Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Kontsantinos1

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Poltergeist View Post
    Στο επάγγελμά σου χρειάζεται να είσαι μέλος σε κάποιο επαγγελματικό σώμα; Κάτι τέτοιο πχ;
    http://www.aiast.com.au/
    απο τη μεχρι τωρα ερευνα που εχω κανει δεν απαιτειται εγγραφη καπου. μονο η αναγνωριση απο το OQU που ειναι για αυστρλους μονο. και σε αυτο το ινστιτουτο που μου εστειλες λεει ειναι προαιρετικο.
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #62
      Originally posted by konstantinos1 View Post
      απο τη μεχρι τωρα ερευνα που εχω κανει δεν απαιτειται εγγραφη καπου. μονο η αναγνωριση απο το OQU που ειναι για αυστρλους μονο. και σε αυτο το ινστιτουτο που μου εστειλες λεει ειναι προαιρετικο.
      Διάβασε και εδώ σχετικά με τις αναγνωρίσεις τίτλων σπουδών στην Αυστραλία.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #63
        Originally posted by konstantinos1 View Post
        απο τη μεχρι τωρα ερευνα που εχω κανει δεν απαιτειται εγγραφη καπου. μονο η αναγνωριση απο το OQU που ειναι για αυστρλους μονο. και σε αυτο το ινστιτουτο που μου εστειλες λεει ειναι προαιρετικο.
        Ok αυτό το κάνει πιό εύκολο για σένα.
        Έχεις ψάξει όμως αν παρόλο που είναι προαιρετικό, αν είναι κάτι που το ζητάνε/εκτιμούν οι εργοδότες; 'Εχεις βρει κανένα ντόπιο συνάδερφό σου;
        Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί μπορεί να υπάρχει κάποια αναγνώριση που αξίζει τον κόπο και την οποία μπορείς να ξεκινήσεις τώρα που έχεις χρόνο. Αν ξεκινήσεις μια τέτοια διαδικασία, ακόμα κι αν είναι μακρόχρονη, είναι κάτι που δείχνει ενδιαφέρον για τη δουλειά σου και μπορείς να το "πουλήσεις" στη συνέντευξη. Γενικά ψάξε μήπως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις όσο ψάχνεις για δουλειά, σεμινάριο/μετεκπαίδευση/πεαγγελματική δικτύωση. Τσιμπάνε πολύ με κάτι τέτοια στις συνεντεύξεις και είναι καλό θέμα για ν'αρχίσεις να μιλάς και να σπάσεις τον πάγο.

        Comment


          #64
          Originally posted by Agoriani View Post
          Διάβασε και εδώ σχετικά με τις αναγνωρίσεις τίτλων σπουδών στην Αυστραλία.
          ναι το εχω δει αγοριανη, ευχαριστω πολυ!
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            #65
            Originally posted by Poltergeist View Post
            Ok αυτό το κάνει πιό εύκολο για σένα.
            Έχεις ψάξει όμως αν παρόλο που είναι προαιρετικό, αν είναι κάτι που το ζητάνε/εκτιμούν οι εργοδότες; 'Εχεις βρει κανένα ντόπιο συνάδερφό σου;
            Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί μπορεί να υπάρχει κάποια αναγνώριση που αξίζει τον κόπο και την οποία μπορείς να ξεκινήσεις τώρα που έχεις χρόνο. Αν ξεκινήσεις μια τέτοια διαδικασία, ακόμα κι αν είναι μακρόχρονη, είναι κάτι που δείχνει ενδιαφέρον για τη δουλειά σου και μπορείς να το "πουλήσεις" στη συνέντευξη. Γενικά ψάξε μήπως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις όσο ψάχνεις για δουλειά, σεμινάριο/μετεκπαίδευση/πεαγγελματική δικτύωση. Τσιμπάνε πολύ με κάτι τέτοια στις συνεντεύξεις και είναι καλό θέμα για ν'αρχίσεις να μιλάς και να σπάσεις τον πάγο.
            δεν ξερω κανενα συναδελφο εδω! ναι το εχω υποψη μου να ρωτησω τους recruiters που θα παω, σιγουρα δειχνει καποιο ενδιαφερον αν εισαι μελος σε σωματεια κτλ.

