Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Πρέπει να έχουμε στα υπόψιν μας πόσο υπεύθυνοι είναι οι άνθρωποι εκεί πέρα. Δεν θα κάνουν βιαστικές κινήσεις και όταν αποφασίσουν να σε πάρουν θα είναι σίγουροι οτι θα τα έχουν ετοιμάσει όλά για να πάς. Άλλη νοοτροπία...

    Comment


      #32
      Καλημέρα σε όλους. Επειδή και εγώ με τον άντρα μου προσανατολιζόμαστε στο να φύγουμε για Νορβηγία και επειδή έχουμε και μια κορούλα 8 ετών η οποία βέβαια θα χρειαστεί να παρακολουθήσει το νορβηγικό σχολείο χωρίς να γνωρίζει νορβηγικά, θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται σ΄αυτές τις περιπτώσεις.
      Υπάρχει σχολείο ελληνικό που παράλληλα σου μαθαίνει και νορβηγικά? Ξέρω ότι σε άλλες χώρες υπάρχει πρόβλεψη για τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την γλώσσα της χώρας να μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα ένταξης που διαρκεί περίπου ένα χρόνο.
      Είμαστε ιδιαίτερα προβληματισμένοι καθώς τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα δεν πάνε καλά και πραγματικά θέλουμε ένα καλύτερο μέλλον όχι μόνο για εμάς αλλά κυρίως για την κόρη μας.
      Επίσης ό,τι άλλη πληροφορία έχετε για θέματα εργασίας ή πού μπορεί κάποιος να απευθυνθεί (λογικά θα υπάρχει ελληνική ομογένεια στην Νορβηγία) για να ενημερωθεί για το θέμα της ζωής στην Νορβηγία, κόστους κλπ θα μας ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      Comment


        #33
        Καλημέρα και απο εμένα. Και εγώ με το συζυγό και το μικρό μας (15 μηνών) αποφασίσαμε να φύγουμε για Νορβηγία. Βρήκαμε καθηγητή για ιδιαίτερα μαθήματα Νορβηγικών και ψάχνουμε να βρούμε τον μπούσουλα για το επόμενο βήμα μας ώστε να μη χάνουμε χρόνο και χρήμα. Όποια βοήθεια δεκτή

        Comment


          #34
          Originally posted by MARO View Post
          Καλημέρα σε όλους. Επειδή και εγώ με τον άντρα μου προσανατολιζόμαστε στο να φύγουμε για Νορβηγία και επειδή έχουμε και μια κορούλα 8 ετών η οποία βέβαια θα χρειαστεί να παρακολουθήσει το νορβηγικό σχολείο χωρίς να γνωρίζει νορβηγικά, θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται σ΄αυτές τις περιπτώσεις.
          Υπάρχει σχολείο ελληνικό που παράλληλα σου μαθαίνει και νορβηγικά? Ξέρω ότι σε άλλες χώρες υπάρχει πρόβλεψη για τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την γλώσσα της χώρας να μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα ένταξης που διαρκεί περίπου ένα χρόνο.
          Είμαστε ιδιαίτερα προβληματισμένοι καθώς τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα δεν πάνε καλά και πραγματικά θέλουμε ένα καλύτερο μέλλον όχι μόνο για εμάς αλλά κυρίως για την κόρη μας.
          Επίσης ό,τι άλλη πληροφορία έχετε για θέματα εργασίας ή πού μπορεί κάποιος να απευθυνθεί (λογικά θα υπάρχει ελληνική ομογένεια στην Νορβηγία) για να ενημερωθεί για το θέμα της ζωής στην Νορβηγία, κόστους κλπ θα μας ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
          Για δες στο gresk-skole.no

          Comment


            #35
            Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες.
            Vasoulita θα ήθελα να σε ρωτήσω μήπως γνωρίζεις εάν το BERGEN έχει περισσότερο πληθυσμό ελλήνων ομογενών από ότι το ΟΣΛΟ? Νομίζω πως είναι σημαντικό για κάποιον που μεταναστεύει σε ξένη χώρα να μπορεί να απευθυνθεί σε μια οργανωμένη κοινότητα για ότιδήποτε μπορεί να προκύψει και να πάρει την σωστή πληροφόρηση. Επίσης φαντάζομαι πως το κόστος ζωής ίσως είναι λίγο πιο φθηνό (αναφέρομαι στα ενοίκια).

