Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VIII)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VIII)

    Συνέχεια του post για τα ερωτήματα και την επικοινωνία μας.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Originally posted by vpappas
    Γεά σας παιδία!
    Έιμαι έτοιμος να στείλω τα χαρτία μου για την Spouse Visa (100/309) άλλα έχω απορία αν πρέπει να στείλω τα μεταφρασμένα έγγραφα ή σε φωτοτυπίες? Επειδή σίγουρα θα χρειαστώ ξανά αυτά τα χαρτιά.

    θα ήθελα να δω αν κάποιος έστειλε τα μεταφρασμένα και είχε κάποιο πρόβλημα.

    eυχαριστώ και περιμένω τις απαντήσες σας
    Τα μεταφρασμένα θα στείλεις και θα σου επιστρέψουν οσα απο αυτά δεν χρειάζονται να κρατήσουν δηλαδή σχεδόν ολα.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Originally posted by Agoriani View Post
      Συνέχεια του post για τα ερωτήματα και την επικοινωνία μας.
      Καλημέρα σε όλους και όλες, είμαι νέος στο forum. Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω το μεγάλο βήμα για Αυστραλία.
      Παρακολουθώ εδώ και καιρό με τεράστιο ενδιαφέρων τα γραφόμενα στο forum. Ειλικρινά είχα απογοητευτεί, και πίστευα ότι δεν υπάρχει κάποιο μέλλον για μένα εκεί, και αυτό γιατί
      δυστυχώς, δεν ανήκω στην κατηγορία των προνομιούχων ελλήνων , δηλαδή κάτοχος πτυχίου η κάποιας ειδικότητας, παρά μόνο επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης Δ κατηγορίας, και πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας. Στην ουσία ανειδίκευτος.
      Επειδή είμαι βέβαιος ότι η μη ύπαρξη πτυχίου είναι πρόβλημα για πολύ κόσμο, αποφάσισα να γράψω κάποια πράγματα μετά από σχετική έρευνα μέσω του τοπικ, και τα λινκ για ανεύρεση εργασίας του εξαιρετικού agorianni.Συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σου φίλε μου, όπως και στα άλλα παιδιά πανος δεμι και όλον όσων προσφέρετε το κάτι παραπάνω, για να είναι αυτό το φόρουμ ένας πραγματικός θησαυρός πληροφοριών, εμπειριών και γνώσης, για όλους εμάς που ψάχνουμε μια ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον.
      Υπάρχει λοιπόν αυτό το λινκ http://westjobs.com.au/jobseeker/min...xperience.html διαβάστε το οπωσδήποτε οι ενδιαφερόμενοι. Αναφέρεται σε αναζήτηση ειδικευμένου η ανειδίκευτου προσωπικού από όλο τον κόσμο, για εργασία στα ορυχεία, στην WestAustralia,όπως Port Hedland, Karratha, Mount Isa και kalgoorlie. Επίσης υπάρχουν εταιρίες που συνεργάζονται με τα ορυχεία όπως η Rio Tinto και BHP Billiton που προσφέρουν και εκπαίδευση σε κάποιες ειδικότητες.
      Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει ούτε έχω βρει κάποιο λινκ που να μου λέει πια διαδικασία να ακολουθησω για την εύρεση του είδους της VISA που χρειάζεται βγάλει κάποιος. Και εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα μου, μπορεί να μου δώσει τα φώτα του κάποιος?

