Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Είμαστε ζευγάρι Ελλήνων και στα άμεσα σχεδιά μας είναι να έρθουμε στην Γερμανία.Σκεφτόμαστε να ανέβει ο σύζυγος πρώτα και μέτα εγώ με τα δυο ζουζούνια μας που ειναι 3 ετών.
    Εγώ ήμουν στο Dortmund to 1997-1998 και εργαζόμουν σε καφέ.
    θέλω να μάθω αν χωρίς να ξέρεις την γλώσσα μπορείς να εργαστείς σε κάποιο εργοστάσιο?και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ!

    Comment


      #17
      Originally posted by vasokz View Post
      Είμαστε ζευγάρι Ελλήνων και στα άμεσα σχεδιά μας είναι να έρθουμε στην Γερμανία.Σκεφτόμαστε να ανέβει ο σύζυγος πρώτα και μέτα εγώ με τα δυο ζουζούνια μας που ειναι 3 ετών.
      Εγώ ήμουν στο Dortmund to 1997-1998 και εργαζόμουν σε καφέ.
      θέλω να μάθω αν χωρίς να ξέρεις την γλώσσα μπορείς να εργαστείς σε κάποιο εργοστάσιο?και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ!
      Χωρις να μιλας γερμανικα θα ειναι δυσκολα. Ωστοσο εφοσον ειχες εργαστει ενα χρονο εδω ολο και κατι θα θυμασαι..
      Για να εργαστεις σε εργοστασιο μπορεις να απευθυνθεις σε εταιρεια δανεισμου εργατων, λεγομενες Leihfirmen ή Zeitarbeit.

      Επισης μπορεις να επισκεφτεις την σελιδα του αντιστοιχου γερμ. ΟΑΕΔ, www.arbeitsagentur.de jobboerse οπου εκει μπορεις να βαλεις produktionshelfer και την πολη που σε ενδιαφερει και θα σου βγαλει διαφορες θεσεις εργασιας, οι περισσοτερες μεσω εταιρειες δανεισμου εργ.

      Η θα βαλεις kellnerin σαν σερβιτορα δηλ. για να σου βγαλει τετοιες αγγελιες και μετα θα πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους.

      Τα επιδοματα για τα παιδια ειναι για το πρωτο 184 και για το δευτερο 184 ευρω τον μηνα.

      Αναλογως αν ειστε χαμηλομισθοι δικαιουστε και αλλα επιδοματα πχ για το ενοικιο ή για τα διδακτρα για το παιδικο για τα μικρα κτλ. τα ορια τα θετει η καθε πολη ξεχωριστα.
      Εδω υπαρχει το λεγομενο kindergarten οπου πηγαινουν τα παιδακια απο 3 ετων. Πολλοι παιδικοι σταθμοι πλεον παιρνουν και απο 2 χρονων.Αυτο ειναι βασικο γιατι ετσι θα μαθει το παιδι γερμανικα και θα ενσωματωθει καλυτερα στο νεο περιβαλλον και θα βρουν και παρεουλα.

      Τα παιδια και εσυ θα ειστε ασφαλισμενοι οικογενειακα μεσω του αντρα σου αν στην αρχη βρει δουλεια μονο αυτος. Αλλα θα πρεπει να δηλωθειτε και να ζειτε εδω και οχι Ελλαδα

      Οπως εγραψα και αλλου σε περιπτωση που ειναι ο συζυγος εδω και εσυ Ελλαδα, ο συζυγος φορολογειται σαν διαζευγμενος και δεν δικαιουστε τα επιδοματα για τα παιδια! Μονο οταν θα ρθουν τα παιδια και δηλωθουν εδω.

      Comment


        #18
        Επαγγελματικη καταρτιση

        Επειδη ειχα γραψει καπου για την επαγγελματικη καταρτιση, την εκμαθηση ενος επαγγελματος με το δυαδικο συστημα και το λεγομενο Ausbidlungsvergütung θελω εδω ακομη να αναφερω πως μεσω του γερμ. αντιστοιχου ΟΑΕΔ υπαρχει και μια χρημ. βοηθεια προσθετη για ατομα που εχουν και αλλες αναγκες πχ εχουν παιδια και ο συζυγος ειναι χαμηλομισθος κτλ
        Τοτε δικαιουται ο εκπαιδευομενος και το ΒΑΒ δηλ. Berufsausbildungbeihilfe (σιδηροδρομος η λεξη ε; )
        Αυτο μπορειτε να το υπολογισετε εδω

        Comment


          #19
          Μεταφορες στην Γερμανια

          Για μεταφορες επιπλων, νοικοκυριων, αυτοκινητων απο και προς Γερμανια







          H εταιρεια LKW Walter αναλαμβανει μεταφορες απο και προς Γερμανια. Συνεργαζεται με διαφορες εταιρειες για μεταφορες εμπορευματων.

