Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτησεις για Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Γνωριζει καποιος να μου απαντησει στις παρακατω αποριες μου, ενημερωθηκα απο μια γνωστη μου στη Γερμανια αλλα θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες. Μου ειπε οτι καποιος νεος μεταναστης εκει εχει ενα βοηθημα για τροφη γυρω 360 ευρω και 380 ευρω για ενοικιο, τον στελνουν σε σχολειο να μαθει τη γλωσσα και του δινουν επισης γυρω στα 2000 ευρω για τα απαραιτητα πρωτα επιπλα, εως οτι βρεις δουλεια φυσικα. Ισχυουν ολα αυτα? Αν γνωριζεται βοηθηστε με σας παρακαλω, γιατι πρεπει να φυγω οποσδηποτε απο Ελλαδα αλλα τρομακρατηθηκα με ολα οσα διαβασα για τα ελληνικα εστιατορια κι ελεγα μηπως εχω καποιες αλλες επιλογες να ξεκινησω

    Comment


      #92
      Originally posted by bdimitra heraklio View Post
      ...πληροφοριακα ζω σε πολη κ δεν θα παθω κανενα σοκ..ευτυχως.!!!!!!
      χαχαχαχαχα....respect
      Eισαι απο το Ηρακλειο,ειμαι απο την Κερκυρα.Ουτε και εγω επαθα κανα πολιτισμικο σοκ...για να μην τρελαθουμε τελειως!!!

      Comment


        #93
        εμεις που δεν εχουμε κανενα γνωστο ρε παιδια πως θα γινει να δουλεψουμε σε κανενα εργοστασιο και οχι σε ταβερνα....:/

        Comment


          #94
          Originally posted by synnefaki View Post
          το εκπαιδευτικο συστημα στην Γερμανια (με λιγα λογια, διαγραμμα)...............................:
          Ευχαριστώ πολύ-πολύ για τον χρόνο που διέθεσες για μένα! Να είσαι πάντα καλά και εσύ και η οικογένειά σου γιατί βοηθάς πάρα πολύ κόσμο με τις απαντήσεις σου. Το link με το εκπαιδευτικό σύστημα της Γερμανίας το έχω αποθηκεύσει στα "Αγαπημένα" γιατί μάλλον πρέπει να το μελετήσω πολύ. Μου φαίνονται όλα πολύ δύσκολα εκεί αλλά απ'ό,τι κατάλαβα βοηθάνε αρκετά και τα σχολεία για την κατεύθυνση των παιδιών. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, σε περίπτωση που επιλέξουμε το γερμανικό σχολείο θα υπάρχει αρκετή βοήθεια από το σύστημα γενικότερα. Πες μόνο, αν γνωρίζεις, παίζει ρόλο η ηλικία του παιδιού; Το βάζουν δηλαδή σε κάποια αντίστοιχη με την ηλικία του τάξη ή το ξεκινάνε από την αρχή; Είναι μπερδεμα γενικώς αλλά αν είναι για το παιδί καλύτερα δεν το συζητώ! Όσο για το αν ανέβουμε προσωρινά δεν το νομίζω. Μάλλον μόνιμα θα είναι. Ήδη μετακομίσαμε από Αθήνα στα Χανιά(την ιδιαίτερη πατρίδα μου) λόγω του δυσβάστακτου κόστους ζωής στην πρωτεύουσα, αλλά και εδώ όμως δεν υπάρχουν δουλειές. Είχαμε δηλαδή τις εξής επιλογές: να μείνουμε Αθήνα με δουλειές και οι 2 αλλά με μισθούς που φτάνουν ίσα-ίσα για ενοίκιο και ρεύμα ή να φύγουμε στα Χανιά που είναι πιο υποφερτά τα πράγματα αλλά δεν υπάρχουν δουλειές.Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... Στην Γερμανία είχα έρθει για διακοπές στα 17 μου (πριν 19! χρόνια δηλαδη) και είχα πραγματικά γοητευτεί.Με είχαν φιλοξενήσει κάτι φίλοι Γερμανοί στο σπίτι τους καμιά 20αριά μέρες. Έμεναν στην Βαυαρία, στο Berchtesgaden μια περιοχή μαγική! Και που δεν με γύρισαν οι άνθρωποι! Τι μου έκανε πιο πολύ εντύπωση; Η ευγένεια του κοσμου. Χαιρετάνε στο δρόμο κι ας είναι άγνωστοι!

