Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

    Originally posted by demi View Post
    To permanent 6 months + σημαίνει ότι η δουλειά είναι μόνιμη απλά για 6 μήνες είσαι σε περίοδο κρίσης και μετά αν τους κάνεις γίνεται μόνιμη. Το contract είναι συμβόλαιο που υπογράφεις για συγκεκριμένη διάρκεια και δεσμεύει και εσένα και τον εργοδότη. Το permanent όμως μην φανταστείς ότι είναι όπως στην Ελλάδα. Εδώ δεν έχει αποζημιώσεις κ.τ.λ. Τους πρώτους 3 μήνες αν θέλει να σε διώξει σε διώχνει με μια βδομάδα ειδοποίηση χωρίς αποζημίωση και μετά σε διώχνει με ένα μήνα προειδοποίηση επίσης χωρίς αποζημίωση. Το ίδιο ισχύει και αν εσύ θέλεις να φύγεις από την δουλειά. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
    σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,μετά αν σε διώξει δικαιούσαι τιποτα επιδόματα απο το κράτος;

    #2
    Χαιρετώ!
    Καταρχάς να δώσω τις ευχαριστίες σε όλους όσους βοηθάνε εδώ. Αποκόμισα πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
    Αφού μπαρουτοκαπνίστηκα οικονομικά εδώ στο Ελλάδα,αποφάσισα να κάνω και γω το μεγάλο βήμα. Έχω 1 μήνα που ψάχνω για συγγενή ή γνωστό αλλά μέχρι στιγμής τζίφος. Αν και έχω γνώσεις λογιστικών(ΙΕΚ), με έχει κερδίσει το τιμόνι(φορτηγό-ταξί) και οι οικοδομικές εργασίες.
    Αν έχει κάποιος φίλος κάτι στα υπόψιν,Τρίτη παίρνω το διαβατήριο+δανεικά κι έφτασα.
    Άρης 28 ετών
    Ευχαριστώ!

    Comment


      #3
      Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)

      Συνέχεια της συζήτησης για θέματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        Originally posted by elbag View Post
        σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,μετά αν σε διώξει δικαιούσαι τιποτα επιδόματα απο το κράτος;
        Ναί και φυσικά και διακαιούσαι . Πήγαίνεις στο centrelink δηλαδή τον αντίστοιχο ΟΑΕΔ της Ελλάδας φαντάσου αλλά πολύ πιό οργανωμένο και παίρνεις επιδόματα ανεργίας, ενοικίου, παιδιού και διάφορα άλλα ανάλογα με την οικονομική και οικογενειακή σου κατάσταση. Δεν νομίζω αν είσαι με visa να έχεις περιορισμό αλλά δεν είμαι και σίγουρη κιόλας. Πάντως για τους υπήκοους και τους permanent residents ισχύει.

        Comment


          #5
          Originally posted by Aris82 View Post
          Χαιρετώ!
          Καταρχάς να δώσω τις ευχαριστίες σε όλους όσους βοηθάνε εδώ. Αποκόμισα πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
          Αφού μπαρουτοκαπνίστηκα οικονομικά εδώ στο Ελλάδα,αποφάσισα να κάνω και γω το μεγάλο βήμα. Έχω 1 μήνα που ψάχνω για συγγενή ή γνωστό αλλά μέχρι στιγμής τζίφος. Αν και έχω γνώσεις λογιστικών(ΙΕΚ), με έχει κερδίσει το τιμόνι(φορτηγό-ταξί) και οι οικοδομικές εργασίες.
          Αν έχει κάποιος φίλος κάτι στα υπόψιν,Τρίτη παίρνω το διαβατήριο+δανεικά κι έφτασα.
          Άρης 28 ετών
          Ευχαριστώ!
          Aris82 με το καλό να έρθεις.

