Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ειλικρινά ήταν πολύτιμες οι πληροφορίες που μου δώσατε. σας ευχαριστώ πάρα πολύ!θα επανέλθω με νεότερες απορίες, όταν κάνω και μια έρευνα ως προς τα εργασιακά κτλ της γερμανίας!
    πολλά φιλιά!

    Comment


      #47
      Καλησπέρα παιδιά.Εδώ στην Ελλάδα είναι δύσκολα τα πράγματα και τι γνωρίζουν οι πάντες.
      Άλλοι μου λένε πώς και στην Γερμανία δουλιές δεν υπάρχουν.Τι να πιστέψεις πρώτα?
      Θέλω και εγώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρώ δουλειά στην Γερμανία.Γερμανικά δεν γνωρίζω .
      Σας παρακαλώ απαντήστε μου.Είμαι 24 ετών και εργαζόμουν σε ένα μεγάλο εργοστάσιο επίπλων στην Ελλάδα.Δεν γνωρίζω Γερμανικά και ενδιαφέρομαι να βρώ δουλειά στην Γερμανία.Υπάρχουν δουλειές εκεί???Παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

      Comment


        #48
        Καλημερα πατριωτακια

        λυπαμαι πολυ!
        για οοοολα οσα ακουγονται...για τα νεα μετρα...που παρα πολλοι συμπατριωτες μας χανουν την θεση εργασιας τους και μενουν με την οικογενεια χωρις να ξερουν τι θα τους ξημερωσει...

        Βαζω να δω ελληνικες ειδησεις και με πιανει μια μελαγχολια για το που εφτασε η χωρα μας.

        Για του λογους..και ποιος φταιει...δεν θελω να ανοιξω συζητηση. Ο καθενας εχει τις αποψεις του....

        Σημασια εχει πως η χωρα μας εχει την χρεωκοπια ως δαμοκλειος σπαθη απο πανω να την απειλει....
        Δεν θελω καν να σκεφτομαι για τις επιπτωσεις...

        Θελω να ελπιζω πως οσοι συπατριωτες μας αποφασισουν να παρουν τον δρομο προς το εξωτερικο για ενα καλυτερο αυριο, να τα βρουν ολα οπως τα επιθυμουν.


        Ελπιζω αναζητωντας καποιος το εισιτηριο για ΓΕρμανια και ανοιγοντας αυτο το φορουμ να βρει τις πλεον βασικες πληροφοριες για την ζωη εδω. Με λιγη αναζητηση τα βασικα τα εχουμε γραψει, για αναζητηση εργασιας, για σπιτια, για αναγνωριση πτυχιων, για παιδικους σταθμους και σχολεια κτλ


        Δυστυχως οι επαγγελματικες και οικογενειακες μου υποχρεωσεις δεν μου αφηνουν πλεον χρονο να δωσω πληροφοριες σε ολους οσους αναζητουν πυρετωδως καποιες απαντησεις.

        Σας ευχομαι ολους σας απο καρδιας καλη τυχη στην ζωη σας
        ενα πιο ομορφο μελλον για ολους μας και προπαντως για τα παιδια μας

        και για οσους εχουν ηδη το εισιτηριο στην τσεπη

        καλο ταξιδι!!!

        Με εκτιμηση

        synnefaki

        Comment


          #49
          Γεια σας, ξερετε αν υπαρχουν σχολεια γερμανικων για ενηλικες στην Στουτγκαρδη; Καλυτερα θα ηταν αν ειναι δωρεαν...περιμενω απαντηση...ευχαριστω

          Comment


            #50
            Originally posted by gogosax View Post
            Γεια σας, ξερετε αν υπαρχουν σχολεια γερμανικων για ενηλικες στην Στουτγκαρδη; Καλυτερα θα ηταν αν ειναι δωρεαν...περιμενω απαντηση...ευχαριστω
            VHS Stuttgart

            για να τα κανεις δωρεαντα μαθηματα πρεπει να εισαι ή ανεργος ή χαμιλομισθος με πολλα χρεη