          Comment


            #95
            Γειά σε όλα τα πατριωτάκια , με λένε Γιώργο και μένω στην Αθήνα . εδώ και λίγο καιρό συζητάμε με την αρραβονιαστικια μου να φύγουμε για το Μόναχο , όπου έχουμε έναν συγγενή . Είμαι 28 και εκείνη 26 ετών , δουλεύω σε μία εταιρεία με αξεσουαρ αυτοκινήτων σαν ηλεκτρολόγος εδώ και 6 χρόνια και εκείνη έχει μαγαζί με χαρτικά και απορρυπαντικά , τα πράγματα δεν είναι καλά έχουμε φτάσει να δουλεύουμε και οι δύο για να καλύψουμε τα έξοδα του μαγαζιού και να φάμε κάτι ίσα - ίσα... Εχουμε όνειρα και θέλουμε να ξεκινήσουμε τη ζωή μας , αλλά εδώ δεν γίνεται , τη γλώσσα δεν τη γνωρίζουμε μα ξεκινάμε ιδιαίτερα απο δευτέρα για να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα... Με ενδιαφέρει εάν θα μπορέσω να πιάσω κάπου δουλειά με βάση το επάγγελμά μου και αν θα μπορέσει κάπου να εργαστεί και εκείνη;;; οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή , σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

            Comment


              #96
              Παιδιά όποιος θέλει να δουλέψει σε εργοστάσιο πάλι πρέπει να γνωρίζει την γλώσσα. Να μπορεί να συνενοηθεί. Αξίζει να αναφέρω πως εγώ έχω γνωστό που είναι διευθυντής σε εργοστάσιο και δεν μπόρεσε να με βάλει ακόμα(ακόμα και σαν εργάτη αρχικά). Πρέπει να μάθω καλά την γλώσσα. Και η γλώσσα είναι δύσκολη. Δεν είναι όπως τα αγγλικά. Δυσκολεύεσε πάρα πολύ και να καταλάβεις και να μιλήσεις γιατί εκφράζονται πολύ διαφορετικά από εμάς. Βέβαια με την πάροδο του χρόνου αρχίζει να βελτιώνεται η κατάσταση και σιγά σιγά μαθαίνεις. Αλλα θέλει χρόνο και να είσαι στην γερμανία. Στην ελλάδα έκανα 3 χρόνια μαθήματα, πήρα το Β2 και ήρθα γερμανία και δεν μπορούσα ούτε να καταλάβω ούτε να μιλήσω. Και μέσα σε λίγους μήνες αφού ακούς τα ίδια και τα ίδια αρχίζεις και βελτιώνεσαι.

              Γενικά παιδιά για έναν έλληνα που θέλει να έρθει χωρίς να έχει γνωστούς και χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα είναι μονόδρομος το εστιατόριο για να ξεκινήσει. Είτε είναι μηχανικός σαν κ μένα είτε γίατρός είτε ανιδείκευτος. Όλες οι δουλειές θέλουν ένα υπόβαθρο στη γλώσσα.

              Για να δουλέψει κάποιος σε εργοστάσιο εκτός του ότι πρέπει να ξέρει τα μιλάει και να καταλαβαίνει βασικά πράγματα, πρέπει να έχει και κάποιον γνωστό να τον βάλει μέσα. Επειδή οι θέσεις των εργατών στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ακολουθούν την διαδικασία της αίτησης και της συνέντευξης, είναι φανερό πως πάει με γνωστούς και κληρονομικά. Γνώρισα παιδί που δουλεύει στην πόρσε που μέχρι και ο παππούς του δούλευε εκεί.

