Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Kontsantinos1

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by konstantinos1 View Post
    μια ακομη ερωτηση! παιδια σορρυ αλλα ετοιμαζομαι και εχω αρκετες αποριες, καταλαβαινετε! οποιος εχει ιδεα ας απαντησει!

    τα duty free στο ελ. βενιζελος και στο αεροδρομιο του αμπου νταμπι ειναι πραγματι χωρις φορους, δηλαδη ειναι πραγματι πολυ φτηνοτερα? θελω να αγορασω για τους συγγενεις μου τσιγαρα, ουζα και καποια δωρα (κολιε για το λαιμο ή χειροπεδα κτλ.) και αναρωτιεμαι αν αξιζει να τα αγορασω στο ελ. βενιζελος ή στο αμπου νταμπι ή να τα αγορασω απο ελλαδα σε καταστημα κανονικο!
    Κωνσταντίνε εμένα δεν μου ειχαν φανει ιδιαιτερα φτηνα, ειδικά στο βενιζελος. Για σιγουριά εγώ θα τα αγόραζα από εκει που εισαι. Υπάρχει όμως και περιορισμος σε αλκοολ που θα κουβαλήσεις ακόμα και στη βαλιτσα. Αν τα πάρεις από το αεροδρόμιο θα τα έχει "βάρος" σε όλο το ταξίδι.

    Καλό ταξίδι!
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #32
      λευτερη μιας και ταξιδεψες απο εκει και εσυ, δε με νοιαζει τοσο για αλκοολ αλλα μηπως θυμασαι καθολου που ηταν φθηνοτερα τα τσιγαρα και ασημικα τυπου κολιε?
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #33
        Originally posted by konstantinos1 View Post
        ετοιμαζομαι για κατω σιγα-σιγα οποτε ηθελα να κανω μια ερωτηση κυριως σε οσους ειναι ηδη κατω και δουλευουν ή οποιον εχει εμπειρια στο θεμα σχετικα με το πως βρισκουμε δουλεια στην αυστραλια αλλα το thread "Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία" ειναι κλειστο, οποτε θα την κανω εδω!

        ολα αυτα τα σαιτς ευρεσης εργασιας εχουν κανενα αποτελεσμα ή να μη χανουμε το χρονο μας γιατι ειναι και παρα πολλα? γιατι απο οτι θυμαμαι ολοι αναφερουν οτι τους βρηκαν κατι τα γραφεια ευρεσης εργασιας, δε θυμαμαι να εχει βρει κανεις απο τα σαιτς....
        Φιλε εχω κανει 2000 resume και ακομα περιμενω αν δεν σου κανει καποιος γνωστος καμια προταση για δουλεια να μην περιμενεις τιποτα.
        Ο Ελληνας δεν βοηθαει ΤΟ ξερεις το ανέκδοτο με τον Γαιδαρο

        Comment


          #34
          τα πιο φτhνα που βρηκα απο το internet ηταν στο airtickets.gr, αλλα λιγο ακομη φτηνοτερα βρηκα σε τουριστικα γραφεια!

          καλη τυχη
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            #35
            Originally posted by konstantinos1 View Post
            μια ακομη ερωτηση! παιδια σορρυ αλλα ετοιμαζομαι και εχω αρκετες αποριες, καταλαβαινετε! οποιος εχει ιδεα ας απαντησει!

            τα duty free στο ελ. βενιζελος και στο αεροδρομιο του αμπου νταμπι ειναι πραγματι χωρις φορους, δηλαδη ειναι πραγματι πολυ φτηνοτερα? θελω να αγορασω για τους συγγενεις μου τσιγαρα, ουζα και καποια δωρα (κολιε για το λαιμο ή χειροπεδα κτλ.) και αναρωτιεμαι αν αξιζει να τα αγορασω στο ελ. βενιζελος ή στο αμπου νταμπι ή να τα αγορασω απο ελλαδα σε καταστημα κανονικο!
            Τα τσιγάρα στο αμπου ντάμπι έχουν την μισή τιμή ακριβώς από Ελλάδα. Στην ελλάδα δηλαδή η κούτα τα camel 38 ευρώ και στο αμπου ντάμπι 19 δολλάρια αμερικής πείπου. Τα προβλήματα όμως είναι 2 :
            1) Όταν μπείς στην Αυστραλία στον έλεγχο των αποσκευών διακιούσαι μόνο 250 τσιγάρα ανά άτομο δηλαδή 2 κούτα με 20 άρια πακέτα ή με 25 άρια πακέτα
            2) Δεν ξέρω αν η ποιότητα του καπνού είναι η ίδια γιατί στο παρελθόν είχα πάρει και από την Τουρκία camel και δεν καπνίζονταν καθόλου.

