Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 138

Ψαχνω μια καινούργια ζωή εκει κάτω :) βοήθεια !!

Γεια σας και απο μένα.
    Είμαι ο Κώστας απο Φλωρίνα 24 ετών και ψάχνω τρόπο να φύγω απο το μαντρί μας την Ελλάδα!!

Μέρες τώρα διαβάζω στο φόρουμ και πραγματικά είναι σαν να μουν έχουν ανοίξει το κεφάλι μ μου ριχνουν πληροφορίες ασταμάτητα !! και έχω τα έχω χάσει .. χεχε

Λοιπόν

Θέλω να φυγω να πάω αλλου!! Θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να προσανατολιστώ σε κάτι και να ψάξω να το υλοποιήσω για να κατέβω..

Καταρχήν θέλω να πω πως έχω κάποιον συγγενή κάτω αλλα δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσω σαν χορηγό για να ερθω,... αλλά μπορώ να μείνω λίγο καιρό εκεί για αρχή.

αυτό που θέλω είναι να κατεβω και να βρώ μια οτιδηποτε δουλεια για αρχή μεχρι να βγούν τ χαρτία και να αναγνωριστούν το πτυχιο μ. είμαι Πολιτικός μηχανικός ΤΕ.
    Φαντάζομαι πως με γνώσεις εργοδηγού, χειριστή μηχανιμάτων , επαγγελματικο δίπλωμα, σερβιτόρος κάτι θα βρώ για αρχή. επομένως ποία βιζα μπορω να βγάλω;; και αν γίνετε να μπω κ στο centrelink . (η πρέπει να περάσουν 2 χρόνια );;;

Ακόμα με αυτό το σκεπτικό είναι εύκολο κάποιος μόνος να συντηρηθεί για κάποιο χρονικό διάστημα;;
    γιατί και έλλαδα να μείνω να περιμένω να βγούν τα χαρτία έχω την εντύπωση πως θα τρώω περισσότερα χρήματα. καλύτερα να κατέβω κάτω να μπαίνω στο κλίμα να μαθαίνω την γλώσσα καλύτερα...

Σκέφτικα κάτι απλα δεν ξέρω κατα πόσο θα γίνετε. είδα πως μια φοιτιτική βίζα μπορεί να εργάζεσε κάποιος με λίγες ώρες βέβαια. είναι νομίζω ενα παραθυράκι για αυτό π ζήταω μέχρι τελικά η βίζα να μεταλαχθεί όταν γίνουν τα χαρτία μετα απο 6μηνο... μπορεί να γίνει κατι σαν αυτό ή είναι παράλογο;;;

Ευχαριστώ

sponsoras gia australia caxno doulia

eime mixanikos autokiniton kai caxno doulia stin australia.me pira sta jeep.to til.eine.6937817924

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Valentini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum το οποίο παρακολουθώ εδώ κι ένα μήνα, δηλαδή από τότε που αποφασίσαμε με τον συζυγό μου ότι πρέπει να φύγουμε από εδώ (Ελλάδα).Ο άνδρας μου είναι Ιατρικός Επισκέπτης (medical Representative) εδώ και 10 χρόνια άνεργος τα τελευταία 2 (!). Το επάγγελμα του είναι στον 2ο πίνακα του SOL ο οποίος δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. Εγώ είμαι Λογίστρια άνεργη κι εγώ εδώ και 4 μήνες το επάγγελμα μου περιλαμβάνεται στον 1ο πίνακα. Το επιπεδο των Αγγλικών μας είναι μέτριο προς το καλό (LOWER) χωρίς Πιστοποιηση IELTS προς το παρoν. Θέλω να ρωτήσω λίγα πράγματα κι όποτε έχεις χρόνο μου απαντάς.
    1) Μπορεί ο άνδρας μου να έρθει με τουριστική VISA, έτσι ώστε να αναζητήσει εργοδότη για οποιαδήποτε δουλειά (όχι απαραίτητα στο επάγγελμα του) ακόμα κι ειδικότητα που δεν περιλαμβάνεται στο SOL?
    2) αν τελικά βρεί εργοδότη μπορεί από εκεί να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για να μετατρέψει την VISA του απο τουριστική σε WORKING (TEMPORARY) VISA?

ευχαριστώ πολύ.
    Καλως ήρθες στην παρέα μας Valentini

Οι πίνακες SOL έχουν εξήγηση απο κάτω για ποιές περιπτώσεις βίζας είναι ο καθένας.

1) Θεωρητικά μπορεί να το κάνει αυτό. Πρακτικά δεν γνωρίζουμε το ποσοστό επιτυχίας σε τέτοια περίπτωση και όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο εως πολύ αόριστο γιατι εξαρτάται απο αστάθμητους παράγοντες. Γενικά πολλοί λένε οτι θα το κάνουν κανένας δεν έχει κάνει τον κόπο μέχρι τώρα να μας πει οτι το έκανε και τι συνέβει απο εκεί και πέρα.
    2) Αν βρεί εργοδότη ναι.