              Έτσι επειδή βλέπω πως όλοι όσοι θέλουν να μεταναστεύσουν, θέλουν να κάνουν την δουλειά που κάνουν εδώ στην ελλάδα χωρίς να γνωρίζουν την γλώσσα θέλω να πω πως αυτό δεν γίνεται.(εκτός από σπάνιες περιπτώσεις και επαγγέλματα). Η λύση είναι να βρούν μια δουλειά σε έλληνα και να μάθουν την γλώσσα. Στην συνέχεια και με τις γνωριμίες που θα κάνει ζώντας στη γερμανία θα μπορέσει να μεταπηδήσει στο επάγγελμα του. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το πόσο ευγενικοί και καλοί είναι στην πλειοψηφία τους οι γερμανοί και στις περισσότερες περιπτώσεις πρόθυμοι να σε βοηθήσουν.

              Συμπερασματικά να πω πως όποιος είναι δύσκολα στην ελλάδα αξίζει να ψάξει. Παιδιά η Γερμανία είναι ένα κράτος απίστευτο. Εμείς οι έλληνες δεν θα ζήσουμε ποτέ τέτοια οργάνωση και τέτοια προστασία στον άνθρωπο. Απλά όποιος έρθει, θα απολαύσει τα αγαθά που θα του παράσχει το γερμανικό κράτος αλλά θα πρέπει να σεβαστεί την διαφορετικότητα των γερμανών.

              Comment


                #97
                Originally posted by carlos View Post
                Για να δουλέψει κάποιος σε εργοστάσιο εκτός του ότι πρέπει να ξέρει τα μιλάει και να καταλαβαίνει βασικά πράγματα, πρέπει να έχει και κάποιον γνωστό να τον βάλει μέσα. Επειδή οι θέσεις των εργατών στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ακολουθούν την διαδικασία της αίτησης και της συνέντευξης, είναι φανερό πως πάει με γνωστούς και κληρονομικά. Γνώρισα παιδί που δουλεύει στην πόρσε που μέχρι και ο παππούς του δούλευε εκεί.
                Ακριβως οπως τα λες ειναι.Φοβαμαι οτι πολλοι που ειναι τωρα στην Ελλαδα,παραμυθιαζονται οτι το εργοστασιο
                ειναι ευκολη ιστορια και πληρωνει καλα.Καταρχην δεν πληρωνει παντου καλα και πρεπει να καταλαβαινεις τι σου λενε για να μπορεις να δουλεψεις.Και βεβαια χρειαζονται καποια γερμανικα.
                Πριν καμια δεκαρια χρονια ειχα παει Στουγκαρδη και ειχα δουλεψει για καποιο 3μηνο.Ειχα ακουσει οτι για να μπεις στην Μερσεντες να δουλεψεις εργατης,επρεπε ακομα και να λαδωσεις καποιον 700-800 ευρω!!!
                Οπως βλεπουμε,συμβαινουν ΚΑΙ στην Γερμανια καταστασεις που συμβαινουν στην Ελλαδα.
                Στο θεμα θεσης στο εργοστασιο μεσω κληρονομιας υπαρχει και στην Αυστρια.Και ειναι απλο.Οταν θελουν ατομα,μιλαει ο μπαμπας στον επιστατη για τον γιο του.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by bdimitra heraklio View Post
                  ζω σε πολη κ δεν θα παθω κανενα σοκ..ευτυχως.!!!!!!.
                  καλη μου Δημητρουλα και αυτη απο πολη μας ηρθε...να μην πω και πολυ κοντα σε σενα...το ηρθε απτο χωριο της ηταν τροπος του λεγειν...
                  Γιατι πανεμορφο το Ηρακλειο, δεν λεω...αλλα δνε συγκρινεται τωρα με πολεις οπως Αθηνα, Βερολινο, Φραγνκφουρτη, Μπαρσελονα, Παρισι, Ροτερνταμ....μην τρελαθουμε κιολας. Ετσι;

                  Και το πολιτισμικο σοκ ξερεις γιατι το επαθε; Γιατι το παιδακι της το εστελνε σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο και εσταζε μισο χιλιαρικο καθε μηνα για να κανει το παιδι ιππασια και τρεις ξενες γλωσσες απο 3 χρονων μωρο..
                  και ηρθε εδω το παιδι και πηγε σε κρατικο (ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι στις μεγαλουπολεις υπαρχουν και εδω ) και το παιδι επαθε ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΣΟΚ! Γιατι εδω δεν τα κανουν 3 ξενες γλωσσες ουτε ιππασια
                  Τα αφηνουν απλα να ειναι παιδια χωρις να εκπληρωνουν τα ονειρα καθε φαντασμενης.
                  Και ετσι επαθε το σοκ.