            Για τα κοσμήματα δεν ξέρω . Τα ηλεκτρονικά όμως είναι στα ίδια έπίπεδα με την Αυστραλία.

            Τα Duty Free Ελ.Βενιζέλος είναι μια απάτη. Ίδιες τιμές με την αγορά έξω. Τα τσιγάρα τα ίδια, τα καλλυντικά πολλές φορές στο Hondos τα βρίσκεις και πιό φτηνά

            Comment


              #36
              Originally posted by konstantinos1 View Post
              λευτερη μιας και ταξιδεψες απο εκει και εσυ, δε με νοιαζει τοσο για αλκοολ αλλα μηπως θυμασαι καθολου που ηταν φθηνοτερα τα τσιγαρα και ασημικα τυπου κολιε?
              Ευτυχώς εδώ και πέντε χρονια δεν καπνίζω και άρα δεν έχω ιδέα για τσιγάρα...σου απάντησε βεβαια η demi. Από ασημικά επίσης δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι πως μόνο στην επιστροφή στο abu dhabi κοίταξα για ένα ρολόι αλλά τελικά δεν το πήρα γιατί δεν είχα κάνει έρευνα αγοράς πιο πριν να δω τι παίζει. Πάντως είχε ποικιλία και καλές τιμές.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #37
                Originally posted by demi View Post
                Τα τσιγάρα στο αμπου ντάμπι έχουν την μισή τιμή ακριβώς από Ελλάδα. Στην ελλάδα δηλαδή η κούτα τα camel 38 ευρώ και στο αμπου ντάμπι 19 δολλάρια αμερικής πείπου. Τα προβλήματα όμως είναι 2 :
                1) Όταν μπείς στην Αυστραλία στον έλεγχο των αποσκευών διακιούσαι μόνο 250 τσιγάρα ανά άτομο δηλαδή 2 κούτα με 20 άρια πακέτα ή με 25 άρια πακέτα
                2) Δεν ξέρω αν η ποιότητα του καπνού είναι η ίδια γιατί στο παρελθόν είχα πάρει και από την Τουρκία camel και δεν καπνίζονταν καθόλου.

                Για τα κοσμήματα δεν ξέρω . Τα ηλεκτρονικά όμως είναι στα ίδια έπίπεδα με την Αυστραλία.

                Τα Duty Free Ελ.Βενιζέλος είναι μια απάτη. Ίδιες τιμές με την αγορά έξω. Τα τσιγάρα τα ίδια, τα καλλυντικά πολλές φορές στο Hondos τα βρίσκεις και πιό φτηνά
                ευχαριστω πολύ demi!

                διαβασα στο ιντερνετ οτι τα duty free του αμπου νταμπι και ντουμπαι ειναι τα φτηνοτερα!

                λευτερη εχει καλη ποικιλια σε αντρικα κοσμηματα πχ κολιε χειροπεδες κτλ.? γιατι ψαχνω εδω και δε βρισκω!
                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                Comment


                  #38
                  Originally posted by konstantinos1 View Post
                  παιδια sos...κοιταζω πως θα κανω αναγνωριση του πτυχιου μου και λεει θελει τα παρακατω δικαιολογητικα

                  Documents to submit
                  Along with the Confidential Client Registration Form (hyperlink), make sure you have the following documents to submit:
                  1. Certified copies of your citizenship certificate or passport identifying page and visa to show you are permitted to live permanently in Victoria
                  2.Certified copy of your transcript of subjects (mark sheet)
                  3.Certified copies of translations of your degree/diploma certificate and transcript of subjects into English if not already in English
                  4.Certified copy showing evidence of a name change (if applicable) i.e. marriage certificate
                  Indian passport holders are also required to show the last page of your passport

