Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δυστυχώς ούτε για πρόχειρη δουλειά δεν αρκούν τα αγγλικά. Νορβηγικά κ μόνο Νορβηγικά. Εκτός όπως έχουμε πεί είναι κάποιος μηχανικός ή ΙΤ. Ναι μιλάνε πολύ καλά αγγλικά, αλλά όπως λεει η Αφροδίτη ούτε σαν καθαριστής δεν μπορείς πλέον να βρείς δουλειά χωρίς Νορβηγικά. Στις υπηρεσίες θα σου μιλήσουν. Αλλά κανείς δεν θα σου δώσει πρόχειρη δουλειά χωρίς τη γλώσσα. Τόσο πολύ έχουν στενέψει τα πράγματα.
    Και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω απο προσωπική πείρα.

    Comment


      Originally posted by vasoulita81 View Post
      Δυστυχώς ούτε για πρόχειρη δουλειά δεν αρκούν τα αγγλικά. Νορβηγικά κ μόνο Νορβηγικά. Εκτός όπως έχουμε πεί είναι κάποιος μηχανικός ή ΙΤ. Ναι μιλάνε πολύ καλά αγγλικά, αλλά όπως λεει η Αφροδίτη ούτε σαν καθαριστής δεν μπορείς πλέον να βρείς δουλειά χωρίς Νορβηγικά. Στις υπηρεσίες θα σου μιλήσουν. Αλλά κανείς δεν θα σου δώσει πρόχειρη δουλειά χωρίς τη γλώσσα. Τόσο πολύ έχουν στενέψει τα πράγματα.
      Και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω απο προσωπική πείρα.
      ........
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Γεια σας παιδια κ απο μενα, ειμαι νεος στο φορουμ. Καταρχην να πω οτι ειμαι 30 ετων φοιτητης στο ΤΕΙ αθηνας (εργοθεραπεια, τριτο ετος) και παραλληλα δουλευω και σε ενα "φαστφουνταδικο".
        Επειδη τα πραγματα στην ελλαδα οπως ολοι ξερουμε ειναι χαλια, σκεφτομαι πολυ σοβαρα μολις με το καλο παρω το πτυχιο μου να φυγω στο εξωτερικο για δουλεια, ειτε για καποιο μεταπτυχιακο. Σκεφτομουν λοιπον τη Nορβηγια ως πιθανο προορισμο και γενικα της σκανδιναβικες χωρες. Ειχα παρα πολλες αποριες αλλα βρηκα απαντηση σχεδον σε ολα, πραγματικα αυτο το φορουμ ειναι φοβερο, μπραβο στους υπευθυνους και στα παιδια που βοηθουν και ενημερωνουν εμας τους "νεους" που ψαχνομαστε. Αυτο που με προβληματιζει ακομα ειναι το θεμα της ηλικιας, δλδ οταν παρω το πτυχιο μου θα ειμαι σχεδον 32 ετων ή αν κανω και καποιο μεταπτυχιακο-εκπαιδευση γυρω στα 34 αλλα χωρις ουσιαστικη προυπηρεσια, θα μπορω λοιπον να βρω δουλεια στο εξωτερικο η θα ειναι προβλημα η ηλικια μου? Βεβαια μπορω να κανω οποιαδηποτε δουλεια οπως εκανα τοσα χρονια αλλα μου αρεσει πολυ αυτο που σπουδαζω και θελω να το ασκησω στο μελλον.Ευχαριστω, περιμενω τις απαντησεις σας. Kαλη χρονια και παλι!

        Comment


          Για αλλες χωρες δεν ξερω αλλα για Νορβηγια η ηλικια σου δεν παιζει κανενα ρόλο. Ειναι πολυ συνηθισμενο ατομα ανω των 30 να σππουδαζουν και μετα να βγαινουν στην αγορα εργασιας.
          Με το που τελειωσουν το σχολειο οι Νορβηγοι εχουν ενα σεβαστο χρηματικο ποσο (απο γονεις/συγγενεις και συνηθως φοιτητικο δάνειο) το οποιο το διαχειριζονται οπως θέλουν. Πολλες φορες απλα γυριζουν τον κοσμο διασεδαζουν οσο μπορουν και μετα επιστρεφουν και ασχολουνται με τις σπουδες τους οσοι θελουν να πανε Πανεπηστημειο.

          Comment


            Eυχαριστω πολυ Αφροδιτη για το μηνυμα σου, ομολογω μου εδωσε πολυ κουραγιο και δυναμη να συνεχισω ελπιζοντας σε ενα καλυτερο μελλον μακρια απο την Ελλαδα.
            Μεγαλη εντυπωση μου κανει αυτο που λες για τους νεους Νορβηγους, τελειως διαφορετικη απο τη δικη μας λογικη, που βαζουμε τα παιδια μας σαν ειλωτες να μαζευουν δυο στιβες
            πτυχια και μετα να μην ξερουν τι να τα κανουν.... Τεσπα. Καλη χρονια, υγεια και ευτυχια σε ολους!

            Comment


              Καλησπέρα. Άν ενδιαφέρεται κάποιος για συγκατοίκηση στο Όσλο ας απαντήσει εδώ. vas.zacharis@gmail.com

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά!

                Υπάρχει κάποιος που να μένει στο Ålesund ?
                Είναι κάπου ένας μήνας που βρίσκομαι εδώ και δεν έχω ακούσει λέξη ελληνικά !

                Ha det!

                Comment


                  Καλησπέρα παίδες...

                  Μένει κανείς Όσλο? Θα είμαι εδώ για 2 μήνες και αναρωτιέμαι που είναι τα καλά μέρη..απο το οτιδήποτε ;)
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    Καλησπέρα σας είμαι καινούργιος στο forum (μόλις σήμερα ολοκλήρωσα την εγγραφή μου ) και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για τη ζωή στη Νορβηγία. Σε ένα χρόνο παίρνω το πρώτο μου πτυχίο (Διοίκηση Επιχειρήσεων ) και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην πληροφορική και συγκεκριμένα στον προγραμματισμό .Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για την όλη διαδικασία έτσι ώστε να πάρω την τελική απόφαση ;

                    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

                    Comment

                    Working...
                    X