Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Kontsantinos1

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Kontsantinos1

    παιδια sos...κοιταζω πως θα κανω αναγνωριση του πτυχιου μου και λεει θελει τα παρακατω δικαιολογητικα

    Documents to submit
    Along with the Confidential Client Registration Form (hyperlink), make sure you have the following documents to submit:
    1. Certified copies of your citizenship certificate or passport identifying page and visa to show you are permitted to live permanently in Victoria
    2.Certified copy of your transcript of subjects (mark sheet)
    3.Certified copies of translations of your degree/diploma certificate and transcript of subjects into English if not already in English
    4.Certified copy showing evidence of a name change (if applicable) i.e. marriage certificate
    Indian passport holders are also required to show the last page of your passport

    ποια η διαφορα του δευτερου και του τριτου? το δευτερο ειναι αναλυτικη βαθμολογια αμεταφραστη και το τριτο πτυχιο και αναλυτικη βαθμολογια μεταφρασμενη? και γιατι τοτε στο δευτερο λεει στην παρενθεση "mark sheet"?
    μια ματια που εριξα στο ιντερνετ διαβασα οτι mark sheet ειναι αναλυτικη αλλα σφραγισμενη σε φακελο απο τη σχολη!

    εχει κανεις ιδεα? αν ειναι ετσι πρεπει να βιαστω να ζητησω να μου στειλουν πριν φυγω...
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    #2
    ετοιμαζομαι για κατω σιγα-σιγα οποτε ηθελα να κανω μια ερωτηση κυριως σε οσους ειναι ηδη κατω και δουλευουν ή οποιον εχει εμπειρια στο θεμα σχετικα με το πως βρισκουμε δουλεια στην αυστραλια αλλα το thread "Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία" ειναι κλειστο, οποτε θα την κανω εδω!

    ολα αυτα τα σαιτς ευρεσης εργασιας εχουν κανενα αποτελεσμα ή να μη χανουμε το χρονο μας γιατι ειναι και παρα πολλα? γιατι απο οτι θυμαμαι ολοι αναφερουν οτι τους βρηκαν κατι τα γραφεια ευρεσης εργασιας, δε θυμαμαι να εχει βρει κανεις απο τα σαιτς....
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #3
      konstantinos1 εκανες μια καλη ερωτηση για την αναγνωρηση του πτυχιου σου σημερα
      πηρες απαντηση;
      και εαν ναι που ειναι η ερωτηση και που ειναι η απαντηση δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε
      που χαθηκε η ερωτηση σου



      ευχαριστω

      Comment


        #4
        Originally posted by lift View Post
        konstantinos1 εκανες μια καλη ερωτηση για την αναγνωρηση του πτυχιου σου σημερα
        πηρες απαντηση;
        και εαν ναι που ειναι η ερωτηση και που ειναι η απαντηση δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε
        που χαθηκε η ερωτηση σου



        ευχαριστω
        εγω διεγραψα την ερωτηση γιατι ηταν πολυ εξειδικευμενη και θα πρεπει να κανονισω να παρω τα απαραιτητα εγγραφα πριν φυγω αν ειναι, οποτε αποφασισα να ρωτησω στη ιδια την υπηρεσια με e-mail.
        οταν απαντησουν εννοειται θα κανω copy paste το e-mail και θα το αναρτησω οπως εχει.
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #5
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          εγω διεγραψα την ερωτηση γιατι ηταν πολυ εξειδικευμενη και θα πρεπει να κανονισω να παρω τα απαραιτητα εγγραφα πριν φυγω αν ειναι, οποτε αποφασισα να ρωτησω στη ιδια την υπηρεσια με e-mail.
          οταν απαντησουν εννοειται θα κανω copy paste το e-mail και θα το αναρτησω οπως εχει.
          οκ περιμενω με αγωνια


          ευχαριστω

          Comment


            #6
            Originally posted by konstantinos1 View Post
            ετοιμαζομαι για κατω σιγα-σιγα οποτε ηθελα να κανω μια ερωτηση κυριως σε οσους ειναι ηδη κατω και δουλευουν ή οποιον εχει εμπειρια στο θεμα σχετικα με το πως βρισκουμε δουλεια στην αυστραλια αλλα το thread "Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία" ειναι κλειστο, οποτε θα την κανω εδω!