                  Να σημειωσω επισης πως..το μισο χιλιαρικο εκει το εδινε, 20 ευρω παραπανω το μηνα για να τρωει το παιδι ζεστο μεσημεριανο εδω δεν τα δινει....

                  Τι θελω να πω με ολα αυτα..;
                  Εξαρταται τι περιμενουμε. Αν περιμενουμε πολλα και παραλογα σιγουρα θα απελπιστουμε

                  Εδω παντως να ξερεις ο μεγαλοδικηγορος και ο σκουπιδιαρης στο ιδιο παιδικο τα στελνουν

                  Comment


                    #99
                    Για το θεμα για τα εργοστασια συμφωνω.
                    Ιδιως σε μεγαλες εταιρεις τυπου Daimler ή Bosch κτλ
                    Και εκτος αυτου και να παρουν το ανιψι του κουμπαρου και...παει λεγοντας κανουν συμβολαια μονο για μισο χρονο και μετα δεν το ανανεωνουν.

                    Δεν ειναι οτι δεν υπαρχει δουλεια ή οτι εχει πεσει η βιομηχανια. Ειναι οτι τα περισσοτερα γινονται με μηχανες ρομποτ και ειναι λιγοστες οι θεσεις χειρωνακτικης εργασιας πλεον. Και αυτες οι λιγες θεσεις οι περισσοτερες απαιτουν να εχεις μια καποια ειδικοτητα πχ μικροτεχνολογου, ηλεκτρονικου κτλ
                    Δεν παιρνουν αλλο ανεδικευτους.

                    Ακομη και αυτοι που εχουν χρονια μεσα τους αναγκασαν να κανουν καποια σεμιναρια για να κρατησουν την δουλεια

                    Επειδη ειναι ολα στον αυτοματισμο κτλ χρειαζεται να ξερεις την γλωσσα.

                    Εκτος αυτου η Γερμανια ειναι η χωρα που για τα παντα οτι και να κανεις χρειαζεται να χεις καποιο διπλωμα. Πχ και για ψαρεμα ακομη

                    Λογω οοολης αυτης της καταστασης εχουν ανθισει οι νεταιρειες δανεισμου εργατων.
                    Γιατι συμφερουν και τις εταιρειες βολευεται και καπως ο κοσμακης