            παρεμπιπτοντως, εχετε υποψη σας καλους recruiters στη μελβουρνη? ή ειναι ψιλοεξειδικευμενοι και θα πρεπει να βρω καποιους που ασχολουνται με τον κλαδο γεωργια-τροφιμα κτλ.?
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #66
              από τις αγγελίες θα το βρείς. Στις αγγελίες συνήθως δε λένε το όνομα της εταιρίας που προσλαμβάνει αλλά λένε το όνομα του headhunter/agency. Αν δεις κάποιο και επαναλαμβάνεται στις αγγελίες για κηπουρους (:D) πάει να πει ότι έχει εξειδίκευση στο επάγγελμα και πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του. Αυτοί θα σου πούνε τί ζητάει η αγορά.

              Comment


                #67
                Originally posted by konstantinos1 View Post
                δεν ξερω κανενα συναδελφο εδω! ναι το εχω υποψη μου να ρωτησω τους recruiters που θα παω, σιγουρα δειχνει καποιο ενδιαφερον αν εισαι μελος σε σωματεια κτλ.

                παρεμπιπτοντως, εχετε υποψη σας καλους recruiters στη μελβουρνη? ή ειναι ψιλοεξειδικευμενοι και θα πρεπει να βρω καποιους που ασχολουνται με τον κλαδο γεωργια-τροφιμα κτλ.?
                Οι recruiters έχουν εξειδίκευση στην ειδικότητα κάθε επαγγέλματος. Αυτό σημαίνει ότι ξέρουν την αγορά του συγκεκριμμένου επαγγέλματος αλλά όχι και τα τεχνικά θέματα γιαυτό μην ψαρώσεις δεν πρόκειται να σου κάνουν τεχνικές ερωτήσεις. Το πιό σημαντικό πράγμα είναι να αντιληφθείς ποιός από αυτούς θέλει να σχοληθεί μαζί σου και έχει την διάθεση να σε προωθήσει σωστά στον εργοδότη. Αυτό είναι από τα πολύ σημαντικά και από την σημασία όλου του θέματος. Αν αντιληφθείς ότι θέλει να συνεργαστείται για να πάρεις εσύ την δουλειά και αυτός το ποσοστό άπό τον εργοδότη τότε έχεις κερδίσει το παιχνίδι. Το έχω ξαναπεί αλλά θα το ξαναπώ : Οι εργοδότες απευθύνονται σε πολλούς και διαφορετικούς recruiters για μια θέση. Οι recruiters βάζουν στο τράπέζι του εργοδότη τους υποψήφιους που έχουν και ο εργοδότης διαλέγει έναν υποψήφιο και πληρώνει και τον αντίστοχο recruiter. Άρα αν o recruiter συνεργαστεί μαζί σου μπορεί τελικά να βγάλετε ένα καλό αποτέλεσμα και να κερδίσετε τον ανταγωνισμό στο τραπέζι της επιλογής του εργοδότη. Εμένα μου έτυχαν recruiter που πραγματικά συνεργάστηκαν μαζί μου , μου έδωσαν οδηγίες μέχρι και τι να φορέσω και τι να πω στην συνέντευξη και υπήρχαν και άλλοι που δεν ασχολήθηκαν καθόλου μαζί μου καμμιά συμβουλή. Αυτός ο recruiter που τελικά μου έδωσε την δουλειά που είμαι τώρα , στην αρχή του είχα ζητήσει 80.000 δολλάρια και μου είπε αν συνεργαστούμε καλά μαζί μπορούμε να πάρουμε μέχρι 110.000 και αυτό και έγινε. Εγώ πήρα περισσότερο μισθό με αυτό τον τρόπο και αυτός φυσικά μεγαλύτερη αμοιβή αφού η αμοιβή τους έχει να κάνει με ποσοστό των ετήσιων αποδοχών του εργαζόμενου που προτείνει. Γενικά σου εύχομαι καλή τύχη .Και μια συμβουλή σημείωνε κάθε τι περίεργο που συμβαίνει σε κάθε συνέντευξη σου ή τι νομίζεις ότι δεν πήγε καλά και κάθε λίγο διάβαζέ τα πάλι . Αυτό σε βοηθάει πάρα πολύ να μην κάνεις τα ίδια λάθη , μέχρι που στο τέλος δεν κάνεις κανένα και παίρνεις μια δουλειά