            ολα αυτα τα σαιτς ευρεσης εργασιας εχουν κανενα αποτελεσμα ή να μη χανουμε το χρονο μας γιατι ειναι και παρα πολλα? γιατι απο οτι θυμαμαι ολοι αναφερουν οτι τους βρηκαν κατι τα γραφεια ευρεσης εργασιας, δε θυμαμαι να εχει βρει κανεις απο τα σαιτς....
            Κωνσταντίνε έγω βρήκα δουλειά ουσιαστικά από αγγελία στο seek. Την αγγελία την είχε βάλει recruiter και έστειλα αίτηση και πήρα την δουλειά. Όμως αυτό το έκανα επί 4 μήνες περίπου εντατικά κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το απόγευμα και κάποια στιγμή μετά από εκατοντάδες αιτήσεις, πολλαπλά interview και face to face και τηλεφωνικά και μετά από πολλές αρνητικές απαντήσεις, κατάλαβα τελικά τον τρόπο σκέψης και τι ζητάνε στο χώρο των μηχανικών και ήρθε και η σειρά μου. Δεν ξέρω αν είχα ακολουθήσει κάποιο άλλο δρόμο αν τα αποτελέσματα θα ήταν πιό σύντομα. Επίσης πολλοί λένε ότι καμμιά φορά παίζει ρόλο και η εποχή. Τι να πω? Όλα μπορεί να πάιζουν την σημασία τους.

            Comment


              #7
              οσοι εχετε κανει αιτηση στο Medicare και προσκομισατε κλεισιμο ελληνικου τραπεζικου λογαριασμου, θα πρεπει να το ειχατε κανει μεταφραση ετσι?
              μολις τωρα το θυμηθηκα αυτο, δεν εχω μεταφρασμενο τετοιο πραγμα εγω...γαμωτο πρεπει να το κανω εκει...
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #8
                Originally posted by konstantinos1 View Post
                οσοι εχετε κανει αιτηση στο Medicare και προσκομισατε κλεισιμο ελληνικου τραπεζικου λογαριασμου, θα πρεπει να το ειχατε κανει μεταφραση ετσι?
                μολις τωρα το θυμηθηκα αυτο, δεν εχω μεταφρασμενο τετοιο πραγμα εγω...γαμωτο πρεπει να το κανω εκει...
                και για να χουμε καλο ρωτημα που το κανουμε αυτο??

                Comment


                  #9
                  Originally posted by konstantinos1 View Post
                  εγω διεγραψα την ερωτηση γιατι ηταν πολυ εξειδικευμενη και θα πρεπει να κανονισω να παρω τα απαραιτητα εγγραφα πριν φυγω αν ειναι, οποτε αποφασισα να ρωτησω στη ιδια την υπηρεσια με e-mail.
                  οταν απαντησουν εννοειται θα κανω copy paste το e-mail και θα το αναρτησω οπως εχει.
                  η ερωτηση και απαντηση οπως την ελαβα (χωρις τα ονοματα) απο το Overseas Qualifications Unit, Workforce Victoria για την αναλυτικη βαθμολογια για την αναγνωριση πτυχιου:

                  Dear Sir/Madam,
                  I would like to apply for an OQU assessment. According your website, among the documents I have to submit is a ''Certified copy of your transcript of subjects (mark sheet)''.
                  Could you be please so kind to indicate me if that means I have to submit a regular transcript of subjects or if I have to submit a transcript of subjects in a pasted envelope, signed and sealed from the university at the envelope opening?
                  Thank you in advance.

                  I look forward to hearing from you soon.
                  Best regards

                  Konstantinos ....


                  Dear Konstantinos......,

                  Thank you for the email. You can provide regular transcript along with the application. Please make sure that all the documents you provide with application are certified photocopy.