      Comment


        #4
        Originally posted by georgev1972 View Post
        Καλημέρα σε όλους και όλες, είμαι νέος στο forum. Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω το μεγάλο βήμα για Αυστραλία.
        Παρακολουθώ εδώ και καιρό με τεράστιο ενδιαφέρων τα γραφόμενα στο forum. Ειλικρινά είχα απογοητευτεί, και πίστευα ότι δεν υπάρχει κάποιο μέλλον για μένα εκεί, και αυτό γιατί
        δυστυχώς, δεν ανήκω στην κατηγορία των προνομιούχων ελλήνων , δηλαδή κάτοχος πτυχίου η κάποιας ειδικότητας, παρά μόνο επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης Δ κατηγορίας, και πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας. Στην ουσία ανειδίκευτος.
        Επειδή είμαι βέβαιος ότι η μη ύπαρξη πτυχίου είναι πρόβλημα για πολύ κόσμο, αποφάσισα να γράψω κάποια πράγματα μετά από σχετική έρευνα μέσω του τοπικ, και τα λινκ για ανεύρεση εργασίας του εξαιρετικού agorianni.Συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σου φίλε μου, όπως και στα άλλα παιδιά πανος δεμι και όλον όσων προσφέρετε το κάτι παραπάνω, για να είναι αυτό το φόρουμ ένας πραγματικός θησαυρός πληροφοριών, εμπειριών και γνώσης, για όλους εμάς που ψάχνουμε μια ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον.
        Υπάρχει λοιπόν αυτό το λινκ http://westjobs.com.au/jobseeker/min...xperience.html διαβάστε το οπωσδήποτε οι ενδιαφερόμενοι. Αναφέρεται σε αναζήτηση ειδικευμένου η ανειδίκευτου προσωπικού από όλο τον κόσμο, για εργασία στα ορυχεία, στην WestAustralia,όπως Port Hedland, Karratha, Mount Isa και kalgoorlie. Επίσης υπάρχουν εταιρίες που συνεργάζονται με τα ορυχεία όπως η Rio Tinto και BHP Billiton που προσφέρουν και εκπαίδευση σε κάποιες ειδικότητες.
        Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει ούτε έχω βρει κάποιο λινκ που να μου λέει πια διαδικασία να ακολουθησω για την εύρεση του είδους της VISA που χρειάζεται βγάλει κάποιος. Και εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα μου, μπορεί να μου δώσει τα φώτα του κάποιος?
        georgev1972 στην σελίδα που παρέθεσες έχει σε ενα σημείο link για το http://www.migration.wa.gov.au που προφανώς είναι το επίσημο site της κυβέρνησης της Δυτικής Αυστραλίας για την μετανάστευση.
        Εκεί με μια ματιά αναφέρει 2 περιπτώσεις βίζας. Η μία με σπόνσορα την πολιτεία της Δυτικής Αυστραλίας και η άλλη με σπόνσορα κάποιον εργοδότη για επαρχία της πολιτείας.
        Εδω είναι η σχετική σελίδα.
        Νομίζω εκεί θα βρείς πληροφορίες για αυτό που θές. Κοίτα και πες μας τι δεν βρήκες ή δεν κατάλαβες.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          Καλησπερα ονομαζομαι Νικος και ειμαι 20 χρονον θα ηθελα να μαθω στην περιπτωση που καποιος εχει συγγενεις στην Αυστραλια ποιες ειναι οι διαδικασιες για την μεταναστευση. Εγω εχω 4-5 θειους A' βαθμου στο Sydney και δεν μπορω να βρω πουθενα για την λεγομενη προσκληση και ολες τις διαδικασιες που πρεπει να κανω και ολα τα χαρτια που περπει να τα μαζεψω ! Βοηθειααααα,θα εχω καταφερει με τον καινουργιο χρονο να εχω φυγει ??? 4-5 μηνες φτανουν για να ετοιμαστω ??
          Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας !!

          Comment


            #6
            Originally posted by nikosthai View Post
            Καλησπερα ονομαζομαι Νικος και ειμαι 20 χρονον θα ηθελα να μαθω στην περιπτωση που καποιος εχει συγγενεις στην Αυστραλια ποιες ειναι οι διαδικασιες για την μεταναστευση. Εγω εχω 4-5 θειους A' βαθμου στο Sydney και δεν μπορω να βρω πουθενα για την λεγομενη προσκληση και ολες τις διαδικασιες που πρεπει να κανω και ολα τα χαρτια που περπει να τα μαζεψω ! Βοηθειααααα,θα εχω καταφερει με τον καινουργιο χρονο να εχω φυγει ??? 4-5 μηνες φτανουν για να ετοιμαστω ??
            Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας !!
            Δεν υπάρχει πρόσκληση. Σπόνσορας λέγεται και θα είναι οι συγγενείς σου. Είναι μια απο τις κατηγορίες σπονσορα που μπορεί κάποιος να βρεί μαζί με την πολιτεία περιοχή της Αυστραλίας ή κάποιον εργοδότη.
            Οι διαδικασίες είναι στο immi.gov.au και συγκεκριμένα εδώ και αφού πατήσεις στον πινακα εκεί που λέει State or Territory Government Nomination or Eligible Relative Sponsorship και σε πάει εδώ.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #7
              migration in WA

