρεί τα ιδρύματα αυτά εδώ στην Αυστραλία και να δεί πόσο έχουν τα δίδακτρα τους για το μάθημα που θέλει να παρακολουθήσει.
    Τώρα μαύρα δεν συνιστώ σε κανέναν να εργαστεί αν θέλει να έχει μέλλον εδώ. Οχι για λόγους τυπικούς, επειδή γράφω σε ενα forum και μην τυχόν το δεί και κανένας κτλ. Για ουσιαστικούς λόγους. Εδώ δεν είναι Ελλάδα. Υπάρχουν νόμοι και εφαρμόζονται. Εαν δεν είσαι ακόμα μόνιμος κάτοικος ή υπήκοος και αρχίσεις τις μαύρες εργασίες θα βρεθείς στο αεροπλάνο της επιστροφής σύντομα χωρίς δυνατότητα για επιστροφή σε αυτή τη ζωή.
    Επίσης όταν παίρνεις την φοιτητική βίζα έχεις και δικαίωμα εργασίας αυτόματα. Με περιορισμούς όμως ώστε να δουλεύεις για να ζείς και οχι για να χρησιμοποιείς την φοιτητική βίζα για να μπείς στη χώρα με δικαίωμα εργασίας.
    Αφού μέσα στο ίδρυμα που σπουδάζεις υπάρχει κατάσταση που συμπληρώνεται και την περνάνε στο σύστημά τους και απο εκεί μπορούν να την δούν ανα πάσα ώρα και στιγμή οι αρχές όπως το immigration, Centrelink κ.τ.λ.
    Αντε να αρχίσεις να δουλεύεις λοιπόν μαύρα full time για να βγάζεις τα λεφτά που ονειρεύεσαι. Αποτέλεσμα θα είναι να μην κάνεις τις απαραίτητες παρουσίες στην σχολή και σαν αποτέλεσμα θα είναι σύντομα να δεχτείς τις συνέπειες.
    Το θέμα είναι οτι ερχόμενος εδώ με φοιτητική φέρνεις και την οικογένεια αν θες και αυτός που θα φέρεις μαζί σου έχει πλήρη δικαίωμα εργασίας. Υποτίθεται για να φέρεις την μάνα σου σαν μαθητής/φοιτητής και εκείνη να σε συντηρεί όσο θα σπουδάζει το παιδί.
    Τα εχω αναφέρει ξανά αυτά και απορώ γιατί πρέπει να βαράμε τούμπανα και καραμούζες κάθε φορά που κάποιος τα ανακαλύπτει. Είπαμε τα πάντα είναι στο immi.gov.au. Δεν κάνουμε τους έξυπνους, ούτε πουλάμε τίποτα. Εκεί είναι και τυχαίνει να τα διαβάσαμε κάποια απο αυτά. Αναφέρομαι στον Γιάννη που έβαλε εκείνο το post λες και βρήκε την Αμερική.
    Σε παρακαλώ μπορείς να ρωτήσεις αν χρεώνει και τι και γιατί?
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      θα το κάνω το βήμα!

      Καλησπέρα σε όλους,

      εδώ και μέρες ψάχνω να βρω πληροφορίες για να φύγω για Αυστραλία και ομολογώ πως έχω μπερδευτεί και ίσως και απογοητευτεί! :(

      Δεν έχω κάποιον συγγενή Αυστραλία οπότε ουσιαστικά θα είμαι μόνη μου. έχω μια σχετικά καλή δουλειά για τα ελληνικά (πλέον) δεδομένα, αλλα η κατάσταση δεν αντέχεται πλέον.

