Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Ωραία! Ευχαριστώ πολύ!

    Comment


      #47
      ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ;

      Originally posted by demi View Post
      Το δεύτερο είναι αναλυτική βαθμολογία και το τρίτο είναι το πτυχίο και επίσης ζητάει και transcripts of subjects που σημαίνει πρόγραμμα σπουδών. Τα δυο κάνεις αίτηση στην γραμματεία της σχολής σου και τα παίρνεις . Σε normal συνθήκες τα παίρνεις σε 2-3 ημέρες μετά την αίτηση . Τουλάχιστον εμένα τόσο μου πήρε αλλά τώρα μέσα στον Αύγουστο δεν ξέρω τι τύχη θα έχεις.Όταν τα πάρεις τα δίνεις για μετάφραση και μαζί το πρωτότυπο ελληνικό και την επ΄σημη μετάφραση τα στέλνεις εκεί που πρέπει. Για το πρόγραμμα σπουδών εγώ τους είχα παραπέμψει στο site της σχολής μου που ήταν και στα αγγλικά και έτσι δεν μου ζήτησαν τίποτα παραπάνω. Αν δεν υπάρχει αγγλικό site της σχολής τότε ρώτα στην γραμματεία μπορεί να έχουν το πρόγραμμα σπουδών ήδη και στην αγγλική γλώσσα, μιας και αυτό είναι γενικό και δεν είναι προσωπικό για τον καθένα. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ
      Καλημέρα,
      Είμαι καινούργια στο φορουμ και έχω και εγώ πολλές απορίες.Μια απο αυτές αφορά τα πρωτότυπα έγγραφα.Όταν λέτε στέλνουμε π.χ το πρωτοτυπο πτυχίο μαζί με το μεταφρασμένο, εννοείται που;Και δεν δεν
      αγχώνεστε μην χαθούν τα πρωτότυπα.Επισης εγώ έχω πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία από τότε που τελείωσα δηλαδη από το 2002,μπορώ να στείλω για μετάφραση αυτό ή πρέπει να ζητήσω καινούργιο από την γραμματεία;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      Comment


        #48
        Γειά σας!!
        Τα έξοδα εκετελωνισμού της οικοσυσκευής που έχει φτάσει από την Ελλάδα στο λιμάνι της Αυστραλίας και η μεταφορά στο τόπο κατοικίας, γνωρίζει κανείς πόσα είναι???

        (Οι τιμές που μας έχουν στείλει έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους και τα έξοδα βγαίνουν πολλά)

        Comment


          #49
          Originally posted by irene View Post
          Καλημέρα,
          Είμαι καινούργια στο φορουμ και έχω και εγώ πολλές απορίες.Μια απο αυτές αφορά τα πρωτότυπα έγγραφα.Όταν λέτε στέλνουμε π.χ το πρωτοτυπο πτυχίο μαζί με το μεταφρασμένο, εννοείται που;Και δεν δεν
          αγχώνεστε μην χαθούν τα πρωτότυπα.Επισης εγώ έχω πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών με αναλυτική βαθμολογία από τότε που τελείωσα δηλαδη από το 2002,μπορώ να στείλω για μετάφραση αυτό ή πρέπει να ζητήσω καινούργιο από την γραμματεία;