                    Comment


                      Originally posted by ioannakz View Post
                      Ευχαριστώ πολύ-πολύ για τον χρόνο που διέθεσες για μένα! Να είσαι πάντα καλά και εσύ και η οικογένειά σου γιατί βοηθάς πάρα πολύ κόσμο με τις απαντήσεις σου. Το link με το εκπαιδευτικό σύστημα της Γερμανίας το έχω αποθηκεύσει στα "Αγαπημένα" γιατί μάλλον πρέπει να το μελετήσω πολύ. Μου φαίνονται όλα πολύ δύσκολα εκεί αλλά απ'ό,τι κατάλαβα.
                      Ιωαννα το παιδι θα παει στην ταξη που του αναλογει. Πχ αν πηγαινε κατω Γ ταξη και ερθει μες στον Μαρτη θα συνεχισει την Γ ταξη. Πολυπλοκα ειναι τα πραγματα οταν ειναι πχ στην Ε ταξη καιτον Σεπτεμβρη ειναι να παει 6η και στην περιοχη δεν υπαρχει εννιαιο σχολειο.
                      Τοτε θα πρεπει να αποφασισθει αν μπορει το παιδι αναλογως με τις επιδοσεις του και την ως τωρα συνεργασια του στο σχολειο να παει Gymnasium ή σε αλλο σχολειο.
                      Οι Γερμανοι κοιτανε και αλλα πχ αν παιζει καποιο μουσικο οργανο αν ηταν σε θεατρικη ομαδα κτλ
                      Οταν θα ξερεις σε ποια πολη θα πας να απευθυνθεις στον σχολικο επιτροπο και διευθ. της περιοχης τον Schulleiter. Να ρωτησεις αν προσφερουν τμηματα προπαρασκευαστικου ετους κτλ Και αναλογως με τις επδιοσεις και την φυση του παιδιου (αν του αρεσει πχ η μουσικη ή το σπορ ή αν ειναι πρακτικος τυπος κτλ)θα επιλεξετε το σωστο σχολειο.
                      Ωστοσο οπως βλεπεις και απτο διαγραμμα μπορει αργοτερα να συνεχισει και Χαουπτσουλε να παει που λεει ο λογος. Αλλα παιζουν και αλλα ρολο. Πχ αν ειναι ενα ησυχο παιδακι που του αρεσουν πχ τα λογοτεχνικα και δεν παιζει μποξ και ποδοσφαιρο θα χαθει μες στο Χαουπτσουλε...Δεν ξερω πως να το εξηγησω ελπιζω να καταλαβες.
                      Επισης να πω πως στο δημοτικο, στις περισσοτερες πολεις δεν μπορεις να επιλεξεις που θα παει, παει στο σχολειο της γειτονιας,εκτος και αν το γραψεις σε ιδιωτικα. Εχει πολλα ιδιωτικα συγχρηματοδοτουμενα απτην εκκλησια πχ καθολικη ή ευαγγελικη που ειναι πολυ καλα και φθηνα, καμια συγκριση με τα χιλιαρικα στα ιδιωτικα της Ελλαδας. Επισης εχει μετα και τα ακριβα τα διεθνης σχολεια που τα εστελναν παλια διπλωματες οπως και τα Internate ktl. Στα μεγαλυτερα σχολεια, τα Weiterführende Schulen, px Ρεαλσουλε κτλ επιλεγεις εσυ σε ποιο Ρεαλσουλε της πολης θα παει.

                      Comment


                        Originally posted by synnefaki View Post
                        Ιωαννα το παιδι θα παει στην ταξη που του αναλογει. Πχ αν πηγαινε κατω Γ ταξη και ερθει μες στον Μαρτη θα συνεχισει την Γ ταξη. Πολυπλοκα ειναι τα πραγματα οταν ειναι πχ στην Ε ταξη καιτον Σεπτεμβρη ειναι να παει 6η και στην περιοχη δεν υπαρχει εννιαιο σχολειο.........ι.
                        Synnefaki σε ευχαριστώ πολύ και πάλι...Όχι δεν είμαστε για ιδιωτικά σχολεία. Σε δημόσιο θα πάει η κόρη μας όπως πάει και εδώ στην Ελλάδα. Αυτό που με παρηγορεί είναι ότι φέτος (σήμερα κιόλας δηλαδή) ξεκίνησε γερμανικά στην ε'δημοτικου.Το μοναδικό καλό που πρόσφερε αυτή η παλιοκυβέρνηση που έχουμε είναι η εκμάθηση μιας ακόμη γλώσσας στο σχολείο.Τουλάχιστον να ξέρει να πει μια "καλημέρα" το παιδι. Επίσης με παρηγορεί να φέρνω στο μυαλό μου παιδιά μεταναστών στην Ελλάδα που τα έφερναν οι γονείς τους στο σχολείο χωρίς να μιλάνε καθόλου ελληνικά και σε σύντομο διάστημα μάθαιναν τα πάντα. Την πρώτη τους χρονιά μπορεί να μην ήταν άριστοι μαθητές αλλά τις επόμενες χρονιές είχαν εκπληκτική πρόοδο. Ίσως έτσι να γίνει και με μας. Τώρα για την περιοχή που ίσως μείνουμε μάλλον Βαυαρία θα είναι, αν και ο σύζυγος έχει αρκετούς γνωστούς και σε άλλα μέρη της Γερμανίας (είναι Σέρβος από την Βοσνία και αρκετοί συγγενείς του και φίλοι μετανάστευσαν εκεί κατά τη διάρκεια του πολέμου αλλά και μετά το τέλος). Θα δούμε.

