Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Marie

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Marie

    Καλησπέρα και από μένα από το down under. Δέκα μέρες που φύγαμε από την ελλάδα και νιώθω άλλος άνθρωπος ή μάλλον νιώθω άνθρωπος. Μέσα σε 10 μέρες έβαλα κι εγώ αρκετά πράγματα σε σειρά, βέβαια έπρεπε να τακτοποιήσω πρώτα το θέμα του σχολείου των παιδιών, τα οποία τα έγραψα σε ελληνορθόδοξο για να τα βοηθήσω να μπουν στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας ομαλά. Μετά τακτοποίησα το centerlink με τις γνωστές διαδικασίες που αναφέρονται από όλους τους παλιούς και το medicare στο οποίο μου ζήτησαν την εγγραφή των παιδιών στο σχολείο σαν αποδεικτικό της μόνιμης εγκατάστασης μια και δεν είχα κάτι άλλο στα χέρια μου εκείνη τη στιγμή. (θα μπορούσα να δώσω φορτωτική της οικοσκευής μου ή κλείσιμο λογαριασμού μεταφρασμένο). Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού στο tax office για το TFN του συζύγου μου που αν και έλληνας με τουριστική βίζα δικαιούται να βγάλει απλά δεν μπορεί να το κάνει από το internet. Και το επόμενο βήμα είναι μαθήματα αγγλικών τα οποία δικαιούται για όσο ισχύει η τουριστική βίζα ( αυτή την πληροφορία την πήρα από το immigration στο οποίο με παρέπεμψε το centerlink ).

    Και μία πληροφορία που αφορά έλληνες εκπαιδευτικούς......σε ερώτησή μου για δουλειά στο ελληνικό σχολείο που έγραψα τα παιδιά μου, μου είπαν να πάω άμεσα στο education department και να βγάλω άδεια διδασκαλίας για ελληνικά γιατί η Ελλάδα τραβάει όλους τους εκπαιδευτικούς πίσω και η χώρα θα ξεμείνει από καταρτισμένο προσωπικό για τα ελληνικά σχολεία της και τα πανεπιστήμια.Επειδή ακόμα δεν γνωρίζω τη διαδικασία της απόκτησης άδειας διδασκαλίας γιατί δεν την ξεκίνησα μόλις έχω νεότερα θα ξαναγράψω.
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    #2
    Originally posted by marie View Post
    Καλησπέρα ... μόλις έχω νεότερα θα ξαναγράψω.
    Καλωσήρθες marie.
    Θέλεις να σου φτιάξω ενα καινούργιο post να γράφεις όπως τα Ανταπόκριση απο την Αυστραλία?
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Originally posted by marie View Post
      Καλησπέρα και από μένα από το down under. ... μόλις έχω νεότερα θα ξαναγράψω.
      Great News!!!!!!

      πληροφορίες για τα σχολεία,θα ήθελα Marie

      Comment


        #4
        Originally posted by Agoriani View Post
        Καλωσήρθες marie.

        Θέλεις να σου φτιάξω ενα καινούργιο post να γράφεις όπως τα Ανταπόκριση απο την Αυστραλία?
        Καλώς σε βρήκα Agoriani και όλους τους εσάς που είστε down under με χαρά θα ήθελα να με βοηθήσεις με ένα δικό μου post.
        Heal the past. Live the present. Dream the future.

        Comment


          #5
          Originally posted by australian View Post
          Great News!!!!!!

          πληροφορίες για τα σχολεία,θα ήθελα Marie
          Καλησπέρα australian τί πληροφορίες θέλεις ακριβώς για τα σχολεία? Για δουλειά ή για εγγραφή των παιδιών?
          Heal the past. Live the present. Dream the future.

          Comment


            #6
            καλώς ήρθες Marie!
            Ότι μπορείς για εκπαιδευτικούς πές μας γιατί είναι και η αδερφή μου που ενδιαφέρεται...

            Comment


              #7
              Καλημερα καλωσηρθαμε κ καλως σας βρηκαμε ολους.Marie τι γινεται με τοTFN των συζυγων που ειναι με τουριστικη; γιατι εμεις πηραμε τηλεφωνο κ μας ειπαν οτι δεν γινεται ραντεβου αλλα μονο μεσο internet οταν κανεις το ραντεβου ενημερωσε με τι εγινε γιατι εχω λιγο μπερδευτει.Τα παιδια τα εγραψες σε ελληνικο σχολειο;