          Μεταφορές με φορτηγά από Γερμανία σε όλες τις χώρες της Ευρώπης και το αντίστροφο. Διαμεταφορέας LKW WALTER – Ο μεταφορέας σας για την Ευρώπη.

          Comment


            #20
            Originally posted by synnefaki View Post
            Χωρις να μιλας γερμανικα θα ειναι δυσκολα. Ωστοσο εφοσον ειχες εργαστει ενα χρονο εδω ολο και κατι θα θυμασαι..
            Για να εργαστεις σε εργοστασιο μπορεις να απευθυνθεις σε εταιρεια δανεισμου εργατων, λεγομενες Leihfirmen ή Zeitarbeit.

            Επισης μπορεις να επισκεφτεις την σελιδα του αντιστοιχου γερμ. ΟΑΕΔ, www.arbeitsagentur.de jobboerse οπου εκει μπορεις να βαλεις produktionshelfer και την πολη που σε ενδιαφερει και θα σου βγαλει διαφορες θεσεις εργασιας, οι περισσοτερες μεσω εταιρειες δανεισμου εργ.

            Η θα βαλεις kellnerin σαν σερβιτορα δηλ. για να σου βγαλει τετοιες αγγελιες και μετα θα πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους.

            Τα επιδοματα για τα παιδια ειναι για το πρωτο 184 και για το δευτερο 184 ευρω τον μηνα.

            Αναλογως αν ειστε χαμηλομισθοι δικαιουστε και αλλα επιδοματα πχ για το ενοικιο ή για τα διδακτρα για το παιδικο για τα μικρα κτλ. τα ορια τα θετει η καθε πολη ξεχωριστα.
            Εδω υπαρχει το λεγομενο kindergarten οπου πηγαινουν τα παιδακια απο 3 ετων. Πολλοι παιδικοι σταθμοι πλεον παιρνουν και απο 2 χρονων.Αυτο ειναι βασικο γιατι ετσι θα μαθει το παιδι γερμανικα και θα ενσωματωθει καλυτερα στο νεο περιβαλλον και θα βρουν και παρεουλα.

            Τα παιδια και εσυ θα ειστε ασφαλισμενοι οικογενειακα μεσω του αντρα σου αν στην αρχη βρει δουλεια μονο αυτος. Αλλα θα πρεπει να δηλωθειτε και να ζειτε εδω και οχι Ελλαδα

            Οπως εγραψα και αλλου σε περιπτωση που ειναι ο συζυγος εδω και εσυ Ελλαδα, ο συζυγος φορολογειται σαν διαζευγμενος και δεν δικαιουστε τα επιδοματα για τα παιδια! Μονο οταν θα ρθουν τα παιδια και δηλωθουν εδω.
            Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..

            Comment


              #21
              Καλησπέρα,
              σήμερα μίλησα με Μόναχο ,σε δύο εστιατόρια που ζητάγανε ζευγάρι για κουζίνα ,με απογοήτευσε ο κύριος γιατί μόλις με ρώτησε, αν εχουμε παιδια και του είπα ναι ,μου είπε ότι δεν θέλει ζευγάρι με παιδιά και οτι θα βρω πολυ δύσκολα επειδή έχω τα παιδιά.
              Ο άλλος ότι θέλει προυπηρεσία σε αντίστοιχη θέση στην Γερμάνια.

