Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by synnefaki View Post
    Ομολογω πως δεν γνωριζω. Καλα θα ηταν να ριξεις μια ματια στο www.arbeitsagentur.de
    σαν Trainer, Fitnestrainer κτλ.
    Γνωριζω πως υπαρχουν πολλοι αθλητικοι ομιλοι σε καθε πολη, κωμοπολη και χωρια για καθε ηλικια, και πολλα γυμναστηρια. Τωρα απο κει καιπερα....
    Ριξε μια ματια στην σελιδα που σου παρεθεσα πιο πανω και θα δεις τι αγγελιες υπαρχουν.
    Καλημέρα,

    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ψάχνω για τον άντρα μου επειδή θεωρώ πως εγώ (μηχανικός τηλεπικοινωνιών) μπορώ να βρω σχετικά εύκολα δουλειά εκεί. Έχω δουλέψει ένα εξάμηνο σε ένα χωριό κοντά στη Φρανκούρτη (κι άλλο ένα εξάμηνο στο Βέλγιο). Επίσης απ' ότι κατάλαβα καλύτερα να μάθουμε πρώτα τη γλώσσα (εγώ την καταλαβαίνω αλλά δεν την μιλάω κι έχουν περάσει και 10 χρόνια από τότε που πηγαινοερχόμουν).

    Να είσαι καλά.

    Comment


      #32
      Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με τη γλώσσα. Πόσο καιρό χρειάζεται να τη μάθει κάποιος σε επίπεδο να μπορεί να συνεννοείται στη δουλειά; Η πρώτη μου σκέψη είναι να μάθω πρώτα τη γλώσσα έτσι ώστε να μη χάσω το πλεονέκτημα του πτυχίου μου (Ηλεκτρολόγος μηχανικός πολυτεχνείου με 13 χρόνια προϋπηρεσίας). Ψάχνοντας όμως είδα ότι εδώ στην Ελλάδα θες χρόνια να φτάσεις σε επίπεδο kleines. Ισχύει αυτό; Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα πλήρως.

      Comment


        #33
        η δουλεια σου εδω εχει πολυ ζητηση.
        Εισαι ανεργη εκει; Αν ναι να δηλωθεις στον ΟΑΕΔ και με μια βεβαιωση να ερθεις εδω να δηλωθεις στον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ Arbeitsagentur.
        Οπου και μετα θα δικαιουσαι δωρεαν μαθηματα γλωσσας. Αλλα και γενικως...και να μην δικαιουσαι...μεσα σε ενα εξαμηνο στο Volkshochschule me εντατικα μαθηματα φτανεις στο B2 C1
        δηλ. επιπεδο kleines.
        Στο VHS κοστιζει περιπου ενα 200αρι το επιπεδο δηλ. πχ απο Α 2 σε Β1 κτλ και απο διαρκεια ειναι περιπου ενα μηνα για το καθε επιπεδο. Αν δικαιουσαι στηριξη η θα τα κανεις δωρεαν τα μαθηματα ή με μειωμενο κοστος πχ με ενα100αρικο.
        Dipl Ingenieur (FH) für Telekommunikation θα ψαχνεις στην σελιδα που σου παρεθεσα πιο πανω.
        Θα βρεις σιγουρα. Ρωτησε απευθειας τους εργοδοτες για το θεμα της γλωσσας. Ισως για την αρχη τους αρκει και η αγγλικη
        Καλη τυχη

