Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

    ξερετε να μου πειτε εως ποσα κιλα αποσκευες μπορω να παρω ;; ταξιδευω για μελβουρνη .....μου ειπαν πως διαφερει απο εταιρια σε εταιρια....

    #2
    Originally posted by greky View Post
    ξερετε να μου πειτε εως ποσα κιλα αποσκευες μπορω να παρω ;; ταξιδευω για μελβουρνη .....μου ειπαν πως διαφερει απο εταιρια σε εταιρια....
    Mε την Emirates 30 κιλά
    προσοχή στο υπέρβαρο για κάθε κιλό €50 χρέωση

    Βάρος αποσκευών

    Το βάρος των αποσκευών (χειραποσκευές ή παραδιδόμενες) που επιτρέπεται να μεταφέρουμε, εξαρτάται, από την αεροπορική εταιρία, τη θέση στην οποία ταξιδεύουμε (οικονομική, διακεκριμένη κ.λπ.), τον προορισμό μας (εσωτερική πτήση, πτήση εξωτερικού, πτήση προς συγκεκριμένους προορισμούς, όπως Γαλλία, Αγγλία, ΗΠΑ, Καναδά κ.λπ.). Επικοινωνούμε, λοιπόν, με την αεροπορική μας εταιρία και μαθαίνουμε όλες τις παραπάνω πληροφορίες. από το webdaily.gr

    Comment


      #3
      Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

      Originally posted by Agoriani View Post
      Η Qatar επιτρέπει 30 κιλά έκαστος και 7 σε χειραποσκευή. Είχα ξεπεράσει το όριο τις χειραποσκευής και είχα και ενα μουσικό όργανο επίσης σαν χειραποσκευή αλλά κανένα πρόβλημα.
      μιας και ετοιμαζομαι να κατηφορισω και εγω προς αυστραλια, ηθελα να σε ρωτησω αγοριανη σχετικα με τα εισητηρια, αλλα και γενικα οποιος εχει σχετικες πληροφοριες ας κανει παρακαλω τον κοπο να γραψει!
      sorry αν υπαρχουν ηδη πληροφοριες σχετικα με αυτο και δεν τις ειδα, αν υπαρχουν σχετικα ποστ παρακαλω πολυ αναφερτε τα.

      απο που συμφερει να αγοραζουμε τα εισητηρια, απο τουριστικο γραφειο ή απο καποιο site στο ιντερνετ? πχ. για ολλανδια εγω τα ποιο φτηνα τα βρηκα στο airtickets.gr

      σχετικα με τις αποσκευες καλο αυτο που δεν ειναι πολυ αυστηροι, γιατι και εμενα δε θα με φτασουν 37 κιλα συνολικα οποτε σκεφτομαι να βαλω κατι παραπανω στη χειραποσκευη και να εχω και ενα σακιδιο πλατης ( του λαπτοπ).

      το ιδιο εκανα και απο ολλανδια και ολα καλα, δεν ζυγισαν καν τη χειραποσκευη και παροτι μου ειπαν δεν δικαιουμαι επιπλεον σακιδιο για το λαπτοπ, με αφησαν οκ.
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #4
        Σχετικα με τα εισητηρια,αν και δεν εχω παει ποτε Αυστραλια,αλλα εχω κανει ταξιδια εκει κοντα σε νοτια Ασια,αφου βρεις τις πιο φθηνες τιμες μεσω των τουριστικων γραφειων και σου δειξουν πια εταιρια ειναι η πιο φθηνη,μετα μπες στο σαιτ της εταιριας και δες εκει τιμες.Μπορει να ειναι πιο ακριβα απο τον πρακτορα αλλα και πιο φθηνα.Αν πχ,του τουριστικο γραφειο σου δειξει τιμη ''Εμιρατς'' ,μετα μπες στο σαιτ της ''Εμιρατς'' και δες και εκει τιμη.Συνηθως οι πιο φθηνες εταριες ειναι οι ''Εμιρατς'' και ''Καταρ'',ομως η ''Εμιρατς'' εχει 30 κιλα αποσκευη ενω η ''Καταρ'' μονο 20.Το γραφουν αυτο στο σαιτ διπλα στις τιμες.Τις αποσκευες τις ελεγχουν το βαρος,αλλα δικαιουσε να ειναι 10% παραπανω.Δηλαδη αν αντι 30 ειναι 33,εισαι ενταξει,τις αποσκευες για την καμπινα δεν τις ελεγχουν,το βαρος δηλαδη,μονο τι εχεις μεσα,προσοχη οχι υγρα,σαμπουαν,κ.λ.π τα κρατανε,οποτε στην καμπινα δεν τρεχει τιποτα να εχεις και 10 κιλα.
        airtickets kai travelplanet24 εχουν καλες τιμες απο ελληνικα γραφεια.