                  Regards,

                  ..............| Assessment Officer

                  Overseas Qualifications Unit, Workforce Victoria
                  Department of Business and Innovation
                  Level 20, 80 Collins Street, VIC 3000
                  www.workforce.vic.gov.au | LiveInVictoria.vic.gov.au
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    η ερωτηση και απαντηση οπως την ελαβα (χωρις τα ονοματα) απο το Overseas Qualifications Unit, Workforce Victoria για την αναλυτικη βαθμολογια για την αναγνωριση πτυχιου:
                    .......
                    Thank you for the email. You can provide regular transcript along with the application. Please make sure that all the documents you provide with application are certified photocopy.
                    Overseas Qualifications Unit, Workforce Victoria
                    Department of Business and Innovation
                    Level 20, 80 Collins Street, VIC 3000
                    www.workforce.vic.gov.au | LiveInVictoria.vic.gov.au
                    Για να μην μπερδευτεί κάποιος, το overseas qialification unit το χρησιμοποιεί ο konstantinos1 γιατι είναι Αυστραλός υπήκοος. Επίσης επιτέπεται να το χρησιμοποιήσει και κάποιος που είναι μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας.

                    Όσοι είναι για βίζα εργασίας πρέπει να ακολουθήσουν την διαδικασία που τους υπαγορεύει η βίζα τους.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      ερωτηση προς τα παιδια που κατεβηκαν προσφατα στην αυστραλια:
                      το centrelink κανει δωρεαν μαθηματα αγγλικων μονο σε ατομα που δεν ξερουν καλα αγγλικα ή και σε καποιον που ξερει και ειναι σε επιπεδο να μπορει να βρει δουλεια αλλα θελει να τα βελτιωσει ή τελειοποιησει? και αν καποια στιγμη βει δουλεια μπορει να τα συνεχισει τα μαθηματα ή τον σταματανε?
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by konstantinos1 View Post
                        ερωτηση προς τα παιδια που κατεβηκαν προσφατα στην αυστραλια:
                        το centrelink κανει δωρεαν μαθηματα αγγλικων μονο σε ατομα που δεν ξερουν καλα αγγλικα ή και σε καποιον που ξερει και ειναι σε επιπεδο να μπορει να βρει δουλεια αλλα θελει να τα βελτιωσει ή τελειοποιησει? και αν καποια στιγμη βει δουλεια μπορει να τα συνεχισει τα μαθηματα ή τον σταματανε?
                        Στο πρώτο ερώτημα γινονται μαθήματα ανάλογα με το επιπεδό σου. (κάπου το είχα διαβάσει μέσα σε αυτο το λαβύρινθο πληροφοριών)
                        Για το δεύτερο δεν ξέρω αλλα νομίζω πως είναι λογικό να συνεχιζεις.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by konstantinos1 View Post
                          ερωτηση προς τα παιδια που κατεβηκαν προσφατα στην αυστραλια:
                          το centrelink κανει δωρεαν μαθηματα αγγλικων μονο σε ατομα που δεν ξερουν καλα αγγλικα ή και σε καποιον που ξερει και ειναι σε επιπεδο να μπορει να βρει δουλεια αλλα θελει να τα βελτιωσει ή τελειοποιησει? και αν καποια στιγμη βει δουλεια μπορει να τα συνεχισει τα μαθηματα ή τον σταματανε?
                          Κωνσταντίνε, μαθήματα αγγλικών σου λένε να κάνεις ανάλογα με το επίπεδο σου. Παράδειγμα εγώ που έμεινα 3-4 μήνες στο centrelink δεν μου είπαν να συμμετάσχω σε μαθήματα αγγλικών. Τώρα αν το ζητούσα από μόνη μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω . Τα μαθήματα αν σου προτείνουν να κάνεις έχουν συγκεκριμένη διάρκεια και πάλι εξαρτώνται από το επίπεδό σου. Γενικά κατευθύνουν πρώτα σε μαθήματα αγγλικών και σεμινάρια για κάποια δουλειά τα άτομα εκείνα που έχουν έρθει με λιγότερα qualifications, ενώ για τους υπόλοιπους που έχουν αναγνωρισμένα πτυχία και σπουδές και γλώσσα τους δίνουν κάποιο περιθώριο να κινηθούν μόνοι τους και μετά τους οδηγούν σε συνεντεύξεις και βοηθητικά σεμινάρια ώστε να βρούν δουλειά. Τουλάχιστον επίσημα το centrelink όταν είχα ρωτήσει αυτό μου είχε απαντήσει. Γιατί εμένα την πρώτη εβδομάδα που πήγα μου ζήτησαν βιογραφικό και μετά για 3 μήνες δεν με ενόχλησαν καθόλου μόνο με πλήρωναν. Σε ερώτησή μου λοιπόν μου απάντησαν έτσι. Και πράγματι αυτό έγινε γιατί ενώ περίμενα για να ξεκινήσψ την δουλειά άρχισαν να μου ζητάανε να πάω σε ραντεβού για να με βοηθήσουν να βρώ δουλειά