        Comment


          #34
          Originally posted by synnefaki View Post
          η δουλεια σου εδω εχει πολυ ζητηση.
          Εισαι ανεργη εκει; Αν ναι να δηλωθεις στον ΟΑΕΔ και με μια βεβαιωση να ερθεις εδω να δηλωθεις στον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ Arbeitsagentur.
          Οπου και μετα θα δικαιουσαι δωρεαν μαθηματα γλωσσας. Αλλα και γενικως...και να μην δικαιουσαι...μεσα σε ενα εξαμηνο στο Volkshochschule me εντατικα μαθηματα φτανεις στο B2 C1
          δηλ. επιπεδο kleines.
          Στο VHS κοστιζει περιπου ενα 200αρι το επιπεδο δηλ. πχ απο Α 2 σε Β1 κτλ και απο διαρκεια ειναι περιπου ενα μηνα για το καθε επιπεδο. Αν δικαιουσαι στηριξη η θα τα κανεις δωρεαν τα μαθηματα ή με μειωμενο κοστος πχ με ενα100αρικο.
          Dipl Ingenieur (FH) für Telekommunikation θα ψαχνεις στην σελιδα που σου παρεθεσα πιο πανω.
          Θα βρεις σιγουρα. Ρωτησε απευθειας τους εργοδοτες για το θεμα της γλωσσας. Ισως για την αρχη τους αρκει και η αγγλικη
          Καλη τυχη
          ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση. Δεν είμαι άνεργη, άνεργος είναι ο άντρας μου για τον οποίο ρωτάω πιο πάνω. Κι επειδή δε βλέπουμε φως εδώ λέγαμε να το τολμήσουμε μιας κι έχουμε και 2 παιδιά να σκεφτούμε. Θα το δω κι έτσι όπως λες. Λογικά και η 2,5 χρόνων εμπειρία μου σε γερμανική θυγατρική θα μετράει.
          Πω πω μιλάμε τρελές διαφορές με τα εδώ φροντιστήρια για το κάθε επίπεδο. Ό,τι θέλουν ζητάνε εδώ.

          Comment


            #35
            ...δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αλά Τεχνολογία πληροφοριών και επικοινωνίας θα έπρεπε να είναι Telekommunikations- / Informationstechnologie και Ηλεκτρολόγος μηχανικός είναι Elektrotechnik!

            Comment


              #36
              Ηλελτρολογος μηχανικος ειναι Entwicklungsingenieur μετα αναλογως τον κλαδο πχ αλλο για Elektrotechnik και αλλος κλαδος το Telekommunikation und Informationstechnologie

              Comment


                #37
                Originally posted by synnefaki View Post
                Ζω εδω και 25 χρονια στην Γερμανια. Ο συζυγος μου εχει γεννηθει εδω και ζει 39 χρονια εδω περα.
                Εχουμε ενσωματωθει κυριολεκτικα με την γερμανικη κοινωνια και την ζωη εδω.
                Την αισθανομαστε σαν δευτερη πατριδα μας.
                Μπορειτε να με ρωτησετε οτι θελετε απτα ασφαλιστικα, για παιδικους σταθμους για εκπαιδευτικο συστημα, σπουδες, εργασια, σπιτι κτλ

                Θα ειναι χαρα μου να μπορεσω να βοηθησω.
                synnefaki εισαι και η πρωτη δινεισ πολλεσ και σημαντικεσ πληροφοριεσ.ειμαι καινουργιο μελοσ στο πατριοτακι το milμοθ ειναι gps1975@hotmail.com

                Comment


                  #38
                  πατριοτακια γεια σασ

                  παρακαλω οσοι ξερουν σαιτ για σιδηροκατασκευαστικεσ εταιρειεσ στο μοναχο -στουγκαρδη ασ με ενημερωσει ευχαριστω.

                  Comment


                    #39
                    Καλησπέρα .Είμαι 24 ετών και εργαζόμουν σε ένα μεγάλο εργοστάσιο επίπλων στην Ελλάδα.Δεν γνωρίζω Γερμανικά και ενδιαφέρομαι να βρώ δουλειά στην Γερμανία.Υπάρχουν δουλειές εκεί???Παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

                    Comment


                      #40
                      γεια απο ελλαδα που βρισκεσαι αυστραλια?