          Ευχαριστώ εκ των προτέρων
          Καθε ελληνικό πρωτότυπο έγγραφο, το φωτοτυπείς. το επικυρώνεις σε ΚΕΠ ή δικηγόρο (ΚΕΠ μόνο δημόσια έγγραφα) και το στέλνεις για μετάφραση. Δεν στέλνεις ποτέ πρωτότυπα έγγραφα. Απλά σε οποιαδήποτε αίτηση κάνεις, αν ζητάνε τα πρωτότυπα, εννοούν αυτά από τα οποία προήλθε η μετάφραση. Το πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών που έχεις κάνει αλλά δεν αντικαθιστά το πτυχίο. Όταν είσαι έτοιμη για βίζα, μπορείς να κάνεις online application και να σκανάρεις με έγρωμο scaner τα πρωτότυπα έγγραφα και να τα στείλεις όπως είναι χωρίς πιστοποιήσεις.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #50
            Originally posted by philippos View Post
            Γειά και χαρά σε όλο το forum και συγχαρητήρια στα παιδιά που βοηθούν με τις γνώσεις τους όσους από εμάς σκεφτόμαστε την μετανάστευση. Συνεχίστε την καλή δουλειά. Πιθανόν να μην εψαξα καλά το forum αλλά η περίπτωσή μου δεν φαίνεται να είναι από τις δημοφιλείς μιας και οι περισσότεροι που ζητούν πληροφορίες
            έχουν κάποιον τίτλο σπουδών που συχνά είναι και το ισχυρότερο όπλο για να
            πάρεις της απόφαση για το "άλμα". Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές
            μπορεί να έχω εγώ και η οικογένειά μου (42 εγώ ,40 η σύζυγος, και 3 αγόρια 18,15 και 6)
            που δεν έχουμε τελειώσει τίποτα και τα "προσόντα" μας εξαντλούνται σε κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (σαν οδηγός, σερβριτόρος, πωλήτρια) και ένα "ταπεινό" ECDL με καλή γνώση του Office.
            Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία αλλά επιστρέψαμε οικογενειακώς (3 ετών) και η πρόθεσή μου είναι να επανακτήσω την υποκοότητα για να ταξιδέψω ως Αυστραλός πολίτης με ότι αυτό συνεπάγεται
            (επιδόματα; προγράμματα κατάρτισης; υπηκοότητα και στα υπόλοιπα μέλη).


            Ευχαριστώ εκ των προτέρων και υγεία σε όλους.
            Καλησπέρα,

            επειδή έχω διαβάσει διεξοδικά το φορουμ κ τη σελίδα της αυστραλιανης κυβέρνησης νομίζω πως εφόσον έχεις γεννηθεί εκεί μπορείς να γίνεις δεκτός εύκολα. Αν κάνεις τα χαρτιά σου για την υπηκοοτητα μπορει να παρει κι η οικογένεια σου κ να έχετε κ επιδόματα κι αλλα δικαιώματα! αυτά ολα μπορεις να τα δεις αναλυτικα στον agoriani που κάνει πολυ καλη ανταποκριση απο αυστραλια. τώρα για το τι δουλεια μπορεις να βρεις χωρις πτυχιο δεν ξερω, αλλα εχω καταλάβει οτι μετράει πολύ η προυπηρεσία!
            νομίζω πως μπορούν να σε κατατοπίσει καλύτερα ο agoriani.

            καλή τύχη!

            Comment


              #51
              καλη τυχη και καλο καινουριο ξεκινιμα να μας κρατατε ενημερους μεχρι να φειγουμε και εμεις. marie kai konstantine