        Comment


          #5
          Singapore airlines για πάντα!
          Ο λόγος είναι βασικά ότι κάνει μόνο μία στάση 4 ώρες (από Ελλάδα) και την κάνει στο καλύτερο αεροδρόμιο που έχω δει, της Σιγκαπούρης (πολιτισμός-ησυχία-επιλογές-φτηνά ψώνια-μασάζ-ύπνος).
          Οι τιμές είναι συμπαθητικές, ίσως όχι οι φτηνότερες αλλά εξαρτάται και πόσο νωρίς θα κλείσεις (ποτέ από πράκτορα, πάντα απευθείας απ'το site τους)

          Comment


            #6
            Το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης ειναι το καλυτερο στον κοσμο.Το εχω δει και μου εχει κανει εντυπωση οπου εχει μεχρι και μοκετα κατω....χαχαχαχα.
            Και του Ντουμπαι ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο.
            Νομιζω απο πλευρας τιμης,η ''Εμιρατς'' συμφαιρει καλυτερα,και πολλα κιλα αποσκευη εχει και καλο σερβις και καλο αεροδρομιο και πεταει γρηγορα γιατι απο Αθηνα-Ντουμπαι εχει μεγαλο και γρηγορο αεροπλανο,αντιθετα με την ''Καταρ'' που εχει μικρο και κανει πιο πολυ ωρα για το Αθηνα-Ντοχα,αστε που το Ντοχα ειναι χαλια αεροδρομιο,δεν ξερω αν το φτιαχνουν τωρα λογω Μουντιαλ.

            Comment


              #7
              Originally posted by spiros View Post
              Το αεροδρομιο της Σιγκαπουρης ειναι το καλυτερο στον κοσμο.Το εχω δει και μου εχει κανει εντυπωση οπου εχει μεχρι και μοκετα κατω....χαχαχαχα.
              Και του Ντουμπαι ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο.
              Νομιζω απο πλευρας τιμης,η ''Εμιρατς'' συμφαιρει καλυτερα,και πολλα κιλα αποσκευη εχει και καλο σερβις και καλο αεροδρομιο και πεταει γρηγορα γιατι απο Αθηνα-Ντουμπαι εχει μεγαλο και γρηγορο αεροπλανο,αντιθετα με την ''Καταρ'' που εχει μικρο και κανει πιο πολυ ωρα για το Αθηνα-Ντοχα,αστε που το Ντοχα ειναι χαλια αεροδρομιο,δεν ξερω αν το φτιαχνουν τωρα λογω Μουντιαλ.
              Ego pou piga perisi apo Doha ta eisitira ale-retour apo Athina - Adlelaide stoixisane 1250 Euro, kai ti egine an einai xalia to aerodromio? An kai itan mia xara, samatis tha to agoraso? 2 ores ekatsa mono sto aerodromio na perimeno tin ptisi, skasilamou an den eixe moketes..... min trelathoume kiolas vre pedia.........
              filika ola afta!!!

              Comment


                #8
                Ναι...απλα πληροφοριες δινουμε,γι αυτο ειναι τα φορουμ!

                Εγω εχω κατσει 8ωρο στη Ντοχα,εχει 2 μονο τουαλετες και ηταν βρωμικες και πολυ λιγα φαγαδικα,οπου γινεται χαμος απο κοσμο και πρεπει να περιμενεις στην ουρα.Το αεροδρομιο της Αθηνας ειναι πολυ μεγαλυτερο και καλυτερο και ανετα μπορεις να την βγαλεις 5-6 ωρες.

                Επισης ειναι πολυ σημαντικο οτι η ''Εμιρατς'' εχει μεγαλο αεροπλανο για Αθηνα-Ντουμπαι οπου πεταει πιο συντομα,αντιθετα με της ''καταρ'' οπου ειναι τα μικρα.

                Αν ''Εμιρατς''-''Καταρ'' εχουν διαφορα 50-100 ευρω,συμφαιρει ''Εμιρατς'' μονο και μονο και για τα 10 κιλα που εχεις παραπανω.