                      Comment


                        #41
                        χαιρετώ!! επειδή η κατάσταση εδώ και καιρό δεν πάει άλλο στην ελλάδα, σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε γερμανία. Επειδή δεν έχω ιδέα όμως, πως μπορώ να βρω κάποια δουλειά εκεί, σπίτι κτλ, θέλω την βοήθεια και την συμβουλή όσων γνωρίζουν . είμαι εκπαιδευτικός, συγκεκριμένα καθηγήτρια φιλόλογος, μιλάω 2 ξένες γλώσσες αλλά όχι γερμανικά ..μπορώ να δουλέψω κάπου εκεί?εκτός δηλαδή από ελληνικά εστιατόρια, γιατί και αυτό είναι στα πιθανά, θα μπορούσα να δουλέψω σε ελληνικό σχολείο? ή πρέπει να με στείλουν πρώτα από την ελλάδα??γιατί αν ισχύει το δεύτερο....
                        γενικά, που θα μπορούσα να απευθυνθώ για δουλεια?και όχι μόνο στο αντικείμενο μου..έπειτα, τι χαρτιά χρειάζονται για να μέινω μόνιμα στην γερμανία? η πρώτη κίνηση μου, σε περίπτωση που βρήκα δουλειά, ποια είναι?να ζητήσω τίποτα έγγραφα από ελλάδα ίσως?? :confused::(
                        όποια συμβουλή είναι απίστευτα χρήσιμη!!! σας ευχαριστώ από καρδιάς!!

                        Comment


                          #42
                          Γεια σου ΧΟΥΡΟΥΖΙΔΗ

                          εδώ από το ποστ 24 υπάρχουν κάτι πληροφορίες κ.α.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by annie View Post
                            χαιρετώ!! επειδή η κατάσταση εδώ και καιρό δεν πάει άλλο στην ελλάδα, σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε γερμανία. Επειδή δεν έχω ιδέα όμως, πως μπορώ να βρω κάποια δουλειά εκεί, σπίτι κτλ, θέλω την βοήθεια και την συμβουλή όσων γνωρίζουν . είμαι εκπαιδευτικός, συγκεκριμένα καθηγήτρια φιλόλογος, μιλάω 2 ξένες γλώσσες αλλά όχι γερμανικά ..μπορώ να δουλέψω κάπου εκεί?εκτός δηλαδή από ελληνικά εστιατόρια, γιατί και αυτό είναι στα πιθανά, θα μπορούσα να δουλέψω σε ελληνικό σχολείο? ή πρέπει να με στείλουν πρώτα από την ελλάδα??γιατί αν ισχύει το δεύτερο....
                            γενικά, που θα μπορούσα να απευθυνθώ για δουλεια?και όχι μόνο στο αντικείμενο μου..έπειτα, τι χαρτιά χρειάζονται για να μέινω μόνιμα στην γερμανία? η πρώτη κίνηση μου, σε περίπτωση που βρήκα δουλειά, ποια είναι?να ζητήσω τίποτα έγγραφα από ελλάδα ίσως?? :confused::(
                            όποια συμβουλή είναι απίστευτα χρήσιμη!!! σας ευχαριστώ από καρδιάς!!
                            Γεια σου annie

                            Γενικές πληροφορίες
                            Εδώ οι φιλόλογοι του Anglistik και Romanistik αναζητούνται στην Σχολική Εκπαίδευση.
                            Κ` επί το πλείστον οι προοπτικές απασχόλησης είναι σε βιβλιοθήκες, μουσεία, εκδότες, πολιτιστικούς οργανισμούς, δημόσιες σχέσεις και τα μέσα ενημέρωσης.

                            Για να μην σε στύλο “τρεχαγυρεύωπουλο” με link`s από άλλα ποστ αντέγραψα tα μήνυμα από την συννεφάκι η όπια θα σε διαφώτιση παραπέρα όταν διαβάσει αυτά τα κείμενα:

                            Originally posted by synnefaki
                            “τα υπουργεια απο καθε κρατιδιο προσφερουν και στους διπλωματουχους ...... την δυνατοτητα να μπουν στην εκπαιδευση κανοντας παραλληλα σεμιναρια παιδαγωγικης και δινοντας υστερα απο 3 χρονια εξετασεις στα παιδαγωγ. Μαθηματα.

                            Δες εδω (πανω πανω μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα στα αγγλικα)



                            Μπορεις να κανεις και ιδιαιτερα ή σε φροντιστηρια. Ειναι στο περιπου ενα 20αρικο την ωρα.”