            Συνηθως στους περισσοτερους γινεται η εκμαθηση με χαμηλοτ. διδακτρα, αλλα αν μιλησεις με τον υπαλληλο στον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ, στο Arbeitsagentur μπορει να σου πει αν δικαιουσαι δωρεανμαθηματα κτλ

            Comment


              #51
              καλημερα παιδια.ενδιαφερομαι να φυγω για γερμανια αλλα δεν εχω καποιον γνωστο εκει και δεν γνωριζω την γλωσσα.που μπορω να ψαξω για δουλεια σε καποιο ελληνικο εστιατοριο?ευχαριστω....

              Comment


                #52
                φετος τελειωνω νηπιαγωγος σε πανεπιστημιο στην Ελλαδα.ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να βρω εργασια σε ελληνικο νηπιαγωγειο στην Γερμανια.θελει να εχεις πτυχιο γερμανικων;υπαρχει ζητηση νηπιαγωγων ή ειναι οπως στην ελλαδα;

                Comment


                  #53
                  καλησπερα.διαβαζω εδω και ωρα τα μυνηματα σας,χρειαζομαι κι εγω λιγη βοηθεια.ειμαι 29,παντρεμενη χωρις παιδια.ο συζηγος35 ,θελει να φυγουμε για γερμανια .δεν αντεχουμε την καταντια της χωρας μας.εγω ξερω απταιστα αγγλικα αλλα καθολου γερμανικα.αλλα τωρα εχω ξεκινησει και μαθαινω .οποιος ξερει ας μου πει τι πρεπει να κανω για αρχη για να φυγω απο δω.αν βρω δουλεια απο δω θα ειναι πιο ευκολα.ο συζηγος ειπε να παμε σε ελληνικο εστιατοριο τουλαχιστον μεχρι να μαθουμε να κινουμαστε ανετα εκει και ισως βρουμε κατι καλυτερο.μια συμβουλη παρακαλω.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by ειρήνη View Post
                    φετος τελειωνω νηπιαγωγος σε πανεπιστημιο στην Ελλαδα.ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να βρω εργασια σε ελληνικο νηπιαγωγειο στην Γερμανια.θελει να εχεις πτυχιο γερμανικων;υπαρχει ζητηση νηπιαγωγων ή ειναι οπως στην ελλαδα;

                    Για ελληνικο νηπιαγωγειο στην Γερμανια;

                    Υπαρχουν τμηματα προσχολικης αγωγης αλλα αποτι γνωριζω εργαζονται σαυτα νηπιαγωγοι που ερχονται εδω με αποσπαση απτο ελλην. δημοσιο.

                    Αλλιως μπορεις να εργαστεις σε γερμ. Kindergarten. Aσφαλως και πρεπει να ξερεις γερμανικα.
                    Ζητηση για νηπιαγωγους υπαρχει αλλα θελει κυνηγι
                    πληροφοριες θα βρεις εδω


                    Για θεματα αναγνωρισης επαγγελματος

                    εδω



                    πας εκει που λεει zuständige Stellen.....
                    και κει πας εκει που λεει Erzieherin
                    και σου βγαζει διαφ. διευθυνσεις και τηλ. αναλογως που θελεις να πας να εργαστεις και κει παιρνεις τηλεφ. και ρωτας για τα περι αναγνωρισης και αδεια ασκησεως επαγγελματος

                    και εδω



                    Για θεσεις εργασιας
                    εδω

                    Fach- und Führungskräfte der Frühpädagogik finden hier qualifizierte Stellenangebote aus dem deutschsprachigen Raum. Diese Stellenanzeigen sind dem …


