Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Σας ευχαριστώ όλους και σε σένα Κωνσταντίνε καλό ταξίδι και καλή τύχη.....
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    Comment


      #32
      Konstanine kai marie καλο ταξιδι και καλη επιτυχεια.. Να μας ενημερώνετε!

      Comment


        #33
        Konstanine1 kai marie καλό ταξίδι και καλή αρχή.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #34
          Originally posted by dimitrios View Post
          καλημερα σε ολους ειμαι 39 ετων πιστευεται οτι εναι αργα να κανω ενα νεο ξεκιμημα στην αυσττραλια ... εχω υπηκοότητα αυστραλεζικη και συγγενεις που μου λενε να παω με προβληματιζει η η ηλικια μου εσεις τι λετε?
          Δημήτρη καλωσόρισες στο forum. Είμαι ακριβώς ίδια ηλικία με σένα και αυστραλή υπήκοος. Ξεκίνησα στις αρχές Μάρτη και αρχές Ιουλίου είχα δουλειά και να 'μαι τώρα εγκατεστημένη στο queensland. Ποτέ δεν είναι αργά για κανένα και ειδικά για μας που είμαστε υπήκοοι η χώρα έχει τις πόρτες της και τις παροχές της ανοικτές.

          Comment


            #35
            Originally posted by Dionysis68 View Post
            http://www.germany.embassy.gov.au/beln/fees.html ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΣ VISA ΕΤΟΙΜΟΣ ΗΜΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ .ΟΛΟ ΑΝΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΙΜΑΣΤΕ
            καλησπερα καλωσ σας βρηκα.ευχομαι ολα να πανε καλα.υπομονη.θα ηθελα νασ ρωτησω αν γνωριζετε επειδη θελω να μεταστευσω αυτσραλια καποιεσ πληροφοριεσ.η αδερφη μου βρισκετε εκει παντρεμενη με αυστραλο 6 χρονια τωρα.εργοδοτης υπαρχει να μου κανει προσκλησει .τι με συμφερει να κανω?μπορει η αδερφη μου να κανει προσκλησει για μενα σαν συγγενεισ?κ τι ισχυει?κ αν μου κανει η αδεφη μου θα μπορω να δουλεψω νομιμα?εαν παλι μου κανει εργοδοτης κ εγκριθει σε ποσο καιρο πρεπει να παρουσιαστω.βεβαια τα πτυχια μου δεν αναγνωριζονται εκει.μπορει ο εργοδοτης να με προσλαβει εκει?αφου δεν δουλεια με ιδιαιτερεσ γνωσεισ παιδικοσ σταθμοσ ιδιωτικοσ κ μετα μπορει να με βαλει να σπουδασω κ ναπαρω διπλωμα..παρακαλω οποια πληροφορια θα βοηθησει.ευχαριστω πολυ.

            Comment


              #36
              μαμισε τα

              απο ασο εχω καταλαβει το να μεταναστευσεις στην αυστραλια ή καναδα που ειναι οι πρωτες επιλογες των ελληνων ειναι κολλλλλαααασσηηηη. Εγω για να αποφυγω την γραφειοκρατια και την αναμονη σκευτομουν τα παω ως τουριστας και να βρω εργασια εκει και να φτιαξω τα χαρτια που χρειαζονται, αλλα ουτε αυτο γινεται αποσο εχω καταλαβει ΓΙΑΤΙ????Δηλαδη αν δεχτει ο εργοδοτης να σου φτιαξει τα χαρτια δεν γινεται?Η μονη λυση ειναι μια, παντρευτειται με γυναικα που να εχει υπικοτητα της χωρας που θελεται να πατε αλλα και αυτο ειναι δυσκολο γαμωωωωττττωωωωωω:(

              Comment


                #37
                Ταξίδι στην Αυστραλία

                Γεια σας
                Μετά απο καιρό που διαβάζω και ψάχνω online για πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην Αυστραλία και την μετανάστευση, αποφασησα να κάνω ένα ταξίδι στο Queensland με σκοπό να κάτσω σαν τουριστας για να δω τι παιζει, γιατι οσα και να ακούω και να διαβάζω αν δεν πάω να τα δω με τα ίδια μου τα ματιά δεν πρόκειται να βγάλω άκρη.
                Έτσι λοιπόν είμαι αποφασησμενος και έτοιμος για την αγορά του αεροπορικού εισιτηρίου
                Σκοπεύω να πάω Δεκέμβριο και σκέφτομαι να αγοράσω απο τώρα το εισιτήριο

                Η τιμές απο ότι είδα στο http://gr.skyscanner.com/ κυμαίνονται γύρο στα 1,100 euros για Brisbane (με επιστροφή). είμαι έτοιμος να το αγοράσω και σκέφτηκα να σας ρωτήσω αν η τιμή είναι οκ η αν μπορώ να βρω ακόμα πιο φθηνό η αν πηγαινα μέσου Μελβούρνης κλπ.