              Comment


                #22
                Originally posted by vasokz View Post
                Καλησπέρα,
                σήμερα μίλησα με Μόναχο ,σε δύο εστιατόρια που ζητάγανε ζευγάρι για κουζίνα ,με απογοήτευσε ο κύριος γιατί μόλις με ρώτησε, αν εχουμε παιδια και του είπα ναι ,μου είπε ότι δεν θέλει ζευγάρι με παιδιά και οτι θα βρω πολυ δύσκολα επειδή έχω τα παιδιά.
                Ο άλλος ότι θέλει προυπηρεσία σε αντίστοιχη θέση στην Γερμάνια.
                Ναι ετσι εχει η κατασταστη με τα ελληνικα ρεστοραντ. Εχω ακουσει πολλες παραξενες ιστοριες, και μαλιστα απο πρωτο χερι, απο εναν ξαδερφο μου με την γυναικα του. Μπορει να πεσεις σε καλο αφεντικο και να ειναι οικογενειακο το κλιμα, μπορει να πεσεις και σε <τύπο> και να σου κανει την ζωη πατινι. Ζητανε ζευγαρια (και απο αγγελιες που εχω δει κατα καιρους απτα ελλ. ρεστοραντ)για να τους εχουν μια τον εναν μια τον αλλον. Τον ξαδερφο μου τους ειχε πει ενας πχ για διαμερισμα θα μενουν πανω απτο μαγαζι. Μενανε σε ενα δωματιακι 12 τμ και διπλα αλλα 2 ζευγαρια, και ειχαν κοινη τουαλετα και ενα ψυγειακι.....
                3 μηνες αντεξε και...πηγε σε εργοστασιο, εβγαλε καποια λεφτα πηρε δανειο και ανοιξε κατι δικο του.

                Παλιοτερα δεν τους δηλωναν κιολας αλλους....πολυ ελλ. μαφια, κουτοπονηριες....

                Αν εχεις παιδακια και θελεις πραγματι να ρθεις εδω παρε ενα λεξικο μαθε καποια βασικα και ελα να βρεις μια δουλιτσα. Καθαρισμα; Καθαρισμα στην αρχη και μετα ολο και κατι προκυπτει ιδιως αν μαθεις την γλωσσα

                Comment


                  #23
                  "synnefaki" μια και είσαι μόνιμος κάτοικος μπορείς να αναφερθείς στους λογαριασμούς ρεύματος στην γερμανία? Μόλις νοίκιασα ένα wg-zimmer σε ένα σπίτι με 3 δωμάτια με warmiete 280 euro αλλά δεν έχει το ρεύμα μέσα και θέλω να δώ τι επιπλέον κόστος θα έχω από το ρεύμα το μήνα. Επιπλέον αν γνωρίζεις οτιδήποτε για μαθήματα γερμανικων (μέσα στη Στουτγκάρδη). Εννοώ για κόστος αλλά και τι επίπεδο μπορούν να φτάσουν γτ ήδη έχω το Β2 και θέλω να συνεχίσω λόγω δουλειάς για το kleines.

                  Γενικα παιδιά πολύ ζόρι το θέμα σπιτιού. Κλείνεις ραντεβού για να δεις το σπίτι και σε περνάνε από κόσκινο όσον αφορα στα οικονομικά σου. Ασε που το άτομο που νοικιάζει το σπίτι επιλέγει ανάμεσα σε όσους ήρθαν και είδαν το σπίτι, δεν το δίνει με την πρώτη.Όποιος δεν έχει φίλο πάνω να το πάρει στο όνομα του, όπως έγινε στην περίτωσή μου, πρέπει να σκεφτεί και αυτό το εμπόδιο.

                  Vielen Dank....

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by carlos View Post
                    "synnefaki" μια και είσαι μόνιμος κάτοικος μπορείς να αναφερθείς στους λογαριασμούς ρεύματος στην γερμανία? Μόλις νοίκιασα ένα wg-zimmer σε ένα σπίτι με 3 δωμάτια με warmiete 280 euro αλλά δεν έχει το ρεύμα μέσα και θέλω να δώ τι επιπλέον κόστος θα έχω από το ρεύμα το μήνα. Επιπλέον αν γνωρίζεις οτιδήποτε για μαθήματα γερμανικων (μέσα στη Στουτγκάρδη). Εννοώ για κόστος αλλά και τι επίπεδο μπορούν να φτάσουν γτ ήδη έχω το Β2 και θέλω να συνεχίσω λόγω δουλειάς για το kleines.

