Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    2,20 ωρες αναμονη με etihad αλλα μεσω ολυμπιακης.

    KOSTASMOS1 με την ιδια πτηση πεταμε! θα τα πουμε στο ελ. βενιζελος μαλλον! χαχαχα

    kostasmos1 , ρωτησες μηπως για τα κιλα αποσκευων? γιατι η ολυμπιακη στο σαιτ της λεει 20 και η ετιχαντ 23. αλλα η demi ειχε πει πως με ετιχαντ ειχε 30. αν οντως ισχυει το 30 μηπως ειναι καλυτερα να κλεισουμε με ετιχαντ!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #32
      Originally posted by konstantinos1 View Post
      2,20 ωρες αναμονη με etihad αλλα μεσω ολυμπιακης.

      KOSTASMOS1 με την ιδια πτηση πεταμε! θα τα πουμε στο ελ. βενιζελος μαλλον! χαχαχα

      kostasmos1 , ρωτησες μηπως για τα κιλα αποσκευων? γιατι η ολυμπιακη στο σαιτ της λεει 20 και η ετιχαντ 23. αλλα η demi ειχε πει πως με ετιχαντ ειχε 30. αν οντως ισχυει το 30 μηπως ειναι καλυτερα να κλεισουμε με ετιχαντ!
      Όλοι μαζί φεύγουμε...
      Έκλεισα κι εγώ με etihad μέσω airtickets - 612€, γι'αυτήν την κυριακή 31 Ιουλίου.
      Τα κιλά για την οικονομική θέση είναι 23, άλλες πληροφορίες στο site της etihad:

      Comment


        #33
        Originally posted by konstantinos1 View Post
        2,20 ωρες αναμονη με etihad αλλα μεσω ολυμπιακης.

        KOSTASMOS1 με την ιδια πτηση πεταμε! θα τα πουμε στο ελ. βενιζελος μαλλον! χαχαχα

        kostasmos1 , ρωτησες μηπως για τα κιλα αποσκευων? γιατι η ολυμπιακη στο σαιτ της λεει 20 και η ετιχαντ 23. αλλα η demi ειχε πει πως με ετιχαντ ειχε 30. αν οντως ισχυει το 30 μηπως ειναι καλυτερα να κλεισουμε με ετιχαντ!
        Μάρτη από Αθήνα για Μελβούρνη με etihad κιλά 30. Επιστροφή από Μελβούρνη Αθήνα στα Μέσα Ιουνίου με etihad κιλά 30 . Τέλος Ιουνίου από Αθήνα για Μελβούρνη με etiahd αλλά το εισητήριο είχε εκδοθεί μέσω ολυμπιακής και μου είπαν στο αεροδρόμιο τα κιλά για αυτό το λόγο είναι 23 και έπρεπε να αφαιρέσω 7 κιλά ή να πληρώσω 230 ευρώ για τα επιπλέον 7 κιλά. Τώρα μάλλον πρέπει να αλλάξανε και πάλι τα πράγματα γιατί ο άντρας μου με τον γιό μου που θα έρθουν τέλος Αυγούστου ρώτησαν την Etihad και δίνει είπε 23 κιλά. Κλείσανε με την Qatar όπου τα 30 είναι σίγουρα και προσπαθούνε να συννενοηθούνε και για 40 πιθανόν για τα ίδια χρήματα χωρίς extra χρέωση αλλά μόνο για το ένα από τα δύο εισητήρια.

        Comment


          #34
          Originally posted by demi View Post
          Μάρτη από Αθήνα για Μελβούρνη με etihad κιλά 30. Επιστροφή από Μελβούρνη Αθήνα στα Μέσα Ιουνίου με etihad κιλά 30 . Τέλος Ιουνίου από Αθήνα για Μελβούρνη με etiahd αλλά το εισητήριο είχε εκδοθεί μέσω ολυμπιακής και μου είπαν στο αεροδρόμιο τα κιλά για αυτό το λόγο είναι 23 και έπρεπε να αφαιρέσω 7 κιλά ή να πληρώσω 230 ευρώ για τα επιπλέον 7 κιλά. Τώρα μάλλον πρέπει να αλλάξανε και πάλι τα πράγματα γιατί ο άντρας μου με τον γιό μου που θα έρθουν τέλος Αυγούστου ρώτησαν την Etihad και δίνει είπε 23 κιλά. Κλείσανε με την Qatar όπου τα 30 είναι σίγουρα και προσπαθούνε να συννενοηθούνε και για 40 πιθανόν για τα ίδια χρήματα χωρίς extra χρέωση αλλά μόνο για το ένα από τα δύο εισητήρια.
          οκ, ευχαριστω πολυ ντεμι!
          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

          Comment


            #35
            Καλημερα σε ολους.Φευγω την τεταρτη 3/8 για μελβουρνη με εισιτηριο Ολυμπιακης, με αεροσκαφη της Etihad για τα κιλα μου ειπαν 23 κ 7 χειραποσκευη.Εκεινο που με στεναχωρησε ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε chek-in μεσω του site γιατι τα εισιτηρια ειναι απο αλλο αερομεταφορεα καθως επισης οτι πρεπει να παμε αρκετα νωριτερα γιατι η πτηση ειναι γεματη κ θα δυσκολευτουμε να βρουμε 4 θεσεις κοντα.Εγω θα επιχειρισω το chek-in την τριτη κ ελπιζω να γινει.