              Comment


                #8
                Originally posted by maxepap View Post
                Καλημερα καλωσηρθαμε κ καλως σας βρηκαμε ολους.Marie τι γινεται με τοTFN των συζυγων που ειναι με τουριστικη; γιατι εμεις πηραμε τηλεφωνο κ μας ειπαν οτι δεν γινεται ραντεβου αλλα μονο μεσο internet οταν κανεις το ραντεβου ενημερωσε με τι εγινε γιατι εχω λιγο μπερδευτει.Τα παιδια τα εγραψες σε ελληνικο σχολειο;
                Καλή τύχη!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by maxepap View Post
                  Καλημερα καλωσηρθαμε κ καλως σας βρηκαμε ολους.Marie τι γινεται με τοTFN των συζυγων που ειναι με τουριστικη; γιατι εμεις πηραμε τηλεφωνο κ μας ειπαν οτι δεν γινεται ραντεβου αλλα μονο μεσο internet οταν κανεις το ραντεβου ενημερωσε με τι εγινε γιατι εχω λιγο μπερδευτει.Τα παιδια τα εγραψες σε ελληνικο σχολειο;
                  Καλησπέρα maxepap με το TFN των συζύγων που έχουν τουριστική η διαδικασία είναι απλή αλλά πρέπει να γίνει με προσωπικό ραντεβού ακριβώς επειδή είναι η τουριστική στη μέση, έτσι τουλάχιστον μου είπαν απο το tax office όταν επικοινώνησα μαζί τους στο 132861. Το ραντεβού μας έγινε στις 22/8 και αν και είχαμε μαζί μας ό,τι πιστοποιητικό και αποδεικτικό του συζύγου μου, γιατί αυτό με συμβούλεψε ο υπάλληλος που μου έκλεισε το ραντεβού,τελικά χρειαστήκαμε μόνο τα διαβατήριά μας πιστοποιητικό γέννησης του συζύγου και πιστοποιητικό γάμου και φυσικά μια αίτηση που σου δίνουν εκεί.Τελειώσαμε μέσα σε 10 λεπτά και σε 28 μέρες θα ταχυδρομηθεί το TFN στο σπίτι.
                  Τα παιδιά τα έγραψα σε ελληνικό ιδιωτικό γιατί αυτό θα τα βοηθήσει να μπουν πιο ομαλά στο εκπαιδευτικό σύστημα μέσα από σωστό περιβάλλον.Τα δίδακτρα δεν είναι εξωφρενικά και αν σκεφτείς τη βοήθεια που θα έχουν στην αρχή κυρίως με τη γλώσσα θα καταλάβεις πως αξίζει τον κόπο. Ο γιός μου είναι 7 και δεν μιλάει καθόλου αγγλικά και η κόρη μου 13 και τα αγγλικά της δεν είναι σε επίπεδο να παρακολουθήσει αγγλικό σχολείο. Το ίδιο το σχολείο θα φέρει δάσκαλο ESL και για τα δύο παιδιά για την ώρα θα επαναλάβουν τις τάξεις που τελείωσαν στην Ελλάδα τον Ιούνιο και με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς θα έχουν εξοικειωθεί με τη γλώσσα και θα μπουν κανονικά στα επίπεδά τους ακριβώς όπως θα ξεκινούσαν στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο. Έτσι και τη γλώσσα θα μάθουν και στο σχολικό περιβάλλον θα ενταχθούν και χρονιά δεν θα χάσουν.

                  Όσο για το θέμα των εκπαιδευτικών από Ελλάδα ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη παιδιά. Αύριο έχω ραντεβού με τον επικεφαλή του τμήματος των Ελληνικών του Sydney University και ελπίζω να μάθω περισσότερα. Μόλις έχω κάτι χειροπιαστό θα ενημερώσω αμέσως.
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by marie View Post
                    Καλησπέρα australian τί πληροφορίες θέλεις ακριβώς για τα σχολεία? Για δουλειά ή για εγγραφή των παιδιών?
                    sorry Marie,νόμιζα ότι ήσουν Μελβούρνη και ήθελα πληροφορίες για τα σχολεία

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by marie View Post
                      Όσο για το θέμα των εκπαιδευτικών από Ελλάδα ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη παιδιά. Αύριο έχω ραντεβού με τον επικεφαλή του τμήματος των Ελληνικών του Sydney University και ελπίζω να μάθω περισσότερα. Μόλις έχω κάτι χειροπιαστό θα ενημερώσω αμέσως.
                      Αρχικά θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου για το forum (τα οποία αναλογούν τόσο στο δημιουργό όσο και σε όλους τους συμμετέχοντες σε αυτό) και με τη σειρά μου να ευχηθώ καλή τύχη σε όσους ξεκινούν τώρα και καλή συνέχεια σε όσους είναι ήδη εγκατεστημένοι καιρό στην Αυστραλία.

                      Ευρισκόμενος στην Ελλάδα τα τελευταία 2 χρόνια και έχοντας επιστρέψει (για προσωπικούς λόγους) από την Ισπανία μετά από παραμονή 4 ετών, δεν νομίζω ότι είναι περιττό να αναφέρω ότι ήταν το μεγαλύτερο λάθος στη ζωή μου (αν και κάθε εμπόδιο για καλό - έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω).