                Comment


                  #68
                  Nαι μην ψαρώσεις αν η πρώτες συνεντεύξεις πάνε χάλια, είναι και η ίδια η συνέντευξη ένα επαγγελματικό skill το οποίο μαθαίνεις σιγά-σιγά. Κάθε εργοδότης έχει τα δικά του θέματα στα οποία επικεντρώνεται αλλά οι περισσότερες ερωτήσεις είναι στανταράκια και μετά από λίγο αρχίζουν να επαναλαμβάνονται, και οι απαντήσεις που δίνεις να γίνονται όλο και πιό γυαλισμένες και sophisticated. Με τον καιρό θα σου γίνει δεύτερη φύση ακόμα και όταν δουλεύεις και δε σκέφτεσαι καν ν'αλλάξεις δουλειά, όταν κάνεις κάτι καινούργιο να σκέφτεσαι μέσα σου πώς θα φαινόταν στο βιογραφικό σου και πώς θα το "πούλαγες" σε μία συνέντευξη. Είναι κάποιοι που στο τέλος γίνονται σαϊνια σ'αυτή τη διαδικασία. Έχω γνωρίσει πολλούς μάνατζερ που έχουν προσλάβει κόσμο που αποδείχτηκε μάπας και μετά δεν μπορούσαν να τον ξεφορτωθούν LOL
                  κι όταν τους ρωτάς καλά γιατί τον προσέλαβες σου λένε "γιατί είπε όλα τα σωστά πράγματα στη συνέντευξη". Κι εμένα μου έχει συμβεί. Σίγουρα δε θες να γίνεις αυτός ο κάποιος που αποδείχτηκε "λίγος" για τη δουλειά, αλλά απ'την άλλη δε θες και να αδικήσεις τον εαυτό σου. You don't wanna sell yourself short που λένε και οι Αυστραλοί. Kαι αυτό μου έχει συμβεί

                  Όταν κάνουν συνεντεύξεις σε επίπεδο entry level δηλαδή ψαρεύουν απόφοιτους πανεπιστημίου, ούτε οι ερωτήσεις ούτε οι απαντήσεις έχουν σημασία. Αυτό που θέλουν κυρίως είναι να σε ακούσουν, να δούν πώς μιλάς, αν είσαι παρουσιάσιμος, αν έχεις αυτοπεποίθηση, πώς θα χειριστείς μια επιθετική ερώτηση ή ένα θέμα για το οποίο δεν έχεις ιδέα. Αν είσαι άσχετος με κάτι δεν τους νοιάζει τόσο, πιό πολύ τους νοιάζει αν μπορείς να το χειριστείς αξιοπρεπώς ή αν θ'αρχίσεις να λές ψέμματα και βλακείες για να το κρύψεις.