                Comment


                  #9
                  Ευτυχως εγω δεν θυμαμαι τοσες λεπτομερειες οσο εσυ οσον αφορα τα αεροδρόμια, ακομα και τα κακως κειμενα της Ελλαδας τα εχω ξεχασει μετα απο 5 μηνες εδω περα και θυμαμαι μόνο τα καλα, αφου οι γνωστοί μου λένε για αυτά που συμβαίνουν εκει τώρα αλλά εμεις εδώ πέρα πλέον αρχίζουμε να τα ξεχνάμε αφού είμαστε τόσο μακριιά........ αλλά πίσω κάπου στο μυαλό μας βλέπουμε τις διαφορές.....
                  Ειναι η ψυχολογία του ανθρώπου να θυμάτε μόνο τα ομορφα από ένα τόπο και καταστάσεις και να φιλτραρει όλα τα περιττά και άσχημα, εκτός αν συμβαίνει σε μένα μόνο αυτό.....

                  Comment


                    #10
                    ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις! μονο η emirates επιτρεπει 30 κιλα αποσκευες, ολες οι αλλες ειναι 20?

                    χθες εκανα αιτηση για το διαβατηριο, σε 10 εργασιμες θα μου το στειλουν ειπαν. μου ειχαν πει οτι σε 3 βδομαδες απο την αιτηση θα το λαβω αλλα μαλλον εννουσαν μαζι με τις μερες που θα χρειαστει και το ταχυδρομιο. επισης η υπαλληλος με ρωτησε αν θα μου το στειλουν σπιτι μου, ειπα ναι γιατι μου ειχαν πει οτι τα στελνουν παντα ταχυδρομικα αλλα μετα που το σκεφτηκα ισως με βολευει να το παρω ο ιδιος απο εκει αν γινεται γιατι βιαζομαι.
                    ξερει κανεις αν μπορει να το παρει κανεις απο πρεσβεια ωστε να γλιτωσει και τις μερες του ταχυδρομιου?

                    Υ.Γ. παιδια ηρεμηστε, ο καθενας λεει την αποψη του οποιος διαφωνει ας πει τη διαφορετικη του αποψη, δεν υπαρχει λογος να γινεται επιθεση επι προσωπικου και να γινονται τσακωμοι...στο τελος καταληγει να μην γραφεις την αποψη σου γιατι βαριεσαι να απαντας και να τσακωνεσαι!
                    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by konstantinos1 View Post
                      ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις! μονο η emirates επιτρεπει 30 κιλα αποσκευες, ολες οι αλλες ειναι 20?

                      χθες εκανα αιτηση για το διαβατηριο, σε 10 εργασιμες θα μου το στειλουν ειπαν. μου ειχαν πει οτι σε 3 βδομαδες απο την αιτηση θα το λαβω αλλα μαλλον εννουσαν μαζι με τις μερες που θα χρειαστει και το ταχυδρομιο. επισης η υπαλληλος με ρωτησε αν θα μου το στειλουν σπιτι μου, ειπα ναι γιατι μου ειχαν πει οτι τα στελνουν παντα ταχυδρομικα αλλα μετα που το σκεφτηκα ισως με βολευει να το παρω ο ιδιος απο εκει αν γινεται γιατι βιαζομαι.
                      ξερει κανεις αν μπορει να το παρει κανεις απο πρεσβεια ωστε να γλιτωσει και τις μερες του ταχυδρομιου?

                      Υ.Γ. παιδια ηρεμηστε, ο καθενας λεει την αποψη του, δεν υπαρχει λογος να γινονται τσακωμοι...στο τελος καταληγει να μην γραφεις την αποψη σου γιατι βαριεσαι να απαντας και να τσακωνεσαι!
                      Κonstantinos1 να σου πω και την προσωπική μου εμπειρία με τις αεροπορικές.

                      Ταξίδεψα με την Emirates πρώτα και είχα έρθει σαν τουρίστας για 2 μήνες το καλοκαίρι εδώ Δεκέμβριο - Φεβρουάριο 2009.
                      Επειδή η απόσταση μέχρι την Αυστραλία είναι τέτοια που δεν υπάρχει αεροπλάνο που να την κάνει με την μία, πρέπει να αλλάξεις αεροπλάνο σε κάποιο διεθνές αεροδρόμιο. Αυτό το είδα στο site της Boing ή της Airbus όταν τσέκαρα τα αεροπλάνα που θα μας πληγαίνανε στην Αυστραλία.
                      Εκεί έχει κάτι διαγράμματα για κάθε αεροπλάνο, σαν κύκλους με κέντρο το αεροπλάνο και πόσο μακριά μπορεί να φτάσει αλλά πόσο μακριά φτάνει στην πραγματικότητα για λόγους ασφαλείας κ.τ.λ.
                      Παρεπιπτώντος μπορείς μέχρι και φωτογραφίες απο το εσωτερικό των αεροπλάνων που θα ταξιδέψεις να βρείς. Τον μοντέλων οχι το συγκεκριμένο, με μια αναζήτηση στο google.

