Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπέρα και από μένα!!λέγομαι Δώρα και το τελευταίο πράγμα που περίμενα να μου σύμβει είναι να βρεθώ στη θέση του εν δυνάμει μετανάστη.Με έχει απογοητεύσει η κατάσταση στην πατρίδα μας για τους λόγους που όλοι ξέρουμε και έχω αρχίσει πολύ δειλά να ψάχνομαι για εξωτερικό και συγκεκριμένα για την νορβηγία. Τα αγγλικά μου επιπέδου Lower,τα νορβηγικά ανύπαρκα αλλά με διάθεση και σκοπό να μάθω...Ενα πτυχίο τει Λογιστικής και εργασιακή εμπειρία στον τομέα αυτό από το 2008.Εάν μάθω νορβηγικά και τελειοποιήσω τα αγγλικά μου πιστεύετε ότι θα μπορέσω να κάνω κάτι? Φυσικά δεν περιμένω να εργαστώ σαν λογίστρια εννοειτε αυτό....σκεφτόμαστε να προσπαθήσουμε οικογενειακώς ο σύζυγος μου και τα 2 παιδιά μας.Ο σύζυγος μου εργάζεται εδώ και μάλιστα στο δημόσιο αλλα με τις μειώσεις που έχουν γίνει στον μισθό του δεν βγαίνουμε οικονομικά και το κυριότερο είναι ότι φοβόμαστε για το μέλλον των παιδιών μας το οποίο φαίνεται δυσοίωνο.ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα

    Comment


      Ντορα καλος ηρθες στην παρεα μας, κανεις μας πιστευω δεν διαννοουνταν οτι θα γινει μεταναστης πριν 2-3 χρονια, και εγω ουτε να ακουσω δεν ηθελα για εξωτερικο, νομιζα οτι μενω στην ωραιοτερη χωρα του κοσμου!!!
      Αλλα ετσι που μας τα φερανε πλεον τα πραγματα η αποφαση για μεταναστευση παιρνετε πλεον το ιδιο ευκολα οπως το να σκεφτεις να πας στην πλατεια για καφε,και οχι απο επιπολαιοτητα αλλα απο αναγκη επειγουσα και επιτακτικη.
      Ευχομαι καλη τυχη και σε σενα σε οτι αποφασισεις και ..
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        ευχαριστώ πολύ Μαρία μου να είσαι καλά!όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο...θα μπαίνω συνέχεια και θα ενημερώνομαι θα τα λέμε!!!να μας δίνετε τα φώτα σας!!

        Comment


          Η πρώτη μου επαφή με τα Νορβηγικά ήταν χθες βράδυ και ομολογώ ότι ένα σοκ το έπαθα...αλλιώς τα ακούω αλλιώς τα διαβάζω ρε παιδιά...άντε συνεχίζω και σήμερα.έχουμε προγραμματίσει ένα ταξίδι για την άνοιξη του 2013 μέχρι τότε ελπίζω κάτι να κάνουμε με τη γλώσσα.άντε καλημερα σας

          Comment


            γειά σας και από μένα!! όπως και πολύ για να μην πω όλοι εδώ μέσα δεν περίμενα να μπω στην διαδικασία της μετανάστευσης αλλά δυστυχώς οι καταστάσεις στην χώρα που ζούμε μας έφερε σε αυτό το σημείο. Η Νορβηγία είναι το μέρος που καταπάσα πιθανότητα θα πάμε. Δεν σας κρύβω βέβαια πως φοβάμαι πολύ έχω 2 παιδιά και φυσικά δεν γνωρίζουμε την γλώσσα όμως από ότι διαβάζω σε διάφορα site στο internet είναι μία εύκολη σχετικά γλώσσα και ότι όλοι οι δήμοι έχουν τμήματα για εκμάθηση της γλώσσας. (με ηρεμεί όταν σκέφτομαι τους δικούς μας μετανάστες που έμαθαν την γλώσσα μας, που είναι δύσκολη, σε ένα ανύπαρκτο σύστημα παιδείας). Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μου πει περίπου φυσικά πόσο είναι το κόστος ζωής (ενοίκιο, ρεύμα, super market κ.λ.π)για μία οικογένεια με 2 παιδιά με συντηρητική ζωή βέβαια.
            Σας ευχαριστώ και καλή τύχη σε όλους!!!!!!!!!!!