                Comment


                  #38
                  εισητηρια

                  Σαν τουριστας που εβγαλα εγω για μελβουρνι με επιστροφη 1.100 με την etihat και πεταω 5 σεπτεμβρη τα εβγαλα πριν 7 μερες.

                  Comment


                    #39
                    Γεια σε ολους,

                    Έχω μια απορία. Αν βγάλω partner visa 100 (αυτήν δικαιούμαι) και μεταναστεύσω, ας πούμε, σε 2 χρόνια,
                    ισχύει η βίζα μετά; Υπάρχει διάρκεια που ισχύει η βίζα ή θα πρέπει να κάνω τη διαδικασία από την αρχή;
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by kikirikoy View Post
                      Γεια σε ολους,

                      Έχω μια απορία. Αν βγάλω partner visa 100 (αυτήν δικαιούμαι) και μεταναστεύσω, ας πούμε, σε 2 χρόνια,
                      ισχύει η βίζα μετά; Υπάρχει διάρκεια που ισχύει η βίζα ή θα πρέπει να κάνω τη διαδικασία από την αρχή;
                      Έχεις ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να μπείς στην χώρα. Αλλιώς ξαναβγάζεις την βίζα με την διαδικασία απο την αρχή.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Έχεις ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να μπείς στην χώρα. Αλλιώς ξαναβγάζεις την βίζα με την διαδικασία απο την αρχή.
                        μημπως γνωριζεις ποσο ειναι το διαστημα που σου δινουν για να μπεις στην χωρα? μπορεις να παρεις παραταση για παραπανω διαστημα ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
                        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by kikirikoy View Post
                          μημπως γνωριζεις ποσο ειναι το διαστημα που σου δινουν για να μπεις στην χωρα? μπορεις να παρεις παραταση για παραπανω διαστημα ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
                          τσέκαρε και στο www.immi.gov.au ;) καλό θα 'ταν να κοιτας εκει εχει πολλες και χρησιμες πληροφοριες!
                          Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                          Comment


                            #43
                            Καλησπέρα,

                            επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο...η αναγνώριση πτυχίου γίνεται πριν βγεί η βίζα ή μετά? Είχα στο μυαλό μου να στείλω τα χαρτια για την αναγνώριση κατα τον Νοεμβρη που θα πάρω το πτυχίο κ αν μου το αναγνωρίσουν να αρχίσω τις διαδικασίες για τη βίζα. Επίσης το πτυχίο είναι απο ΑΕΙ οπότε φαντάζομαι αναγνωρίζεται έτσι? Γνωρίζετε?

                            Comment


                              #44
                              Γειά και χαρά σε όλο το forum και συγχαρητήρια στα παιδιά που βοηθούν με τις γνώσεις τους όσους από εμάς σκεφτόμαστε την μετανάστευση. Συνεχίστε την καλή δουλειά. Πιθανόν να μην εψαξα καλά το forum αλλά η περίπτωσή μου δεν φαίνεται να είναι από τις δημοφιλείς μιας και οι περισσότεροι που ζητούν πληροφορίες
                              έχουν κάποιον τίτλο σπουδών που συχνά είναι και το ισχυρότερο όπλο για να
                              πάρεις της απόφαση για το "άλμα". Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές
                              μπορεί να έχω εγώ και η οικογένειά μου (42 εγώ ,40 η σύζυγος, και 3 αγόρια 18,15 και 6)
                              που δεν έχουμε τελειώσει τίποτα και τα "προσόντα" μας εξαντλούνται σε κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (σαν οδηγός, σερβριτόρος, πωλήτρια) και ένα "ταπεινό" ECDL με καλή γνώση του Office.
                              Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία αλλά επιστρέψαμε οικογενειακώς (3 ετών) και η πρόθεσή μου είναι να επανακτήσω την υποκοότητα για να ταξιδέψω ως Αυστραλός πολίτης με ότι αυτό συνεπάγεται
                              (επιδόματα; προγράμματα κατάρτισης; υπηκοότητα και στα υπόλοιπα μέλη).


                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων και υγεία σε όλους.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Olga Bbl View Post
                                Καλησπέρα,

                                επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο...η αναγνώριση πτυχίου γίνεται πριν βγεί η βίζα ή μετά? Είχα στο μυαλό μου να στείλω τα χαρτια για την αναγνώριση κατα τον Νοεμβρη που θα πάρω το πτυχίο κ αν μου το αναγνωρίσουν να αρχίσω τις διαδικασίες για τη βίζα. Επίσης το πτυχίο είναι απο ΑΕΙ οπότε φαντάζομαι αναγνωρίζεται έτσι? Γνωρίζετε?
                                Προυπόθεση για την έκδοση μόνιμης βίζας είναι να ανήκεις σε μια λιστα με τα επαγγέλματα (SOL) και να έχεις αναγνωρίσει πτυχία και προυπηρεσία στον αντίστοιχο φορέα, όπου με αυτόν τον τρόπο ορίζεις και το επάγγελμα. Άρα λοιπόν πρώτα κάνεις αναγνώριση και μετά βίζα.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X