          Απο οτι καταλάβαμε είσαι Αυστραλός υπήκοος, οπότε γιατι δεν αρχίζεις να ψάχνεις απο τώρα για δουλειές μέσω των job boards? Μια σχετική λίστα με τα περισσότερα απο αυτά θα βρείς εδώ.
          Ακόμα με το που έρθεις, να πάρεις τηλέφωνο με τη μία στο Centrelink για να αρχίσει να μετράει το επίδομα. Μετά πήγαινε στο ραντεβού που θα σου κλείσουνε αλλά στο μεταξύ θα μετράει το επίδομα απο τότε που πήρες τηλέφωνο.
          Ελπίζω να έχεις βρεί τα περισσότερα απο τα πρώτα βήματα που θα κάνεις απο τα ανάλογα βήματα που κάναμε και εμείς όταν πρωτοήρθαμε.
          Εδώ είμαστε να τα λέμε.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Originally posted by Agoriani View Post
            Aris82 με το καλό να έρθεις.

            Απο οτι καταλάβαμε είσαι Αυστραλός υπήκοος, οπότε γιατι δεν αρχίζεις να ψάχνεις απο τώρα για δουλειές μέσω των job boards? Μια σχετική λίστα με τα περισσότερα απο αυτά θα βρείς εδώ.
            Ακόμα με το που έρθεις, να πάρεις τηλέφωνο με τη μία στο Centrelink για να αρχίσει να μετράει το επίδομα. Μετά πήγαινε στο ραντεβού που θα σου κλείσουνε αλλά στο μεταξύ θα μετράει το επίδομα απο τότε που πήρες τηλέφωνο.
            Ελπίζω να έχεις βρεί τα περισσότερα απο τα πρώτα βήματα που θα κάνεις απο τα ανάλογα βήματα που κάναμε και εμείς όταν πρωτοήρθαμε.
            Εδώ είμαστε να τα λέμε.
            Agoriani ευχαριστώ για την απάντηση-βοήθεια, αλλά δεν είμαι Αυστραλός υπήκοος.
            Έκλεισα εισητήριο για 14 Αυγούστου.Κατεβαίνω και βλέπουμε,δεν τη παλεύω άλλο εδώ. Αφού έβαλα λουκέτο στο μαγαζί πριν ένα χρόνο έπιασα οδηγός ταξί(12 ώρες χωρις ρεπό για 30 ευρω/ημερα) και τώρα έχω 15 μέρες που κάθομαι λόγω απεργίας.Όταν θα πάρει τηλ η τράπεζα για τη δόση τι θα τους πω? απεργώ!? χαχα

            Comment


              #7
              μετατροπη πτυχιων-αδειων στα αγγλικα

              καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να με ενημερωσει για το πως θα μετατρεψω την αδεια του υδραυλικου και τα πτυχια που εχω σε αγγλικα οπως μου ζητησανε για να ισχυουν στην αυστραλια...με απλη μεταφραση η σε καποια αρμοδια υπηρεσια εδω στις τοοοοσο βοηθητικες υπηρεσιες της αθηνας...