                      Η Emirates λοιπόν είναι κολλωσός εταιρία με έντονη παρουσία μέσω του διεθνούς αεροδρομίου της σχεδόν σε όλα τα μέρη του πλανήτη. Αυτό καθηστά το αεροδρόμιό της στο Ντουμπάι ενα πραγματικό διεθνές αεροδρόμιο. Χαρακτηριστικά να σου πώ οτι στην επιστροφή ενώ πήγαινα για το gate για Αθήνα δίπλα είχε gate με προορισμό το San Frascisco. Σκέψου τις αποστάσεις.
                      Το αεροδρόμιο στο Ντουμπάι εμάς σαν γονείς με εξυπηρέτησε με το μειονέκτημα οτι είναι πολύ εύκολο κατα την απόβαση απο το ενα αεροπλάνο κατα λάθος αντί να παραμείνεις transit για να μπείς στο επόμενο, να βγείς και να πρέπει να ξαναπεράσεις όλους τους ελέγχους απο την αρχή. Εκεί θέλει προσοχή.
                      Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το γεγονός οτι ενώ λέμε οτι χρησιμοποιούμε αραβικούς αριθμούς, οι γνωστοί 1234567890, στις ταμπέλες είδα άλλους χαρακτήρες αρίθμισης, εντελώς άγνωστους για εμένα. Μυστήριο που δεν το έχω ψάξει και τώρα το θυμήθηκα.
                      Εφόσον η απόσταση μέχρι εκεί είναι τουλάχιστον 4 ώρες, καταλαβαίνεις οτι έχει μεγαλύτερο αεροπλάνο απο αυτά που πάνε πτήσεις εσωτερικού στην πατρίδα, το λέω γιατι πιστεύω οτι έχεις κάποιο τέτοιο σημείο αναφοράς όπως είχα εγώ και ίσως μεγαλύτερο αεροπλάνο απο αυτά που πάνε και στις πτήσεις στην Ευρώπη. Τουλάχιστον σε όσες είχα πάει εγώ.
                      Φυσικά μετά έχει περισσότερο κόσμο που έχει μαζευτεί και βάζουν ακόμα μεγαλύτερο αεροπλάνο. 3-4-3 τα καθίσματα ήταν αν θυμάμαι καλά.
                      Στην εξυπηρέτηση ήταν άψογοι και γενικά εχω πολύ καλές εντυπώσεις γιατι έκανα μια δύσκολη πτήση με παιδί σε ηλικία που δεν ήταν ούτε μωρό να του βάλεις ενα μπουκάλι στο στόμα και να πάψει ούτε παιδάκι να συννενοηθείς με παιχνίδια κλπ να το ξεγελάσεις. Οι αεροσυνοδοί βοήθησαν πάρα πολύ και μας έκαναν όσο πιο εύκολη την πτήση.
                      Θυμάμαι μόνο μερικές αναταράξεις πάνω απο την ινδία, όσον αφορά την πτήση.
                      Απο Ντουμπάι μέχρι Μελβούρνη μας έκανε τότε 21 ώρες. Τα ίδια και στην επιστροφή.

                      Τώρα την δέυτερη φορά που ήρθαμε, το κάναμε με την Quatar. Εχω βάλει και την σχετική είδηση στο σχετικό post με τις ειδήσεις για την Αυστραλία, οτι η Quatar κάνει επιθετική πολιτική, και προσπαθεί να κερδίσει έδαφος έναντι των άλλων εταιριών. Εχει κάνει μια τρελή παραγγελία σε νέου τύπου αεροπλάνα και έλεγε τότε οτι θα βάλει καθημερινή πτήση απο Μελβούρνη για Ντόχα, και απο εκεί έχει καθημερινά τουλάχιστον μια για Αθήνα, οπότε δίνει την δυνατότητα για επιλογή καθημερινά ταξιδιού για Αθήνα. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο αυτό. Αυτό το κάνει σε συνολικά 19 ώρες ταξιδιού και με λιγότερα χρήματα απο όλους. Τότε που τσέκαρα τις εταιρίες για να έρθουμε ήταν πράγματι έτσι. Δεν το έχω τσεκάρει απο τότε ξανά όμως και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

                      Δηλαδή η Emirates έκανε 4 και 21 απο Αθήνα Ντουμπάι και απο Ντουμπάι Μελβούρνη αντίστοιχα και η Quatar έκανε 20 ώρες με καθυστέρηση στην Ντόχα, συνολικά.