                      Για να μην μακρυγορώ θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα στη Marie ή σε όποιον/α γνωρίζει σχετικά με τους Έλληνες εκπαιδευτικούς (είμαι Φυσικός, Διδάκτορας του Πανεπιστημίου Αθηνών, με 7 χρόνια προϋπηρεσία ως ερευνητής στην Ελλάδα και Ισπανία) μια που με ενδιαφέρει άμεσα η μετακίνησή μου στην Αυστραλία (είτε σε κάποιο Πανεπιστήμιο είτε σε Ελληνικό σχολείο): έχω την εντύπωση ότι προκειμένου να διδάξεις σε Ελληνικό Σχολείο στην Αυστραλία (ή οπουδήποτε αλλού στο κόσμο με ελληνική κοινότητα) θα πρέπει να είσαι μόνιμος εκπαιδευτικός στην Ελλάδα στη δευτεροβάθμια ή πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Εκτός βέβαια αν έχει αλλάξει κάτι στο μεσόδιάστημα.

                      Φυσικά θα προσπαθήσω και εγώ να ενημερωθώ από τα αρμόδια sites (Ελλάδας κ Αυστραλίας) μια που η σκέψη για μετακίνηση στην Αυστραλία κοντεύει να γίνει επιτακτική.

                      Να είστε καλά.

                      Comment


                        #12
                        Ευχαριστω Marie,προφανως εχει να κανει με τις πολιτειες εγω μενω Μελβουρνη κ χθες που επικοινωνησα παλι μαζι τους μου ειπαν οτι δεν δικαιουται κ να περιμενουμε να καταθεσει τα χαρτια για την βιζα κ μετα να ζητησει TFN.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by maxepap View Post
                          Ευχαριστω Marie,προφανως εχει να κανει με τις πολιτειες εγω μενω Μελβουρνη κ χθες που επικοινωνησα παλι μαζι τους μου ειπαν οτι δεν δικαιουται κ να περιμενουμε να καταθεσει τα χαρτια για την βιζα κ μετα να ζητησει TFN.
                          Θα σου έλεγα να πας στο centerlink και να ρωτήσεις γιατί εμάς αυτή την πληροφορία μας την έδωσε άτομο απο το centrlink της Μελβούρνης.Επικοινώνησα αρχικά τηλεφωνικά με το τμήμα του centerlink που διαθέτει και Ελληνικό κέντρο η κοπέλα που μου μίλησε ήταν στη Μελβούρνη και ήταν κατηγορηματική πως δεν έχει σημασία η τουριστική βίζα. Επιβεβαίωσέ το λοιπόν μία ακόμα φορά δεν χάνεις τίποτα.
                          Heal the past. Live the present. Dream the future.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by marie View Post
                            Καλησπέρα maxepap με το TFN των συζύγων που έχουν τουριστική η διαδικασία είναι απλή αλλά πρέπει να γίνει με προσωπικό ραντεβού ακριβώς επειδή είναι η τουριστική στη μέση, έτσι τουλάχιστον μου είπαν απο το tax office όταν επικοινώνησα μαζί τους στο 132861. Το ραντεβού μας έγινε στις 22/8 και αν και είχαμε μαζί μας ό,τι πιστοποιητικό και αποδεικτικό του συζύγου μου, γιατί αυτό με συμβούλεψε ο υπάλληλος που μου έκλεισε το ραντεβού,τελικά χρειαστήκαμε μόνο τα διαβατήριά μας πιστοποιητικό γέννησης του συζύγου και πιστοποιητικό γάμου και φυσικά μια αίτηση που σου δίνουν εκεί.Τελειώσαμε μέσα σε 10 λεπτά και σε 28 μέρες θα ταχυδρομηθεί το TFN στο σπίτι.
                            ...
                            Marie για να επιβεβαιώσουμε αυτή την πληροφορία, ο σύζυγος σου δεν είναι Αυστραλός υπήκοος, ούτε κάτοχος διαβατηρίου άλλης χώρας εκτός απο την Ελλάδα, ούτε έχει ακόμα εγκριθεί η partner βίζα του, και βρίσκεται με τουριστική βίζα στην Αυστραλία και μετά απο ραντεβού με υπάλληλο της εφορίας και έπειτα απο την αίτηση και την επίδειξη των κατάλληλων δικαιολογητικών θα του αποδοθεί TFN.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Marie για να επιβεβαιώσουμε αυτή την πληροφορία, ο σύζυγος σου δεν είναι Αυστραλός υπήκοος, ούτε κάτοχος διαβατηρίου άλλης χώρας εκτός απο την Ελλάδα, ούτε έχει ακόμα εγκριθεί η partner βίζα του, και βρίσκεται με τουριστική βίζα στην Αυστραλία και μετά απο ραντεβού με υπάλληλο της εφορίας και έπειτα απο την αίτηση και την επίδειξη των κατάλληλων δικαιολογητικών θα του αποδοθεί TFN.
                              Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Μάλιστα χθες 25/8 τελείωσα και με το centerlink όπου χρειάστηκαν τα στοιχεία του συζύγου μου και όταν τους έδειξα την απόδειξη κατάθεσης από το tax office τους φάνηκε φυσιολογικό. Δεν έχει σημασία, μου είπαν, το ότι είναι με τουριστική σε 28 ημέρες θα έχει TFN.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment

                              Working...
                              X