              Comment


                #8
                read @ http://www.pipiscrew.com

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Geogasp View Post
                  καλημερα...θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να με ενημερωσει για το πως θα μετατρεψω την αδεια του υδραυλικου και τα πτυχια που εχω σε αγγλικα οπως μου ζητησανε για να ισχυουν στην αυστραλια...με απλη μεταφραση η σε καποια αρμοδια υπηρεσια εδω στις τοοοοσο βοηθητικες υπηρεσιες της αθηνας...
                  Καλημέρα Geogasp ο σύζυγός μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης (όχι από ΤΕΙ) και η διαδικασία αναγνώρισης πιστεύω ότι είναι ίδια με των υδραυλικών. Αν και δεν γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία ακόμα, αυτό που ετοιμάσαμε είναι επίσημες μεταφράσεις από υπουργείο εξωτερικών. Μεταφράσαμε ό,τι πτυχίο σχολής είχε, χαρτιά σεμιναρίων και πιστοποιήσεων που αποδεικνύουν την εμπειρία του, έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, χαρτί από το σωματείο ηλεκτρολόγων που λέει από πότε είναι επίσημα γραμμένος και ασκεί το επάγγελμα, την άδεια του ηλεκτρολόγου και το κλείσιμο της ατομικής από εφορεία. Γενικά ότι χαρτί μπορεί να βοηθήσει να αποδείξει την εμπειρία του το μεταφράσαμε επίσημα.Στις 9 Αυγούστου που θα είμαι down under θα κάνω κρούση στο trades recognition union
                  το site είναι www.deewr.gov.au/TRA και το τηλ. 0061261217456 για Sydney. Μόλις έχω νεότερα για το αν χρειάζονταν άλλα έγγραφα ή αν αυτά είναι αρκετά θα ενημερώσω μέσω του post. Προς το παρόν ξεκίνα με όσα από αυτά έχεις και μάζεψε και συστατικές αν μπορείς. Καλή τύχη.....
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #10
                    ama milame gia sponsorship, apla xreiazesai bebaiwseis 3xronwn oti doyleyes se ayto to epaggelma sthn xwra soy. Kai to diplwma apo to yp. e3wterikwn metafrasmeno.

                    Comment


                      #11
                      Ψαχνω μια καινούργια ζωή εκει κάτω βοήθεια !!

                      Γεια σας και απο μένα.
                      Είμαι ο Κώστας απο Φλωρίνα 24 ετών και ψάχνω τρόπο να φύγω απο το μαντρί μας την Ελλάδα!!

                      Μέρες τώρα διαβάζω στο φόρουμ και πραγματικά είναι σαν να μουν έχουν ανοίξει το κεφάλι μ μου ριχνουν πληροφορίες ασταμάτητα !! και έχω τα έχω χάσει .. χεχε

                      Λοιπόν

                      Θέλω να φυγω να πάω αλλου!! Θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να προσανατολιστώ σε κάτι και να ψάξω να το υλοποιήσω για να κατέβω..

                      Καταρχήν θέλω να πω πως έχω κάποιον συγγενή κάτω αλλα δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσω σαν χορηγό για να ερθω,... αλλά μπορώ να μείνω λίγο καιρό εκεί για αρχή.

                      αυτό που θέλω είναι να κατεβω και να βρώ μια οτιδηποτε δουλεια για αρχή μεχρι να βγούν τ χαρτία και να αναγνωριστούν το πτυχιο μ. είμαι Πολιτικός μηχανικός ΤΕ.
                      Φαντάζομαι πως με γνώσεις εργοδηγού, χειριστή μηχανιμάτων , επαγγελματικο δίπλωμα, σερβιτόρος κάτι θα βρώ για αρχή. επομένως ποία βιζα μπορω να βγάλω;; και αν γίνετε να μπω κ στο centrelink . (η πρέπει να περάσουν 2 χρόνια );;;

                      Ακόμα με αυτό το σκεπτικό είναι εύκολο κάποιος μόνος να συντηρηθεί για κάποιο χρονικό διάστημα;;
                      γιατί και έλλαδα να μείνω να περιμένω να βγούν τα χαρτία έχω την εντύπωση πως θα τρώω περισσότερα χρήματα. καλύτερα να κατέβω κάτω να μπαίνω στο κλίμα να μαθαίνω την γλώσσα καλύτερα...