              Comment


                #52
                Originally posted by rebi_rebi View Post
                καλησπερα καλωσ σας βρηκα.ευχομαι ολα να πανε καλα.υπομονη.θα ηθελα νασ ρωτησω αν γνωριζετε επειδη θελω να μεταστευσω αυτσραλια καποιεσ πληροφοριεσ.η αδερφη μου βρισκετε εκει παντρεμενη με αυστραλο 6 χρονια τωρα.εργοδοτης υπαρχει να μου κανει προσκλησει .τι με συμφερει να κανω?μπορει η αδερφη μου να κανει προσκλησει για μενα σαν συγγενεισ?κ τι ισχυει?κ αν μου κανει η αδεφη μου θα μπορω να δουλεψω νομιμα?εαν παλι μου κανει εργοδοτης κ εγκριθει σε ποσο καιρο πρεπει να παρουσιαστω.βεβαια τα πτυχια μου δεν αναγνωριζονται εκει.μπορει ο εργοδοτης να με προσλαβει εκει?αφου δεν δουλεια με ιδιαιτερεσ γνωσεισ παιδικοσ σταθμοσ ιδιωτικοσ κ μετα μπορει να με βαλει να σπουδασω κ ναπαρω διπλωμα..παρακαλω οποια πληροφορια θα βοηθησει.ευχαριστω πολυ.
                "γιασου" ρεμπή "επειδις" η αδελφή σου είναι κάτω και μάλλον έχει την "ιπικουοτιτα" καλύτερα είναι να σου κάνει η ίδια την πρόσκληση σαν προτού βαθμού συγγένεια που έχετε δεν θα έχεις προβλημα.an πας κάτω με σπόνσορα εργοδότη θα πρέπει να σε κράτηση στη δουλειά για 2 χρονια.και αν δεν σου αρεσει στη δουλειά τι γίνετε θα πρέπει να βρείς άλλον και γρήγορα η αλλιώς πρέπει να φειγεις από australia."γιαφτο" καλύτερα είναι η αδελφή σου.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by philippos View Post
                  Γειά και χαρά σε όλο το forum και συγχαρητήρια στα παιδιά που βοηθούν με τις γνώσεις τους όσους από εμάς σκεφτόμαστε την μετανάστευση. Συνεχίστε την καλή δουλειά. Πιθανόν να μην εψαξα καλά το forum αλλά η περίπτωσή μου δεν φαίνεται να είναι από τις δημοφιλείς μιας και οι περισσότεροι που ζητούν πληροφορίες
                  έχουν κάποιον τίτλο σπουδών που συχνά είναι και το ισχυρότερο όπλο για να
                  πάρεις της απόφαση για το "άλμα". Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές
                  μπορεί να έχω εγώ και η οικογένειά μου (42 εγώ ,40 η σύζυγος, και 3 αγόρια 18,15 και 6)
                  που δεν έχουμε τελειώσει τίποτα και τα "προσόντα" μας εξαντλούνται σε κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (σαν οδηγός, σερβριτόρος, πωλήτρια) και ένα "ταπεινό" ECDL με καλή γνώση του Office.
                  Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία αλλά επιστρέψαμε οικογενειακώς (3 ετών) και η πρόθεσή μου είναι να επανακτήσω την υποκοότητα για να ταξιδέψω ως Αυστραλός πολίτης με ότι αυτό συνεπάγεται
                  (επιδόματα; προγράμματα κατάρτισης; υπηκοότητα και στα υπόλοιπα μέλη).


                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων και υγεία σε όλους.
                  για σου φίλιππε δεν έχεις πρόβλημα από θέμα "ιπικουοτιτας" θέλει πολύ τρέξιμο να μαζέψεις όλα τα χατία για την οικογένεια και μην στενοχωριέσαι για την ηλικία σου εγώ είμαι 43 και ξεκινάω από την αρχή με παρόμοιες δουλειές όπως έχεις κάνει και εσύ.μην φοβάσαι τίποτα μονο να σκέφτεσαι όλα τα θετικά ότι εκεί κάτω the ξεκινήσεις μια καινούρια ζωή

                  Comment


                    #54
                    Γεια σας,
                    Θα ήθελα να υποβάλλω μια σειρά από ερωτήσεις και εγώ με την σειρά μου , μιας και τελευταία μας έχει καρφωθεί οικογενειακώς η ιδέα της μετανάστευσης.Εγώ είμαι γεννημένη Ελλάδα και έχω πάρει και την αυστραλέζικη υπηκοότητα από την μητέρα μου (citizenship by descent).Προσωρινά είμαι στην διαδικασία ανανέωσης του αυστραλίανού διαβατηρίου μου και οι πληροφορίες σας με βοηθήσαν πολύ.Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                    1. (Για την ανανέωση του δικού μου διαβατηρίου) Η ληξιαρχική πράξη γέννησης μου θέλει πρώτα αποστιλ και μετά μετάφραση ή αποστίλ χρειάζεται το μεταφρασμένο έγγραφο;

                    2. Αν κάνουμε όλη την διαδικασία ώστε ο άντρας μου να πάρει visa, μπορεί να φύγει εκείνος πρώτα για να βρει δουλειά και μετά εμείς ή θα πρέπει να φύγουμε όλοι μαζί;

                    3. Κατέβασα την φόρμα 118 για να πάρει ο γιος μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα από έμενα αλλά σε κάποιο σημείο λέει ότι δικαιουται εφόσον έγω που έχω citizenship by descent έχω ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον 2 χρόνια. Επειδη έζησα λιγότερο δεν προχώρησα την διαδικασία. Μία ξαδέρφη μου, που έχει μεταναστευσει εκεί ,μου είπε ότι μπορεί ο μικρός να παέι με ελληνικό διαβατήριο και να παρει την υπηκοότητα εκεί μόνο με περίπου 100 δολλάρια.Εκείνη βέβαια είχε ζήσει στην Αυστραλία πάνω από 2 χρόνια.
                    Ισχύει κάτι τέτοιο;

