Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 149 από 149
    Παιδια, ξέρει κανείς ποιος είναι ένας καλός αριθμός αντιγράφων μεταφρασμένων επίσημων χαρτιών για χρήση στην Αυστραλία;

Kαλησπερα σε ολους στο forum.Eχω την ιδια δυσκολια με τον Nikiforos2177 οσον αφορα τον TRA.Στο occupation list ειμαι στην ειδικοτητα Airconditioning and Refrigeration Mechanic που ειναι σε ζητηση.Εχω ηδη ξεκινησει μαθηματα για το IELTS 6 που χρειαζομαι για Μελβουρνη συγκεκριμενα (εχοντας lower).Με 18 χρονια εμπειριας και με ακομα 5 ποντους απο την γυναικα μου ως member νομιζω οτι φτανω τους 65.Koλλαω στον tra και στην visa (δικαιουμαι 3 διαφορετικες) με ποσο 2910$ και 4000$ σε δευτερη δοση!Το ποσο ειναι πολυ μεγαλο σε σχεση με τον Καναδα για παραδειγμα.Δεν ξερω αν κανω λαθος.Αν γνωριζει καποιος παρακαλω για ενημερωση.Μεγαλο ευχαριστω προς Agoriani,Konstantinos1,Australian και τοσους αλλους για την πολυτιμη βοηθεια...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βετα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνετε. Ειμαι Αυστραλέζα υπήκοος γεννημένη στην Μελβούρνη το 1962 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1969. Εχω ανανεώσει το διαβατήριο μου 4 φορές ευκολα μέσω του προξενείου. Τώρα θέλω να ξανακάνω ανανέωση διαβατηρίου οπως επίσης και να κάνω Αυστραλούς υπηκοους τα 2 παιδιά μου ηλικίας 17,5 και 14 και σκεφτόμαστε να φύγουμε για Αυστραλία. 1) Εγω θα παίρνω κάποια επιδόματα οπως διάβασα, τα παιδιά μου θα παίρνουν? 2) Ειμαι χωρισμένη... που σημαίνει οτι για το 14χρ. παιδί για να βγεί το διαβατήριο χρειάζεται και την υπογραφή του πατέρα? 3) Αν υπογράψει και ο πατέρας μπορώ να πάρω και τα 2 παιδιά να φύγουμε ή πρέπει να έχουμε και πάλι την συγκατάθεσή του? Να επισημάνω οτι έχω την επιμέλεια εννοείται και των 2 παιδιών. 4) Τα παιδιά εκεί μπορουν να σπουδάσουν? Δηλ. ο γυιός μου που θάναι 18 μπορεί να μπεί σε Αυστραλέζικο Πανεπιστήμιο και ποιες ειναι οι προυποθέσεις?
    Ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου. Η δυσκολία ειναι στο 14χρ παιδί μου.... Δυστυχώς ο πατέρας ειναι πολύ εγωιστής για να υπογράψει.... δεν καταλαβαίνει οτι τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στην ζωή για να ελέγχουμε την ζωή τους.... τα παιδιά μας εδώ δεν έχουν μέλλον... δεν λέω οτι πηγαίνοντας στην Αυστραλία θα είναι ευκολα για μας, αλλα υπάρχει προοπτική, θα μπορούν αν θέλουν και προσπαθήσουν να δουν το μέλλον με αισιοδοξία. Οπως και για μένα, ειμαι 50χρ. και εδω οχι μονο δεν βρίσκω δουλειά αλλα μου ζητάνε και χρήματα απ αυτά που δεν έχω. Το κράτος εδω τις μονογονεικές οικογένειες τις έχει στο περιθώριο. Για τα παιδιά αυτά εδώ και 10 χρόνια που τα μεγαλώνω μονη μου έχω γίνει και μάνα και πατέρας. Που ειναι το κοινωνικό κράτος? Που ειναι η ψυχολογική και χρηματική υποστήριξη? Τέλος πάντων, να μην σας κουράζω με τα προβλήματά μου. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ κι ελπίζω ολα να πάνε καλα.

Καλημέρα,
    μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
    Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
    Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
    Ευχαριστώ...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Enya Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, ξέρει κανείς ποιος είναι ένας καλός αριθμός αντιγράφων μεταφρασμένων επίσημων χαρτιών για χρήση στην Αυστραλία;
    εγω τα εκανα σε 3

