Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Marie

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by marie View Post
    Καλημέρα Ειρήνη πρώτα απ'όλα κοίταξε εδώ https://www.det.nsw.edu.au/about-us/...roval-process/ που δίνει όλα τα στοιχεία για την αίτηση αναγνώριση επίσης πολύ χρήσιμο είναι αυτό Assessment for Migration | Australian Institute for Teaching and School Leadership πληροφορίες για μετανάστευση δασκάλων και εδώ Questions and Answers | Australian Institute for Teaching and School Leadership. Για όλους τους δασκάλους εδώ είναι απαραίτητο το diploma of education που στην ουσία είναι το έτος πρακτικής (9 μήνες παρακολούθηση). Σε όλα τα σχολεία εδώ από το νήπιο μέχρι το λύκειο τα παιδιά κάνουν πληροφορική. Στο δημοτικό ο γιος μου έχει IT teacher (πάει σε Ελληνικό ιδιωτικό) δευτέρα δημοτικού και ήδη γνωρίζει αρκετά βασικά πράγματα. Η κόρη μου δευτέρα γυμνασίου κάνει computers σαν μέρος του μαθήματος της τεχνολογίας αλλά μπορώ να σου πω ότι ήρθε από την Ελλάδα και σε αυτό το μάθημα είναι σαν τον άνθρωπο των σπηλαίων. Τα παιδιά της ηλικίας της 13-14 χρονών δουλεύουν τις εργασίες τους σε όλα τα μαθήματα στον υπολογιστή και κάνουν παρουσιάσεις σε power point. Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά τα site για ότι άλλο εδώ είμαι
    Ευχαριστώ πολύ Marie.
    Θα μπορουσες να ρωτήσεις τα παιδιά σου τι ακριβως τους διδάσκουν στην Πληροφορική εκεί; Π.Χ προγραμματισμό σε κάποια γλώσσα ή χρήση Η/ Υ και με τι λειτουργικό(Windows);Για να πάρω καμιά ιδέα.
    Όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου σου και εσύ την παραπάνω διαδρομή ακολούθησες;Τι χρειάστηκες για απόδειξη της εκπαιδευτικής σου εμπειρίας εδώ;

    Comment


      #92
      Originally posted by irene View Post
      Ευχαριστώ πολύ Marie.
      Θα μπορουσες να ρωτήσεις τα παιδιά σου τι ακριβως τους διδάσκουν στην Πληροφορική εκεί; Π.Χ προγραμματισμό σε κάποια γλώσσα ή χρήση Η/ Υ και με τι λειτουργικό(Windows);Για να πάρω καμιά ιδέα.
      Όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου σου και εσύ την παραπάνω διαδρομή ακολούθησες;Τι χρειάστηκες για απόδειξη της εκπαιδευτικής σου εμπειρίας εδώ;

      Από ότι έχω καταλάβει στο δημοτικό τα παιδιά κάνουν χρήση Η/Υ με windows τους μαθαίνουν τα πάντα κάτι σαν τo ECDL. Με την κόρη μου που μίλησα χθες μου είπε ότι στο γυμνάσιο τελικά δεν κάνουν τέτοιο μάθημα απλά είναι μέρος της Τεχνολογίας, όπως σου είπα. Ρίξε μια ματιά στο αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου και θα καταλάβεις πως εντάσσεται η πληροφορική στο γυμνάσιο http://www.stspyridon.nsw.edu.au/con...Choices_A5.pdf θα κοιτάξεις από year 7-year 12. βέβαια αυτό είναι το πρόγραμμα του συγκεκριμένου σχολείου. Άλλα ίσως ακολουθούν άλλο πρόγραμμα. Όσο για το δικό μου πτυχίο είναι πανεπιστημίου Αυστραλίας και δεν χρειάστηκα αναγνώριση. Παρόλα αυτά πριν έρθω μάζεψα όσες συστατικές μπόρεσα από τους διάφορους εργοδότες μου για να αποδείξω την 20ετη διδακτική μου εμπειρία στην Ελλάδα.
      Heal the past. Live the present. Dream the future.

      Comment


        #93
        ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες για εκπαιδευτικούς, ειδικά εγώ (καθηγητής Μαθηματικών) και η γυναίκα μου (καθηγήτρια Αρχαίας και Νέας Ελληνικής Φιλολογίας) θα τις αξιοποιήσουμε στο έπακρο τώρα που ετοιμαζόμαστε για Αυστραλία...