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Olga Bbl View Post
                      Καλησπέρα,

                      επειδή έχω διαβάσει διεξοδικά το φορουμ κ τη σελίδα της αυστραλιανης κυβέρνησης νομίζω πως εφόσον έχεις γεννηθεί εκεί μπορείς να γίνεις δεκτός εύκολα. Αν κάνεις τα χαρτιά σου για την υπηκοοτητα μπορει να παρει κι η οικογένεια σου κ να έχετε κ επιδόματα κι αλλα δικαιώματα! αυτά ολα μπορεις να τα δεις αναλυτικα στον agoriani που κάνει πολυ καλη ανταποκριση απο αυστραλια. τώρα για το τι δουλεια μπορεις να βρεις χωρις πτυχιο δεν ξερω, αλλα εχω καταλάβει οτι μετράει πολύ η προυπηρεσία!
                      νομίζω πως μπορούν να σε κατατοπίσει καλύτερα ο agoriani.

                      καλή τύχη!
                      Originally posted by Dionysis68l View Post
                      για σου φίλιππε δεν έχεις πρόβλημα από θέμα "ιπικουοτιτας" θέλει πολύ τρέξιμο να μαζέψεις όλα τα χατία για την οικογένεια και μην στενοχωριέσαι για την ηλικία σου εγώ είμαι 43 και ξεκινάω από την αρχή με παρόμοιες δουλειές όπως έχεις κάνει και εσύ.μην φοβάσαι τίποτα μονο να σκέφτεσαι όλα τα θετικά ότι εκεί κάτω the ξεκινήσεις μια καινούρια ζωή
                      Να είστε καλά παιδιά. Μου δίνετε κουράγιο να συνεχίσω.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        μημπως γνωριζεις ποσο ειναι το διαστημα που σου δινουν για να μπεις στην χωρα? μπορεις να παρεις παραταση για παραπανω διαστημα ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
                        Εμένα που η βίζα βγήκε στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου, μου έδωσαν ημερομηνία μέχρι τέλη Αυγούστου να εισέλθω στην χώρα.
                        Δεν γνωρίζω αν είναι στάνταρ κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά δεν είναι και χρόνος.
                        Έχει παράταση με καλή και σοβαρή αιτιολογία.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by juliedasiou View Post
                          Γειά σας!!
                          Τα έξοδα εκετελωνισμού της οικοσυσκευής που έχει φτάσει από την Ελλάδα στο λιμάνι της Αυστραλίας και η μεταφορά στο τόπο κατοικίας, γνωρίζει κανείς πόσα είναι???

                          (Οι τιμές που μας έχουν στείλει έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους και τα έξοδα βγαίνουν πολλά)
                          Julie την Παρασκευή που μου έστειλες το μύνημα, πήγα και πήρα μια παλέτα με λάδια απο την Ελλάδα.
                          Τα κυβικά ήτανε 0,5 και τα έξοδα ήταν 897$.
                          Να σου υπενθυμίσω οτι μετέφερα πριν μερικούς μήνες διάφορα ρούχα και προσωπικά είδη απο Ελλάδα και τα κυβικά ήτανε σχεδόν 4 και πλήρωσα περίπου 1200$.
                          Δηλαδή ο εκτελωνισμός είναι στάνταρ, και η καραντίνα. Στα κυβικά η διαφορά είναι μικρή.
                          Δεν αξίζει η διαδικασία για λίγο φορτίο.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by irene View Post
                            Γεια σας,
                            Θα ήθελα ... να ρωτήσω τα εξής:

                            1. (Για την ανανέωση του δικού μου διαβατηρίου) Η ληξιαρχική πράξη γέννησης μου θέλει πρώτα αποστιλ και μετά μετάφραση ή αποστίλ χρειάζεται το μεταφρασμένο έγγραφο;

                            2. Αν κάνουμε όλη την διαδικασία ώστε ο άντρας μου να πάρει visa, μπορεί να φύγει εκείνος πρώτα για να βρει δουλειά και μετά εμείς ή θα πρέπει να φύγουμε όλοι μαζί;