                    Γενικα παιδιά πολύ ζόρι το θέμα σπιτιού. Κλείνεις ραντεβού για να δεις το σπίτι και σε περνάνε από κόσκινο όσον αφορα στα οικονομικά σου. Ασε που το άτομο που νοικιάζει το σπίτι επιλέγει ανάμεσα σε όσους ήρθαν και είδαν το σπίτι, δεν το δίνει με την πρώτη.Όποιος δεν έχει φίλο πάνω να το πάρει στο όνομα του, όπως έγινε στην περίτωσή μου, πρέπει να σκεφτεί και αυτό το εμπόδιο.

                    Vielen Dank....

                    Καλησπερα

                    Τι να σου πω για το ρευμα; Εξαρταται κυριως 1) απο την εταιρεια που παρεχει το ρευμα τον Stromanbieter, και 2). απτο ποσα kWh καταναλωνεις
                    Μπορειτε σαν WG να συγκρινετε τιμες εδω


                    Επειδη και εμεις νοικιαζουμε ενα δυαρακι...ναι ετσι ειναι γιατι υπαρχουν πολλοι αετονυχηδες που ειτε σου χρωστανε για μηνες ειτε σηκωνονται μια μερα και φευγουν...ευτυχως ως τωρα δεν ειχαμε τετοια εμπειρια αλλα ...υπαρχουν!
                    Γιαυτο αν νοικαζει καποιος ενα διαμερισμα ελεγχει αν εχει ο αλλος δουλεια, εισοδημα δηλ και τι σοι ανθρωπος ειναι..γιαυτο σου κανουν και διαφ. ερωτησεις.
                    Νομιζω πλεον το KDS ειναι ισο του Τεστ DAF που δινεις εισαγωγικες στην γλωσσα για το πανεπιστημιο και ισοδυναμει με το C1

                    To KDS μπορεις πλεον να το δωσεις για τελευταια φορα τον Νοεμβριο του 2011.
                    Απο το 2012 θα υπαρχει το GDS μονο που ισιδυναμει με το C2

                    To κοστος μπορεις να το δεις στο διαδικτυο στις σελιδες απτα Sprachinstitute (Goethe inlingua...δες τι εχει στην Στουτγκαρδη )και στο VHS φυσικα

                    Καλη επιτυχια

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by synnefaki View Post
                      Ναι ετσι εχει η κατασταστη με τα ελληνικα ρεστοραντ. Εχω ακουσει πολλες παραξενες ιστοριες, και μαλιστα απο πρωτο χερι, απο εναν ξαδερφο μου με την γυναικα του. Μπορει να πεσεις σε καλο αφεντικο και να ειναι οικογενειακο το κλιμα, μπορει να πεσεις και σε <τύπο> και να σου κανει την ζωη πατινι. Ζητανε ζευγαρια (και απο αγγελιες που εχω δει κατα καιρους απτα ελλ. ρεστοραντ)για να τους εχουν μια τον εναν μια τον αλλον. Τον ξαδερφο μου τους ειχε πει ενας πχ για διαμερισμα θα μενουν πανω απτο μαγαζι. Μενανε σε ενα δωματιακι 12 τμ και διπλα αλλα 2 ζευγαρια, και ειχαν κοινη τουαλετα και ενα ψυγειακι.....
                      3 μηνες αντεξε και...πηγε σε εργοστασιο, εβγαλε καποια λεφτα πηρε δανειο και ανοιξε κατι δικο του.

                      Παλιοτερα δεν τους δηλωναν κιολας αλλους....πολυ ελλ. μαφια, κουτοπονηριες....

                      Αν εχεις παιδακια και θελεις πραγματι να ρθεις εδω παρε ενα λεξικο μαθε καποια βασικα και ελα να βρεις μια δουλιτσα. Καθαρισμα; Καθαρισμα στην αρχη και μετα ολο και κατι προκυπτει ιδιως αν μαθεις την γλωσσα
                      Kαλησπέρα,
                      εγώ αρχίζω και καταλαβαίνω ότι καποιοι εκμεταλευονται την ανάγκη των άλλων..τελος πάντων.
                      Αυτό που λες θα κάνω για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου οτι δεν θα μείνω στο δρόμο.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by vasokz View Post
                        Kαλησπέρα,
                        εγώ αρχίζω και καταλαβαίνω ότι καποιοι εκμεταλευονται την ανάγκη των άλλων..τελος πάντων.
                        Αυτό που λες θα κάνω για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου οτι δεν θα μείνω στο δρόμο.
                        Eμ δεν ξερεις; Χαιρε αθανατο ελληνικο εμπορικο πνευμα....
                        Θα την βρεις την ακρη, ειμαι σιγουρη. Αν θελεις κουζινα για την αρχη, λογω δυσκολιας στην γλωσσα, ψαξε σε καμια καντινα απο σχολειο, σε φιρμα κατερινγκ, στην κουζινα σε κλινικες (εκει ζητανε συνηθως ατομα για να μαζευουν τα πιατα στα πλυντηρια πιατων)
                        Βαζεις στην σελιδα απτο www.arbeitsagentur.de
                        Helfer im Gastgewerbe

