Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    kalispera patriotaki..emena enas filos pou girise stin patrida to pairnei kanonika..apla dilwnesai ston oaed otan girnas..kai ipotithetai oti maxneis douleia..simplirose arketa xartia nomizw...to dikaiouse auto min kollas..to kalitero einai na vreis enan koinoniko leitourgo na se voithisei me ta xartia..giati apo tin arbeitsamt perimenoun pws k pws na kaneis lathos gia na mhn sou dwsoun ta lefta..

    Comment


      αυτα τα χαρτια τα συμπληρωσα και εγω ολα καλα, με ρωτησανε που θελω να μπουν τα χρηματα επισης με ρωτησανε ποτε θα φυγω απο γερμανια και τους ενημερωσα. Και ενω περιμενα να μπουν τα χρηματα μου στελνουν ενα χαρτι και μου λενε οτι δεν ειναι σιγουροι αν παω σιγουρα για δουλεια κτλ. Επισης γραφουν οτι μου κανουν και τα αεροπορικα εισητηρια (αρκει να εχω αποδειξη) για να παραβρεθω σε τερμιν. Ολα αυτα μου φενονται κουραστηκα απο την στιγμη που επαναλαμβανονται διαδικασιες. Θα μπορουσα να ξεμπερδεψω με ενα δικηγορο η μηπως μεσο αλληλογραφιας; Το να μπω στο αεροπλανο ειναι ενα εξοδο γυρω στα 600ευρω ασχετα αν θα τα παρω σε ενα δυο μηνες. Επισης μου ειπανε οτι εχω δικαιωμα να τα παρω εως και τεσσερα χρονια μετα αλλα μου κανουν τους δυσκολους απο οτι καταλαβα μηπβς και τα γλυτωσουνε.

      Comment


        apo tin stigmi pou tha dilotheis ston oaed tha tous steiloun ena xarti apo kei opote tha kseroun oti psaxneis gia douleia..gia ta eisitiria prwth fora to akouw..o filos mou ta plirose apo tin tseph tou..an ginetai auto kala einai..oi dikoigoroi einai akrivoi edw estw kai gia mia aplh simvoulh..to kalutero einai koinwnikos leitourgos..egw kserw enan sto ludwisburg konta stin stoutgardi...an eisai konta me 20-30 eurw tha ksemperdepseis..upomonh panta otan einai na dwsoun sou spane ta neura kai pontaroun se osa den ksereis gia na glitwsoun lefta..

        Comment


          καλησπέρα κι από μένα παιδιά.ειμαι 28 χρόνων και η γυναικά 26,έχουμε 2 παιδιά και σκεφτόμαστε να μετακιμισουμε γερμανια στο gerligen μιας και οι κουμπαροι μας ειναι ελληνες γεννημενοι στην γερμανια.θα μεινουμε εκει για οσο καιρο χρειαστει μεχρι να σταθουμε στα ποδια μας και γενικα ο κουμπαρος μας μου εχει και δουλεια σε εταιρεια καθαρισμου για αρχη μεχρι να μαθω καλα την γλωσσα και να ψαχτουμε για κατι αλλο.τι λετε αξιζει?

          Comment


            Αυτο θα το κρινεις εσυ. Εσυ ξερεις την κατασταση σου και τις δυνατοτητες σου. Καλη τυχη!

            Comment


              Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω κατι. Η κορη μου παει σε Γερμανικο σχολειο και ειναι δεκατη ταξη και φετος θα δωσει εξετασεις για Hauptschulabschluss. Και θελει να παει ελλαδα να μεινει το καλοκαιρι μηπως γνωριζεται τι μπορει να κανει εκει?? Χρειαζεται καποιο σχολειο καποια σχολη??