                            Συγγνωμη αν τα εγραψα καπως μπερδεμενα. Θα ρθειτε θα δηλωθειτε κανονικα, ως παντρεμενοι φυσικα. Αλλα για την καρτα φορολογησης την Lohnsteuerkarte οπου καταγραφει ο εργοδοτης σου μισθο κτλ τα εννοουσα αυτα. Εκει υπαρχουν διαφορες κατηγοριες φοροογησης. Αλλες κρατησεις εχει ο ελευθ.αλλες αυτος που εχει παιδια κτλ.
                            Για να δηλωσεις κατηγορ. εγγαμου πρεπει να συζειτε ως ζευγαρι, αν η γυναικα σας ειναι Ελλαδα και δεν εχει δηλωυει ακομη εδω θα πρεπει να φορολογηθειτε ως διαζευμενος.
                            Αυτα θα τα ρωτησετε ομως στην εφορια Finanzamt οπου θα ζητησετε και την καρτα φορολογησης σας

                            μολις θα ερθεις, θα πας να δηλωθεις στο Rathaus της πολης σου. Θα δηλωθεις πως μενεις εκει στο σπιτι του ξαδερφου σου. Ας ερθει και αυτος μαζι.
                            Και μετα για το θεμα της δουλειας θα ζητησεις απτην Finanzamt να σου στειλουν Lohnsteuerkarte την οποια την δινεις στον εργοδοτη σου.
                            Αυτα.
                            Και φυσικα θα διαλεξεις μια ασφαλεια, Krankenkasse για να δηλωθεις και εκει.

                            Οταν θα ερθουν γυναικα και παιδια, ξαναπηγαινετε στο Rathaus, και δηλωνεστε ολοι μαζι, με την διευθυνση απτο νεο πλεον διαμερισμα που θα μενετε.
                            Θα πας ή θα παρεις τηλεφ. μετα στο Arbeitsagentur να σου στειλουν την αιτηση για να συμπληρωσεις για τα επιδοματα για τα παιδια.
                            Και θα δηλωσεις και τα παιδια και την γυναικα σου στην ασφαλεια την δικη σου.
                            Στο Rathaus θα σου δωσουν ενα σωρο πληροφοριες για τις επομενες κινησεις σου.
                            Να ρωτησεις και τι προγραμματα εχουν στην πολη σας για τους ξενους για την εκμαθηση της γλωσσας και να δηλωσεις τα παιδια στο σχολειο, παιδικο κτλ.“

                            Για διαμερισματα...εξαρταται απτην περιοχη

                            Anbieten. Suchen. Finden. Die größte Auswahl an Wohnungen, Häusern und Gewerbeflächen findest du nur bei ImmoScout24. Immobilien ab 0€ vermieten ✓ Jetzt Traumwohnung finden ✓ ImmobilienScout24



                            Εισαι ανεργη εκει; Αν ναι να δηλωθεις στον ΟΑΕΔ και με μια βεβαιωση να ερθεις εδω να δηλωθεις στον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ Arbeitsagentur. www.arbeitsagentur.de
                            Οπου και μετα θα δικαιουσαι δωρεαν μαθηματα γλωσσας. Αλλα και γενικως...και να μην δικαιουσαι...μεσα σε ενα εξαμηνο στο Volkshochschule me εντατικα μαθηματα φτανεις στο B2 C1
                            δηλ. επιπεδο kleines.
                            Στο VHS κοστιζει περιπου ενα 200αρι το επιπεδο δηλ. πχ απο Α 2 σε Β1 κτλ και απο διαρκεια ειναι περιπου ενα μηνα για το καθε επιπεδο. Αν δικαιουσαι στηριξη η θα τα κανεις δωρεαν τα μαθηματα ή με μειωμενο κοστος πχ με ενα100αρικο.
                            Originally posted by synnefaki View Post
                            Καλημερα Σταυρουλα