              Originally posted by Agoriani View Post
              georgev1972 στην σελίδα που παρέθεσες έχει σε ενα σημείο link για το http://www.migration.wa.gov.au που προφανώς είναι το επίσημο site της κυβέρνησης της Δυτικής Αυστραλίας για την μετανάστευση.
              Εκεί με μια ματιά αναφέρει 2 περιπτώσεις βίζας. Η μία με σπόνσορα την πολιτεία της Δυτικής Αυστραλίας και η άλλη με σπόνσορα κάποιον εργοδότη για επαρχία της πολιτείας.
              Εδω είναι η σχετική σελίδα.
              Νομίζω εκεί θα βρείς πληροφορίες για αυτό που θές. Κοίτα και πες μας τι δεν βρήκες ή δεν κατάλαβες.


              Καλημέρα σε όλους . Agorianni ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σου.
              Είδα την σελίδα που μου έδωσες και πράγματι ,στα δεξιά της σελίδας υπάρχει αυτό το λινκ .http://www.migration.wa.gov.au/skill...ionScheme.aspx Το Regional Sponsored Migration Scheme είναι ένα πρόγραμμα της κυβέρνησης της WA, για αυτούς που θέλουν να δουλέψουν στην επαρχία της WA .Η RSMS visa, περιλαμβάνει 2 τύπους visa,την subclass 119 και subclass 857, για μένα κάνη η 119 ,καθώς προορίζετε για άτομα που βρίσκονται εκτός Αυστραλίας, για μετανάστες. Ενώ η 857 σε άτομα εντος της χώρας.
              Βασικά έχω δυο απορίες.
              1.Σε αναζήτηση στο google βρήκα αναφορά σε ξένο blog ότι η visa αυτή,(119)δεν έχει test point και δεν χρειάζεται skills,αλλά δεν μπόρεσα να το επαληθευσω από πουθενά αλλού, μήπως ξέρη κάποιος κάτι παραπάνω?
              2.Αν γνωρίζει κάποιος που βρίσκονται τα έγγραφα προς συμπλήρωση, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά που έχω κατεβάσει είναι τα σωστά.

              Ευχαριστώ πολύ

              Comment


                #8
                Originally posted by georgev1972 View Post
                Καλημέρα σε όλους . Agorianni ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σου.
                Είδα την σελίδα που μου έδωσες και πράγματι ,στα δεξιά της σελίδας υπάρχει αυτό το λινκ .http://www.migration.wa.gov.au/skill...ionScheme.aspx Το Regional Sponsored Migration Scheme είναι ένα πρόγραμμα της κυβέρνησης της WA, για αυτούς που θέλουν να δουλέψουν στην επαρχία της WA .Η RSMS visa, περιλαμβάνει 2 τύπους visa,την subclass 119 και subclass 857, για μένα κάνη η 119 ,καθώς προορίζετε για άτομα που βρίσκονται εκτός Αυστραλίας, για μετανάστες. Ενώ η 857 σε άτομα εντος της χώρας.
                Βασικά έχω δυο απορίες.
                1.Σε αναζήτηση στο google βρήκα αναφορά σε ξένο blog ότι η visa αυτή,(119)δεν έχει test point και δεν χρειάζεται skills,αλλά δεν μπόρεσα να το επαληθευσω από πουθενά αλλού, μήπως ξέρη κάποιος κάτι παραπάνω?
                2.Αν γνωρίζει κάποιος που βρίσκονται τα έγγραφα προς συμπλήρωση, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτά που έχω κατεβάσει είναι τα σωστά.

                Ευχαριστώ πολύ
                Είναι εδώ και εδώ.
                Information form 1025i

                *Το έφτιαξα
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Agoriani View Post


                  Agoriani το δεύτερο λινκ από δεξιά δεν λειτουργεί, αλλά κάνοντας απάντηση με παράθεση στο μήνυμα είδα το url του λινκ Eligibiliti. Ευχαριστώ .

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Agoriani View Post
                    Δεν υπάρχει πρόσκληση. Σπόνσορας λέγεται και θα είναι οι συγγενείς σου. Είναι μια απο τις κατηγορίες σπονσορα που μπορεί κάποιος να βρεί μαζί με την πολιτεία περιοχή της Αυστραλίας ή κάποιον εργοδότη.
                    Οι διαδικασίες είναι στο immi.gov.au και συγκεκριμένα εδώ και αφού πατήσεις στον πινακα εκεί που λέει State or Territory Government Nomination or Eligible Relative Sponsorship και σε πάει εδώ.
                    ευχαριστω παρα πολυ Agoriani,θα ενημερωθω απο το link και αμα εχω περαιτερω ερωτησεις θα σε ξανα ενοχλησω !!!