                  Comment


                    #69
                    Καλωσηρθες ευχομαι να σου ερθουν ολα οπως επιθυμεις.Τι συμπτωση ειμαστε γειτονες κ ο συζυγος στο ιδιο αντικειμενο με σενα απο το ΤΕΙ Λαρισας.Δεν εχει ακομα ασχοληθει να δει για αναγνωριση λογω το οτι ειναι με τουριστικη κ τρεχει για την βιζα.Καποια e-mail που εχει στειλει σε καποια πανεπιστημια για να του δωσουν καμια πληροφορια σχετικα με αναγνωρισεις και για το επαγγελμα δυστυχως δεν εχουν ανταποκριθει.Εκεινο που θελω να σε ρωτησω ειναι οτι ο συζυγος εχει διδακτορικο στη βιολογια απο την Αγγλια, με τι λογικη αυτη θα χρειαζεται να αναγνωρισει κ το ελληνικο πτυχιο?Θα χαρουμε να γνωριστουμε κ να πιουμε καφε αφου μενουμε στο Thomastown.

                    Comment


                      #70
                      παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και τη βοηθεια!
                      απο τις αγγελιες μονο ενα recruiter εχω βρει μεχρι στιγμης, οι αλλες ειναι χωρις! θα ψαξω και αλλο βεβαια και και ισως βρω περισσοτερους, αν εχετε υποψη recruiters που εχουν ευρυ πεδιο και θα μπορουσαν ισως να εχουν και θεσεις για γεωπονους πειτε μου!

                      maxepap υποθετω θα πρεπει να αναγνωρισει ολα τα πτυχια. εγω εκανα αιτηση σε υπηρεσια για αυστραλους, και ειχε θεση για να γραψεις 4 πτυχια προς αναγνωριση και ελεγε αν εχετε περισσοτερα πτυχια επισυναψτε και αλλα εντυπα! δεν ξερω αν εννοουσε αποκλειστικα μπατσελορ βεβαια ή αν θα επρεπε να γραψει κανεις εκει και το διδακτορικο, αυτο θα το ρωτησει στη υπηρεσια που θα καταθεσει την αιτηση.αυτος θα κανει σε αλλη υπηρεσια ομως την αιτηση οποτε δε εχω ιδεα πως θα ειναι εκει!
                      ναι οποτε θελεις, στειλε προσωπικο μηνυμα να βρεθουμε!
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #71
                        Ειχα θεμα με το ιντερνετ και ελειπα απο το σπιτι γιαυτο καθυστερησα λιγο να γραψω νεα!

                        Εχω ενα καλο νεο, εμενα μου εβαλαν τα λεφτα απο το ταμειο ανεργιας αμεσως μετα απο 2 βδομαδες, χωρις καμια καθυστερηση!

                        Εχω ενα κακο νεο, απο οσα βιογραφικα εχω στειλει μονο 2 τηλεφωνα ειχα που δεν εκαναν για μενα και τεσπα δεν ηταν καλες περιπτωσεις. την πεμπτη εχω ραντεβου με ρεκρουιτερ και ελπιζω να εχω καποιο καλο νεο!
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by demi View Post
                          Κωνσταντίνε έγω βρήκα δουλειά ουσιαστικά από αγγελία στο seek. Την αγγελία την είχε βάλει recruiter και έστειλα αίτηση και πήρα την δουλειά. Όμως αυτό το έκανα επί 4 μήνες περίπου εντατικά κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το απόγευμα και κάποια στιγμή μετά από εκατοντάδες αιτήσεις, πολλαπλά interview και face to face και τηλεφωνικά και μετά από πολλές αρνητικές απαντήσεις, κατάλαβα τελικά τον τρόπο σκέψης και τι ζητάνε στο χώρο των μηχανικών και ήρθε και η σειρά μου. Δεν ξέρω αν είχα ακολουθήσει κάποιο άλλο δρόμο αν τα αποτελέσματα θα ήταν πιό σύντομα. Επίσης πολλοί λένε ότι καμμιά φορά παίζει ρόλο και η εποχή. Τι να πω? Όλα μπορεί να πάιζουν την σημασία τους.
                          μιας κ βρηκες τον δρομο σου πατριωτη δεν μασ λες κ εμασ το μυστικο? τι καταλαβεσ απο τον τροπο σκεψη τουσ? τι ζητανε απο τουσ μηχανικους?

