Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by konstantinos1 View Post
    thanks australian!

    η qatar γραφει για χειραποσκευες οτι ειναοι 7 κιλα. εψαξα γενικα και δεν γραφει πουθενα κιλα για αποσκευες. οποτε προχωρησα στη διαδικασια κρατησης εισητηριου μεχρι το σημειο που αναφερει τις λεπτομερειες αυτες και λεει ειναι μεχρι 23 κιλα.
    ο αγοριανη ειχε γραψει 30 ομως, προφανως ειχε μπερδευτει
    κάπου γράφει "Παρακαλώ σημειώστε ότι δεν μπορούμε να δεχθούμε μια αποσκευή βαρύτερη από 32 κιλά (72 λίβρες"

    Comment


      #17
      Originally posted by australian View Post
      κάπου γράφει "Παρακαλώ σημειώστε ότι δεν μπορούμε να δεχθούμε μια αποσκευή βαρύτερη από 32 κιλά (72 λίβρες"
      τα 32 κιλα ειναι το ανωτατο οριο, πανω απο αυτο δε δεχονται αποσκευες ακομα και αν πληρωσεις.

      το δωρεαν οριο εινια 23, συγκεκριμενα γραφει: 23kg baggage allowance for all economy passengers travelling on QR flights.
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #18
        Οταν κανεις κρατηση,γραφουν ποσα κιλα δικαιουσε.Απο οτι ξερω η Καταρ εχει 20 και η Εμιρατς 30.Μπορεις να εχεις και 10% παραπανω,και χειραποσκευες μεχρι 10,μην ψαρωνεις ειδικα στις χειραποσκευες δεν τις ζυγιζουν.

        Παιδια,ειναι βλακωδες να τσακωνεται κανεις μεσω ιντερνετ.

        Στο θεμα,αν η Ελλαδα ειναι παλιοχωρα και οι Ελληνες ετσι κι αλλιως...διαφορετικα σκεφτεσαι οταν εισαι Ελλαδα και διαφορετικα οταν ζεις εξω και κυριως οταν εχεις καθημερινες επαφες με ξενους,γιατι υπαρχει το ενδεχομενο να πας εξω και να εισαι ολο με Ελληνες.

        Τοτε βλεπεις,οτι ενω εσυ αλλα πιστευες πριν για την χωρα σου,πολλοι ξενοι εχουν καλη εντυπωση για την Ελλαδα,οτι ειναι μια πανεμορφη χωρα και ειναι γεγονος αυτο,οσοι ειστε εξω απλα ριξτε μια ματια γυρω σας και προσπαθηστε να δειτε την Ελλαδα με τα ματια τουριστα και για τους Ελληνες οτι ειναι ζεστος και φιλικος λαος.

        Το τελευταιο να ξερετε μετραει παρα πολυ.Υπαρχουν πολλες χωρες και κυριως της νοτειας Ασιας η λατινικης Αμερικης,οπου πολυς κοσμος γοητευεται απο τους εκει λαους και βαζει σε δευτερη μοιρα την οποια ποιοτητα ζωης προσφαιρει η καποια χωρα,γιατι το να ζεις σε μια ωραια χωρα με ωραιο λαο,οπου ξερει να ζει και να μην κοιμαται απο της 21.00,εχει και αυτο μια ποιοτητα ζωης!!!

        Οποιος συμφωνει...συμφωνει,οποιος οχι...ενταξει,αλλα ας περιμενει να παει εξω και να κανει συγκριση και να μην βγαζει συμπερασματα απο 1-2 ταξιδια 1-2 μηνων.Τελος,καλο ειναι να κανει την κριτικη του ο καθενας,αλλα να μην προσβαλει την χωρα μας και τους κατοικους της.