        Comment


          #94
          Καλησπέρα και από εμένα παιδιά ...και εγώ καθηγήτρια θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται τίποτα για τον δικό μου τον κλάδο έχω τελειώσει Ποιμαντική και κοινωνιολογική Θεολογία στο Α.Π.Θ είμαι 26 χρονών υπάρχει καμία ελπίδα για εμένα ?πως ακριβώς το αναγνωρίζουν το πτυχίο μου?Μπορώ να βρω δουλεία σε ελληνικό σχολείο? Ευχαριστώ πολύ περιμένω τα σχόλια σας

          Comment


            #95
            Originally posted by bsoula View Post
            Καλησπέρα και από εμένα παιδιά ...και εγώ καθηγήτρια θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται τίποτα για τον δικό μου τον κλάδο έχω τελειώσει Ποιμαντική και κοινωνιολογική Θεολογία στο Α.Π.Θ είμαι 26 χρονών υπάρχει καμία ελπίδα για εμένα ?πως ακριβώς το αναγνωρίζουν το πτυχίο μου?Μπορώ να βρω δουλεία σε ελληνικό σχολείο? Ευχαριστώ πολύ περιμένω τα σχόλια σας
            Καλημέρα bsoula συγγνώμη που δεν σου απάντησα πιο νωρίς στην ερώτησή σου αλλά δεν γνώριζα και πολλά για το συγκεκριμένο θέμα και έπρεπε πρώτα να το ψάξω λίγο. Η μικρή μου έρευνα με οδήγησε στο St Andrew's Greek Orthodox Theological College :: Home. Από εκεί σίγουρα θα μπορέσουν να σε κατευθύνουν και να σου εξηγήσουν τι πρέπει να κάνεις για την αναγνώριση. Θα είναι βέβαια πιο εύκολα τα πράγματα αν είσαι υπήκοος πράγμα που δεν το αναφέρεις. Ακόμα και αν δεν είσαι θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με τη γραμματεία του κολεγίου και να ρωτήσεις ανοιχτά και για εργασιακή προοπτική. Είναι οι μόνοι που γνωρίζουν. Οι παραπάνω πληροφορίες μου δόθηκαν από Ιερέα στο Sydney ο οποίος ενδιαφέρθηκε αρκετά. Αν μπορέσεις να βγάλεις άκρη με το κολέγιο στείλε μου περισσότερες πληροφορίες για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Βέβαια πάντα μιλάω για Sydney.
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              #96
              marie ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου και για τον ενδιαφέρων που έδειξες μου έδωσε μεγάλη χαρά τον μήνυμα σου είμαι ευγνώμων...Θα επικοινωνήσω με τη σχολή που με είπες και θα σου πω τη μου απάντησαν. Δυστυχώς υπηκοότητα δεν έχω και από ότι έχω καταλάβει θα είναι δύσκολο . Έχω στείλει και κάποια κάποια mail σε ελληνική κοινότητά στην Melbourn γτ έχω συγγενείς εκεί αλλά δεν πείρα καμία απάντηση ι Έψαξα βέβαια όλο αυτό τον καιρό και βρήκα κάτι θετικό ότι στη λίστα σολ υπάρχει ο κλάδος minister of relion θέλω να δω όμως αν είμαι σίγουρα σε αυτή την κατηγορία, όπως επίσης και για viza μέσα από το immi.gov βρήκα ότι δίνουν σε riligion workes αλλά πρέπει να έχεις sponsor.Ελπίζω να βρώ κάποια άκρη σε ευχαριστώ και πάλι όταν έχω νέα θα σου στείλω ξανά....