                          Comment


                            #73
                            ειχα παει στο ραντεβου με τον ρεκρουιτερ της ειδικοτητας μου την περασμενη εβδομαδα και ενω πηγε καλα και μου ειπε οτι εχω αρκετα προσοντα και οτι ευκολα θα βρω δουλεια κτλ., δεν μου προσφερε καποια δουλεια. μου ειπε αν υπαρξει κατι θα με ειδοποιησει, αλλα προς το παρον θα μου στειλει στοιχεια απο καποιοες εταιριες να κανω μονος μου τις επαφες και να ρωτησω αν θελουν ατομα! χθες μου εστειλε τα websites 3 εταιριες και μου ανεφερε και αλλους 2 οργανισμους που θα μπορουσα να ρωτησω.

                            απογοητευτηκα αρκετα μετα απο αυτο γιατι περιμενα οτι θα ειχε να μου προσφερει καποια δουλεια τωρα η στο αμεσο μελλον και γιαυτο με ειχε καλεσει! αυτο που επισης με προβληματιζει ειναι οτι με αυτο τον τροπο αυτος προφανως και δε θα παρει χρηματα αν με προσλαβει καποιος οποτε το εκανε μονο και μονο για να με βοηθησει να βρω κατι ή απλα να με ξεφορτωθει γιατι προφανως δεν προτιθεται να μου προσφερει κατι αυτος!

                            να σημειωσω οτι μου ειπε ξεκαθαρα πως αν ενας αυστραλος εργοδοτης εχει να επιλεξει μεταξυ ενος αυστραλου (εννοει καποιον που ειναι εγκατεστημενος εδω και εχει εμπειρια στην αυστραλια, οχι αν εχει απλα διαβατηριο) και ενος ξενου υποψηφιου, εφοσον δεν υπερεχει αισθητα ο ξενος θα επιλεξει τον αυστραλο μονο και μονο γιατι εχει μεγαλυτερη εμπιστοσυνη!

                            θα εχω τις επομενες μερες αλλη μια συναντηση με ενα ρεκρουιτερ της ειδικοτητας μου και τωρα πλεον ελπιζω σε αυτο! αν και απο εκει δε προκυψει κατι μαλλον θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω δουλειες και εκτος ειδικοτητας σιγα-σιγα...
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by konstantinos1 View Post
                              ειχα παει στο ραντεβου με τον ρεκρουιτερ της ειδικοτητας μου την περασμενη εβδομαδα και ενω πηγε καλα και μου ειπε οτι εχω αρκετα προσοντα και οτι ευκολα θα βρω δουλεια κτλ., δεν μου προσφερε καποια δουλεια. μου ειπε αν υπαρξει κατι θα με ειδοποιησει, αλλα προς το παρον θα μου στειλει στοιχεια απο καποιοες εταιριες να κανω μονος μου τις επαφες και να ρωτησω αν θελουν ατομα! χθες μου εστειλε τα websites 3 εταιριες και μου ανεφερε και αλλους 2 οργανισμους που θα μπορουσα να ρωτησω.

                              απογοητευτηκα αρκετα μετα απο αυτο γιατι περιμενα οτι θα ειχε να μου προσφερει καποια δουλεια τωρα η στο αμεσο μελλον και γιαυτο με ειχε καλεσει! αυτο που επισης με προβληματιζει ειναι οτι με αυτο τον τροπο αυτος προφανως και δε θα παρει χρηματα αν με προσλαβει καποιος οποτε το εκανε μονο και μονο για να με βοηθησει να βρω κατι ή απλα να με ξεφορτωθει γιατι προφανως δεν προτιθεται να μου προσφερει κατι αυτος!