              Comment


                Μετανάστευση στην Γερμανία 4

                Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους δημιουργούς.Αρχικά δεν γνωρίζω αν κάνω καλά που ανοίγω καινούριο θέμα απλά με όσα διάβασα έχω κάποιες ερώτησεις όσον αφορά την Γερμανία και θα χρειαζόμουν την βοήθειά σας.Αρχικά λοιπόν ονομάζομαι Γιώργος είμαι 29 και όπως πολλοί νέοι πλέον έχω καταλάβει πως πρέπει να μεταναστεύσω εάν θέλω ένα ποιο αξιοπρεπές μέλλον για μένα τώρα για την οικογένεια μου αργότερα.Έχω τελίωσει ΤΕΙ πολιτικών Έργων Υποδομής(το οποίο έχει μετενομαστεί σε Πολιτικών Μηχανικών πλεον) εδώ και 5 χρόνια περίπου ωστόσο δεν έχω εξασκήσει το επάγγελμα ούτε μία μέρα καταλαβαίνοντας πως εάν το αφήσω λίγο ακόμα θα με αφήσει και αυτό εάν αυτό δεν έχει γίνει ήδη.Επίσης έχω Lower Αγγλικών,φέτος μπήκα στην διαδικασία του να μάθω Γερμανικά και έχω το Β1 από Goethe Institut,πιστοποιημένη γνώση Autocad,δίπλωμα Γ κατηγορίας με ΠΕΙ και είμαι έτοιμος να προχωρήσω και στην έκδοση του Ε διπλώματος γιατί θεωρώ με το μυαλό μου πως έτσι θα ανεβάσω τον αρχικό μου μισθό έτσι ώστε στην αρχή να μου έρθουν τα πράγματα όσο το δυνατόν ευκολότερα διότι θεωρώ πως το επάγγελμα του πτυχίου να το κάνω σαν πρώτη δουλειά εκεί είναι κάπως δύσκολο απτην στιγμή που δεν έχω κάποια πρακτική ιδέα.
                Παραθέτω λοιπόν κάποια ερωτήματα παρακάτω τα οποία προσωπικά με ''βασανίζουν'' και ελπίζω μέσω αυτών των ερωτημάτων να βοηθηθούν άτομα τα οποία βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση:
                1)Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η προϋπηρεσία σε κάποιον κλάδο(θα προτιμούσα προσωπικά στον δικό μου τομέα αλλα και με γενικές απαντήσεις κανένα πρόβλημα) και εφόσον δεν την έχεις τι βήματα χρειάζονται ώστε να καταφέρεις να δουλέψεις πάνω σε αυτόν?
                2)Για να πω ότι είμαι έτοιμος για να φύγω τι έγγραφα θα χρειαστώ πέρα από τα πτυχία μεταφρασμένα;
                3)Πράττω σωστά με την έκδοση του Ε διπλώματος ή όχι,διότι βγάζοντας το θα έχω και σε αυτό 0 προϋπηρεσια;
                4)Είναι επαρκές το επίπεδο Β1 η θα χρειαστώ και πάνω περαιτέρω γνώση της γλώσσας;
                5)Έχω καταλάβει πως η εύρεση σπιτιού είναι πράγμα δύσκολο,αλλά αν μπορεί κάποιος να μου πέι τι ζητάνε τις περισσότερες φορές οι ενοικιαστές και κάνουν την εύρεση τόσο δύσκολη;
                6)Κατά πόσο ένα πτυχίο ΤΕΙ αναγνωρίζεται στην Γερμανία και εφόσον αυτό γίνεται τι θεωρούμαι;(Όσον αφορά βαθμίδα εκπαίδευσης)
                7)Ίδια ερώτηση με παραπάνω αλλά για ΑΕΙ
                8)Σαν χώρα η Γερμανία έχει ζήτηση στον κλάδο μου και σε μαθηματικούς;(Μαθηματικός είναι η κοπέλα μου γιαυτό και το βάζω επιπλέον.)
                Προς το παρόν αυτά μου ήρθαν ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την οποιαδίποτε βοήθεια.