            Comment


              #36
              Γειά σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και πρώτα θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους καλή τύχη!

              Με ενδιαφέρει πολύ η Νορβηγία και γι΄αυτό έχω ψάξει και συνεχίζω να ψάχνω πληροφορίες που θα μου ήταν χρήσιμες. (Άρχισα να μαθαίνω και τη γλώσσα...) Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει πολλά αρνητικά. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι: "πώς είναι οι άνθρωποι;"
              Είναι ρατσιστές; Έχουν χιούμορ;

              Ευχαριστώ!

              Comment


                #37
                για την εκμάθηση της γλώσσας...

                Anmelden | Facebook

                Comment


                  #38
                  Originally posted by vasoulita81
                  Καλώς μας ήρθες! Οι Νορβηγοί είναι λέει ευγενέστατοι άνθρωποι με υψηλό επίπεδο μόρφωσης. Τώρα για το χιούμορ, μην περιμένεις εκφάνσεις χαράς και γέλιου όπως των Ελλήνων/Ιταλών/Ισπανών κτλ γιατί όλοι οι Βόρειοι λαοί είναι έτσι! Όσο για τον ρατσισμό, έχω μια θεωρία: σίγουρα δεν θα αρέσει σε ένα Νορβηγό να του "φάει" τη δουλειά ένας ξένος...όμως το ίδιο δεν συμβαίνει και μεταξύ μας? Ούτε και σε μένα δεν θα άρεσε να μου πάρει μια δουλειά που τη θέλω πολύ κάποιος άλλος ακόμα και Έλληνας να ήταν....θα απογοητευόμουν...Όλα αυτά όμως είναι στη θεωρία....τα πραγματικά γεγονότα και το αν εκλαμβάνω ρατσισμό, θα το μάθουμε όταν ανέβω πάνω...και θα σας τα διηγηθώ όλα...
                  Δεν θα ήθελα να είναι σαν τους Έλληνες. Οι Έλληνες είναι ρατσιστές όχι μόνο σε επίπεδο δουλειάς αλλά παντού. Ευχαριστώ πάντως και ελπίζω να μας πεις πολλά όταν πας στη Νορβηγία. Καλή σας τύχη!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by vasoulita81
                    Παιδιά το Bergen λένε οτι είναι πανέμορφη πόλη αλλά εχει και μια δεύτερη ονομασία: "πόλη της βροχής"!! Βρέχει λεει συνέχεια! Δεν πειράζει όμως! Εμείς θα πάρουμε ωραία αδιάβροχα! Ο γνωστός μας που μετακόμισε Αύγουστο στο Bergen, είχε λεει όλους κι όλους 6 Έλληνες ενω αυτή τη στιγμή έχει 12....Κάτι οργανωμένο δεν νομίζω να εχει, αλλά θα τον ρωτήσω και θα σας πώ. Πάντως οι πιο ακριβές πόλεις της Νορβηγίας είναι το Όσλο και το Στάβανγκερ (εκεί που θα πάω εγώ) αλλά σκοπεύω να ψάχνω σπίτι και εκτός πόλης (για πιο φτηνά ενοίκια) μιας και εδώ που μένω πάλι εκτός πόλης είμαι κι έτσι εχω συνηθίσει τις αποστάσεις.
                    Αλλη μια πληροφορία που νομίζω αξίζει τον κόπο, είναι οτι στη Νορβηγία, οι δουλειές και τα σπίτια που διαφημίζονται στο ιντερνετ είναι μόνο λεει το 20% απο αυτό που υπάρχει στην πραγματικότητα...αυτό σημαίνει οτι δυστυχώς, δεν βλέπουμε όλες τις δουλειές που είναι σε διαθεσιμότητα.