                              να σημειωσω οτι μου ειπε ξεκαθαρα πως αν ενας αυστραλος εργοδοτης εχει να επιλεξει μεταξυ ενος αυστραλου (εννοει καποιον που ειναι εγκατεστημενος εδω και εχει εμπειρια στην αυστραλια, οχι αν εχει απλα διαβατηριο) και ενος ξενου υποψηφιου, εφοσον δεν υπερεχει αισθητα ο ξενος θα επιλεξει τον αυστραλο μονο και μονο γιατι εχει μεγαλυτερη εμπιστοσυνη!

                              θα εχω τις επομενες μερες αλλη μια συναντηση με ενα ρεκρουιτερ της ειδικοτητας μου και τωρα πλεον ελπιζω σε αυτο! αν και απο εκει δε προκυψει κατι μαλλον θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω δουλειες και εκτος ειδικοτητας σιγα-σιγα...
                              konstantinos1 πρώτα απο όλα υπομονή και επιμονή στο δύσκολο πλέον έργο της αναζήτησης εργασίας.

                              Δυο σχόλια θέλω να κάνω. Ενα είναι αν μπορείς κάποια στιγμή, δώσε μας εδώ τα site που σου πρότεινε κάποιο γραφείο recruiting μήπως και δεν τα εχουμε συμπεριλάβει στην λίστα που είναι στο θέμα: Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία.
                              Δεύτερο είναι οτι υπάρχει πάντα σε μια γωνία κάθε φορά που παίρνω την εφημερίδα του Σαββάτου για τις αγγελίες, μια καταχώρηση που λέει οτι απαγορεύεται το discrimination at work. Κανονικά υπάρχει νόμος δηλαδή που προστατεύει απο διακρίσεις στην αγορά εργασίας. Επειδή βέβαια υπάρχει ο νόμος δεν παει να πει οτι δεν γίνεται κιόλας διάκριση αλλά απο την άλλη υπάρχει ο Fair Work Ombudsman που τέτοια θέλει να ακούει.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Agoriani View Post
                                konstantinos1 πρώτα απο όλα υπομονή και επιμονή στο δύσκολο πλέον έργο της αναζήτησης εργασίας.

                                Δυο σχόλια θέλω να κάνω. Ενα είναι αν μπορείς κάποια στιγμή, δώσε μας εδώ τα site που σου πρότεινε κάποιο γραφείο recruiting μήπως και δεν τα εχουμε συμπεριλάβει στην λίστα που είναι στο θέμα: Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία.
                                Δεύτερο είναι οτι υπάρχει πάντα σε μια γωνία κάθε φορά που παίρνω την εφημερίδα του Σαββάτου για τις αγγελίες, μια καταχώρηση που λέει οτι απαγορεύεται το discrimination at work. Κανονικά υπάρχει νόμος δηλαδή που προστατεύει απο διακρίσεις στην αγορά εργασίας. Επειδή βέβαια υπάρχει ο νόμος δεν παει να πει οτι δεν γίνεται κιόλας διάκριση αλλά απο την άλλη υπάρχει ο Fair Work Ombudsman που τέτοια θέλει να ακούει.
                                ευχαριστω αγοριανη, ευχαριστω και ολα τα παιδια που εστειλαν πμ για τα καλα τους λογια!

                                θα συμπληρωσω τα σαιτς αν δεν υπαρχουν

                                δεν υπαρχει περιπτωση να καθησω να ανοιξω τετοιες ιστοριες, δουλεια ψαχνω να βρω οχι κατι για να ασχολουμαι! εξαλλου δεν περιμενα να μου το πει αυτος, το ηξερα οτι ετσι ειναι και ειναι λογικο! βεβαια αρκει αυτο να σημαινει πως απλα ειναι προτιμητεο και να μη σημαινει οτι σε αποκλειουν εντελως, πραγμα που δεν πιστευω οτι συμβαινει, ουτε καν στην ελλαδα δε νομιζω να συμβαινει σε τραγικο βαθμο!
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X