        Comment


          #19
          Επισης...τωρα το θυμηθηκα....αν εχεις τελικα χειραποσκευες καμια 10ρια κιλα,μην κανεις την βλακεια και πας με ολα τα πραμματα στον γκισε για τσεκ ιν.Η υπαλληλος ρωταει αν εχεις χειραποσκευες και καμια φορα τις ζυγιζει.Αφησε καμια τσαντα σε καμια γωνια και πηγαινε για τσεκ ιν,μονο με την βαλιτσα η κανα μικρο σακο μεχρι 7 κιλα.Αφου τελειωσεις το τσεκ ιν,περνα αφοβα τον ελεγχο διαβατηριων με οσα πραμματα εχεις.Κανενας απο κει και περα δεν ασχολειται με το βαρος των χειραποσκευων,αλλα μονο με το περιεχομενο.

          Comment


            #20
            Originally posted by spiros View Post
            Επισης...τωρα το θυμηθηκα....αν εχεις τελικα χειραποσκευες καμια 10ρια κιλα,μην κανεις την βλακεια και πας με ολα τα πραμματα στον γκισε για τσεκ ιν.Η υπαλληλος ρωταει αν εχεις χειραποσκευες και καμια φορα τις ζυγιζει.Αφησε καμια τσαντα σε καμια γωνια και πηγαινε για τσεκ ιν,μονο με την βαλιτσα η κανα μικρο σακο μεχρι 7 κιλα.Αφου τελειωσεις το τσεκ ιν,περνα αφοβα τον ελεγχο διαβατηριων με οσα πραμματα εχεις.Κανενας απο κει και περα δεν ασχολειται με το βαρος των χειραποσκευων,αλλα μονο με το περιεχομενο.
            ευχαριστω φιλε, αυτο ειχα υποψη μου και εγω, φευγωντας απο ολλανδια εκτος απο τη μια χειραποσκευη ειχα και το σακιδιο του λαπτοπ στην πλατη. και μου ειπε οτι δικαιουμαι μονο μια χειραποσκευη αλλα τελικα με αφησε να παρω και το σακιδιο.
            οποτε αυτη τη φορα θα παρω μονο το σακιδιο μαζι μου στο τσεκ ιν, και επειτα θα παρω και τη χειραποσκευη. δε θα μου πουν τιποτα στον ελεγχο για το επιπλεον σακιδιο αλλα το να εχω 2 κανονικες χειραποσκευες σκεφτομαι οτι μπορει να μου πουν τιποτα.

            εσυ ταξιδευεις σε οικονομικη θεση με 2 χειραποσκευες και δε σου λενε τιποτα?
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #21
              Ναι και με δυο χειραποσκευες και ψωνια εχει τυχει να εχω ακομα απο το duty free.Δεν ασχολουντε καθολου με αυτο το θεμα,αλλα μονο κοιτανε τι εχουν οι χειραποσκευες μεσα,οπως και τι κουβαλανε οι επιβατες.