                        Comment


                          Originally posted by synnefaki View Post
                          καλη μου Δημητρουλα και αυτη απο πολη μας ηρθε...να μην πω και πολυ κοντα σε σενα...το ηρθε απτο χωριο της ηταν τροπος του λεγειν.....
                          το μονο πουθελω παλι εγω να γινει ειναι ενα κανονικο σχολειο για τα παιδια.....μια αξιοπρεπης ζωη για ολουσ...ναι δεν εχω μεγαλωσει σε πολη σαν την αθηνα και απο ολουσ εγω θα δυσκολευτω πιο πολυ αλλα θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα... μεχρι κ περυσι η ζωη μασ ηταν (οικονομικα)ΠΑΡΑ πολυ καλυτερη κ ευτυχωσ τωρα που τα πραγματα εγιναν δυσκολα τα παιδια δεν εχουν καποιο προβλημα που σταματησαν διαφορα...φαντασμενη δεν ειμαι νομιζω οποτε θα το χειριστουμε οσο καλυτερα μπορουμε...ευχαριστω..να σε ρωτησω κατι...εμεισ ειμαστε τεσσερα ατομα κ ενασ γνωστοσ εκει εχει ενα σπιτι ...τουλαχιστον μεχρι να βρω το καταλληλο..ποσα τετραγωνικα το λιγοτερο πρεπει να βρω????

                          Comment


                            Δημητρα,ειμαστε πολλοι πλεον,στην ιδια θεση με εσενα.Τα παλιοτερα τα χρονια,αυτοι που μεταναστευανε ηταν ατομα απο αγροτικες περιοχες η οπουδηποτε,οπου δεν ειχαν την δυνατοτητα να εχουν μια αξιοπρεπη ζωη.
                            Τωρα με το κραχ...γιατι αυτο που ζει σημερα η Ελλαδα,ειναι η χειροτερη περιοδος μετα τον πολεμο,ειναι κατι σαν το κραχ της Αμερικης του 30....μεταναστευουν και ανθρωποι οπου ειχαν μια καλη ζωη,οπου εχουν παραστασεις στην ζωη τους και ειναι φυσιολογικο οταν πανε σε ευρωπαικες χωρες να μην τρελενονται με αυτα που βλεπουν.
                            Ειμαστε παρα πολλοι στην ιδια μοιρα,θα το παλεψουμε οπως μπορουμε.
                            Στο θεμα του σχολειου,τα παιδια μεταναστων δεν αντιμετωπιζονται ασχημα.Ειναι πολλα παιδια μεταναστων στα σχολεια,σε σημειο οπως μου ελεγε Αυστριακος φιλος και συναδελφος,να εχουν προβλημα οι Αυστριακοι με τα παιδια των Τουρκων,γιατι ειναι πολλα σε καθε ταξη,ειναι ζωηρα και μιλανε μεταξυ τους φωναχτα τουρκικα!!!...οποτε καταλαβαινεις....

                            Comment


                              Originally posted by bdimitra heraklio View Post
                              το μονο πουθελω παλι εγω να γινει ειναι ενα κανονικο σχολειο για τα παιδια.....μια αξιοπρεπης ζωη για ολουσ...ναι δεν εχω μεγαλωσει σε πολη σαν την αθηνα και απο ολουσ εγω θα δυσκολευτω πιο πολυ αλλα θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα... μεχρι κ περυσι η ζωη μασ ηταν (οικονομικα)ΠΑΡΑ πολυ καλυτερη κ ευτυχωσ τωρα που τα πραγματα εγιναν δυσκολα τα παιδια δεν εχουν καποιο προβλημα που σταματησαν διαφορα...φαντασμενη δεν ειμαι νομιζω οποτε θα το χειριστουμε οσο καλυτερα μπορουμε...ευχαριστω..να σε ρωτησω κατι...εμεισ ειμαστε τεσσερα ατομα κ ενασ γνωστοσ εκει εχει ενα σπιτι ...τουλαχιστον μεχρι να βρω το καταλληλο..ποσα τετραγωνικα το λιγοτερο πρεπει να βρω????