                    ευχαριστω παρα πολυ για την καθοδηγηση !!!

                    Comment


                      #11
                      sorry που κανω αυτη την ασχετη ερωτηση εδω αλλα ψαχνω επι ωρα να βρω ενα ποστ που αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι χρειαζεται συνταγη ιατρου για να παρει κανεις υγρο για τους φακους επαφης στην αυστραλια!

                      θυμαται ή μηπως ξερει κανεις αν ισχυει αυτο? δεν εχω περιθωρια να κουβαλαω υγρα αλλα αν ειναι και θελει συνταγη γιατρου θα παρω ενα υγρο μαζι μου μην εχω και αυτο στο νου μου οταν φτασω...

                      οποιος ξερει ας μας διαφωτισει...

                      ευχαριστω εκ των προτερων!
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by konstantinos1 View Post
                        sorry που κανω αυτη την ασχετη ερωτηση εδω αλλα ψαχνω επι ωρα να βρω ενα ποστ που αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι χρειαζεται συνταγη ιατρου για να παρει κανεις υγρο για τους φακους επαφης στην αυστραλια!

                        θυμαται ή μηπως ξερει κανεις αν ισχυει αυτο? δεν εχω περιθωρια να κουβαλαω υγρα αλλα αν ειναι και θελει συνταγη γιατρου θα παρω ενα υγρο μαζι μου μην εχω και αυτο στο νου μου οταν φτασω...

                        οποιος ξερει ας μας διαφωτισει...

                        ευχαριστω εκ των προτερων!
                        Απολύτως ανακριβές αυτό που αναφέρεις.
                        Βρίσκεις παντού υγρό φακών, σε όλα τα φαρμακεία ή chemist shops, χωρίς συνταγή γιατρού και σε εξευτελιστικές τιμές: πακέτο υγρων Bauchs&Lomb (3*335ml) ~ 14$

                        Comment


                          #13
                          Θέλεις να μεταναστεύσεις στην Αυστραλία; Εδώ είναι η Λύση!!!

                          Γειά σας,
                          μετά απο πολύ καιρό , βρήκα τον πολυπόθητο εύκολο θα έλεγα τρόπο για να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.
                          Αυτός είναι πάρα πολύ απλός και τον χρησιμοποιούν οι Πακιστανοί, οι Ινδοί, οι Κινέζοι και όλοι γενικά οι Ασιάτες και ξένοι που θέλουν να μεταναστεύσουν στην όμορφη ήπειρο της Ωκεανίας.
                          Φυσικά δεν θα ακούσετε κανέναν να σας τον λέει ,ούτε θα βρείτε κανέναν να σας καθοδηγήσει εύκολα στην όλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε για να είστε μόνιμος πολίτης Αυστραλίας.
                          Μη φοβάστε όμως, δεν είναι τίποτα το ακατόρθωτο και ούτε θα απαιτηθεί απο εκ μέρους σας ένα κάρο λεφτά για να αποκτήσετε την Αυστραλέζικη Υπηκοότητα. Απλά είναι μια μικρή διαδικασία που όλοι όσοι θέλουν να μεταναστεύσουν μόνιμα εκεί, ακολουθούν και τίποτε άλλο.
                          Αν λοιπόν σας ενδιαφέρει επικοινωνείστε με τα παρακάτω τηλέφωνα 2641071558 και 6946719857 και ζητήστε τον Γιάννη και όλες σας οι απορίες θα σας λυθούν αμέσως!

                          Σημείωση: ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ,ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!