                        και θα κοιτας για Sp&#252;lkraft

                        για δουλειες για καθαρισμα θα βαλεις Reinigunksraft

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by zita38
                          Παιδια καλημερα σας ,ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα και εγω την γνωμη σας σε μερικα θεματα . κάθε συμβουλη ευπροσδεκτη .
                          Σκεφτομαστε με την γυναικα μου και τα παιδια μας (7χρονων τα διδυμα και 4 ο μικρος μας)να παμε στην γερμανια ,συγκεκριμενα στο ΑΜΒΟΥΡΓΟ ,πηγα φετος το καλοκαιρι 2011 καμια δεκαρια μερες σε ένα γνωστο γνωστου που εχει ένα εστιατοριο εκει και πηρα μια πρωτη γευση ,εδώ η γυναικα μου δεν μπορει να βρει δουλεια εδώ και δυο χρονια σαν πωλητρια γιατι είναι 40 χρονων και παντου ζητανε πιο μικρες για λογους εμπειριας και μισθων εγω παλι από την άλλη ειμαι καθηγητης φυσικος σε φροντιστηρια 15 χρονια αλλα η δουλεια εχει πεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δεν εχει ο κοσμος λεφτα και μας πνιξανε τα χρεη.
                          σκεφτομαι να δουλεψω η σαν σερβιτορος η και σε εργοστασιο σαν ανειδικευτος και εγω και η γυναικα μου να ζησουμε λιγο ανθρωπινα γιατι εδώ επιασε πατο η κατασταση,δεν μιλαω για μαθηματα γιατι δεν ξερουμε την γλωσα.
                          Εκει τα πραγματα πως είναι για τα παιδια? Θα μπορει να παει σε παιδικο σταθμο ο μικρος μου η θα πρεπει να ξερουμε τον αντιδημαρχο η τον διευθυντη η δεν ξερω ποιον άλλο για να βαλουμε μεσο όπως κανουν εδώ περα (οι γελιοι) για να παει το παιδι να κανει το αυτονοητο?
                          Διαβασα παραπανω ότι υπαρχουν τμηματα εκμαθησης γλωσσας για ενηλικες ,για τα παιδια τι γινεται?υπαρχει κατι αντιστοιχο?
                          Δουλειες υπαρχουν για εμας? Με τα νοικια εκει τι γινεται?ξερει κανεις περιπου ποσο κοστιζει περιπου ένα τριαρι?
                          Και τελικα τι λετε να κανω την κινηση? (ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
                          Καλησπερα

                          Για το μικρουλι σας σιγουρα θα βρειτε θεση στο παιδικο
                          Δες εδω που εχει ελευθερες θεσεις, διδακτρα, κονσεπτς πληροφοριες κτλ


                          Στο Αμβουργο το τελευταιο ετος πριν το σχολειο μπορει να πηγαινει το παιδι στο Vorschule, ειναι κατσαν το νηπιαγωγειο, αλλα αυτο ειναι ως το μεσημερι. Αλλα αν θελετε μπορει μετα το νηπιαγωγειο δηλ. μετα το μεσημερι να επισκεφτεται το παιδι παιδικο σταθμο ως το απογευμα, ή να πηγαινει ολη μερα στο παιδικο.
                          Η πολη Αμβουργο μαλιστα εχει αποφασισει το τελευταιο ετος πριν το σχολειο τα παιδια να μην πληρωνουν καθολου διδακτρα!