                  ποια η διαφορα του δευτερου και του τριτου? το δευτερο ειναι αναλυτικη βαθμολογια αμεταφραστη και το τριτο πτυχιο και αναλυτικη βαθμολογια μεταφρασμενη? και γιατι τοτε στο δευτερο λεει στην παρενθεση "mark sheet"?
                  μια ματια που εριξα στο ιντερνετ διαβασα οτι mark sheet ειναι αναλυτικη αλλα σφραγισμενη σε φακελο απο τη σχολη!

                  εχει κανεις ιδεα? αν ειναι ετσι πρεπει να βιαστω να ζητησω να μου στειλουν πριν φυγω...
                  Το δεύτερο είναι αναλυτική βαθμολογία και το τρίτο είναι το πτυχίο και επίσης ζητάει και transcripts of subjects που σημαίνει πρόγραμμα σπουδών. Τα δυο κάνεις αίτηση στην γραμματεία της σχολής σου και τα παίρνεις . Σε normal συνθήκες τα παίρνεις σε 2-3 ημέρες μετά την αίτηση . Τουλάχιστον εμένα τόσο μου πήρε αλλά τώρα μέσα στον Αύγουστο δεν ξέρω τι τύχη θα έχεις.Όταν τα πάρεις τα δίνεις για μετάφραση και μαζί το πρωτότυπο ελληνικό και την επ΄σημη μετάφραση τα στέλνεις εκεί που πρέπει. Για το πρόγραμμα σπουδών εγώ τους είχα παραπέμψει στο site της σχολής μου που ήταν και στα αγγλικά και έτσι δεν μου ζήτησαν τίποτα παραπάνω. Αν δεν υπάρχει αγγλικό site της σχολής τότε ρώτα στην γραμματεία μπορεί να έχουν το πρόγραμμα σπουδών ήδη και στην αγγλική γλώσσα, μιας και αυτό είναι γενικό και δεν είναι προσωπικό για τον καθένα. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

                  Comment


                    #39
                    demi, εγω υπεθεσα οτι το 2 ειναι αμεταφραστη αναλυτικη βαθμολογια και το 3 μεταφραμενη αναλυτικη βαθμολογια και πτυχιο.

                    αν το 3 ειναι προγραμμα σπουδων οπως λες τοτε θα εχω προβλημα! το προγραμμα σπουδων (περιεχομενο μαθηματων ειναι ο τιτλος που εχει το δικο μου) ειναι στα ελληνικα και ειναι ενα μαθημα ανα σελιδα και αρα πολλες σελιδες...δε γινεται να τις μεταφρασω ολες αυτες! στο σαιτ τους ειναι μονο στα ελληνικα.

                    η μονη λυση που θα μπορουσα να εχω θα ηταν να τους εδινα τον οδηγο σπουδων (student's guide book ) μηπως και το δεχτουν! αν και ετσι υπαρχει αλλο προβλημα! το student's guide book ειχε εκδοθει παλιοτερα, οταν το τμημα ανηκε στο τει ηπειρου, και επειτα ανεξαρτητοποιηθηκε και δημιουργηθηκε το τει ιονιων νησων! δηλαδη το πτυχιο λεει οτι τμημα ταδε του τει ιονιων νησων αλλα το student's guide book λεει τμημα ταδε αλλα του τει ηπειρου!
                    αθανατη ελλαδα...
                    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by konstantinos1 View Post
                      ευχαριστω πολύ demi!

                      διαβασα στο ιντερνετ οτι τα duty free του αμπου νταμπι και ντουμπαι ειναι τα φτηνοτερα!