                      Η Doha όμως είναι υπο κατασκευή, ενόψιν του μουντιάλ που έχουν πάρει και είναι όλα ενα απέραντο εργοτάξιο. Κατεβαίνεις απο το αεροπλάνο και το εισιτήριο έχει χρώμα πάνω του. Ανάλογα το χρώμα κατεβαίνεις απο το λεοφορείο και σε αντίστοιχο gate. Αν κάνεις λάθος, που κάποιος θα κάνει, το αεροπλάνο τρώει καθυστέρηση γιατι τα πράγματα είναι transit και δεν γίνεται ενώ έχουν φορτωθεί τα πράγματα κάποιου να μην μπεί ο ίδιος μέσα για ευνόητους λόγους και αρα τον περιμένουν.
                      Η πατέντα είναι οτι αντί να ταλαιπωριέσαι στο υπο κατασκευή αεροδρόμιο, με τις βρώμικες τουαλέτες και τα ανύπαρκτα σημεία για να σταθείς και να πάρεις μια ανάσα και να κάτσεις, αμέσως πάς στο αεροπλάνο και μπαίνεις απο τους πρώτους μέσα και έχεις καθαρή τουαλέτα, εξυπηρέτηση κτλ Ναι είνα παράξενο που δεν μπαίνουν όλου μαζί αλλά δεν φτάνουν όλοι μαζί ούτε μαζέυονται όλοι μαζί οπότε επειδή το ξέρουν δύνουν πρόσβαση στο αεροπλάνο νωρίς. Θα δείς πολύ κόσμο, υπάλληλους του αεροδρομίου, της εταιρίας, να φονάζουν ποιός έχει το τάδε χρώμα εισητήριο να τον ψαρέψουν να τον οδηγήσουν στο σωστό σημείο γιατι γίνεται τις κακομοίρας.

                      Για τα κιλά. Και τις δυο φορές πήρα τηλέφωνο και ρώτησα τι επιτρέπεται. Στο post ανταπόκριση απο την Αυστραλία, έχω γράψει τι παίζει με την Quatar. Για την Emirates δεν θυμάμαι πλέον.
                      Χαρακτηριστικά θυμάμαι όμως οτι μας είπαν απο την Quatar οτι κάθε επιπλέον κιλό απο τα επιτρεπόμενα είναι 60€. Έτσι επιστράτευσα την ζυγαριά του σπιτιού και έβαζα τις βαλίτσες πάνω να μην ξεφύγουμε και το πληρώσουμε ακριβά.
                      Την πρώτη φορά μεταφέραμε και ενα καροτσάκι για το παιδί γιατι το Ελ Βενιζέλος δεν έχει τέτοια υπηρεσία, και το δώσαμε λίγο πριν μπούμε στην είσοδο του αεροπλάνου, και το πήραμε απο τις μεγάλες αποσκευές στην Μελβούρνη κατευθείαν. Στο Ντουμπάι έχει καροτσάκια το αεροδρόμιο, μάλιστα μάρκας MacLaren που είναι πολύ καλά ποιοτικά, φυσικά δωρεάν.

                      Τώρα που είναι να φέρω τους γονείς μου, είπα να τους κάνω όσο πιο εύκολη την πτήση γίνεται και σκέφτηκα την Thai αλλά μετά είδα οτι με αυτή η μεγάλη πτήση είναι πρώτα και μετά η μικρότερη, και είναι και πιο ακριβά (γιατι μάλον είναι πολύ καλά) οπότε θα τους φέρω με την Emirates ή την Ολυμπιακή που χρησιμοποιεί αεροπλάνα της Etihad μέσω Abou Dabi. Η Etihad είναι γνωστή εταιρία πάλι εδώ, αλλά δεν εχω ακούσει τίποτα για αυτήν ούτε το αεροδρόμιο στο abou Dabi. Για αυτά έχει να μας πει κανείς τίποτα?
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #12
                        Σχετικά με αεροπορικές και εισιτήρια