              Comment


                #22
                Έχω κάνει το ταξίδι Αθήνα - Μελβούρνη 3 φορές (μπορεί και 3 ) όλες με την etihad. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και το φαγητό καλό. Το αεροδρόμιο στο αμπου ντάμπι καλό αν και γενικά κάθεσαι μόνο 2 ώρες το πολύ και ο καιρός περνάει γρήγορα. Πάντως έχει να καθήσεις, να φάς, δωρεάν internet. Τώρα για τα κιλά τις 2 φορές τα κιλά ήταν 30 και 7 χειραποσκευή. Την τρίτη φορά επειδή είχα βγάλει το εισητήριο μέσω ολυμπιακής τα κιλά έγιναν 23 και μάλιστα το έμαθα τελευταία στιγμή που ήμουν στο αεροδρόμιο και έπρεπε να αφαιρέσω βάρος. Ευτυχώς που ήταν κάποιος δικός μου μαζί και έδωσα πράγματα πίσω. Όλα τα ταξίδια και τα 3 έγιναν από Νοέμβριο 2009 μέχρι και φέτος το 2011. Τώρα που ο άντρας ψάχνει το θέμα για να έρθει με το γιό μου κοιτάνε και την qatar .Λοιπόν η qatar δίνει 30 κιλά αλλά αν συννενοηθείς με τα γραφεία τους τα κεντρικά στην Αθήνα μπορούν να στα κάνουν και 40 . Αλλά θέλει συννενόηση πράκτορα qatar k.t.l. Όσες φορές όμως ταξίδεψα με την etihad πρέπει να πω ότι το αεροπλ΄νο είχε χώρο και έτσι κατάφερα να έχω μια επιπλέον θέση τουλάχιστον στο μεγάλο ταξίδι και να την πέσω για ύπνο. Αυτά από τις εμπειρίες μου από τα ταξίδια. Το τελευταίο ταξίδι το έκανα 17 Ιουνίου Αθήνα και 3 Ιουλίου που με ειδοποίησαν για δουλειά Μελβούρνη και από εκεί Townsville.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by demi View Post
                  Έχω κάνει το ταξίδι Αθήνα - Μελβούρνη 3 φορές (μπορεί και 3 ) όλες με την etihad. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και το φαγητό καλό. Το αεροδρόμιο στο αμπου ντάμπι καλό αν και γενικά κάθεσαι μόνο 2 ώρες το πολύ και ο καιρός περνάει γρήγορα. Πάντως έχει να καθήσεις, να φάς, δωρεάν internet. Τώρα για τα κιλά τις 2 φορές τα κιλά ήταν 30 και 7 χειραποσκευή. Την τρίτη φορά επειδή είχα βγάλει το εισητήριο μέσω ολυμπιακής τα κιλά έγιναν 23 και μάλιστα το έμαθα τελευταία στιγμή που ήμουν στο αεροδρόμιο και έπρεπε να αφαιρέσω βάρος. Ευτυχώς που ήταν κάποιος δικός μου μαζί και έδωσα πράγματα πίσω. Όλα τα ταξίδια και τα 3 έγιναν από Νοέμβριο 2009 μέχρι και φέτος το 2011. Τώρα που ο άντρας ψάχνει το θέμα για να έρθει με το γιό μου κοιτάνε και την qatar .Λοιπόν η qatar δίνει 30 κιλά αλλά αν συννενοηθείς με τα γραφεία τους τα κεντρικά στην Αθήνα μπορούν να στα κάνουν και 40 . Αλλά θέλει συννενόηση πράκτορα qatar k.t.l. Όσες φορές όμως ταξίδεψα με την etihad πρέπει να πω ότι το αεροπλ΄νο είχε χώρο και έτσι κατάφερα να έχω μια επιπλέον θέση τουλάχιστον στο μεγάλο ταξίδι και να την πέσω για ύπνο. Αυτά από τις εμπειρίες μου από τα ταξίδια. Το τελευταίο ταξίδι το έκανα 17 Ιουνίου Αθήνα και 3 Ιουλίου που με ειδοποίησαν για δουλειά Μελβούρνη και από εκεί Townsville.
                  demi, το σαιτ της ολυμπιακης λεει 20 κιλα και οχι 23 και της καταρ λεει 23 και οχι 30...εχω μπερδευτει...
                  οταν λες μπορουν να γινουν 40 εννοεις με εξτρα χρεωση υποθετω?
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    demi, το σαιτ της ολυμπιακης λεει 20 κιλα και οχι 23 και της καταρ λεει 23 και οχι 30...εχω μπερδευτει...
                    οταν λες μπορουν να γινουν 40 εννοεις με εξτρα χρεωση υποθετω?
                    Όχι εννοώ ότι αφού κλείσεις το εισητήριο στον πράκτορά σου και δώσεις μια προκαταβολή μετά παίρνεις τηλέφωνο στα κεντρικά της qatar στην Αθήνα και ζητάς τα κιλά σου να γίνουν 40 και αυτοί αν έχουν περιθώριο στην συγκεκριμένη πτήση στο κάνουν χωρίς extra χρέωση. Αυτό που σου λέω είναι επιβεβαιωμένο το έχουν κάνει και άλλοι απλά πρέπει να κλείσεις χώρο κατά κάποιο τρόπο για τα extra κιλά και αυτό γίνεται μόνο με τηλέφωνο στην qatar.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by demi View Post
                      Όχι εννοώ ότι αφού κλείσεις το εισητήριο στον πράκτορά σου και δώσεις μια προκαταβολή μετά παίρνεις τηλέφωνο στα κεντρικά της qatar στην Αθήνα και ζητάς τα κιλά σου να γίνουν 40 και αυτοί αν έχουν περιθώριο στην συγκεκριμένη πτήση στο κάνουν χωρίς extra χρέωση. Αυτό που σου λέω είναι επιβεβαιωμένο το έχουν κάνει και άλλοι απλά πρέπει να κλείσεις χώρο κατά κάποιο τρόπο για τα extra κιλά και αυτό γίνεται μόνο με τηλέφωνο στην qatar.
                      αν τυχει και ταξιδεσω με καταρ θα τηλεφωνησω σιγουρα, σε ευχαριστω πολυ!
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #26
                        ας ερθει η ωρα να ταξιδεψω, και ας παω και με ενα κιλο
                        Μητσος

