Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VIII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    καλημερα παιδια.θα ηθελα να σας παραθεσω καποια στοιχεια και αν μπορειττε βοηθηστε
    1..εγω ηλεκτρολογος εγκαταστασεων και βιομηχανικων αυτοματισμων
    2. η γυναικα μου λογιστρια απο τει με εμπειρια κυριως στην καλυψη λογιστικων επιχειρησεων(δουλευε στην δικη μου επιχειρηση 14 χρονια)
    3.εγω ξερω αγγλικα η γυναικα μου οχι και ειμαστε χωρις πτυχια
    4.εχουμε θειο της γυναικας μου(αδερφος της μητερας της) και τρια ξαδερφια-ο ενας απο αυτους εχει πολυ διαθεση να βοηθησει
    5,η οικογενεια μου ειναι τετραμελης
    εχω πιθανοτητες να κυνηγησω το ονειρο?το μονο προβλημα ειναι η γνωση των αγγλικων, η ζητηση των επαγγελματων μας ειναι στην κορυφη

    Comment


      #47
      Originally posted by anthimos View Post
      καλημερα παιδια.θα ηθελα να σας παραθεσω καποια στοιχεια και αν μπορειττε βοηθηστε
      1..εγω ηλεκτρολογος εγκαταστασεων και βιομηχανικων αυτοματισμων
      2. η γυναικα μου λογιστρια απο τει με εμπειρια κυριως στην καλυψη λογιστικων επιχειρησεων(δουλευε στην δικη μου επιχειρηση 14 χρονια)
      3.εγω ξερω αγγλικα η γυναικα μου οχι και ειμαστε χωρις πτυχια
      4.εχουμε θειο της γυναικας μου(αδερφος της μητερας της) και τρια ξαδερφια-ο ενας απο αυτους εχει πολυ διαθεση να βοηθησει
      5,η οικογενεια μου ειναι τετραμελης
      εχω πιθανοτητες να κυνηγησω το ονειρο?το μονο προβλημα ειναι η γνωση των αγγλικων, η ζητηση των επαγγελματων μας ειναι στην κορυφη
      αμεσα: χρειαζεστε πιστοποιηση γνωσης αγγλικης..οποτε θα χρειαστει να κανετε ιδιαιτερα αγγλικα.
      +: εχετε ανθρωπους να σας καθοδηγησουν.εκμεταλευτειτε το. / προς το παρον εχει ζητηση η ειδικοτητα σου.
      - : σ αυτη την ηλικια πρεπει να μαθετε αγγλικα και γρηγορα μαλιστα. οχι ιδιαιτερα ευκολο. / τα πραγματα χειροτερευουν αισθητως και αυστραλια και προσωπικη αποψη ειναι οτι σε 1-1,5 χρονο θα ζορισει αρκετα. / εχετε και οικογενεια που πρεπει να προσαρμοστει.
      συμβουλη: κυνηγηστε το οσο πιο γρηγορα γινεται.

      calo couragio

      Comment


        #48
        Originally posted by Agoriani View Post
        Καλως ήσθες στην παρέα μας Spyrosg.

        Δεν υπάρχει κανένας σύλλογος ή κοινωνικός λειτουργός έτσι όπως ίσως θα θέλαμε πριν φύγουμε, ώστε να μας βοηθήσει στα πρώτα βήματα. Μόνος σου θα τα κάνεις και θα βρείς πολούς συμμάχους σε αυτό, μεταξύ αυτών και το patriotaki.
        Οι κυριώτεροι σύμμαχοι όμως θα είναι η καλή κατάσταση που επικρατεί γενικά εδώ και θα αρχίσεις να ξαναβρίσκεις τον παλιό καλό σου εαυτό, με όρεξη για δουλειά, προκοπή και θετική ενέργεια.
        Μέσα απο τα post του patriotaki και ιδίως σε αυτά με όνομα Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία, και αρίθμηση απο I εως VII, θα βρείς πολλές απαντήσεις σε θέματα που ήδη σε απασχολούν και άλλα που θα σου έρθουν αργότερα.

        Τα πάντα για την μετανάστευση όσων αφορά τις βίζες είναι στο επίσημο site: immi.gov.au

        Αν αρχίσεις το διάβασμα θα δείς οτι και να θέλει κάποιος ενα ζευγάρι για δουλειά σε εστιατόριο θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τους φέρει εδώ με βίζα σαν εργοδότης.
        Επίσης και το ζευγάρι θα πρέπει να έρθει με κάποιες ειδικότητες σαν εργαζόμενοι. Τυπικά και μόνο είναι μια διαδικασία που είναι και ουσιαστική όμως γιατι προστατεύει τον εργαζόμενο απο περιπτώσεις εκβιασμού και υποπληρωμής, όπως θα δείς.

        Εγώ θα έλεγα αφού είναι δασκάλα, προφανώς απο Πανεπιστήμιο, η σήζυγος, και μιας και εδώ γενικά υπάρχει ζήτηση για δασκάλους και εκπαιδευτικούς γενικότερα, να κοιτάξετε την περίπτωση να έρθει σαν αναγνωρισμένη δασκάλα/εκπαιδευτικός η σήζυγος και να βάλει και την οικογένεια στην δική της αίτηση για βίζα.
        Έτσι θα έρθεις και εσύ με διακαίωμα για εργασία.
        Ξεκίνα το διάβασμα στο immi.gov.au και εδώ και εδώ είμαστε.
        ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ, ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΗΣ!

        ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΤΕ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΤΕ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΓΩ;
        ΞΑΝΑΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.

        Comment


          #49
          Originally posted by elbag View Post
          να κάνω μια χαζή ερώτηση; ποια η διαφορά της sol1 και της sol 2;εγώ σαν καθηγητρια φυσικής αγωγής στην Ελάδα μπορώ να εργαστώ και στο δημοτικό και στο γυμνάσιο.στη sol είδα ότι τα ξεχωρίζουν . ξέρει κανείς κάτι; επίσης στη sol 1είναι μόνο secondary teacher ενω στη 1-2 είναι και primary. τι απο τα δύο είμαι οεοο;και τον σύζυγο μου τον βρήκα μόνο στη sol 2 ως non commissioned defence force
          • the current SOL (schedule 1) – applies to all new GSM applications, including applicants eligible for transitional arrangements if they prefer to use it.
            See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 ( 86KB PDF file)
          • the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.
            See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 and 2 (201KB PDF file)

          Όπως βλέπεις η κάθε μια είναι για διαφορετικό τύπο βίζας. Ανάλογα για τι πας λοιπόν.
          Θα ξαναπώ το κλασικό πλέον, για δύσκολες περιπτώσεις καλό είναι η χρήση πράκτορα μετανάστευσης απο τους εγγεγραμμένους στην ένωσή τους MARA ώστε να γίνει και η αίτηση απο το εσωτερικό, και να έχεις και υψηλή παροχή υπηρεσιών σε ενα τόσο δύσκολο και σύνθετο θέμα.
          Να υπενθυμίσω οτι και στο site της Ελληνικής παροικίας υπάρχει link για Ελληνικής καταγωγής δικηγόρο που είναι και πράκτορας μετανάστευσης εκτός του οτι υπάρχουν πολλοί έλληνικής καταγωγής και τους βρίσκουμε με το επώνυμο απο την λίστα των πρακτόρων απο το MARA.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #50
            χρειαζομαι βοήθεια για δουλειά στην Αυστραλια!!!!!

            είμαι 30 ετών κ δούλευα ως ηλεκτρολόγος τα τελευταία 12 χρονια.Δεν εχω κανεναν συγγενει στην Αυστραλια , δυστυχως εχω κ ελαχιστα χρηματα..υπαρχει καμια εταιρια που να αναλαμβανει να με παει στην αυστραλια για δουλεια με πληρωμενα εξοδα κ να αφερει καποιο ποσο μηνιαιος αργοτερα?? δυστυχως δεν τα καταφερνω με τα sites...Σας παρακαλω πολυ οποιος μπορει να με βοηθισει υπαρχει μεγαλη αναγκη,οπως πολυ κοσμος φυσικα, για να φυγω...δεν ψαχνω μονο σε πολη αλλα και σε επαρχεια.ευχαριστω πολυ!!!

            Comment


              #51
              Originally posted by nikolasr21 View Post
              είμαι 30 ετών κ δούλευα ως ηλεκτρολόγος τα τελευταία 12 χρονια.Δεν εχω κανεναν συγγενει στην Αυστραλια , δυστυχως εχω κ ελαχιστα χρηματα..υπαρχει καμια εταιρια που να αναλαμβανει να με παει στην αυστραλια για δουλεια με πληρωμενα εξοδα κ να αφερει καποιο ποσο μηνιαιος αργοτερα?? δυστυχως δεν τα καταφερνω με τα sites...Σας παρακαλω πολυ οποιος μπορει να με βοηθισει υπαρχει μεγαλη αναγκη,οπως πολυ κοσμος φυσικα, για να φυγω...δεν ψαχνω μονο σε πολη αλλα και σε επαρχεια.ευχαριστω πολυ!!!
              στειλε μου το μαιλ σου με προσωπικο μυνημα..

              Comment


                #52
                χωρις πιστοποιημενα αγγλικα δεν γινεται τιποτα????????στα 43 δυσκολα να μαθω πιστοποιημενα αγγλικα