              Comment


                #97
                καλησπέρα mairi μίλησα τελικό χθες με την σχολή μου ειπαν πως η Αυστραλία αναγνωρίζει το πτυχίο αλλά δεν μπορώ να διδάξω σε σχολειά της Αυστραλίας μονοί αν κάνω σπουδές for primary or secondary school. Μου είπαν να απευθυνθώ στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Ελλάδα οι οποίοι μου είπαν να μπω στο immi.gov.au (στην ουσία ότι ήξερα και από πριν). Επίσης μου είπε να ψάξω για δουλειά σε κάποια site .Και για τη σχολή μου είπε ότι οι μαθητές είναι πολύ λίγοι και δεν έχουν τώρα κάποια ευκαιρία δουλειάς.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by bsoula View Post
                  καλησπέρα mairi μίλησα τελικό χθες με την σχολή μου ειπαν πως η Αυστραλία αναγνωρίζει το πτυχίο αλλά δεν μπορώ να διδάξω σε σχολειά της Αυστραλίας μονοί αν κάνω σπουδές for primary or secondary school. Μου είπαν να απευθυνθώ στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Ελλάδα οι οποίοι μου είπαν να μπω στο immi.gov.au (στην ουσία ότι ήξερα και από πριν). Επίσης μου είπε να ψάξω για δουλειά σε κάποια site .Και για τη σχολή μου είπε ότι οι μαθητές είναι πολύ λίγοι και δεν έχουν τώρα κάποια ευκαιρία δουλειάς.
                  Ψάξε λίγο το θέμα του σχολείου μέσα από το department of education θα βρεις όλα τα site στο post 91. Επίσης ψάξε το θέμα μέσα από την αρχιεπισκοπή Sydney και Μελβούρνης. Άσε μου λίγο χρόνο γιατί μου μίλησαν για κάποιο άτομο που είχε τις ίδιες σπουδές και βρήκε άκρη. Ελπίζω να καταφέρω να τον προσεγγίσω και να σε βοηθήσουμε μαζί. Μέχρι τότε μην σταματάς. Και κάτι άλλο, ψάξε αν υπάρχει ίδια σχολή στη Μελβούρνη και επικοινώνησε και με αυτούς.
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #99
                    Καλησπέρα σε όλους εντός και εκτός Αυστραλίας. Πριν λίγες μέρες βρέθηκα σε μια παρέα Ελλήνων πανεπιστημιακών με τους οποίους συζήτησα αρκετά θέματα που έχουν να κάνουν με τις σπουδές στην Αυστραλία. Τα περισσότερα από αυτά που πήρα σαν απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, γνωστά. Ένας όμως από αυτούς μου ανέφερε σαν ενδεχόμενη λύση στο πρόβλημα της visa τα μεταπτυχιακά που προσφέρουν τα διάφορα πανεπιστήμια με υποτροφία στους international students. Μου ανέφερε κάποια site στα οποία έριξα μια ματιά και σας τα παραθέτω : http://www.afterschoolafrica.com/201...ralia-for.html και Australia Scholarships for International Students | 2012-2013 Scholarships , http://www.studyinaustralia.gov.au/e...s/Scholarships , http://sydney.edu.au/future_students...larships.shtml. Για περισότερο ψάξιμο κάντε google : scholarships in australia for international students. Για να είμαι ειλικρινής πέρα από το λίγο ψάξιμο που έκανα στα παραπάνω site, τα οποία μου έδωσαν μια καλή εικόνα για το τι γίνεται με τις υποτροφίες, δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να διερευνηθεί περισσότερο από τυχόν ενδιαφερόμενους γιατί τα μεταπτυχιακά, που ως γνωστόν κοστίζουν, μπορούν να σε κρατήσουν στη χώρα για 2-4 χρόνια.
                    Heal the past. Live the present. Dream the future.

                    Comment


                      Originally posted by marie View Post
                      Καλησπέρα σε όλους εντός και εκτός Αυστραλίας. Πριν λίγες μέρες βρέθηκα σε μια παρέα Ελλήνων πανεπιστημιακών με τους οποίους συζήτησα αρκετά θέματα που έχουν να κάνουν με τις σπουδές στην Αυστραλία. Τα περισσότερα από αυτά που πήρα σαν απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, γνωστά. Ένας όμως από αυτούς μου ανέφερε σαν ενδεχόμενη λύση στο πρόβλημα της visa τα μεταπτυχιακά που προσφέρουν τα διάφορα πανεπιστήμια με υποτροφία στους international students. Μου ανέφερε κάποια site στα οποία έριξα μια ματιά και σας τα παραθέτω : http://www.afterschoolafrica.com/201...ralia-for.html και Australia Scholarships for International Students | 2012-2013 Scholarships , http://www.studyinaustralia.gov.au/e...s/Scholarships , http://sydney.edu.au/future_students...larships.shtml. Για περισότερο ψάξιμο κάντε google : scholarships in australia for international students. Για να είμαι ειλικρινής πέρα από το λίγο ψάξιμο που έκανα στα παραπάνω site, τα οποία μου έδωσαν μια καλή εικόνα για το τι γίνεται με τις υποτροφίες, δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να διερευνηθεί περισσότερο από τυχόν ενδιαφερόμενους γιατί τα μεταπτυχιακά, που ως γνωστόν κοστίζουν, μπορούν να σε κρατήσουν στη χώρα για 2-4 χρόνια.
                      Γεια σου marie πολυ καλη η πληροφορια θα ενδιαφερει πολυ κοσμο...!thanks!

                      Comment


                        Μια πρακτική πληροφορία, αφιερωμένη σε όλους όσους υποφέρουν από τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα telemarketing.

                        Μπορείτε να καταχωρίσετε το νούμερο τηλεφώνου σας στο Do not call line και τα βάσανα τελειώνουν. Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.donotcall.gov.au/
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment

                        Working...
                        X