Καλησπερα
    Θα ηθελα να κανω μια "στατιστική έρευνα" σχετικά με το πόσα χρήματα διέθετε κάποιος που αποφάσισε να μεταναστεύσει στην Αυστραλία χωρίς να έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα ή σπόνσορα. Απο ότι κατάλαβα το νούμερο παίζει απο 15 εως 50 χιλ. ευρώ. Καλό είναι να γνωρίζουμε πανω κατω τι χρειάζεται για τους πρωτους μηνες μεχρι να βρεις δουλεια (visa, μεταφορικα, εξοδα διαβίωσης, κλπ) και αν τελικά μπορούμε γιατί δε φτάνει μονο το θέλω απο οτι κατάλαβα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βετα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου. Η δυσκολία ειναι στο 14χρ παιδί μου.... Δυστυχώς ο πατέρας ειναι πολύ εγωιστής για να υπογράψει.... δεν καταλαβαίνει οτι τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στην ζωή για να ελέγχουμε την ζωή τους.... τα παιδιά μας εδώ δεν έχουν μέλλον... δεν λέω οτι πηγαίνοντας στην Αυστραλία θα είναι ευκολα για μας, αλλα υπάρχει προοπτική, θα μπορούν αν θέλουν και προσπαθήσουν να δουν το μέλλον με αισιοδοξία. Οπως και για μένα, ειμαι 50χρ. και εδω οχι μονο δεν βρίσκω δουλειά αλλα μου ζητάνε και χρήματα απ αυτά που δεν έχω. Το κράτος εδω τις μονογονεικές οικογένειες τις έχει στο περιθώριο. Για τα παιδιά αυτά εδώ και 10 χρόνια που τα μεγαλώνω μονη μου έχω γίνει και μάνα και πατέρας. Που ειναι το κοινωνικό κράτος? Που ειναι η ψυχολογική και χρηματική υποστήριξη? Τέλος πάντων, να μην σας κουράζω με τα προβλήματά μου. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ κι ελπίζω ολα να πάνε καλα.
    Βετα φυσικά πρώτα απο ολα πρέπει να συμβουλευτείς ενα δικηγόρο και εκείνος θα σε κατευθύνει εαν και εφόσον μπορείς με την επιμέλεια που έχεις να έρθετε στην Αυστραλία, ακόμα και χωρίς την συγκατάθεση του άλλου πατέρα. Εκείνο που μπορούμε να πούμε είναι οτι στην δική σου περίπτωση έρχεσαι χωρίς να μεταναστεύεις γιατι απλά γυρνάς στην δεύτερη πατρίδα σου. Εαν βγάλεις και στα παιδιά διαβατήριο το ίδιο και εκείνα.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Καλησπέρα.Είμαι φοιτητής στο Πολυτεχνείο Κρήτης στο τμήμα των Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης και έχω ένα ακόμα μάθημα για να πάρω το πτυχίο μου. Σκέφτομαι να εργαστώ στην Αυστραλία καθώς με ενδιαφέρει η προοπτική τόσο του τρόπου ζωής όσο και των ευκαιριών που παρέχονται στην Αυστραλία. Συμπλήρωσα την φόρμα εγγραφής σχετικά με την ενημέρωση που θα γίνει στις 8 και 9 Οκτωβρίου στην Αθήνα αλλά οι πιθανότητες να πάρω την πρόσκληση είναι λίγες καθώς ούτε έχω εργαστεί ακόμα ενώ ζητούν κυρίως άτομα με σπουδές και προϋπηρεσία. Εγώ τώρα τελείωσα το τελευταίο έτος των σπουδών μου και έχω αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με το να ζήσω και να εργαστώ στην Αυστραλία. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορούσα να συμμετάσχω στο διήμερο αυτό ενημέρωσης ως φοιτητής? Ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bots Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.Είμαι φοιτητής στο Πολυτεχνείο Κρήτης στο τμήμα των Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης και έχω ένα ακόμα μάθημα για να πάρω το πτυχίο μου. Σκέφτομαι να εργαστώ στην Αυστραλία καθώς με ενδιαφέρει η προοπτική τόσο του τρόπου ζωής όσο και των ευκαιριών που παρέχονται στην Αυστραλία. Συμπλήρωσα την φόρμα εγγραφής σχετικά με την ενημέρωση που θα γίνει στις 8 και 9 Οκτωβρίου στην Αθήνα αλλά οι πιθανότητες να πάρω την πρόσκληση είναι λίγες καθώς ούτε έχω εργαστεί ακόμα ενώ ζητούν κυρίως άτομα με σπουδές και προϋπηρεσία. Εγώ τώρα τελείωσα το τελευταίο έτος των σπουδών μου και έχω αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με το να ζήσω και να εργαστώ στην Αυστραλία. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορούσα να συμμετάσχω στο διήμερο αυτό ενημέρωσης ως φοιτητής? Ευχαριστώ πολύ.
    Δεν είναι ανοικτό για το κοινό παρά ύστερα απο πρόσκληση. Φυσικά θα προσκαλέσουν κάποιους απο όσους έχουν κάνει ήδη εγγραφή και με αυτό τον τρόπο εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους. Αρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο απο την εγγραφή.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.01.2012, 23:04
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)
    Από elbag in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.09.2011, 12:16
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 12:17
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2011, 11:51
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)
    Από sotos aiva in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.02.2011, 01:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like