      Ψάχνω δουλειά μέσω internet, αλλά τίποτα ακόμη, οι πιο πολλοί λένε "You must have the right to live and work in this location to apply for this job." θλελω να πιστέυω πως εννοούν ότι μπορώ να βγάλω visa, όχι ότι έχω! έκανα κινήσεις για να δω τι χρειάζεαι για την Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa αλλά και το κόστος είναι μεγάλο και αργεί αρκετά από ότι κατάλαβα. Επίσης αν σε αυτό δηλώσεις ένα συγκεκριμένο επάγγελμα στην Skilled Occupation List, μετά μπορείς να κάνεις κάτι άλλο? Για παράδειγμα, ο δικός μου κλαδος της Πληροφορικής δεν είναι standard τα πράματα στην μία δουλειά είσαι developer και μετά μπορείς να γίνει Analyst κτλ.

      Ξέρετε να προσλαμβάνουν κόσμο που δεν έχει visa (άρα γίνονται sponsors)? ή τσάμπα ελπίζω?

      Τι μου προτείνετε?

      Comment


        #33
        Originally posted by Agoriani View Post
        Giannis78 μεταφέρω το μήνυμα στις ερωτήσεις για την μετανάστευση.
        Αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν μας γράφεις τον τρόπο αυτό, τον οποίο δεν έχουμε βρεί ολοι εμείς τόσο καιρό.
        Εδώ μοιράζουμε την γνώση μας, δεν παρέχουμε υπηρεσίες για αυτό αν θες κάνε ενα post και πές μας αναφέρωντας και τις πηγές σου, τι τρόπος είναι αυτός που σου δίνει υπηκοότητα.
        Απο οσα αναφέρεις μπορεί κάποιος λανθασμένα να συμπεράνει οτι για να μεταναστεύσει μόνιμα χρειάζεται να γίνει υπήκοος. Αυτό νομίζω οτι πρέπει να το αναφέρεις οτι είναι λάθος γιατι δεν είναι αναγκαία συνθήκη να γίνει κάποιος υπήκοος για να μεταναστεύσει μόνιμα εδω. Υπάρχει και ο μόνιμος κάτοικος που είναι διαφορετικό πράγμα απο τον υπήκοο και ακόμα ενα σωρό βίζες που δίνουν μόνιμη παραμονή με δικαίωμα εργασίας κτλ χωρίς πάλι να είσαι απαραίτητα υπήκοος.

        Στην σημείωση αναφέρεις οτι είναι νόμιμα, με δικαίωμα προσωρινής και αργότερα μόνιμης μετανάστευσης με δικαίωμα εργασίας. Υπάρχουν ενα σωρό τέτοιοι τρόποι ακριβώς όπως περιγράφεις. Για ποιό λόγο πρέπει να σε πάρει τηλέφωνο κανείς για να μάθει πως θα κάνει κάτι που το περιγράφει και το immi.gov.au και το αναφέρει και αυτό το forum σε διάσπαρτα post και ολα αυτά δωρεάν;

        Αλήθεια πήρε κανείς τηλέφωνο τον Giannis78, να μας πει;

        Ρωτάω μόνο για να ξέρω αν είναι να μεταφέρω ή οχι το post αυτό στα site που είναι απάτη.
        τελικά μάθαμε αν είναι απάτη ή όχι?

        Comment


          #34
          Originally posted by nickie View Post
          τελικά μάθαμε αν είναι απάτη ή όχι?
          Μάλλον υπέρμετρος ενθουσιασμός. Αν ζητήσει λεφτά όμως είναι.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            Originally posted by Agoriani View Post
            Μάλλον υπέρμετρος ενθουσιασμός. Αν ζητήσει λεφτά όμως είναι.
            σκεφτόμουν να πάρω μπας και μάθω τίποτα, αν και με τόσες πληροφορίες εδώ θα γίνω expert στο τέλος

            Comment


              #36
              Originally posted by Agoriani View Post
              Τάσο δεν χρειάζεται προώθηση. Το έχω διαβάσαι το μήνυμα.
              Και εκεί που θέλεις να το στείλεις μεταφρασμένο, εκτός του οτι διαβάζουν και Ελληνικά, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
              Το neoskosmos είναι εφημερίδα και η κοινότητα έτσι κι αλλιώς κάνει οτι μπορεί αλλά σε συλλογικό επίπεδο, οχι για μεμονομένα περιστατικά.