                    Καλη τυχη

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by SOFINO View Post
                      καλησπερα.διαβαζω εδω και ωρα τα μυνηματα σας,χρειαζομαι κι εγω λιγη βοηθεια.ειμαι 29,παντρεμενη χωρις παιδια.ο συζηγος35 ,θελει να φυγουμε για γερμανια .δεν αντεχουμε την καταντια της χωρας μας.εγω ξερω απταιστα αγγλικα αλλα καθολου γερμανικα.αλλα τωρα εχω ξεκινησει και μαθαινω .οποιος ξερει ας μου πει τι πρεπει να κανω για αρχη για να φυγω απο δω.αν βρω δουλεια απο δω θα ειναι πιο ευκολα.ο συζηγος ειπε να παμε σε ελληνικο εστιατοριο τουλαχιστον μεχρι να μαθουμε να κινουμαστε ανετα εκει και ισως βρουμε κατι καλυτερο.μια συμβουλη παρακαλω.
                      Καλησπερα,

                      σαν ανεδικευτοι χωρις την γλωσσα...δυσκολα..αλλα με θεληση ολα γινονται.
                      Εφοσον δεν εχετε παιδακια να ταλαιπωρηθουν κτλ καντε μια δοκιμη με ελληνικο ρεστοραντ.
                      Ζητανε ζευγαρια, δινουν γυρω στα 1500 νομιζω το ζευγαρι και πολλοι προσφερουν και δωματιο να μενετε. Φαγητο νομιζω τρωνε στο εστιατοριο.
                      Να προσεξετε μονο να σας δηλωσουν κανονικα για να ειστε ασφαλισμενοι και να εχετε και πληρη νομικη καλυψη κτλ

                      Comment


                        #56
                        Tin MPESA zin gnorizoun meriki i tin afisa piso....
                        oxi mia etsi kai tin ali gioubetsi gia tis tekmiriomenes apantisis pou thothikan ston filo duccati kai me to upobatro tis sxetikotita
                        nase kala file DUCCATI

                        Comment


                          #57
                          Tin MPESA tin gnorizoun meriki i tin afisa piso....
                          oxi mia etsi kai tin ali gioubetsi gia tis tekmiriomenes apantisis pou thothikan ston filo duccati kai me to upobatro tis sxetikotita
                          nase kala file DUCCATI

                          Comment


                            #58
                            Tin MPESA zin gnorizoun meriki i tin afisa piso....
                            oxi mia etsi kai tin ali gioubetsi gia tis tekmiriomenes apantisis pou thothikan ston filo duccati kai me to upobatro tis sxetikotita
                            nase kala file DUCCATI

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by makis53 View Post
                              Tin MPESA zin gnorizoun meriki i tin afisa piso....
                              oxi mia etsi kai tin ali gioubetsi gia tis tekmiriomenes apantisis pou thothikan ston filo duccati kai me to upobatro tis sxetikotita
                              nase kala file DUCCATI
                              αν μαθεις και τα ελληνικα φιλε, εισαι μεσα!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by synnefaki View Post
                                Ζω εδω και 25 χρονια στην Γερμανια. Ο συζυγος μου εχει γεννηθει εδω και ζει 39 χρονια εδω περα.
                                Εχουμε ενσωματωθει κυριολεκτικα με την γερμανικη κοινωνια και την ζωη εδω.
                                Την αισθανομαστε σαν δευτερη πατριδα μας.
                                Μπορειτε να με ρωτησετε οτι θελετε απτα ασφαλιστικα, για παιδικους σταθμους για εκπαιδευτικο συστημα, σπουδες, εργασια, σπιτι κτλ

                                Θα ειναι χαρα μου να μπορεσω να βοηθησω.
                                Με λένε Βαλεντίνα(οπως ηδη γνωρίζεις!
                                Εχω πάρει την απόφαση να έρθω Γερμανία για δουλειά.
                                Είμαι 44 ετών.
                                Εδώ είμαι καταδικασμένη στην ανεργία ακόμα και λόγω ηλικίας..
                                Ψάχνω δουλειά στο Μόναχο γιατί εκει έχω και μια φίλη..
                                Διάβασα αυτά που είπες για τα εστιατόρια,αλλα τι άλλες επιλογές έχω??
                                Ελπιζω μόνο για το καλύτερο!
                                Ευχαριστώ που μου απάντησες

                                Φιλιά,Βαλεντίνα!

                                Comment

                                Working...
                                X