                    Σας χαιρετώ πρός το παρόν....

                    Να είσαι καλά για όλες τις πληροφορίες που μας δίνεις. Ελπίζω όταν με το καλό εγκατασταθείς στο Σταβανγκερ, να μας λες τι αντιμετωπίζεις από πλευράς καθημερινότητας για να παίρνουμε μια γεύση του τι θα συναντήσουμε και εμείς..

                    Comment


                      #40
                      Που είναι αυτοί οι Ελληνες στο Μπέργκεν? 3 βδομάδες εδώ και δεν έχουμε βρει κανέναν!!!

                      Comment


                        #41
                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

                        Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εσύ από ότι κατάλαβα είσαι στο Stavanger. Είναι και ένας φίλος μας εκεί. Το μόνο που φαίνεται λίγο δύσκολο ή μάλλον χρονοβόρο είναι το θέμα της δουλειάς. Εσύ βρήκες κάτι, ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο ή γενικά ότι νά νάναι. Ο άντρας μου ψάχνει γενικά για ότι νάναι (οδηγός, αποθηκάριος, κατασκευές, παραγωγή κ.λ.π) βέβαια αυτή τη στιγμή μιλάει μόνο αγγλικά. Τώρα βέβαια θα μου πεις σε 3 βδομάδες δεν είναι και το ευκολότερο να βρεις κάτι. Πιστεύω ότι χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Βέβαια ο σκοπός μας είναι να ανοίξουμε ένα ελληνικό μαγαζάκι στην πορεία. Ο χρόνος θα δείξει. Αν εκτός από το finn και το nav έχεις και τίποτε άλλο εκτός internet υπ΄όψιν ενημέρωσέ με. Θα επικοινωνήσω και με το Όσλο για να δω αν υπάρχει κάτι. Σε ευχαριστώ να είσαι καλά.

                        Comment


                          #42
                          ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΒΑΣΟΥΛΙΤΑ

                          Βασουλίτα μου ευγενική θα σου πω αυτά που ξέρω σχετικά με αυτά που ρωτάς. Έγώ γύρισα πίσω αφού έχουμε και 2 παιδιά και ο άντρας μου έμεινε για να ψάξει και να βολευτεί και μετά να πάμε κι εμείς. Το άφησα με τις "ωραίες" Νορβηγίδες. Μένει σε ξενοδοχείο γιατί αφενός είναι δύσκολο να βρεις σπίτι όταν δεν έχεις δουλειά (δεν ξέρεις που σε βολεύει) και μετά γιατί και αυτοί που τα νοικιάζουν είναι διστακτικοί (παρότι δόξα το θεό έχουμε χρήματα) και τρίτον γιατί πρέπει να βρεις κάτι κατάλληλο για όλη την οικογένεια. Για τον αριθμό που ρωτάς πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά. Τον άντρα μου του δώσανε (περιμένει να το παραλάβει) γιατί θα συνεχίσει να παίρνει εκεί το επίδομα ανεργίας που έπαιρνε εδώ από τον ΟΑΕΔ οπότε δεν γινόταν αλλιώς.Ο σύμβουλος του είπε θα τον βοηθήσει όταν πάρει στα χέρια του το νούμερο. Επίσης δεν μπορείς χωρίς το νούμερο να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα. Εγώ δούλευα 25 χρόνια σε συμβολαιογραφείο οπότε εκεί ψάχνω κι εγώ για οτιδήποτε. Μιλάω αγγλικά και γαλλικά και λίγα ισπανικά. Νορβηγικά είχαμε αρχίσει να μαθαίνουμε από δω είχαμε πάρει ένα πρόγραμμα μέσω internet πολύ καλό και ήδη έχουμε κάνει μία αρχή. Μια χαιρετούρα και πέντε κουβέντες τις λέμε. Βρήκα και γραμματική από internet και γενικά προσπαθούμε. Τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό. Βέβαια συνεχίζουμε τα μαθήματα αλλά αν δεν τα μιλάς δεν γίνεται τίποτα. Αν μετά από 6 μήνες δεν βρεις δουλειά πρέπει να φύγεις. Ελπίζω να μας πανε τα πράγματα καλά σε όλους μας και να τα καταφέρουμε. Με την κατάσταση εδώ το βλέπω ως μονόδρομο. Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι το μαγαζάκι που λέμε να κάνουμε θα πάει καλά μιας και δεν σκοπεύουμε να παίρνουμε κεφάλια και να προσφέρουμε αξιοπρεπή ελληνικά εδέσματα. Εγώ παράλληλα με την δουλειά μου έκανα και catering για πάρτι, βαφτίσεις κ.λ.π όλα χειροποίητα οπότε έχω εμπειρία. Και πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς. Εσύ από που είσαι? Εγώ από Θεσσαλονίκη. Αν θες μπορούμε να ανταλλάξουμε και mail και τηλέφωνα. Αυτά περιμένω νέα σου και γενικά χαίρομαι να μιλάμε. ΦΙΛΙΑ!!!!!

