Announcement

Collapse
No announcement yet.

προβληματισμοι:μεταναστευση-παιδια-ψυχολογια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by synnefaki View Post
    Γιατιιιιιιιι;
    Θα καταρρευσει η παγκοσμια οικονομια και θα σταματησει στις σκανδιναβικες χωρες;
    Οφειλω να ομολογησω πως δεν γνωριζω τι ετοιμαζεται. Προφανως εσυ εισαι ΜΕΣΑ στα πραγματα και ξερεις κατι παραπανω αλλα λογω επαγγελματικης ευθιξιας δεν εισαι σε θεση να μας το ανακοινωσεις και εμας, αλλα σε πληροφορω πως και πριν την νομισματικη ενωση χωρες οπως Γαλλια και Γερμανια λογω της βαριας γερης βιομηχανιας που ειχαν εχουν και θα εχουν δεν αντιμετωπιζαν κανενα προβλημα.
    Και ακομη κατι...εδω στιςι βορειοευρωπαικες χωρες συζητανε για νεα νομισματικη ενωση οπου χωρες που τρωνε παραπανω αποσα παραγουν θα ειναι στην απεξω...για μαντεψε ποιοι θα ειναι στην απεξω τωρα.
    εισαι σιγουρη για γερμανια-γαλλια?
    μηπως σε 2-3 χρονακια θελεις να μου ξαναπεις εαν η βαρια βιομηχανια τους θα τις σωσει?προσωπικα βλεπω να ερχονται μεγαλες περικοπες σ αυτες τις χωρες και πολλες απολυσεις με κλεισμο επιχειρησεων...αποψη μου αυτη.
    τωρα, εσυ καταλαβες οτι οι σκανδιναβικες χωρες δεν θα εχουν προβλημα κρισης? σαφεστατα και θα αντιμετωπισουν ομως σε μικροτερο βαθμο απο καποιες αλλες.
    μπαινουμε πλεον σε περιοδο ανακαταταξεων...οικονομικων και γ ε ω π ο λ ι τ ι κ ω ν.

    Comment


      #32
      Καλησπερα παιδια!!ειμαι παντρεμενη με τον Νικο 5 χρονια και εχουμε δυο αντρακια 4 και 6 χρονων.η δικη μου αποψη για το θεμα μεταναστευσης ειναι σχετικα θετικη για την μεταναστευση σε καποια αλλη χωρα για δυο κυριως λογους.πρωτον για να δημιουργησεις κατι σε αυτην τη ζωη γιατι περναει σα νερακι ειδικα οταν εχεις οικονομικα προβληματα και μιζεριαζεις για το παραμικρο,για να χαρεις ενα δικο σου σπιτι και μια ηρεμη ζωη και δεττερον για τα πλασματακια που εφερες στον κοσμο και στηριζοντιαι σε σας[τους γονεις του] και εσυ εισαι υπευθυνος για το μελλον που θα τους προσφερεις,την εκπαιδευση τους,την ασφαλεια τους και κυριως την ευκαιρια που εχουν να ονειρευονται και να κανουν τα ονειρα τους πραγματικοτητα.Οσο μενουμε απραγοι δεν θα πραγματοποιησουμε κανενα ονειρο ποτε ποτε ποτε!!!!! Ευχαριστω,περιμενω να μου απαντησετε για να παρω δυναμη να ψαχνω!!

      Comment


        #33
        Λοιπον ολοι αυτη τη δυναμη ψαχνουμε να σκεφτεις οτι ετσι οπως εχουν τα πραγματα και εγω που ειμαι διορισμενη στο δημοσιο θελω και εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι τη φυγη οχι για μενα αλλα για το παιδακι μου

        Comment


          #34
          Originally posted by ευανθια View Post
          Καλα ειδες οτι στην Φιλανδια ειναι τελεια για τα παιδια ! Ετσι ειναι και στην Σουηδια ! Παντως μονο ενα θα σου πω! Οτι προσπαθειες κανεις και για οτι κοπιαζεις εδω πιανουν τοπο και οι κοποι σου αναγνωριζονται.Σε αντιθεση με την ελλαδα που οτι και να κανεις απο καπου θα σουρθει κεραμιδα.........
          πολυ καλλο αυτο μ αρεσε και ειναι και η πραγματικοτητα!
          Σε αντιθεση με την ελλαδα που οτι και να κανεις απο καπου θα σουρθει κεραμιδα.........

          Comment


            #35
            εχω να πω το εξης.
            Μπορει οι αλλες χωρε οπως εχει αναφερθει να ειναι σε ορισμενες γραμμες καλυτερες απο τη Ελλαδα.
            Μπορει να κρατανε οι επαφες με τους συγγενεις κατω κτλ. Ενταξει τα παιδια θα βρουνε φιλους, θα προσαρμοστουνε εύκολα, δεν λεω. Θα εχουνε σε συγκριση με κατω καλυτερο μελλον, αρκει να το αξιοποιήσουνε σωστα, καθως και οι γονεις.