            Comment


              η ζωη στην νορβηγια λιλι ειναι με βασει τα ελληνικα δεδομενα απλησιαστη.ενα μεσο σπιτι για τετραμελη οικογενεια εχει ενοικιο 1500 ευρω και ανω!!!αν υποθεσουμε οτι ενας μεσος μισθος στην νορβηγια ειναι 2500 ευρω,τοτε ενας μισθος δεν φτανει να περασεις μια και με τα βιας φτανει για τα παγια εξοδα οσο συντηριτικα και να ζεις.για να να εχεις μια αξιοπρεπη ζωη πρεπει να δουλεψετε και οι δυο γονεις και μπανει στο σπιτι ενα μικτο καθαρο εισοδημα της ταξης 4500-5000 ευρω.οσο για τα ειδη διατροφης ειναι σχεδον ιδια με την ελλαδα με ελαφρα ανοδο προς τα επανω και ο ρουχισμος ειναι αρκετα παραπανω απο την χωρα μας.επισης θελει νορβηγικα να μιλας εστω και λιγα ,μην βασιζεστε μονο στα αγγλικα ειναι απο τα πρωτα που θα κοιταξουν.
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                πάντως lili όσων αφορά τη γλώσσα εγώ κάνω μια προσπάθεια μέσω ιντερνετ να τη μάθω..στο livemocha.com!!επισκέψου το σαιτ να πάρεις μια γευση!!

                Comment


                  Originally posted by vasoulita81
                  Lili καλησπέρα κι απο μένα!
                  Δυστυχώς σίγουρες απαντήσεις δεν μπορώ να σου δώσω γιατί δεν είμαι ακόμα εκεί. Πάντως, είναι ακριβούτσικα...η αλήθεια είναι αυτή...σκέψου οτι στην πόλη που πάω, θεωρείται η δεύτερη ακριβότερη πόλη του κόσμου... όμως εκεί οι μισθοί είναι υψηλότεροι σε σχέση με την υπόλοιπη Νορβηγία και για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι και πιο ακριβά. Η αδελφή μου που είναι εκεί, μου λέει οτι τα σούπερ μάρκετ είναι όντως όπως στην Ελλάδα. Ρουχισμό κτλ, έχει καταστήματα φτηνά αλλά και ακριβά. Γενικότερα πιστεύω οτι είναι ακριβά ακριβώς επειδή είναι υψηλόμισθοι.
                  'Οσον αφορά για τον αν μπορεί να ανταπεξέλθει μια οικογένεια, η αίσθηση μου είναι οτι φυσικά και μπορεί αν βέβαια δεν αποζητά τις πολυτέλειες. Αν όμως δουλεύουν και οι δύο θα μπορούν να κάνουν ΚΑΙ τις πολυτέλειες! Πάνω απ'όλα όμως, θα έχεις ενα κράτος το οποίο θα είναι δίπλα σου και όχι απέναντι σου.
                  Σε μια βδομάδα πάω εκεί. Θα τα δώ όλα αυτά, θα κάνω την έρευνα μου και θα σε ενημερώσω.
                  Και μια πληροφορία η οποία για να είμαι ειλικρεινής, με απογοήτευσε, αλλα δεν πειράζει γιατί δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, είναι ότι τα μαθήματα Νορβηγικών στους δήμους, δυστυχώς τα πληρώνεις και νομίζω είναι γύρω στα 300€ ο μήνας, αλλά όλα αυτά σου τα λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί σου ξαναλέω, δεν είμαι ακόμα εκεί για να τα δώ πρώτο χέρι. Από την άλλη, με ακούς να σου λέω οτι εχω μια αδελφή εκεί και πως είναι δυνατόν να μην μου έχει δώσει όλες αυτές τις πληροφορίες,ε? Βασικά είναι μόνο 3 μήνες εκεί και δεν ξέρουν πολλά πράγματα ακόμα, και απο την άλλη, ο σύζυγος της είναι απο τους απίστευτα τυχερούς (και φυσικά επιστήμονας τον οποίο δεν εκτίμησε το ελληνικό κράτος αλλά το Νορβηγικό!) όπου ενοίκιο,λογαριασμούς,μαθήματα Νορβηγικών κτλ, τους τα πληρώνει όλα η εταιρεία. Πάντως το σπίτι τους έχει ενοίκιο 1700€, 140 τετραγωνικά, με εσωτερική σκάλα που οδηγεί στον πάνω όροφο, κουζίνα, τραπεζαρία και σαλόνι, 2 τουαλέτες, 3 υπνοδωμάτια, πλησταριό,γκαράζ, μπροστά και πίσω κήπο!!! Για τη Νορβηγία δεν νομίζω οτι είναι πολλά τα 1700€. Και φυσικά υπάρχουν και φθηνότερα/μικρότερα/χώρις έπιπλα κτλ σπίτια.