                            3. Κατέβασα την φόρμα 118 για να πάρει ο γιος μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα από έμενα αλλά σε κάποιο σημείο λέει ότι δικαιούται εφόσον έγω που έχω citizenship by descent έχω ζήσει στην Αυστραλία τουλάχιστον 2 χρόνια. Επειδή έζησα λιγότερο δεν προχώρησα την διαδικασία. Μία ξαδέρφη μου, που έχει μεταναστεύσει εκεί ,μου είπε ότι μπορεί ο μικρός να παέι με ελληνικό διαβατήριο και να πάρει την υπηκοότητα εκεί μόνο με περίπου 100 δολλάρια.Εκείνη βέβαια είχε ζήσει στην Αυστραλία πάνω από 2 χρόνια.
                            Ισχύει κάτι τέτοιο;

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                            Επειδή το αποστίλ είναι μια μεγάλη σφραγίδα στο μέγεθος σχεδόν της Α4 σελίδας και είναι στα Ελληνικά, θέλει και αυτό μετάφραση μαζί με το έγγραφο, οπότε πρώτα αποστίλ και μετά μετάφραση σε όσα έγγραφα χρειάζονται αποστίλ.

                            Εσείς σαν Αυστραλίδες υπήκοοι πάτε όποτε θέλετε χωρίς να δώσετε αναφορά σε κανένα. Ο σύζυγος μπορεί να φύγει μπροστά μόνος του αλλά επειδή σαν ανάδοχο έχει εσένα στην βίζα δεν θα πρέπει να αργήσετε και εσείς.
                            Είναι κάτι που θα το συνεννοηθήτε με τον case officer που θα αναλάβει την βίζα και εκείνος θα σας δώσει οδηγίες ώστε σε καμία περίπτωση να μην κάνετε κάποια ενέργεια που θα αποτελέσει εμπόδιο στην γρήγορη έκδοση της βίζας αφενός και αφετέρου στην ομαλή συνέχιση της ισχύος της.

                            Βάλτε το παιδί στην βίζα του πατέρα με Ελληνικό διαβατήριο και παίρνει εδώ την υπηκοότητα αργότερα.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by philippos View Post
                              Γειά και χαρά ... Θα ήθελα επομένως, σε γενικές γραμμές, να μάθω τι προοπτικές
                              μπορεί να έχω εγώ και η οικογένειά μου (42 εγώ ,40 η σύζυγος, και 3 αγόρια 18,15 και 6)
                              που δεν έχουμε τελειώσει τίποτα και τα "προσόντα" μας εξαντλούνται σε κάποια χρόνια προϋπηρεσίας (σαν οδηγός, σερβριτόρος, πωλήτρια) και ένα "ταπεινό" ECDL με καλή γνώση του Office.
                              Έχω γεννηθεί στην Αυστραλία αλλά επιστρέψαμε οικογενειακώς (3 ετών) και η πρόθεσή μου είναι να επανακτήσω την υποκοότητα για να ταξιδέψω ως Αυστραλός πολίτης με ότι αυτό συνεπάγεται
                              (επιδόματα; προγράμματα κατάρτισης; υπηκοότητα και στα υπόλοιπα μέλη).
                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων και υγεία σε όλους.
                              Καλώστον Philippos στην παρέα μας.

                              Εφόσον μπορείς να επανακτήσεις την υπηκοότητα, θα είσαι απο τους τυχερούς που έχουν λίγες και εύκολες διαδικασίες ώστε να έρθεις.
                              Σαν Αυστραλός υπήκοος θα έχεις την βοήθεια του κράτους ώστε να πατήσεις στα πόδια σου, αρκεί να βρείς τρόπο να κάνεις τα πρώτα βήματα: εύρεση σπιτιού, μεταφορικού μέσου, προσανατολισμός που είναι τι, έναρξη διαδικασιών εγγραφής στα επιδόματα και υπηρεσίες υγείας κ.τ.λ.
                              Μετά θα έρθει και η δουλειά. Δεν είναι όλοι πτυχιούχοι εδώ αλλά σχεδόν όλοι εργάζονται κάπου.
                              Ελπίζω να τα πάτε καλά με την γλώσσα ώστε να μπείτε κατευθείαν στο θέμα.
                              Καλή δύναμη.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #60
                                συγνωμη βρε παιδια αλλα δε μπορω να βρω τι δικαιολογητικα ζητα το centrelink, θυμαται κανεις που τα εχει γραψει ο αγοριανη?
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X