            Comment


              #36
              Originally posted by maxepap View Post
              Καλημερα σε ολους.Φευγω την τεταρτη 3/8 για μελβουρνη με εισιτηριο Ολυμπιακης, με αεροσκαφη της Etihad για τα κιλα μου ειπαν 23 κ 7 χειραποσκευη.Εκεινο που με στεναχωρησε ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε chek-in μεσω του site γιατι τα εισιτηρια ειναι απο αλλο αερομεταφορεα καθως επισης οτι πρεπει να παμε αρκετα νωριτερα γιατι η πτηση ειναι γεματη κ θα δυσκολευτουμε να βρουμε 4 θεσεις κοντα.Εγω θα επιχειρισω το chek-in την τριτη κ ελπιζω να γινει.
              Καλό Ταξίδι!!!!!!

              Comment


                #37
                Καλό ταξίδι σας παιδιά! Ο,τι καλυτερο σας εύχομαι! αα και μη μας ξεχάσετεεε
                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Go-to-AUS View Post
                  Γεια σας
                  Μετά απο καιρό που διαβάζω και ψάχνω online για πληροφορίες σχετικά με την ζωή στην Αυστραλία και την μετανάστευση, αποφασησα να κάνω ένα ταξίδι στο Queensland με σκοπό να κάτσω σαν τουριστας για να δω τι παιζει, γιατι οσα και να ακούω και να διαβάζω αν δεν πάω να τα δω με τα ίδια μου τα ματιά δεν πρόκειται να βγάλω άκρη.
                  Έτσι λοιπόν είμαι αποφασησμενος και έτοιμος για την αγορά του αεροπορικού εισιτηρίου
                  Σκοπεύω να πάω Δεκέμβριο και σκέφτομαι να αγοράσω απο τώρα το εισιτήριο

                  Η τιμές απο ότι είδα στο http://gr.skyscanner.com/ κυμαίνονται γύρο στα 1,100 euros για Brisbane (με επιστροφή). είμαι έτοιμος να το αγοράσω και σκέφτηκα να σας ρωτήσω αν η τιμή είναι οκ η αν μπορώ να βρω ακόμα πιο φθηνό η αν πηγαινα μέσου Μελβούρνης κλπ.
                  Από την μέχρι τώρα μικρή μου εμπειρία που μένω στο queensland η τιμή αυτή για Brisbane είναι καλή. Δεν σε συμφέρει οικονομικά τουλάχιστον να πας μέσω Μελβούρνης απλά μόνο αν σε εξυπηρετούν περισσότερο οι μέρες και οι ώρες των πτήσεων μιας και για Μελβούρνη υπάρχουν περισσότερες πτήσεις. όσον αφορά όμως την τιμή είναι πολύ καλή.

                  Comment


                    #39
                    Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

                    Εδώ θα μεταφέρω τα μηνύματα σχετικά με εισιτήρια και αεροπορικές εταιρίες για Αυστραλία.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #40
                      Australia to Athens or Athens to Australia..

                      Καλημερα σας! θα μπορουσατε να μου λυσετε μια απορια? γιατι για πτηση απο Αθηνα για Κοουλντ Κοστ πχ ειναι 1300 ευρω αλλα απο Κοουλντ Κοστ Αθηνα ειναι 1900??

                      Comment


                        #41
                        ειχα και εγω την ιδια απορια , για μελβουρνη συμβαινει το ιδιο...δεν μπορω να πιστεψω πως τοσο μεγαλη διαφορα συνδεεται με τους διαφορετικους φορους των αεροδρομιων...
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #42
                          μπορει καποιος να βοηθησει στο θεμα βαλιτσας?
                          τα 23κιλα η τα 30κιλα ποσα λιτρα θα ειναι σε χωριτικοτητα βαλιτσας?
                          και επισης ποια εταιρεια δινει τι ποσοτητα σε κιλα