            Ηρθα 15 χρονων στη Γερμανια. Προσαρμοστηκα κτλ, οπως αναφερθηκε και παραπανω.
            ΑΛΛΑ κατι χανεται και μενει βαθια στο υποσυνειδητο μεσα.
            δεν μπορεις να συμμετεχεις με τους συγγενεις σου που ζούνε κάτω, ούτε στη λύπη, ούτε στη χαρά. Μόνο απο μακρυά.
            Ενα κομματι εχει χαθει

            Comment


              #36
              Καθε αποφαση που παιρνουμε στη ζωη μας εχει καποιο τιμημα,και εδω να μεινεις εχει το τιμημα του,διαλεγει και παιρνει ο καθενας τι τον πειραζει λιγοτερο να χασει
              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

              Comment


                #37
                Το αν χανεται ενα κομματι η οχι με την μεταναστευση , εχει να κανει με τον χαρακτηρα του καθενος τον τροπο ζωης του αλλα και το πως βλεπει καποιος την μεταναστευση !!!
                Προσωπικα εγω και η οικογενεια μου και κυριως ο γιος μου το βλεπουμε σαν κατι φυσιολογικο , σημασια εχει να ειμαστε και να περναμε καλα !!!!
                Και ο γιος μου περναει πααααρα πολυ καλα στην σουηδια !!!!

                Τα αεροδρομια εκει ειναι και οποιος θελει να εχει επαφες με τους συγγενεις και φιλους στην πατριδα ειναι πολυ ευκολο !!!!

                Εξαλλου και στην ελλαδα με τις τοσες υποχρεωσεις δουλειες αγχος τρεχαματα ,δεν εμενε και πολυς χρονος για κοινωνικες επαφες !!!

                Για εμας τουλαχιστον προσωπικα ειναι πολυ πιο οργανωμενη και ηρεμη η ζωη μας , και εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε και να χαιρομαστε πραγματα που στην ελλαδα απλα δεν μπορουσαμε γιατι μας ειχε φαει το αγχος και οι διαφορες υποχρεωσεις ...κατι το οποιο ειχε αντικτυπο και στο παιδι μας !!!!!!!

                Επομενως ποιο κομματι χανεται ..

                Η ζωη μας δεν πρεπει να χανεται και πρεπει να κανουμε οτι μπορουμε για να ζουμε ηρεμοι και ευτυχισμενοι οπουδηποτε στον πλανητη γη!! Το χρωσταμε στον εαυτο μας και στα παιδια μας !!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #38
                  kalhspera! kai apo emena..tha sas pws kai emena me basanize to ti tha ginei me tous syggenhs! telika pisteyw oti perisotero metraei h psyxologia h dikia mas kai tou paidiou mas para h gnwmh twn allwn... exw ena agoraki 4 etwn kai tha fygw gia dysseldorf.. to skeftomai kairo twra.. exallou twra xekinaei to sxoleio tou! thn apofash thn phra skeftomenos ti tha tou prosfero me [prwstoparwn] 9oo euro to mhna pou pernw..mias kai h mama tou eine 2 xronia anergh..

                  Comment


                    #39
                    συμφωνω απολυτα!!κι αν μεινεις πισω κ πχ οι παππουδες "φυγουν" τοτε?τι?

                    Comment


                      #40
                      ρε Ευη οτι κ να πεις...σαν να μιλαω εγω....

                      Comment


                        #41
                        Geia sas, eimai nea sto forum kai o logos kai i aitia pou anagkastika na psakso gia tetiou idous themata itan o gios mou kai to pos tha to xiristo. I katastasi i diki mas ine ligo diaforetiki. Imaste apo kypro. Oi goneis mou menoun kai ergazontai stin ellada. Ego me ton sizigo mou epileksame na zisoume kai na megalosoume to paidi mas stin kypro. I ellada gia mas itan oi diakopes mas ston pappou kai tin giagia. To pasxa pou mas perase irthame stin ellada gia tis diakopes mas kai perasame iperoxa. Tin proigoumeni mera prin na figoume gia kypro kati sovaro sinevi me ton patera mou kai eprepe na figi na na lipsi gia kapio diastima makria kai oi sinthikes den mas epetrepan na figoume kai na afisoume tin mitera mou kai tin doulia sto eleos tou theou, opotan kai apofasisame oti prepi na minoume. Imastan oloi aproetimastoi kai poso mallon ena paidi sxedon 6 xronon na perimeni kai na theli na paei spiti tou, stous filous tou, sto sxolio tou kai sta pexnidia tou. O gios mou exi allaksi para poli. tou milao kai tou eksigo oti prepi na minoume ellada tora kai oti ama paei sto kenourgio tou sxoleio (tha paei 1h dimotikou) tha kani kainourgious filous kai tha tou aresi. mia mou dixni oti to dexete kai tin alli allazi pali kai fonazi oti theli na paei piso kypro kai oti stin ellada erxete gia diakopes mono kai pos den theli na exi tin kypro gia diakopes. kai exi gini apotomos, nevrikos kai mila asxima stin mitera mou pou pistevo tin theori ipevthini. den ksero pos na to antimetopiso kai na min afisi simadia kai an tha afisi toulaxiston na min ine megala.... Ti na kano??

                        Comment

                        Working...
                        X