Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VIII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    καλημέρα και απο εμένα συνεχίζοντας το ψάξιμο , γεννιούνται καινούριες απορίες. τώρα απευθύνομαι σε αυτούς που είναι ήδη κάτω.ψάχνοντας για δουλειά είδα τους εξής όρους και θα ήθελα τη βοήθεια σας. όταν λένε apprenticeship 1, 2, 3,year τι ακριβώς εννοούν;στην μετάφραση είναι η μαθητεία, δηλαδή πας κοντά σε έναν εργοδότη και σου μαθαίνει στην ουσία την δουλειά και πληρώνεσαι κιόλας γιατί είδα ότι είναι πάνω απο 35 ώρες και με διάφορους μισθούς όπως ntw,award,school eba casual.κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν επίσης ποια είναι η διαφορά του permanent 6 months+ και του συμβολαίου; αν γνωρίζει κάτι κάποιος ας μας κατατοπίσει.

    Comment


      #62
      Originally posted by μητσοσ View Post
      καποιος ξαδερφος ενος φιλου απο αυστραλια μου ειπε πωσ δεν εχει προβλημα να με παρει στην δουλεια του (επιδιορθωσεις παρμπριζ) απλα μου ζητησε να βρω τη ενεργειες πρεπει να κανει, οποιος ξερει ας μου πει τι πρεπει να κανει αυτος, και τι εγω? επισης θελω να μαθω ποσο γρηγορα μπορω να αλαξω δουλεια εαν οσο ειμαι εκει βρω αλλον εργοδοτη πανω στο επαγγελμα μου (γυψοσανιδας), η ποσο γρηγορα μπορω να κανω δικια μου δουλεια? αυτος ο ανθρωπος ειναι στο περθ, παιζει καποιο ρολο αυτο? και το τραγικοτερο απ ολα, χωρισ αγγλικα εχω ελπιδες? καντε κατι πατριωτες, βαρεθηκα να δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να μην μου φτανουν.
      σιγουρα για εκδοση βιζα θα χρειαστειςπιστοποιηση γνωσης αγγλικων.
      αλλα βρε λεβεντη πως θα πας σε μια ξενη χωρα μη γνωριζοντας την γλωσσα? οι δουλειες που θα μπορεις να διεκδικησεις ειναι αυτες που διεκδικουν ελλαδα οι πακιστανοι και οι αλβανοι που περασαν χθες βραδυ τα συνορα.

      Comment


        #63
        πάντως για κάποιον που δεν έχει συγγενείς, φίλους ή γνωστούς είναι μάλλον δύσκολο να φύγει. το να βγάλεις τη βίζα είναι σχετικά εύκολο αν έχεις τα προσόντα το μετά είναι το θέμα.πχ εμείς δεν ξέρουμε κανένα κάτω, θα πρέπει να μένουμε σε ξενοδοχείο μέχρι να βρούμε δουλειά, άγνωστο δηλαδή πόσο. θα πρέπει να έχεις γερό κομπόδεμα για να ζούνε εκεί 2 ενήλικες και ένα μωρό.άρα το μόνο που μας μένει είναι να στέλνουμε βιογραφικά μέσω αγγελιών μπας και βρεθεί κάτι, οτιδήποτε. πράγμα δύσκολο φαντάζομαι.οπότε μάλλον φαντάζει πολύ μακρινή η Αυστραλία για εμάς.

        Comment


          #64
          Για όσους δεν έχουν την τύχη να έχουν κάποιο συγγενή στην Αυστραλία ή με κάποιο τρόπο να ταιριάζουν στα κριτήρια κάποιας απο τις διακριτές και έυκολες, εντός πολλών εισαγωγικών, visa, να σκέφτονται και την έκθεση που θα διοργανωθεί απο Εργοδότες στην Ελλάδα.
          Θα παρακολουθούμε και εμείς το θέμα και θα αναρτήσουμε οτι νεότερο.

          Περισσότερες πληροφορίες για αυτού του είδους το event που γίνεται εδώ και χρόνια στην Βρετανία, απο το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας, εδώ.

          Όπως σκέφτηκε πολύ σωστά και ενας φίλος, αν αργεί η έκθεση να γίνει στην Ελλάδα, γιατι να μην πάρει το αεροπλάνο κάποιος και να πάει στην αντίστοιχη στην Αγγλία. Αν το κάνει κάποιος ας μας πεί και τι έγινε.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #65
            Originally posted by elbag View Post
            καλημέρα και απο εμένα συνεχίζοντας το ψάξιμο , γεννιούνται καινούριες απορίες. τώρα απευθύνομαι σε αυτούς που είναι ήδη κάτω.ψάχνοντας για δουλειά είδα τους εξής όρους και θα ήθελα τη βοήθεια σας. όταν λένε apprenticeship 1, 2, 3,year τι ακριβώς εννοούν;στην μετάφραση είναι η μαθητεία, δηλαδή πας κοντά σε έναν εργοδότη και σου μαθαίνει στην ουσία την δουλειά και πληρώνεσαι κιόλας γιατί είδα ότι είναι πάνω απο 35 ώρες και με διάφορους μισθούς όπως ntw,award,school eba casual.κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν επίσης ποια είναι η διαφορά του permanent 6 months+ και του συμβολαίου; αν γνωρίζει κάτι κάποιος ας μας κατατοπίσει.
            To permanent 6 months + σημαίνει ότι η δουλειά είναι μόνιμη απλά για 6 μήνες είσαι σε περίοδο κρίσης και μετά αν τους κάνεις γίνεται μόνιμη. Το contract είναι συμβόλαιο που υπογράφεις για συγκεκριμένη διάρκεια και δεσμεύει και εσένα και τον εργοδότη. Το permanent όμως μην φανταστείς ότι είναι όπως στην Ελλάδα. Εδώ δεν έχει αποζημιώσεις κ.τ.λ. Τους πρώτους 3 μήνες αν θέλει να σε διώξει σε διώχνει με μια βδομάδα ειδοποίηση χωρίς αποζημίωση και μετά σε διώχνει με ένα μήνα προειδοποίηση επίσης χωρίς αποζημίωση. Το ίδιο ισχύει και αν εσύ θέλεις να φύγεις από την δουλειά. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

            Comment


              #66
              Originally posted by mikael View Post
              σιγουρα για εκδοση βιζα θα χρειαστειςπιστοποιηση γνωσης αγγλικων.
              αλλα βρε λεβεντη πως θα πας σε μια ξενη χωρα μη γνωριζοντας την γλωσσα? οι δουλειες που θα μπορεις να διεκδικησεις ειναι αυτες που διεκδικουν ελλαδα οι πακιστανοι και οι αλβανοι που περασαν χθες βραδυ τα συνορα.
              απ οτι μου ειπε η κοπελα που μου κανει αγγλικα σε 3 μηνακια και με αρκετο διαβασμα θα ειμαι ετοιμος για IELTS, για τα υπολοιπα που ρωτησα εχεις να μου πεις κατι?
              Μητσος

              Comment

              Working...
              X