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by demi View Post
                            Κωνσταντίνε, μαθήματα αγγλικών σου λένε να κάνεις ανάλογα με το επίπεδο σου. Παράδειγμα εγώ που έμεινα 3-4 μήνες στο centrelink δεν μου είπαν να συμμετάσχω σε μαθήματα αγγλικών. Τώρα αν το ζητούσα από μόνη μου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω . Τα μαθήματα αν σου προτείνουν να κάνεις έχουν συγκεκριμένη διάρκεια και πάλι εξαρτώνται από το επίπεδό σου. Γενικά κατευθύνουν πρώτα σε μαθήματα αγγλικών και σεμινάρια για κάποια δουλειά τα άτομα εκείνα που έχουν έρθει με λιγότερα qualifications, ενώ για τους υπόλοιπους που έχουν αναγνωρισμένα πτυχία και σπουδές και γλώσσα τους δίνουν κάποιο περιθώριο να κινηθούν μόνοι τους και μετά τους οδηγούν σε συνεντεύξεις και βοηθητικά σεμινάρια ώστε να βρούν δουλειά. Τουλάχιστον επίσημα το centrelink όταν είχα ρωτήσει αυτό μου είχε απαντήσει. Γιατί εμένα την πρώτη εβδομάδα που πήγα μου ζήτησαν βιογραφικό και μετά για 3 μήνες δεν με ενόχλησαν καθόλου μόνο με πλήρωναν. Σε ερώτησή μου λοιπόν μου απάντησαν έτσι. Και πράγματι αυτό έγινε γιατί ενώ περίμενα για να ξεκινήσψ την δουλειά άρχισαν να μου ζητάανε να πάω σε ραντεβού για να με βοηθήσουν να βρώ δουλειά
                            ευχαριστω για την απαντηση!
                            ναι λογικο να βοηθουν πρωτα οσους ξερουν λιγοτερο αγγλικα αλλα καλο θα ηταν να ειχαμε και εμεις τη ευκαιρια να τα βελτιωσουμε, φανταζομαι με μετρια αγγλικα δε παιρνει κανεις καλη δουλεια!

                            ααα, ξεχασα να σας πω οτι αγορασα το εισητηριο σημερα! 14 αυγουστου πεταω με ετιχαντ μεσω ολυμπιακης! (μου ευχομαι καλη τυχη με τα κιλα των αποσκευων!!!!)
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by konstantinos1 View Post
                              ευχαριστω για την απαντηση!
                              ναι λογικο να βοηθουν πρωτα οσους ξερουν λιγοτερο αγγλικα αλλα καλο θα ηταν να ειχαμε και εμεις τη ευκαιρια να τα βελτιωσουμε, φανταζομαι με μετρια αγγλικα δε παιρνει κανεις καλη δουλεια!

                              ααα, ξεχασα να σας πω οτι αγορασα το εισητηριο σημερα! 14 αυγουστου πεταω με ετιχαντ μεσω ολυμπιακης! (μου ευχομαι καλη τυχη με τα κιλα των αποσκευων!!!!)
                              Χθες είχα μία συζήτηση με έναν γνωστό που ήτανε αυστραλία μέχρι πέρσι. Μου λέει οτι όταν κάνεις τα μαθήματα αυτά πληρώνεσαι ! ισχύει;;;

                              Comment

                              Working...
                              X