                          Comment


                            #43
                            Καλημερα σε ολους .Ειμαι ο Παναγιωτης και ειμαι καινουργιος στην παρεα. Πριν μια εβδομαδα εμεινα ανεργος και οπως ολοι μας αναζητω μια καλυτερη τυχη σαν μεταναστης.
                            Ειμαι νοσηλευτης και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις για τη ζητηση στο συγκεκριμενο επαγγελμα στη Σουηδια η τη Νορβηγια... ευχαριστω εκ των προτερων. Καλη τυχη σε ολους...

                            Comment


                              #44
                              Απάντηση στον Παναγιώτη

                              Παναγιώτη απ ότι ξέρω υπάρχει ζήτηση για νοσηλευτές και αρκετά μεγάλη πρέπει όμως να ξέρεις πολύ καλά τη γλώσσα.

                              Comment


                                #45
                                ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΡΗΤΗ ΜΑΖΙ

                                Δες τώρα σύμπτωση, ο άντρας μου είναι από το Τυμπάκι, όλο το σόι του εκεί. Το σύλλογο θα τον φτιάξουμε σίγουρα μιας και μαζί με εμάς θα ανέβει και ένα φιλικό μας ζευγάρι με τα παιδιά τους. Και φυσικά εννοείται ότι θα αλληλοβοηθηθούμε!!!! Το επίδομα πραγματι το παίρνεις μόνο για 3 μήνες. Τέτοια ρεζίλια που είναι, σιγά το επίδομα αυτό είναι ελεημοσύνη. Κι εγώ άνεργη θα είμαι από το τέλος του μήνα οπότε όλοι μαζί μία παρέα. Οι Νορβηγοί πράγματι είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Μπορείς να μου πείς λίγες λεπτομέρειες για τον γαμπρό σου (τι δουλειά έψαχνε, τι βρήκε και πως?? μήπως και μας έχει ξεφύγει κάτι?. Σίγουρα πρέπει να βρούμε ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ αλλιώς θα κάνουμε το μαγαζάκι και ότι γίνει. Φύλλο ανοίγεις για πίτες να κάνουμε τη φοβερή ομάδα. Αν θές μπες στο facebook το όνομά μου είναι Ιοanna Xremeti κάνε μου αίτημα φιλίας να το αποδεχθώ και να ανταλλάξουμε τηλέφωνα και ότι άλλο. Μπορώ να σου τηλεφωνήσω εύκολα γιατί έχω FORTHNET και είναι δωρεάν. Περιμένω να μιλήσουμε και ζωντανά. Και σίγουρα οι Θεσσαλονικιές (οι άλλες όχι εγώ) τις σκίζουν τις Νορβηγίδες. ΧΑΧΑΧΑΧΑ

                                Comment

                                Working...
                                X