                Comment


                  #53
                  Originally posted by anthimos View Post
                  χωρις πιστοποιημενα αγγλικα δεν γινεται τιποτα????????στα 43 δυσκολα να μαθω πιστοποιημενα αγγλικα
                  κοίτα από φέτος το όριο ηλικίας που δέχονται από 45 έγινε 50. Άρα έχεις καιρό! Δε γίνεται τίποτα χωρίς πιστοποιημένα αγγλικά. Σταντε πράγματα. Ξεκίνα μαθήματα το γρηγορότερο δυνατοο!
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by anthimos View Post
                    καλημερα παιδια.θα ηθελα να σας παραθεσω καποια στοιχεια και αν μπορειττε βοηθηστε
                    1..εγω ηλεκτρολογος εγκαταστασεων και βιομηχανικων αυτοματισμων
                    2. η γυναικα μου λογιστρια απο τει με εμπειρια κυριως στην καλυψη λογιστικων επιχειρησεων(δουλευε στην δικη μου επιχειρηση 14 χρονια)
                    3.εγω ξερω αγγλικα η γυναικα μου οχι και ειμαστε χωρις πτυχια
                    4.εχουμε θειο της γυναικας μου(αδερφος της μητερας της) και τρια ξαδερφια-ο ενας απο αυτους εχει πολυ διαθεση να βοηθησει
                    5,η οικογενεια μου ειναι τετραμελης
                    εχω πιθανοτητες να κυνηγησω το ονειρο?το μονο προβλημα ειναι η γνωση των αγγλικων, η ζητηση των επαγγελματων μας ειναι στην κορυφη
                    Anthimos αν κοιτάξεις τις βίζες απο εργοδότη θα δείς οτι ζητάνε IELTS με βαθμό 5 και οχι 6 ή 7 που ζητάνε άλλες κατηγορίες βίζας.
                    Αν ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει σχετικά με το IELTS και τον βαθμό 5 θα σου πεί οτι είναι σχετικά εύκολο γιατι είναι το επίπεδο οτι καταλαβαίνεις και αλληλεπιδράς δηλαδή το βασικό οχι κάτι προχωρημένο.

                    Να και το αντίστοιχο κείμενο απο εδώ.

                    English language proficiency requirements

                    From 14 September 2009, all primary Subclass 457 visa applicants who are sponsored by a Standard Business Sponsor must demonstrate that they have English language proficiency that is equivalent to an International English Language Testing System (IELTS) test score of at least 5 in each of the four test components of speaking, reading, writing and listening. Prior to 14 September 2009, applicants required an average test score of at least 5 across the four test components.
                    Where the nominated occupation requires a higher level of English (equivalent to IELTS test score of more than 5 in each of the four test components) because it forms part of that occupation’s registration, licensing or membership requirement, the visa applicant must have at least the standard of English language proficiency required for the grant of that registration, licence or membership.
                    This requirement affects all new subclass 457 visa applications from 14 September 2009, as well as visa applications which were made before but not decided by 14 September 2009.
                    See:
                    Changes to the Subclass 457 Visa Program – English Language Requirements
                    RequirementsFrequently Asked Questions About English Language Requirements
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by anthimos View Post
                      χωρις πιστοποιημενα αγγλικα δεν γινεται τιποτα????????στα 43 δυσκολα να μαθω πιστοποιημενα αγγλικα
                      μηπως ειναι ευκολη η μεταναστευση?
                      θεωρω πως πρεπει να βλεπουμε τον στοχο και ολα τ αλλα τα παλευουμε..
                      αρχιστε αγγλικα και ολα ειναι δυνατα

                      Comment


                        #56
                        σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια, μας βοηθατε παρα πολυ..........κατι αλλο τωρα.......ποια βιζα βγαινει γρηγοροτερα
                        1,προσκληση απο εργοδοτη?
                        2,προσκληση απο συγγενη?
                        3, καποια αλλη?

                        και αν ξερετε ποσο χρονο χρειαζεται?αν τα αγγλικα ειναι αυτου του επιπεδου το εχω (φυσικα θα ριξω και ενα φρεσκαρισμα)

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by anthimos View Post
                          σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια, μας βοηθατε παρα πολυ..........κατι αλλο τωρα.......ποια βιζα βγαινει γρηγοροτερα
                          1,προσκληση απο εργοδοτη?
                          2,προσκληση απο συγγενη?
                          3, καποια αλλη?

                          και αν ξερετε ποσο χρονο χρειαζεται?αν τα αγγλικα ειναι αυτου του επιπεδου το εχω (φυσικα θα ριξω και ενα φρεσκαρισμα)
                          Πρόσληση από εργοδότη, από state/territory και ειδικότερα σε επαρχιακή περιοχή βγαίνει πολύ πιο γρήγορα.

                          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #58
                            η πρόσκληση απο state /territory πως γινεται;

                            Comment


                              #59
                              καποιος ξαδερφος ενος φιλου απο αυστραλια μου ειπε πωσ δεν εχει προβλημα να με παρει στην δουλεια του (επιδιορθωσεις παρμπριζ) απλα μου ζητησε να βρω τη ενεργειες πρεπει να κανει, οποιος ξερει ας μου πει τι πρεπει να κανει αυτος, και τι εγω? επισης θελω να μαθω ποσο γρηγορα μπορω να αλαξω δουλεια εαν οσο ειμαι εκει βρω αλλον εργοδοτη πανω στο επαγγελμα μου (γυψοσανιδας), η ποσο γρηγορα μπορω να κανω δικια μου δουλεια? αυτος ο ανθρωπος ειναι στο περθ, παιζει καποιο ρολο αυτο? και το τραγικοτερο απ ολα, χωρισ αγγλικα εχω ελπιδες? καντε κατι πατριωτες, βαρεθηκα να δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να μην μου φτανουν.
                              Μητσος

                              Comment


                                #60
                                pipiscrew.com , diabase to FAQ

                                Comment

                                Working...
                                X