              Όπως και να έχει όμως η καλή σου η πρόθεση μετράει.
              Oκ εντάξει Agoriani! Ναι ξέρω ότι το neoskosmos είναι μια εφημερίδα αλλά πίστευα πως όλο και κάποιος θα γνώριζε κάποιον που θα χρειαζόταν προσωπικό για κάποιο εστιατόριο ή κάποιο άλλο μαγαζί! Μου αρέσει να βοηθάω τον κόσμο!
              Είναι πολλές οι 622 μέρες;

              Comment


                #37
                Παντρεμένος με Αυστραλέζα και απλούστευση διαδικασιών...

                Καλησπέρα,

                Παντρεύτηκα πριν από 2 μήνες Αυστραλέζα citizen και επειδή έχω πελαγώσει σχετικά με τις διαδικασίες και το χρόνο για να πάρω visa, σκεφτόμουν....

                Μήπως είναι καλύτερα να πάω με τουριστική visa και να κάνω από εκεί την διαδικασία μέσω agent ????

                Comment


                  #38
                  Originally posted by steve View Post
                  Καλησπέρα,

                  Παντρεύτηκα πριν από 2 μήνες Αυστραλέζα citizen και επειδή έχω πελαγώσει σχετικά με τις διαδικασίες και το χρόνο για να πάρω visa, σκεφτόμουν....

                  Μήπως είναι καλύτερα να πάω με τουριστική visa και να κάνω από εκεί την διαδικασία μέσω agent ????
                  Ναι μπορείς να το κάνεις και έτσι. Δεν είναι υποχρεωτικός ο agent και μπορείς να το κάνεις και μόνος σου να ξέρεις.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #39
                    καλημέρα και απο εμένα συνεχίζω να διαβάζω και μέχρι τώρα. έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα για τα πρώτα βήματα.1. δίνουμε το ielts, 2. αναγνώριση πτυχίων, 3.μάζεμα χαρτιών για βιζα και παραλληλα ψάχνουμε για εργοδότη μήπως και γίνουν πιο εύκολα τα πράγματα.5.παρόλο που ο σύζυγος είναι στρατιωτικός μάλλον εγώ θα πρέπει να κάνω την αίτηση σαν απόφοιτη πανεπιστημίου.ξέρει κανείς άν το πτυχίο απο το τεχνικό λύκειο αναγνωρίζεται και η προυπηρεσία θα πρέπει να είναι στο αντικείμενο των σπουδών για να αναγνωριστεί;

                    Comment


                      #40
                      Γειά σε όλους, στους ήδη κάτοικους Αυστραλίας που μας βοηθούν τα μέγιστα με τις εμπειρίες, γνώσεις και συμβουλές τους μέσω του forum και στους συναγωνιστές από Ελλάδα που πήραμε την απόφαση να φύγουμε! Οι απορίες όπως θα θυμάστε και οι παλιοί στα πρώτα σας βήματα είναι βουνό, αλλά με μελέτη και οργάνωση όλα γίνονται!

                      Σχετικά με τη γλωσσομάθεια, εγώ που έχω Caimbridge Proficiency, Επάρκεια από το Ελληνικό Κράτος, αλλά κυρίως MSc από Αγγλία, χρειάζομαι επιπλέον και εξετάσεις IELTS? Μήπως όμως θα με βοηθούσε έτσι κι αλλιώς να το έκανα κι αυτό το test?

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by vasilis78 View Post
                        Γειά σε όλους, στους ήδη κάτοικους Αυστραλίας που μας βοηθούν τα μέγιστα με τις εμπειρίες, γνώσεις και συμβουλές τους μέσω του forum και στους συναγωνιστές από Ελλάδα που πήραμε την απόφαση να φύγουμε! Οι απορίες όπως θα θυμάστε και οι παλιοί στα πρώτα σας βήματα είναι βουνό, αλλά με μελέτη και οργάνωση όλα γίνονται!