                      λευτερη εχει καλη ποικιλια σε αντρικα κοσμηματα πχ κολιε χειροπεδες κτλ.? γιατι ψαχνω εδω και δε βρισκω!
                      Για ρολόι που κοιτούσα ειχε πολλές μάρκες. Αλλά γενικά τα μαγαζιά είναι περιορισμενα. Μην νομίζεις οτι ειναι καμια τεράστια έκταση. Σε μισή ώρα έχεις περάσει μια βόλτα από όλα. Εννοείται πάντα στο terminal που είσαι γιατί τι γίνεται αλλού δεν ξέρω.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by konstantinos1 View Post
                        demi, εγω υπεθεσα οτι το 2 ειναι αμεταφραστη αναλυτικη βαθμολογια και το 3 μεταφραμενη αναλυτικη βαθμολογια και πτυχιο.

                        αν το 3 ειναι προγραμμα σπουδων οπως λες τοτε θα εχω προβλημα! το προγραμμα σπουδων (περιεχομενο μαθηματων ειναι ο τιτλος που εχει το δικο μου) ειναι στα ελληνικα και ειναι ενα μαθημα ανα σελιδα και αρα πολλες σελιδες...δε γινεται να τις μεταφρασω ολες αυτες! στο σαιτ τους ειναι μονο στα ελληνικα.

                        η μονη λυση που θα μπορουσα να εχω θα ηταν να τους εδινα τον οδηγο σπουδων (student's guide book ) μηπως και το δεχτουν! αν και ετσι υπαρχει αλλο προβλημα! το student's guide book ειχε εκδοθει παλιοτερα, οταν το τμημα ανηκε στο τει ηπειρου, και επειτα ανεξαρτητοποιηθηκε και δημιουργηθηκε το τει ιονιων νησων! δηλαδη το πτυχιο λεει οτι τμημα ταδε του τει ιονιων νησων αλλα το student's guide book λεει τμημα ταδε αλλα του τει ηπειρου!
                        αθανατη ελλαδα...
                        Το 3 είναι πτυχίο και πρόγραμμα σπουδών. Αν είναι πολύ για να το μεταφράσεις ρώτα την γραμματεία της σχολής σου μπορεί να έχουν κάποια λύση σε τέτοιο πρόβλημα διαφορετικά μετάφρασε αυτό το παλιότερο που λες. Δεν νομίζω ότι άυτοί στέκονται σε περιοχές και πόλεις μια και δεν ξέρουν τι είναι το ένα και τι το άλλο

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by demi View Post
                          Το 3 είναι πτυχίο και πρόγραμμα σπουδών. Αν είναι πολύ για να το μεταφράσεις ρώτα την γραμματεία της σχολής σου μπορεί να έχουν κάποια λύση σε τέτοιο πρόβλημα διαφορετικά μετάφρασε αυτό το παλιότερο που λες. Δεν νομίζω ότι άυτοί στέκονται σε περιοχές και πόλεις μια και δεν ξέρουν τι είναι το ένα και τι το άλλο
                          τους εχω ρωτησει δεν υπαρχει κατι αλλο, το παλιοτερο ειναι και στα αγγλικα αλλα με κεφαλαια γραμματα λεει τει ηπειρου ενω το πτυχιο με κεφαλαια γραμματα λεει τει ιονιων νησων, δεν εχει να κανει με περιοχη η πολη αλλα με αλλο ιδρυμα εκδοσης του πτυχιου!
                          τεσπα, εγω θα στειλω αυτο και ο θεος βοηθος!

                          ευχαριστω demi για το ενδιαφερον!

                          ολγα δεν εχω ιδεα απο βιζες, θα σου απαντησει κανενας αλλος!
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by konstantinos1 View Post
                            τους εχω ρωτησει δεν υπαρχει κατι αλλο, το παλιοτερο ειναι και στα αγγλικα αλλα με κεφαλαια γραμματα λεει τει ηπειρου ενω το πτυχιο με κεφαλαια γραμματα λεει τει ιονιων νησων, δεν εχει να κανει με περιοχη η πολη αλλα με αλλο ιδρυμα εκδοσης του πτυχιου!
                            τεσπα, εγω θα στειλω αυτο και ο θεος βοηθος!

                            ευχαριστω demi για το ενδιαφερον!