                Comment


                  Το κατα δυναμην περιληπτικα για να μην σε κουρασω.
                  Το διπλωμα Ε.Οτι εχεις ειναι καλο.Με τα ιδια λεφτα βγαζεις και διπλωμα Λεωφορειου.650/700 κατοσταρικα.Σκεψου οτι στην Γερμανια κοστιζει το λιγοτερο 10.000 ευρω.Ειναι επενδυση.Η προυπηρεσια δεν ειναι παντα απαραιτητη αρκει να το εχεις και λιγο με την οδηγηση.Θα σου προτεινα βγαλτα και τα 2!
                  Απο χαρτια... γενικοτερα αν κανατε εναν πολιτικο γαμο ολα θα ηταν πιο ευκολα και απλα και απο οικονομικης αποψης καλυτερα μιας και τα παντρεμενα ζευγαρια απολαμβανουν καλυτερης φορολογικης μεταχειρισης γενικοτερα αλλα και ασφαλιστικης καλυψης.Δηλαδη αν δουλευες εσυ και η γυναικα σου οχι δικαιουται δωρεαν ασφαλιστικη καλυψη μεσω εσενα.Δωρεαν!
                  Τωρα τα χαρτια... μεταφρασμενα μπορεις να τα μεταφρασεις και εδω σε καποιον ορκωτο μεταφραστη οι τιμες ειναι χαμηλοτερες ανα σελιδα και οταν εχεις αρκετες κανεις και κανα παζαρακι.Αν εισαι Αθηνα.. πας στην Μεταφραστικη υπηρεσια του ΥΠΕΞ! γρηγορα δεν ξερω φτηνα σιγουρα.
                  Πτυχια απολυτηρια λυκειου με σφραγιδα χαγης.Το ΤΕΙ απο την πρυτανεια.. το απολυτηρειο λυκειου απο την Δευτεροβαθμια ..
                  πιστοποιητικα γεννησης & Οικογενειακης καταστασης επισης ! Τα παιρνεις απο το ΚΕΠ αμεσα και τα πας στην Περιφερεια για Σφραγιδα της Χαγης.Δωρεαν!
                  Τα πτυχια σου μπορεις να τα αναγνωρισεις στην γερμανια το κοστος ειναι περιπου στα 300 ευρω και η διαρκεια της διαδικασιας απο 2 μεχρι 3 μηνες.Καθε κλαδος εχει και το αναλογο τμημα οπου γινεται η αναγνωριση πτυχιων..
                  αλλου οι μηχανικοι αλλου οι φιλοσοφοι αλλου οι γιατρου κ.ο.κ.
                  Γενικοτερα το πρωτο που μπορεις να κανεις ειναι εφοσον ψαχνεις και για δουλεια απο Ελλαδα να κανεις το πτυχιο σου και μεταφραση ωστε να μπορεις να κανεις βιογραφικα ηδη οσο εισαι κατω...
                  Δεν ειναι ευκολη η ολη διαδικασια απαιτει υπομονη και σωστη προετοιμασια αλλα δεν ειναι και τιποτα ακατορθωτο.Αν εχεις και καβατζα ολα γινονται ευκολοτερα αυτο ειναι αληθεια γιατι το χρημα σου λυνει τα χερια.
                  Προσπαθησα να μην γραψω πολλα και σε κουρασω.. αυτα εν ολιγης! αν εχεις περαιτερω ερωτησεις.. ριχτες!
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    Καλησπέρα σας! Βρίσκομαι εδώ και μερικούς μήνες στη Γερμανία κι εργάζομαι εδώ, οπότε έχω πάρει μια γεύση για το πως είναι η κατάσταση εδώ και θα ήθελα να μείνω είναι αλήθεια για μερικά ακόμη χρόνια. Στην Ελλάδα έχω τελειώσει Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και σκεφτόμουν την επόμενη χρονιά να συνεχίσω την εκπαίδευση μου με ένα μάστερ εδώ, έτσι ώστε να αποκτήσω περισσότερες επαγγελματικές διεξιόδους εδώ, μιας και μόνο με το πτυχίο μου μπορώ να δουλέψω είτε σε παιδικούς σταθμούς είτε σε νηπιαγωγεία άντε και σε κάποια Hort. Σκεφτόμουν να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικά με Intergration/ Interkulturalitaet und Mehrspraechigkeit. Θεωρείτε ότι ένα τέτοιο μάστερ θα μου άνοιγε περισσότερες επαγγελματικές διεξόδους? Ξέρω ότι ως δασκάλα ακόμη και με αυτό το μάστερ δεν θα μπορέσω να δουλέψω αλλά στα αντίστοιχα μεταπτυχιακά προγράμματα των πανεπιστημίων που έχω κοιτάξει μου προτείνουν αρκετά berufsfelder όπως π.χ. σε ιδρύματα και προγράμματα που ασχολούνται με την εκπαίδευση μεταναστών κ.λ.π. Θεωρείται μια καλή επένδυση τη φοιτησή μου σ ένα τέτοιο πρόγραμμα?

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους/ες!Είμαι 28 χρονών και στους επόμενους 2 μήνες θα ανέβω στη Γερμανία για να προσπαθήσω να βρώ δουλειά στο αντικείμενό μου!Έχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός στο πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης.Εδώ και ένα χρόνο έχω στείλει πολλά βιογραφικά σε γερμανικές εταιρείες παρ'όλα αυτά δεν έχω λάβει κάποια θετική απάντηση.Ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος αν και όπως μου έχουν πει διάφοροι είναι προτιμότερο να πάω στη Γερμανία και να ψάξω από κοντά!Ισχύει κάτι τέτοιο?Το να φύγω είναι η μοναδική λύση οπότε κάθε βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη!
                      Σας ευχαριστώ όπως και να'χει!

                      Comment


                        Καλησπέρα στο φόρουμ! Κατοικώ τους τελευταίους 4 μήνες μήνες στην Γερμανία . Το θέμα μου είναι , έχω βρει ένα wohnung ( πείρα και τα κλειδιά σήμερα) και με την βοήθεια του hausemeister κατάφερα να μου πλήρωση το νομική το job center , την Τετάρτη έχω ραντεβού μαζι τους ( η γυναίκα μου δεν είναι μαζί μου είναι στην Ελλάδα με το παιδί ,αλλά το παιδί έχω καταφέρει να το γράψω εδώ ) και μου ζητάνε ( απ' ότι μου είπανε από οικογένεια πλευρά ,γιατί τα γερμανικά μου δεν καλά και για αυτό μιλανε αυτοί για μένα) να γράψω την καινούρια διεύθυνση κατοικίας ( εδώ έχω ένα θέμα στο ότι δεν ξέρω αν θα μου ζητήσουν διαβατήριο τις κόρης μου , που το έχω Ελλάδα μαζί με το παιδί) και υπεύθυνη δήλωση από την γυναίκα μου γράφοντας " ότι εγώ η .... Δεν δουλεύω πουθενά , δεν περνώ από κάπου κάποιο εισόδημα , ότι έχω την τάδε γνώση γερμανικής γλώσσας καιβοταν έρθω θα βρω άμεσα δουλεια" , όλο αυτό με έχει ανχοσει... Γνωρίζετε αν όλα αυτό είναι σωστά που μου είπανε και αν υπάρχει που μπορείτε να προτείνετε. Ευχαριστώ !!

                        Comment

                        Working...
                        X