                        Comment


                          #27
                          Σημερα το πρωι εκανα προκρατηση εισητηριου για τισ 14 αυγουστου! πεμπτη ή παρασκευη θα παρω τηλεφωνο στην πρεσβεια να μου πουν αν εχει εγκριθει το διαβατηριο μου και εφοσον ειναι οκ θα αγορασω το εισητηριο!
                          το εκλεισα σε τουριστικο γραφειο γιατι εκει το βρηκα φτηνοτερο απο οτι στο ιντερνετ, το φτηνοτερο στο ιντερνετ ηταν 612 ενω στο τουριστικο ειχε 545! ειναι με etihad αλλα η πρακτορας μου ειπε θα κλεισει μεσω ολυμπιακης γιατι βολευει καλυτερα λεει! δεν εχω ιδεα τι εννοει αλλα λεπτομερειες θα σας πω οταν το αγορασω οποτε θα ζητησω διευκρινησεις!
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by konstantinos1 View Post
                            Σημερα το πρωι εκανα προκρατηση εισητηριου για τισ 14 αυγουστου! πεμπτη ή παρασκευη θα παρω τηλεφωνο στην πρεσβεια να μου πουν αν εχει εγκριθει το διαβατηριο μου και εφοσον ειναι οκ θα αγορασω το εισητηριο!
                            το εκλεισα σε τουριστικο γραφειο γιατι εκει το βρηκα φτηνοτερο απο οτι στο ιντερνετ, το φτηνοτερο στο ιντερνετ ηταν 612 ενω στο τουριστικο ειχε 545! ειναι με etihad αλλα η πρακτορας μου ειπε θα κλεισει μεσω ολυμπιακης γιατι βολευει καλυτερα λεει! δεν εχω ιδεα τι εννοει αλλα λεπτομερειες θα σας πω οταν το αγορασω οποτε θα ζητησω διευκρινησεις!
                            Με ποιά εταιρία και πόση ώρα αναμονή?
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #29
                              και εγω σημερα εβγαλα εισιτιρια για τησ 14 αυγουστου με την ETIHAD και εμενα ο πρακτορασ μου ειπε οτι θα το βγαλουμαι μεσω ολυμπιακησ γιατι ειναι μια συμφωνια που εχουν κανει η 2 εταιριεσ κοστοσ το ενα (1080 ευρο) με επιστροφη

                              Comment


                                #30
                                αγοριανι με την εταιρια ETIHAD με μια σταση στο abou ntambi 2.20 λεπτα αναμονη

                                Comment

                                Working...
                                X