                            η αληθεια ειναι πως σαν Ιστορικος δυσκολα να βρεις κατι εδω. Στην εκπαιδευση δεν μπορεις να μπεις καθως εδω το συστημα παιδειας προβλεπει διαφορετικη εκπαιδευση για τους καθηγητες απτους απλους διπλωματουχους.
                            Θα πρεπει να κανεις ενα σωρο βηματα για την αδεια ασκησεως επαγγελματος (ως προς την εκπαιδευση). Μεταξυ των αλλων και 3 χρονια οπου θα εργαζεσαι και παραλληλα θα κανεις σεμιναρια ψυχολογιας, παιδαγωγικης κτλ, και θα σε ελεγχουν συνεχεια 2 επιθεωρητες κατα την ωρα της διδασκαλιας και θα γραφουν εκθεσεις για την αποδοση σου. Στο τελος θα πρεπει να δωσεις εξετασεις σαυτα τα μαθηματα καθως και στο μαθημα που θα θελεις να διδαξεις.
                            Επισης να πω πως εδω για να διδαξεις στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση χρειαζεσαι 2 βασικα μαθηματα. δηλ Ιστορια πχ και κατι αλλο.
                            Γερμανικα πρεπει να τα κατεχεις σε επιπεδο C2.
                            Οι θεσεις για καθηγητες στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειναι υπερκαλυμμενες.
                            Εξαιρουνται μαθηματα οπως Φυσικη και Μαθηματικα! Εκει υπαρχει ζητηση και διευκολυνσεις για την εισαγωγη και των διπλωματουχουν στην εκπαιδευση.

                            Εδω θα μπορουσες αν μαθεις καλα τα γερμανικα να κανεις ιδιαιτερα. Κατι που....στο μαθημα της Ιστοριας δεν ειναι απαραιτητο εδω καθως το μαθημα γινεται interaktiv και δεν υπαρχει ζητηση για φροντιστηρια.

                            Μια πορτα θα σου ανοιχτει μονο αν συνεχισεις τις σπουδες πχ. να κανεις και Γερμ. φιλολογια εδω και ενα προσθετο μαθημα, κατι απτις θετικες επιστημες πχ Βιολογια ή κατι αλλο πχ Γυμναστικη Ακαδημ. κτλ Να ξερεις ομως πως δεν δικαιουσαι το επικουρικο επιδομα για φοιτητες λεγομενο BaFöG, καθως εχεις ηδη ενα πτυχιο. Επισης τα διδακτρα για τα πανεπιστημια στα περισσοτερα κρατιδια ειναι ανα εξαμηνο γυρω στο 500αρικο.

                            Επισης να πω ακομη πως για την εισαγωγη στην δευτεροβ. εκπαιδευση εδω πρεπει σαν καθηγ. να γνωριζεις αλλες 2 ξενες γλωσσες.

                            Τα γνωριζω γιατι προσφατα ειχα ρωτησει σε διαφορετικα κρατιδια στα αναλογα υπουργεια παιδειας για μια καλη μου φιλη. Αλλα και ο αδερφος μου ειναι καθηγητης.

                            Ασφαλως αν το θελεις πραγματι μπορεις να ακολουθησεις τον δρομο της εκπαιδευσης με κοπο και χρονο ή να μπεις σε καποιον αλλο κλαδο, και για την αρχη να δεχτεις πως θα πρεπει να κανεις κατι τελειως διαφορετικο για τα προς το ζην

                            Οτι αλλο θελεις να ρωτησεις απλα ρωτας


                            Originally posted by milu View Post
                            Το καλητερο βεβεα θα ειταν εκει που θα βρεις προτα εργασια να ψαχνεις και για κατοικία ελα ομως που ειναι και δυσκολο απο μακρια χωρις να εισαι παρον, φιλοι, συνγγενεις και εστο λιγη γνωση της γλώσσας δεν υπαρχουν για αυτο ειναι η περίπτωση σου και δύσκολη
                            Σιγουρα Βερολινο θελεις? Εκει υπαρχει η μεγαλυτερη ανεργία!!
                            Απο εργασια καλα ειναι (και προφανος χωρις τα γερμανικα για αρχη σε ελλινικο ετσιατοριο) η
                            Stuttgart - Στουτγάρδη, München - Μόναχο, Frankfurt - Φρανκφούρτη, Düsseldorf - Ντίσελντορφ
                            (Με βάση τις μεγάλες πόλεις, οι περισσότεροι Έλληνες ζουν στο Μόναχο (περίπου 25.000), Στουτγάρδη (περίπου 17.000) και το Ντίσελντορφ, που ακολουθείται από Ludwigsburg, το Αμβούργο και την Κολωνία.)
                            Θα μπορουσαμε να δωσουμε καλυτερες λυσεις αν καταληγαμε σε μια πόλη
                            Κάνε μια Αρχή εδω http://ec.europa.eu/ploteus/searchcu...age=el&type=MC
                            για ερευνα που θα μενεις, κοστο ζωης κλπ
                            Αν θες π.χ. Στουτγάρδη πατας Baden-Württemberg για να ενημερώνεσαι κλπ
                            Αν δεν βρεθη άμεσα εργασια καλα θα ειταν για αρχη νε μενεις σε λεγόμενα Wg`s- Wohngemeinschaften (Κατοικία κοινοτήτων) θα βρεισ απο 100€ – 300 €

                            WG Angebote nicht nur für Studenten - WG Suche auf wohngemeinschaft.de. WG-Gesuche und WG-Angebote kostenlos veröffentlichen.