                          Για να δηλωσειςτο παιδι απευθυνεσαι απευθειας στον παιδικο σταθμο

                          Πωλητριες ζητανε και εδω δεν τους ενδιαφερει η ηλικια, τουλαχιστον οχι στα 40, δεν εχουν προβλημα να βρουν δουλεια (το γιατι ζητανε μικρουλες στην Ελλαδα δεν το συζητω γιατι θα συγγχιστω)
                          Die Website rund ums Leben. Das Webportal der Bundesagentur für Arbeit möchte Menschen in jeder Lebenslage unterstützen. Jetzt informieren!

                          θα βαλεις Hamburg, Verk&#228;uferin

                          Εδω οι Φυσικοι μετα το προδιπλωμα τους χωριζουν στους εκπαιδευτικους φυσικους και στους φυσικους με διπλωμα. Οι δευτεροι εργαζονται πχ ως προγραμματιστες, στην ερευνα, στις βιομηχανιες κτλ κτλ, οι πρωτοι κανουν παρα πολλα παιδαγωγικα σεμιναρια και ενα σωρο πρακτικες κτλ.
                          Δηλ. να διδαξεις εδω ως καθηγητης στην δευτεροβαθμια δεν ειναι τοσο ευκολο εφοσον θεωρεισαι πως εχεις τελειωσει με το διπλωμα.
                          Ωστοσο επειδη τελευταια υπαρχουν πολλες κενες θεσεις κυριως σε μαθηματα οπως φυσικη, μαθηματικα και στα επαγγελμ. σχολεια στα τεχνικα μαθηματα τα υπουργεια απο καθε κρατιδιο προσφερουν και στους διπλωματουχους φυσικους την δυνατοτητα να μπουν στην εκπαιδευση κανοντας παραλληλα σεμιναρια παιδαγωγικης και δινοντας υστερα απο 3 χρονια εξετασεις στα παιδαγωγ. μαθηματα.
                          Δες εδω (πανω πανω μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα στα αγγλικα)



                          Μπορεις να κανεις και ιδιαιτερα ή σε φροντιστηρια. Ειναι στο περιπου ενα 20αρικο την ωρα.

                          Για τα γερμανικα για τα παιδια μην σε απασχολει καθολου καθως τα κανουν εντατικα μαθηματα και προσθετες ωρες εντος σχολειου! Εξαλλου τα μικρα τα αρπαζουν γρηγορα
                          Επειδη ειναι μικρα τα παιδακια, υποθετω τωρα τελειωσανε την Α δημοτικου, θα σκεφτομουν το ενδεχομενο να ξαναρχισουν εδω απτην Α ταξη παλι (να παρουν και το χωνακι με τις σοκολατες και τιςκαραμελες τα διδυμακια σας) Αλλα αυτα θα τα συζητησετε με τον διευθυντη του σχολειου.

                          Σχολεια στο Αμβουργο
                          Schule, Bildung, Bildungseinrichtungen


                          Για διαμερισματα...εξαρταται απτην περιοχη

                          Anbieten. Suchen. Finden. Die größte Auswahl an Wohnungen, Häusern und Gewerbeflächen findest du nur bei ImmoScout24. Immobilien ab 0€ vermieten ✓ Jetzt Traumwohnung finden ✓ ImmobilienScout24


                          πχ για 4αρι (δηλ. 3 υπνοδωματια, δυο παιδικα και μια κρεβατοκαμ. και σαλονακι)
                          Δες τιμες εδω

                          το Warmmiete θα κοιτας



                          Η αποφαση φυσικα ειναι δικη σας

                          Comment


                            #28
                            Συννεφακι εισαι ΣΟΥΠΕΡ. σε ευχαριστω ΠΟΛΥ

                            Comment


                              #29
                              Για γυμναστή με χρόνια εμπειρία στην προπονητική υπάρχει μέλλον, ξέρετε;

                              Comment


                                #30
                                Ομολογω πως δεν γνωριζω. Καλα θα ηταν να ριξεις μια ματια στο www.arbeitsagentur.de
                                σαν Trainer, Fitnestrainer κτλ.
                                Γνωριζω πως υπαρχουν πολλοι αθλητικοι ομιλοι σε καθε πολη, κωμοπολη και χωρια για καθε ηλικια, και πολλα γυμναστηρια. Τωρα απο κει καιπερα....
                                Ριξε μια ματια στην σελιδα που σου παρεθεσα πιο πανω και θα δεις τι αγγελιες υπαρχουν.

                                Comment

                                Working...
                                X