                  Καλή συνέχεια στο διάβασμα σου και οτι άλλο χρειαστείς, μη διστάσεις να με ρωτήσεις!
                  Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου και σου εύχομαι κάθε επιτυχία στο καινούριο σου ξεκίνημα και στης αδελφή σου.

                  Περιμένω νέα σου με αγωνία θα σου στείλω με πμ το mail μου για να επικοινωνούμε εμείς μάλλον θα μείνουμε στο Bergen.
                  Όντως εχεις δίκιο είναι ακριβά γιατί έχουν και άλλους μισθούς επίσης και η φορολογία είναι μεγάλη αλλά τουλάχιστον τα βλέπεις τα λεφτά σου σε ένα κράτος πρόνοιας.

                  Η αδελφή σου πως τα πάει εκεί με την γλώσσα και γενικά με τους κατοίκους (αν υπάρχει ρατσισμός κ.λ.π.) επειδή θα πάω με τα παιδιά μου και ο μεγάλος μου γιός είναι 12 ετών ξέρεις σκέφτομαι πως θα είναι.

                  Anyway μην σε κουράζω άλλο ότι άλλο μάθω ή μάθεις τα μοιραζόμαστε.!!

                  Comment


                    Κοριτσάκι μου καλό σε ευχαριστώ από τα βάθυ της ψυχής μου για την ενημέρωση που μου κάνεις ειλικρινά για ακόμα μιά φορά μου αποδεικνύεις πόσο καλοί Ανθρωποι (το κεφαλαίο γράμμα δεν είναι τυχαίο) είστε εσείς οι Κρητικοί.
                    Μου δίνεις πολύ κουράγιο γιατί όσο εύκολα και αν ακούγονται όλα, άλλη τόση αγωνια με πιάνει για τα παιδιά. Ο μεγάλος μου ο γιός στην αρχή αντέδρασε όμως εξηγώντας του την κατάσταση και της Ελλάδας αλλά και το τι επικρατεί στην Νορβηγία πλέον έχει αρχίσει να το θέλει και ο ίδιος πιστεύω ότι δεν θα έχει τεράστιο πρόβλημα λόγω του ότι ξέρει και αγγλικά και γερμανικά βέβαια όχι τέλεια αλλά έχει μιά άποψη. Όσο αφορά για τον μικρό (4 ετών) θα μάθει πιό εύκολα από όλους μας βέβαια κινδυνεύουμε στην αρχή να μας απελάσουν από την χώρα επειδή δεν θα καταλαβαίνει τίποτα από τα άλλα παιδιά και βλέπω να τους χώνει καμιά ανάστροφη χαχαχαχα!!!!!!!
                    όντως η διατροφή είναι διαφορετική αλλά όλα συνηθίζονται βλέπω στο αεροπλάνο να τυγκάρει από τενεκέδες λάδι βλέπεις και εγώ είμαι καλαματιανή και ξέρω από καλό λάδι χιχιχιχι!!!!!!!!!!!
                    και η δική αποψη είναι πηγαίνοντας σε ένα τόπο καινούριο να προσπαθήσεις να ενταχθείς στη δική τους κοινωνία μόνο έτσι θα μπορέσεις να επιβιώσεις και εσύ και τα παιδιά σου αν είναι να βρίσκεις συνεχως λάθη και να βρίζεις το μέρος που πήγες τότε κάτσε εκεί που είσαι.
                    ευχαριστώ και πάλι!!!!