                            και εργασια σαι εστιατορια π.χ. Στουτγάρδη





                            στη συνεχια αναζυτας και αλλες πολεις επανο εκει που γραφει π.χ. Ενα απο αυτα: ort, PLZ, Stadt


                            Η ψαξε και εδω

                            http://www.restaurant-kritik.de/sear...ts&cuisine_ids[]=23

                            με την ιδια μεθοδο.

                            Αν καταλήξεις καπου πες μας για δωσουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες
                            Ίσος και από εδώ συγκεκριμένες πληροφορίες

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by annie View Post
                              χαιρετώ!! επειδή η κατάσταση εδώ και καιρό δεν πάει άλλο στην ελλάδα, σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε γερμανία. Επειδή δεν έχω ιδέα όμως, πως μπορώ να βρω κάποια δουλειά εκεί, σπίτι κτλ, θέλω την βοήθεια και την συμβουλή όσων γνωρίζουν . είμαι εκπαιδευτικός, συγκεκριμένα καθηγήτρια φιλόλογος, μιλάω 2 ξένες γλώσσες αλλά όχι γερμανικά ..μπορώ να δουλέψω κάπου εκεί?εκτός δηλαδή από ελληνικά εστιατόρια, γιατί και αυτό είναι στα πιθανά, θα μπορούσα να δουλέψω σε ελληνικό σχολείο? ή πρέπει να με στείλουν πρώτα από την ελλάδα??γιατί αν ισχύει το δεύτερο....
                              γενικά, που θα μπορούσα να απευθυνθώ για δουλεια?και όχι μόνο στο αντικείμενο μου..έπειτα, τι χαρτιά χρειάζονται για να μέινω μόνιμα στην γερμανία? η πρώτη κίνηση μου, σε περίπτωση που βρήκα δουλειά, ποια είναι?να ζητήσω τίποτα έγγραφα από ελλάδα ίσως?? :confused::(
                              όποια συμβουλή είναι απίστευτα χρήσιμη!!! σας ευχαριστώ από καρδιάς!!
                              Την καλημερα μου

                              και εκ των προτερων (μιας και εισαι φιλολογος) συγγνωμη για τυχον ορθογραφικα και συντακτικα λαθη.
                              Ελπιζω να διαβασες τα λινκ που σου παρεθεσε ο milu.
                              Ωστοσο εφοσον μιλας ηδη δυο ξενες γλωσσες στην θεση σου θα εκανα καθε προσπαθεια με εντατικα μαθηματα εδω στην γερμανικη γλωσσα να μπω στην εκπαιδευση.
                              Αν εχεις ορεξη και μερακι ολα γινονται και σαφως αυτο θα το εχεις ζησει στην επαγγελματικη σου σταδιοδρομια.
                              Σε ελληνικο σχολειο ως καθηγητρια μητρικης γλωσσας μπορεις να εργαστεις μονο αν εισαι διορισμενη απτο υπουργ. παιδειας στην Ελλαδα και ερθεις εξωτερικο με αποσπαση.