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by arkas2004 View Post
                            μπορει καποιος να βοηθησει στο θεμα βαλιτσας?
                            τα 23κιλα η τα 30κιλα ποσα λιτρα θα ειναι σε χωριτικοτητα βαλιτσας?
                            και επισης ποια εταιρεια δινει τι ποσοτητα σε κιλα
                            Εγω που ηρθα εδω (αυστραλια) πριν τεσσερις μερες..ειχα δυο βαλιτσες και μια στην πλατη.
                            Οι δυο βαλιτσες ηταν 36 κιλα συνολο,δεν θυμαμαι ακριβως τα κιλα της καθε μιας,αλλα ηταν κατω απο 20..νομιζω 17 και 19..θα σε γελασω και ειχα με την thai 30 κιλα μαχ.
                            Δεν πληρωσα τπτ..
                            Στην πλατη δεν μετραει γιατι την παιρνεις στην καμπινα.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by arkas2004 View Post
                              μπορει καποιος να βοηθησει στο θεμα βαλιτσας?
                              τα 23κιλα η τα 30κιλα ποσα λιτρα θα ειναι σε χωριτικοτητα βαλιτσας?
                              και επισης ποια εταιρεια δινει τι ποσοτητα σε κιλα
                              Μην μπερδέυεσε με τα διαφορετικά συστήματα μέτρησης διαφόρων μεγεθών που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές.
                              --------------------------------------------------------------------------------------
                              Για το ποσο βαρος εχει ενα λιτρο εξαρταται απο το λεγομενο ειδικο βαρος. Αν το ειδικο βαρος οπως έχουμε επιλέξει να ειναι το νερο τοτε ειναι 1 κιλο = με ενα λιτρο . Αν παρουμε πχ υδραργυρο που το ειδικο βαρος του ειναι 13,5 κιλα τοτε το ενα λιτρο ζυγιζει 13,5 κιλα. Το λίτρο ειναι μοναδα ογκου ενω το κιλο μοναδα βαρους καμμια σχεση μεταξυ τους.... Οταν λεω νερο εννοω οτι η επιστημη διαλεξε το νερο και συγκεκριμενα το απεσταγμενο νερο σε θερμοκρασια 20 βαθμων ( κατα την νεωτερη εκδοση γιατι παλαιωτερη ηταν για τους 15 βαθμους).

                              ---------------------------------------------------------------------------------------
                              Ετσι μπορείς να έχεις μια βαλίτσα 60 λίτρων και επειδή έβαλες ασημικά που σε όγκο καταλαμβάνουν το 1/3 τη βαλίτσας σε κιλά να έχεις ξεπεράσει τα 60.
                              Αλλά φυσικά δεν θα μεταφέρεις χρυσό ή ασήμι ή υδράργυρο έτσι?
                              Οπότε για τα συνηθισμένα ρούχα υπολόγισε μια αναλογία 1:1/3 περίπου. Δηλαδή χρησιμοποίησε μια βαλίτσα 60 λίτρων για περίπου 20 κιλά.
                              Στο τέλος βέβαια χρησιμοποίησε την κλασική ζυγαριά που έχουμε συνήθως στο σπίτι για να βλέπουμε το δικό μας βάρος και βάλε πάνω την βαλίτσα για να τσεκάρεις το βάρος της.
                              Εχει και στο αεροδρόμιο, λίγο πριν φτάσεις στον γκισέ ζυγαριά αλλά τότε είναι αργά αν θές να αφαιρέσεις ή προσθέσεις κάτι.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #45
                                Ενημέρωση για βάρος αποσκευών

                                Originally posted by arkas2004 View Post
                                μπορει καποιος να βοηθησει στο θεμα βαλιτσας?
                                τα 23κιλα η τα 30κιλα ποσα λιτρα θα ειναι σε χωριτικοτητα βαλιτσας?
                                και επισης ποια εταιρεια δινει τι ποσοτητα σε κιλα
                                Καλημέρα σε όλους,

                                Να ενημερώσω ότι έψαξα αρκετά το θέμα αυτό : πόσα κιλά αποσκευών μας επιτρέπουν οι αεροπορικές εταιρείες να έχουμε μαζί μας. Προσοχή γιατί όποιος ξεπεράσει το όριο, χρεώνουν 50 $ επιπλέον ανά κιλό !!!!!

                                Απάντηση : 23 κιλά συνολικά σε μία βαλίτσα ή δύο βαλίτσες + επιπλέον μία χειραποσκευή των 7 κιλών το πολύ.
                                Αυτό μου απάντησαν όλες οι εταιρείες εκτός από μία. Η Qatar διαφήμιζε ότι επιτρέπει - στις πτήσεις προς Αμερική μόνο - να έχει κάποιος μαζί του 2 βαλίτσες των 23 κιλών, σύνολο 46, και επιπλέον μία χειραποσκευή των 7 κιλών.

                                Αφού το παζάρεψα (κυριολεκτικά) το θέμα αυτό , μιας και δεν είμαι διατεθιμένος να πληρώνω 50αρια για κάθε επιπλέον κιλό, ''έκλεισα'' το εισιτήριο με την Qatar. Μου επέτρεψαν να έχω 2 αποσκευές των 20 κιλών + 1 χειραποσκευή των 7 κιλών. Επομένως, συνολικά θα μπορεί κάποιος να μεταφέρει 47 κιλά χωρίς κανένα επιπλέον κόστος !!!
                                Τα παραπάνω είναι αποτελέσματα έρευνας που έκανα . Σε καμία περίπτωση να μην θεωρηθεί ότι γίνεται διαφήμιση μιας εταιρείας έναντι άλλης κτλ.


                                Να είμαστε όλοι καλά...

                                Comment

                                Working...
                                X