                    Comment


                      ερώτηση για να στείλω βιογραφικό στον οαεδ της νορβηγίας πρέπει να έχω κάποιον αριθμό?πως να τον αποκτήσω?μπήκα στο nav.no και δεν μπόρεσα να καταχωρήσω βιογραφικό λόγω του αριθμού που δεν είχα.τι πρέπει να κάνω σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος please

                      Comment


                        βάσω να είσαι καλά για την απάντηση σου..εγώ δουλεύω εδώ όπως επίσης και ο άντρας μου οπότε φαντάζομαι εργασία μπορούμε να αναζητήσουμε εκεί μόνο μέσω ,ιδιωτικων εταιρείων ευρέσεως εργασίας και όχι μέσω nav αφού δεν μπορούμε να πάρουμε αριθμό.πω πω μας έχει αγχώσει αυτό το θέμα της Νορβηγίας πολύ..πάντως εδώ δεν είναι να κάθεσαι από το κακό στο χειρότερο θα πάνε τα πράγματα.Βάσω εσύ μαθαίνεις γλώσσα ή θα τη μάθεις εκεί?εμείς μέσω ιντερνετ προσπαθούμε...πάντως είσαι πολύ πρόθυμη να βοηθάς και οι απαντήσεις σου είναι πολύ κατατοπιστικές μπράβο σου και σε ευχαριστούμε!!!

                        Comment


                          Βασούλα μου να μας δω στο φιορδ με ρακή στο χέρι μιλάμε για πολύ γέλιο!!!!!!!

                          όσον αφορά το σχολείο του μεγάλου από ότι έχω διαβάσει λένε καλύτερα στο νορβηγικό θα ενταχθεί πιό εύκολα. Άσε που νομίζω ότι το International School είναι επί πληρωμή βέβαια δεν είμαι και πολύ σίγουρη.

                          Comment


                            Βάσω έχεις την αδερφή και αυτό είναι πολύ σημαντικό ειλικρινά πιστεύω όλα θα πάνε καλά και αυτό δεν το λέω έτσι για να το πω.Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!
                            δεν θα σταματήσουμε να επικοινωνούμε,θα τα λέμε.Να είσαι καλά και μη φοβού χαχα
                            Oσο για το nav θα στείλω mail και ελπίζω να ανταποκριθούν και να μου απαντήσουν...ευχαριστώ

                            Comment


                              Έχει και αυτή την υπέροχη δροσιά τώρα στη Νορβηγία και εμείς εδώ ψηνόμαστε! Εγώ κατέβασα το Hurtigruten το ντοκιμαντέρ 134 ωρών που δείχνει λεπτό προς λεπτό το ταξίδι στα φιόρδ. το βλέπω και δροσίζομαι.

                              Comment


                                Originally posted by vasoulita81
                                Έφτασα Νορβηγία....και επίσημα πλέον...
                                Συναισθήματα? Ανάμεικτα...
                                Πρώτη εντύπωση? Η φύση εδώ είναι πρωταγωνιστής...χωρίς αμφιβολία...παντού πράσινο....στη διαδρομή πρός το σπίτι έβλεπα περισσότερους ποδηλατόδρομους παρά δρόμους!
                                Και κάτι που με εντυπωσίασε. Κοντά στο σπίτι, είχαν κλείσει τον δρόμο, δεν ξέρω για πιο λόγο, και το ταξί που μας έφερε έπρεπε να κάνει κύκλο. Από τη στιγμή λοιπόν που ξεκίνησε να αλλάζει δρόμο, έκλεισε το ταξίμετρο και ξεκίνησε πάλι να μετράει απο τη στιγμή που ξαναμπήκαμε στον κανονικό δρόμο! Ότι δηλαδή θα έκανε και ένας ταξιτζής στην Ελλάδα!!!
                                Πάω να ξεκινήσω την εξερέυνηση της νέας μου γειτονιάς!!!

                                Σας χαιρετώ!

                                κουραγιο και δυναμη γιατι θα ειναι δυσκολα τα πραγματα

                                γι ολους μας δηλαδη

                                Comment

                                Working...
                                X