                              Τι μπορεις να κανεις;

                              Θα ψαξεις σε ολα τα κρατιδια τις αρμοδιες υπηρεσιες για την αναγνωριση του πτυχιου σου. Το θεμα της παιδειας εδω σε γενικες γραμμες ειναι υποθεση του καθε κρατιδιου ξεχωριστα. Ετσι ενω πχ υπαρχουν γενικα σχολεια στην Βεστφαλια στην Βαυαρια επιμενουν στο τριαδικο συστημα εκπαιδευσης.
                              Πχ για Berlin
                              Einstellungen Lehrer in Berlin Einstellungsverfahren Bewerbungen, ii462690


                              θα επικοινωνησεις με την κυρια Pfitzinger


                              Συγκεκριμενα στο Βερολινο υπαρχουν και τα λεγομενα Ευρωπαικα σχολεια οπου γινεται διγλωσσο μαθημα. Πχ αν εχει ελληνακια στο σχολειο θα διδαχθουν και την ελληνικη ως μητρικη γλωσσα εντος σχολειου (αυτα που μας υποσχονται δηλ. επι χρονια απτο υπουργ. παιδειας στην Ελλαδα για τα παιδια του εξωτερικου..).
                              Επικοινωνησε με αυτη την κυρια και θα σε κατατοπισει τι ακριβως πρεπει να κανεις και που να απευθυνθεις για αναγνωριση πτυχιου και αδεια ασκησεως επαγγελματος.
                              Θα πρεπει να ξαναμπεις στο αμφιθεατρο να κανεις πρακτικες να παραδωσεις εργασιες και να δωσεις εξετασεις και παλι αλλα...αξιζει. Οχι μονο μισθολογικα αλλα και απο αποψη βιοτικου επιπεδου.

                              Δηλ. ή θα παρεις αυτον τον δρομο της αναγνωρισης για να μπεις στο γερμ. συστημα παιδειας ή θα συνεχισεις τις σπουδες σου πχ με γερμ. φιλολογια κτλ.

                              Παντως να ξερεις πως για να εργαστεις εδω ως καθηγητρια πρεπει να εχεις δυο βασικα μαθηματα σπουδασει.

                              Σε καθε κρατιδιο μπορεις να ρωτησεις, να μην αφησεις καμια προσπαθεια. Και να μην απελπιστεις. Eφοσον εχεις και προυπηρεσια αυτο θα σε διευκολυνει καπως.

                              Αν ερθεις εδω Γερμανια πρεπει να δηλωθεις στο Rathaus της πολης που θα πας να μεινεις με μια διευθυνση, γιαυτο παραλληλα να ψαχνεις και σπιτι. Μια ωραια σελιδα ειναι
                              Anbieten. Suchen. Finden. Die größte Auswahl an Wohnungen, Häusern und Gewerbeflächen findest du nur bei ImmoScout24. Immobilien ab 0€ vermieten ✓ Jetzt Traumwohnung finden ✓ ImmobilienScout24


                              Να δηλωθεις στο ασφαλιστικο ταμειο υγειας, Krankenkasse, αν εχεις εργασια αυτο γινεται μεσω του εργοδοτη.

                              Αν εργαζεσαι να ζητησεις Lohnsteuerkarte απτην εφορια, Finanzamt κτλ.

                              Εδω μπορεις να δεις πως πρεπει να γραψεις το βιογραφικο σου
                              Mit der richtigen Vorlage für deinen zeitgemäßen Lebenslauf erstellst du deine Bewerbung binnen Minuten.



                              Ελπιζω να σε βοηθησαμε λιγακι

                              οτι αλλο θελεις, απλα ρωτας

                              Comment


                                #45
                                ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
                                ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
                                ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΝΤΗΞΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ (ΤΟ ΞΕΡΩ ΔΥΣΚΟΛΗ) ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ «ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ!». ANYWAY.
                                ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΤΜΗΜΑ (ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ………… ΕΞΟΔΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ) ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ (COMPUTER, ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ, ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΦΑΚΕΛΩΝ, ΕΥΡΕΣΗ ΝΟΜΩΝ ΜΕΣΩ INTERNET, ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΣΤΑ PC, ΑΠΟΣΤΟΛΗ FAX, ΓΡΑΨΙΜΑΤΑ ΣΤΟΝ Η/Υ, ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ κλπ) ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΕΙΔΗ ΡΑΠΤΙΚΗΣ, ΜΑΛΛΙΑ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ, ΚΕΝΤΗΜΑΤΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!! ΕΠΙΣΗΣ ΗΜΑΣΤΕ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΙΚΡΑ 2½ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.
                                ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ?΄Ή ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ? ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ Π.Χ ΑΝ ΕΡΘΟΥΜΕ ΛΕΜΕ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ? Ή ΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
                                ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

                                Comment

                                Working...
                                X