                        Σχετικά με τη γλωσσομάθεια, εγώ που έχω Caimbridge Proficiency, Επάρκεια από το Ελληνικό Κράτος, αλλά κυρίως MSc από Αγγλία, χρειάζομαι επιπλέον και εξετάσεις IELTS? Μήπως όμως θα με βοηθούσε έτσι κι αλλιώς να το έκανα κι αυτό το test?
                        το proficiency ισως σε γλυτωσει..το οτι εκανες μαστερ εναν χρονο αγγλια δεν σημαινει τιποτα για το επιπεδο της αγγλικης σου.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by mikael View Post
                          το proficiency ισως σε γλυτωσει..το οτι εκανες μαστερ εναν χρονο αγγλια δεν σημαινει τιποτα για το επιπεδο της αγγλικης σου.
                          Θα το ψάξω επιπλέον..Υποψιάζομαι πάντως ότι θα απαιτούν μια πιστοποίηση Αγγλικής και όσο γίνεται πιο πρόσφατη..Το MSc το έχω από το 2007, ενώ το Proficiency...2000 αν θυμάμαι καλά.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by vasilis78 View Post
                            Γειά σε όλους, στους ήδη κάτοικους Αυστραλίας που μας βοηθούν τα μέγιστα με τις εμπειρίες, γνώσεις και συμβουλές τους μέσω του forum και στους συναγωνιστές από Ελλάδα που πήραμε την απόφαση να φύγουμε! Οι απορίες όπως θα θυμάστε και οι παλιοί στα πρώτα σας βήματα είναι βουνό, αλλά με μελέτη και οργάνωση όλα γίνονται!

                            Σχετικά με τη γλωσσομάθεια, εγώ που έχω Caimbridge Proficiency, Επάρκεια από το Ελληνικό Κράτος, αλλά κυρίως MSc από Αγγλία, χρειάζομαι επιπλέον και εξετάσεις IELTS? Μήπως όμως θα με βοηθούσε έτσι κι αλλιώς να το έκανα κι αυτό το test?
                            Με proficiency στο Down Under δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ! Ό, τι θες μόνο TOELF ή καλύτερα IELTS! (αν κάνω λάθος να με διαψεύσει κάποιος)
                            Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                            Comment


                              #44
                              να κάνω μια χαζή ερώτηση; ποια η διαφορά της sol1 και της sol 2;εγώ σαν καθηγητρια φυσικής αγωγής στην Ελάδα μπορώ να εργαστώ και στο δημοτικό και στο γυμνάσιο.στη sol είδα ότι τα ξεχωρίζουν . ξέρει κανείς κάτι; επίσης στη sol 1είναι μόνο secondary teacher ενω στη 1-2 είναι και primary. τι απο τα δύο είμαι οεοο;και τον σύζυγο μου τον βρήκα μόνο στη sol 2 ως non commissioned defence force

                              Comment


                                #45
                                Αναγνώριση πτυχίου

                                Γεια σας.
                                Είμαι από την Πάτρα ονομάζομαι Θανάσης και είμαι Γεωπόνος. Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνομαι για το πως μπορώ να μεταναστεύσω στην Αυστραλία. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που έχουν γράψει 2 πράγματα σε αυτό το site και με έχουν βοηθήσει πολύ ώστε να προσανατολιστώ και γιατί όχι να πάρω κουράγιο με το γεγονός ότι ίσως καταφέρω να γλυτώσω απο αυτή την μιζέρια που ζω εδώ. Ήθελα να κάνω μία ερώτηση. έχω τελειώσει το Γεωπονικό παν/μιο της Αθήνας το οποίο είναι 5ετους φοίτησης. Τι αναγνώριση έχει το πτυχίο μου; Επίσης απο ΤΕΙ τα οποία είναι 3ετούς φοίτησης τι αναγνωρισιμότητα έχουν στην Αυστραλία;
                                Ευχαριστω

                                Comment

                                Working...
                                X