                      Σκέφτικα κάτι απλα δεν ξέρω κατα πόσο θα γίνετε. είδα πως μια φοιτιτική βίζα μπορεί να εργάζεσε κάποιος με λίγες ώρες βέβαια. είναι νομίζω ενα παραθυράκι για αυτό π ζήταω μέχρι τελικά η βίζα να μεταλαχθεί όταν γίνουν τα χαρτία μετα απο 6μηνο... μπορεί να γίνει κατι σαν αυτό ή είναι παράλογο;;;

                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        #12
                        sponsoras gia australia caxno doulia

                        eime mixanikos autokiniton kai caxno doulia stin australia.me pira sta jeep.to til.eine.6937817924

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Valentini
                          Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum το οποίο παρακολουθώ εδώ κι ένα μήνα, δηλαδή από τότε που αποφασίσαμε με τον συζυγό μου ότι πρέπει να φύγουμε από εδώ (Ελλάδα).Ο άνδρας μου είναι Ιατρικός Επισκέπτης (medical Representative) εδώ και 10 χρόνια άνεργος τα τελευταία 2 (!). Το επάγγελμα του είναι στον 2ο πίνακα του SOL ο οποίος δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. Εγώ είμαι Λογίστρια άνεργη κι εγώ εδώ και 4 μήνες το επάγγελμα μου περιλαμβάνεται στον 1ο πίνακα. Το επιπεδο των Αγγλικών μας είναι μέτριο προς το καλό (LOWER) χωρίς Πιστοποιηση IELTS προς το παρoν. Θέλω να ρωτήσω λίγα πράγματα κι όποτε έχεις χρόνο μου απαντάς.
                          1) Μπορεί ο άνδρας μου να έρθει με τουριστική VISA, έτσι ώστε να αναζητήσει εργοδότη για οποιαδήποτε δουλειά (όχι απαραίτητα στο επάγγελμα του) ακόμα κι ειδικότητα που δεν περιλαμβάνεται στο SOL?
                          2) αν τελικά βρεί εργοδότη μπορεί από εκεί να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για να μετατρέψει την VISA του απο τουριστική σε WORKING (TEMPORARY) VISA?

                          ευχαριστώ πολύ.
                          Καλως ήρθες στην παρέα μας Valentini

                          Οι πίνακες SOL έχουν εξήγηση απο κάτω για ποιές περιπτώσεις βίζας είναι ο καθένας.

                          1) Θεωρητικά μπορεί να το κάνει αυτό. Πρακτικά δεν γνωρίζουμε το ποσοστό επιτυχίας σε τέτοια περίπτωση και όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο εως πολύ αόριστο γιατι εξαρτάται απο αστάθμητους παράγοντες. Γενικά πολλοί λένε οτι θα το κάνουν κανένας δεν έχει κάνει τον κόπο μέχρι τώρα να μας πει οτι το έκανε και τι συνέβει απο εκεί και πέρα.
                          2) Αν βρεί εργοδότη ναι.

                          Θα ήθελα στο σημείο αυτό να υπενθυμίσω οτι η Αυστραλία έχει θεσμοθετήσει τους πράκτορες μετανάστευσης που είναι επαγγελματίες πάνω στο μεταναστευτικό νόμο και γνωρίζουν όλες τις πιθανότητες και τους τρόπους, ανάλογα με την περίπτωση, για επιτυχία. Μέσω MARA μπορεί κάποιος να τους βρεί.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #14
                            αναγνωριση ωδειακων πτυχιων και πτυχιων ξενων γλωσσων στην αυστραλια

                            Γεια σας μπορει καποιος να πει πως και αν αναγνωριζονται πτυχια ελληνικων ωδειων στην αυστραλια,
                            η σε ποιο οργανισμο εκει μπορει καποιος να ρωτησει για την αναγνωριση των πτυχιων απο ωδεια καθως και ξενων γλωσσων.

                            Comment


                              #15
                              μετα απο μελέτη και με την βοήθεια του wizard for visa κατέληξα στην
                              Skilled - Recognised Graduate (Temporary) visa (subclass 476)

                              αν βγάλω τώρα αυτή την βίζα μετα μπορεί αυτή να μετατραπή σε μόνιμη;; με αυτή μπορώ να μπω στις παροχες του centrelink; ; μετα τα 2 χρόνια;;

                              Comment

                              Working...
                              X