                              Πιστεψε με κοπελα μου αν βρειτε μια θεση εργασιας ή αποτι καταλαβα μαλλον εχει βρει ηδη κατι ο αντρας σου, απο κει και περα θα ειναι αξιοπρεπης η ζωη σας εδω. Μιλαμε για μια βορειοδυτικη ευρωπαικη χωρα με υψηλο βιοτικο επιπεδο και συμπαθα με...αλλα δεν συγκρινεται η ζωη με την Αθηνα. Την ζησαμε και την Αθηνα...και μου θυμιζε Μεχίκο...Οχι οτι δεν εχει και εκει τα ωραια της αλλα ...αλλά. Το μονο που θα σου λειψει εδω ειναι η ταραχή...
                              Το Cuxhaven δεν ειναι καμια μεγαλουπολη οπως πχ Αμβουργο ή Μοναχο ή Φραγκφουρτη. Αλλα εχει καθαρο αερα, θαλασσα και ολες τις κοινωνικες υποδομες που ευχεται μια μανουλα για τα παιδια της.
                              Για το θεμα του σχολειου να ξερεις, οπως σου ειχα υποσχεθει, ηδη εστειλα ενα εμαιλ με ερωτησεις στην διευθυντρια απο ενα δημοτικο(σε ενα τυχαιο απτα πολλα που εχει εκει γιατι δεν ξερω και που θα μενετε ακριβως)και περιμενω απαντησεις. Μολις μου γραψει θα σου στειλω πμ
                              Αλλα να ξερεις μια χαρα ειναι τα σχολεια εδω, μην ανησυχεις. Και επειδη το εχω ακουσει απο πολλους επειδη...αν δεν εχεις παει καπου δεν ξερεις...ακους αριστερα κια δεξια διαφορες σαχλαμαρες και ανησυχεις αδικα...Δεν ειναι αλλο ραιχ η Γερμανια, αν ηταν δεν θα ηταν ενας στους 5 ξενοι. Δενθα ζουσαν επι δεκαετιες τοσες πολλες εθνικοτητες πορτα με πορτα μαζι.

                              Για σπιτι;
                              Εδω εχει ως εξης.με 3 Zimmer Wohnung εννοουν αυτοι 2 υπνοδωματια και σαλονι. Αν θελεις να εχει το καθε παιδακι σου ενα παιδικο δωματιο θα χρειαστειτε 4 Zimmer Wohnung.Με 80 τμ και πιστευω θα ειναι ανετο. Ή αν θελεις για την αρχη κοιτατε ενα 3αρι και τα βαζεις τα μικρα μαζι και μετα οταν θα εχετε παρει μια ανασα βλεπετε κατι μεγαλυτερο με την ησυχια σας.
                              Mπορεις να νοικιασεις διαμερισμα, Wohnung δηλ.
                              ή και Haus δηλ. σπιτι.δες εδω

                              Το καλο στο σπιτι, ιδιως αν εχεις μικρα παιδια, ειναι πως, δεν προκειται να σου κανει παρατηρηση ο γειτονας απο κατω αν χοροπηδανε και ...συνηθως εχεις και αυλη,που ειναι και αυτη μες στο ενοικιο επομενως βγαινουν τα παιδια εξω και ξεσκανε.
                              Αν κοιτας για διαμερισμα καλυτερα να ειναι ισογειο, EG, grafei gia Erdgeschosswohnung
                              αν δεις καπου να γραφει EBK dhl. Einbaukueche einai η εντοιχιζομενη κουζινα
                              δες και εδω

                              Immobilien, Wohnungen und Häuser schnell finden oder anbieten. Immobilie, Wohnung, Haus, WG mieten oder vermieten, kaufen oder verkaufen - Top-Auswahl!


                              καλη Κυριακη

                              Comment


                                Αν κοιτας για διαμερισμα καλυτερα να ειναι ισογειο, EG, grafei gia Erdgeschosswohnung
                                αν δεις καπου να γραφει EBK dhl. Einbaukueche einai η εντοιχιζομενη κουζινα
                                γεια σας!!!συννεφακι μου γιατι ειναι καλυτερο το ισογειο?οσο για τις εντοιχιζομενες κουζινες δηλ εχει στο σπιτι ηδη κουζινα?αν ναι καλο αυτο...

                                Comment

                                Working...
                                X