Θα ήθελα στο σημείο αυτό να υπενθυμίσω οτι η Αυστραλία έχει θεσμοθετήσει τους πράκτορες μετανάστευσης που είναι επαγγελματίες πάνω στο μεταναστευτικό νόμο και γνωρίζουν όλες τις πιθανότητες και τους τρόπους, ανάλογα με την περίπτωση, για επιτυχία. Μέσω MARA μπορεί κάποιος να τους βρεί.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

αναγνωριση ωδειακων πτυχιων και πτυχιων ξενων γλωσσων στην αυστραλια

Γεια σας μπορει καποιος να πει πως και αν αναγνωριζονται πτυχια ελληνικων ωδειων στην αυστραλια,
    η σε ποιο οργανισμο εκει μπορει καποιος να ρωτησει για την αναγνωριση των πτυχιων απο ωδεια καθως και ξενων γλωσσων.

μετα απο μελέτη και με την βοήθεια του wizard for visa κατέληξα στην
    Skilled - Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476)

αν βγάλω τώρα αυτή την βίζα μετα μπορεί αυτή να μετατραπή σε μόνιμη;; με αυτή μπορώ να μπω στις παροχες του centrelink; ; μετα τα 2 χρόνια;;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Guderian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρώτο ερώτημα γινονται μαθήματα ανάλογα με το επιπεδό σου. (κάπου το είχα διαβάσει μέσα σε αυτο το λαβύρινθο πληροφοριών)
    Για το δεύτερο δεν ξέρω αλλα νομίζω πως είναι λογικό να συνεχιζεις.
    Επειδή αυτό το "λαβύρινθος πληροφοριών" μου μπήκε μαχαίρι στην καρδιά:

Στο google εκτός απο το να ζητάμε μια λέξη κλειδί και να μας δίνει αποτελέσματα απο διάφορα site, μπορούμε να ζητήσουμε κάποιες λέξεις κλειδιά μόνο απο ενα site, στην προκειμένη περίπτωση το patriotaki.com (το www δεν χρειάζεται, στην πραγματικότητα είναι για ομορφιά).

π.χ. "site: patriotaki.com μαθηματα αγγλικων" στην γραμμή αναζήτησης του google και θα μας δώσει αυτά τα αποτελέσματα. Χωρίς το κενό ανάμεσα στο site: και το patriotaki γιατι μπερδεύεται το forum και νομίζει οτι γράφω το :P
    Έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεται στα ατέλειωτα post αλλα επικεντρώνεστε στα post που περιέχουν τις λέξεις κλειδιά.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή αυτό το "λαβύρινθος πληροφοριών" μου μπήκε μαχαίρι στην καρδιά:

Στο google εκτός απο το να ζητάμε μια λέξη κλειδί και να μας δίνει αποτελέσματα απο διάφορα site, μπορούμε να ζητήσουμε κάποιες λέξεις κλειδιά μόνο απο ενα site, στην προκειμένη περίπτωση το patriotaki.com (το www δεν χρειάζεται, στην πραγματικότητα είναι για ομορφιά).

π.χ. "site: patriotaki.com μαθηματα αγγλικων" στην γραμμή αναζήτησης του google και θα μας δώσει αυτά τα αποτελέσματα. Χωρίς το κενό ανάμεσα στο site: και το patriotaki γιατι μπερδεύεται το forum και νομίζει οτι γράφω το :P
    Έτσι δεν χρειάζεται να ψάχνεται στα ατέλειωτα post αλλα επικεντρώνεστε στα post που περιέχουν τις λέξεις κλειδιά.
    !! Eλα μην παραπονιεσαι... υπάρχει πολύ καλή δουλεια εδώ μέσα. που πραγματικά αμα δεν έβρισκα το φόρουμ ουτε θα το σκεφτομουνα πλέον να φύγω. έμαθα πάρα πολλά εδω μέσα. όσο για το λαβύρινθο το λέω έτσι γιατι διαβάζοντας τόσες πληροφορίες σε πολλα πότσ. που το καθένα έχει πολλές σελίδες , ε χάνεις την μπάλα γιατί δεν μπορείς να βρεις που ακριβώς το διάβασες.. ! αλλά πολύ χρήσιμο αυτό π είπες.!

Καλησπερα κ απο μενα!
    Θελω να ρωτησω τα παιδια που ειναι ηδη εκει!

Ποια πολιτεια 'ακουγεται' να τα πηγαινει καλυτερα, vic-nsw-queensland,απο αποψη εργασιας-κοστους διαβιωσης;

Εχω τελειωση τει νοσηλευτικης κ γνωριζω οτι εχουν ελλειψεις κ ζητανε προσωπικο,ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω περα απο το ielts;(αναγνωριση πτυχιου,εγγραφη στο συνδεσμο νοσηλ.κτλ)

καλημερα σε ολους ειμαι 39 ετων πιστευεται οτι εναι αργα να κανω ενα νεο ξεκιμημα στην αυσττραλια ... εχω υπηκοότητα αυστραλεζικη και συγγενεις που μου λενε να παω με προβληματιζει η η ηλικια μου εσεις τι λετε?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα σε ολους ειμαι 39 ετων πιστευεται οτι εναι αργα να κανω ενα νεο ξεκιμημα στην αυσττραλια ... εχω υπηκοότητα αυστραλεζικη και συγγενεις που μου λενε να παω με προβληματιζει η η ηλικια μου εσεις τι λετε?
    ποτέ δεν είναι αργά!!
    Και είσαι και προνομιούχος καθότι υπήκοος

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.01.2012, 23:04
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 16:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 12:17
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2011, 11:51
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)
    Από sotos aiva in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.02.2011, 01:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like