                          Μια βοήθεια για όλους εκείνους που θέλουν ένα καλύτερο αύριο!!!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Giannis78 View Post
                            Γειά σας,
                            μετά απο πολύ καιρό , βρήκα τον πολυπόθητο εύκολο θα έλεγα τρόπο για να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.
                            Αυτός είναι πάρα πολύ απλός και τον χρησιμοποιούν οι Πακιστανοί, οι Ινδοί, οι Κινέζοι και όλοι γενικά οι Ασιάτες και ξένοι που θέλουν να μεταναστεύσουν στην όμορφη ήπειρο της Ωκεανίας.
                            Φυσικά δεν θα ακούσετε κανέναν να σας τον λέει ,ούτε θα βρείτε κανέναν να σας καθοδηγήσει εύκολα στην όλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε για να είστε μόνιμος πολίτης Αυστραλίας.
                            Μη φοβάστε όμως, δεν είναι τίποτα το ακατόρθωτο και ούτε θα απαιτηθεί απο εκ μέρους σας ένα κάρο λεφτά για να αποκτήσετε την Αυστραλέζικη Υπηκοότητα. Απλά είναι μια μικρή διαδικασία που όλοι όσοι θέλουν να μεταναστεύσουν μόνιμα εκεί, ακολουθούν και τίποτε άλλο.
                            Αν λοιπόν σας ενδιαφέρει επικοινωνείστε με τα παρακάτω τηλέφωνα 2641071558 και 6946719857 και ζητήστε τον Γιάννη και όλες σας οι απορίες θα σας λυθούν αμέσως!

                            Σημείωση: ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ,ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!

                            Μια βοήθεια για όλους εκείνους που θέλουν ένα καλύτερο αύριο!!!
                            Giannis78 μεταφέρω το μήνυμα στις ερωτήσεις για την μετανάστευση.
                            Αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν μας γράφεις τον τρόπο αυτό, τον οποίο δεν έχουμε βρεί ολοι εμείς τόσο καιρό.
                            Εδώ μοιράζουμε την γνώση μας, δεν παρέχουμε υπηρεσίες για αυτό αν θες κάνε ενα post και πές μας αναφέρωντας και τις πηγές σου, τι τρόπος είναι αυτός που σου δίνει υπηκοότητα.
                            Απο οσα αναφέρεις μπορεί κάποιος λανθασμένα να συμπεράνει οτι για να μεταναστεύσει μόνιμα χρειάζεται να γίνει υπήκοος. Αυτό νομίζω οτι πρέπει να το αναφέρεις οτι είναι λάθος γιατι δεν είναι αναγκαία συνθήκη να γίνει κάποιος υπήκοος για να μεταναστεύσει μόνιμα εδω. Υπάρχει και ο μόνιμος κάτοικος που είναι διαφορετικό πράγμα απο τον υπήκοο και ακόμα ενα σωρό βίζες που δίνουν μόνιμη παραμονή με δικαίωμα εργασίας κτλ χωρίς πάλι να είσαι απαραίτητα υπήκοος.

                            Στην σημείωση αναφέρεις οτι είναι νόμιμα, με δικαίωμα προσωρινής και αργότερα μόνιμης μετανάστευσης με δικαίωμα εργασίας. Υπάρχουν ενα σωρό τέτοιοι τρόποι ακριβώς όπως περιγράφεις. Για ποιό λόγο πρέπει να σε πάρει τηλέφωνο κανείς για να μάθει πως θα κάνει κάτι που το περιγράφει και το immi.gov.au και το αναφέρει και αυτό το forum σε διάσπαρτα post και ολα αυτά δωρεάν;

                            Αλήθεια πήρε κανείς τηλέφωνο τον Giannis78, να μας πει;

                            Ρωτάω μόνο για να ξέρω αν είναι να μεταφέρω ή οχι το post αυτό στα site που είναι απάτη.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              καλησπέρα, είμαι και εγώ καινούριο μέλος στην παρέα σας. με τον σύζυγο μου αποφασίσαμε να ψάξουμε την διαδικασία μήπως και μπορέσουμε να έρθουμε στην Αυστραλία αλλά με τα τόσα που διαβάσαμε χαθήκαμε. νομίζω ότι το πρώτο που έχουμε να κάνουμε είναι να δώσει για την πιστοποίηση γλώσσας. ξέρετε αν το lower του michigan γίνεται δεκτό ή θα πρέπει και εγω να δώσω; και κάτι ακόμα εγώ είμαι καθηγήτρια φυσικής αγωγής, βρήκα το επάγγελμα μου στη λίστα, ο άντρας μου όμως είναι στρατιωτικός στην αεροπορία με ειδικότητα συντηρητής εγκαταστάσεων. μήπως μπορεί κάποιος να μας πεί που θα πρέπει να κοιτάμε και στη λίστα αλλά και για να βρεί δουλειά.θεωρητικά πάντα πως είναι πιο εύκολα να πάρει κάποιος την βίζα.πρώτα ο ένας και μετά ο άλλος με το παιδί ή όλοι μαζί;κάθε βοήθεια δεκτή. σας ευχαριστώ

                              Comment

                              Working...
                              X