                            ολγα δεν εχω ιδεα απο βιζες, θα σου απαντησει κανενας αλλος!

                            Κωνσταντινε στείλε το παλιό και συνόδεψέ το με μια επιστολή που να εξηγεις την αλλάγη αυτή. Και τελείωσε νομίζω το θέμα. Δεν θα κάτσουνε να ασχοληθούνε παραπάνω. Αφού μιλάμε για την ίδια σχολή. Εγώ αυτό θα έκανα 100%. Και αν τυχόν υπάρχει κάποιο θέμα, θα στο πουν και θα δεις τι θα κάνεις που το αποκλείω όμως.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #44
                              Kαλησπερα απο down under!

                              15 αυγουστου εφτασα στην αυστραλια με Etihad μετα απο 20 και κατι ωρες ταξιδι (μαζι με τη 2:20 ωρες σταση στο Abu Dhabi).

                              οι εντυπωσεις μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλες, η μελβουρνη δειχνει ομορφη, παντου μονοκατοικιες με κηπο κτλ., άπλα υπαρχει γενικα, μαλλον δεν ξερουν τι θα πει οικονομια χωρου! πολυ πρασινο μεσα στην πολη. στο κεντρο δεν εχω παει ακομα που ειναι και το καλυτερο υποθετω! εχω αρκετες δουλειες να κανω τις πρωτες μερες οποτε δεν εχω πολυ χρονο!

                              Εχω αρχισει με τα βασικα, πηγα στο centrelink , στο Medicare , να ανοιξω τραπεζικο λογαριασμο και να βγαλω το TFN. Ολα καλα μεχρι στιγμης και οπως τα εχουν περιγραψει και οι υπολοιποι! θα αναφερω μονο πραγματα που ισως δεν εχουν ειπωθει ή δεν εχουν αναφερθει και πολυ τελοσπαντων!

                              Στο centrelink αν θελεις ζητας να μιλησεις με στο τηλεφωνο για την πρωτη επαφη με υπαλληλο στη γλωσσα που επιθυμεις.
                              Εμενα μου ειπαν στο πρωτο ραντεβου στο job prospects οτι δεν θα μου φτιαξουν βιογραφικο γιατι εχω ηδη και οτι δε χρειαζεται να με βοηθησουν με τιποτα επιπλεον οπως μαθηματα και προγραμματα κτλ. γιατι εχω προσοντα λεει και θα πρεπει να βρω δουλεια οπως ειμαι! αν δεν εχω βρει αργοτερα θα το ξαναδουμε ειπε! οταν τη ρωτησα οτι εγω ενδιαφερομαι για μαθηματα αγγλικων ειπε να ρωτησω σε μια αλλη υπηρεσια γιατι το job prospects δεν κανει μαθηματα. θα ρωτησω και θα σας πω. το αναφερω ομως ωστε αν καποιος θελει μαθηματα, βοηθεια κτλ. απο το centrelink ισως καλα θα ηταν να κρυψει καποια προσοντα!
                              Σημερα για το Medicare μεταξυ της λιστας με τα δικαιολογητικα απο τα οποια επρεπε να επιλεξω ενα, ηταν το κλεισιμο λογαριασμου μου απο τραπεζας της ελλαδας και οταν της ειπα οτι ειναι αμεταφραστο γελασε και μου ειπε η συναδελφος μου διπλα μιλαει ελληνικα οποτε θα το ελεγξει εκεινη δε πειραζει! εν το μεταξυ, μετα συμπληρωσαμε μια φορμα και συνεχισαμε με την ελληνιδα τη διαδικασια στα ελληνικα! πλακα ειχε!

                              Αυτα προς το παρων, νεωτερα συντομα!
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by konstantinos1 View Post
                                Kαλησπερα απο down under!
                                15 αυγουστου εφτασα στην αυστραλια με Etihad μετα απο 20 και κατι ωρες ταξιδι (μαζι με τη 2:20 ωρες σταση στο Abu Dhabi).
                                ...
                                Μπράβο!!Καλή αρχή!!
                                όλα θα πάνε ΤΕΛΕΙΑ!!

                                Comment

                                Working...
                                X