                        Originally posted by spiros View Post
                        Σχετικα με τα εισητηρια,αν και δεν εχω παει ποτε Αυστραλια,αλλα εχω κανει ταξιδια εκει κοντα σε νοτια Ασια,αφου βρεις τις πιο φθηνες τιμες μεσω των τουριστικων γραφειων και σου δειξουν πια εταιρια ειναι η πιο φθηνη,μετα μπες στο σαιτ της εταιριας και δες εκει τιμες.Μπορει να ειναι πιο ακριβα απο τον πρακτορα αλλα και πιο φθηνα.Αν πχ,του τουριστικο γραφειο σου δειξει τιμη ''Εμιρατς'' ,μετα μπες στο σαιτ της ''Εμιρατς'' και δες και εκει τιμη.Συνηθως οι πιο φθηνες εταριες ειναι οι ''Εμιρατς'' και ''Καταρ'',ομως η ''Εμιρατς'' εχει 30 κιλα αποσκευη ενω η ''Καταρ'' μονο 20.Το γραφουν αυτο στο σαιτ διπλα στις τιμες.Τις αποσκευες τις ελεγχουν το βαρος,αλλα δικαιουσε να ειναι 10% παραπανω.Δηλαδη αν αντι 30 ειναι 33,εισαι ενταξει,τις αποσκευες για την καμπινα δεν τις ελεγχουν,το βαρος δηλαδη,μονο τι εχεις μεσα,προσοχη οχι υγρα,σαμπουαν,κ.λ.π τα κρατανε,οποτε στην καμπινα δεν τρεχει τιποτα να εχεις και 10 κιλα.
                        airtickets kai travelplanet24 εχουν καλες τιμες απο ελληνικα γραφεια.
                        spiros εισαι σιγουρος οτι η καταρ εχει μονο 20 κιλα? ο αγοριανη στην ανταποκριση ταξιδευσε με 30 ειπε...
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by konstantinos1 View Post
                          spiros εισαι σιγουρος οτι η καταρ εχει μονο 20 κιλα? ο αγοριανη στην ανταποκριση ταξιδευσε με 30 ειπε...
                          konstantine δες εδω http://www.qatarairways.com/gr/gr/baggage.html

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Τώρα που είναι να φέρω τους γονείς μου, είπα να τους κάνω όσο πιο εύκολη την πτήση γίνεται και σκέφτηκα την Thai αλλά μετά είδα οτι με αυτή η μεγάλη πτήση είναι πρώτα και μετά η μικρότερη, και είναι και πιο ακριβά (γιατι μάλον είναι πολύ καλά) οπότε θα τους φέρω με την Emirates ή την Ολυμπιακή που χρησιμοποιεί αεροπλάνα της Etihad μέσω Abou Dabi. Η Etihad είναι γνωστή εταιρία πάλι εδώ, αλλά δεν εχω ακούσει τίποτα για αυτήν ούτε το αεροδρόμιο στο abou Dabi. Για αυτά έχει να μας πει κανείς τίποτα?
                            Tον Ιανουάριο που πηγα Μελβούρνη, πήγα μα την Etihad. Γενικά αρκετά ευχαριστημένος καλό φαγητό και κάλο service. Το αεροδρόμιο του Abu Dhabi αν εξεραίσεις το τερμιναλ 3 που αναχωρει και φτάνει το αεροπλάνο απο και προς μελβουρνη που ειναι καινουργιο και εξαιρετικά σύγχρονο (μέχρι και δωρεαν πρόσβαση στο ιντερνετ εχει) το υπόλοιπο ειναι λιγακι παλιο και ειδικά το σημειο με τα καταστηματα οταν φτανεις από αθηνα σε πιανει κλειστοφοβία. Ειναι σαν να εισαι μεσα σε γυαλα...Εποπλέον από το τερμιναλ 1 για να πας στο 3 δεν εχει καμια πινακιδα, πρεπει να ρωτήσεις 2-3 φορες και ειναι και αρκετη απόστσση.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by australian View Post
                              thanks australian!

                              η qatar γραφει για χειραποσκευες οτι ειναοι 7 κιλα. εψαξα γενικα και δεν γραφει πουθενα κιλα για αποσκευες. οποτε προχωρησα στη διαδικασια κρατησης εισητηριου μεχρι το σημειο που αναφερει τις λεπτομερειες αυτες και λεει ειναι μεχρι 23 κιλα.
                              ο αγοριανη ειχε γραψει 30 ομως, προφανως ειχε μπερδευτει
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment

                              Working...
                              X