Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Τύπου Α έκανα για κάθε νόμιμη χρήση και ελπίζω να είναι η σωστή.Τι ρωτάω τι διαφορά έχει και μου λέει δεν ξέρω όλοι την Α ζητάνε....Σαν να παίζω τζόκερ δηλαδή..

    Comment


      #17
      Originally posted by Birdy View Post
      Τύπου Α έκανα για κάθε νόμιμη χρήση και ελπίζω να είναι η σωστή.Τι ρωτάω τι διαφορά έχει και μου λέει δεν ξέρω όλοι την Α ζητάνε....Σαν να παίζω τζόκερ δηλαδή..
      Χα χαχαχαχχα!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by Birdy View Post
        Τύπου Α έκανα για κάθε νόμιμη χρήση και ελπίζω να είναι η σωστή.Τι ρωτάω τι διαφορά έχει και μου λέει δεν ξέρω όλοι την Α ζητάνε....Σαν να παίζω τζόκερ δηλαδή..
        Εγώ δεν είχα ζητήσει τυπου Α,Β,Γ,Δ ή Ω, ειδα τώρα οτι είναι τυπου Α και λέει πότε κατατάχθηκα και πότε απολύθηκα. Αυτό ειμαι σίγουρος τους αρκεί.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #19
          Helloo
          Είμαι νηπιαγωγός με προϋπηρεσία ενός χρόνου.
          Θα ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει ζήτηση στον κλάδο των νηπιαγωγών, στα ελληνο-αυστραλέζικα σχολεία στο Syndey ή Μελβούρνη.Επίσης,τσέκαρα και την λίστα Sol και αναφέρεται εκεί μέσα η ειδικότητα μου
          Είχα προσπαθήσει και πέρσι, αλλά κανένα σχολείο δεν απάντησε στο front letter μου με το βιογραφικό μου... :(
          Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

          Comment


            #20
            ειμαι νεα στο φορουμ .ειμαι φιλολογος αδιοριστη και θα ηθελα να μεταναστευσω στην αυστραλια .θα γινω δεκτη εκει ;τι πρεπει να κανω ;

            Comment


              #21
              Partner Visa

              Όποιος χρειάζεται βοήθεια ή πληροφορίες για αίτηση για Partner Visa, δηλαδή έχει σχέση με Αυστραλό ή Αυστραλή υπήκοο και θέλει να έρθει Αυστραλία, μόλις κατέθεσα την αίτηση και πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ.

              Comment


                #22
                Originally posted by nati View Post
                Παράθεση:
                Αρχικό μήνυμα απο nati
                γεια σας παιδιά ειμαι... demi μείναμε 1 χρόνο και πήγα και σχολείο εκεί. μας είχε κάνει πρόσκληση η θεία μου αδερφή της μητέρας μου. Είχαμε πάει το 1986 και γυρίσαμε το 1987.... το δίπλωμα από ΙΕΚ το αναγνωρίζουν;;;;
                Το Overseas qualification Unit δεν το αναγνώρισε και με παρέπεμψε στην Εθνική υπηρεσία αναγνώρισης για ακαδημαικούς τίτλους που δεν είναι δωρεάν όμως και ετσι δεν έκανα την διαδικασία ακόμα. Μπορείς να δεις το ιστορικό στην Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani.

                Originally posted by maria22 View Post
                Όποιος χρειάζεται βοήθεια ή πληροφορίες για αίτηση για Partner Visa, δηλαδή έχει σχέση με Αυστραλό ή Αυστραλή υπήκοο και θέλει να έρθει Αυστραλία, μόλις κατέθεσα την αίτηση και πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ.
                maria22 ίσως είναι καλύτερα να σου φτιάξω ενα θέμα Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - maria22 ώστε να συμπληρώνεις εκεί, αν θες, τις κινήσεις που έκανες και κάνεις.
                Το συγκεκριμένο θέμα το εχω καλύψει και εγώ στο post, Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #23
                  Σκέφτομαι να πάω Αυστραλία για δουλειά! Να πω ό,τι έχω γεννηθεί εκέι και έχω αυστραλιανό διαβατήριο.
                  Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω! Το διαβατήριο μου είναι ληγμένο... πως γίνεται η ανανέωση;
                  Ακόμα δεν έχω καπου να μείνω.. λεφτά δεν εχω για να νοικιάσω... Υπάρχει βοήθεια από το κράτος.. κάποιο επίδομα ανεργίας καποιος χώρος που φιλοξενουν 'ανεργους;;;
                  Σας ευχαριστώ..

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by move-on View Post
                    Σκέφτομαι να πάω Αυστραλία για δουλειά! Να πω ό,τι έχω γεννηθεί εκέι και έχω αυστραλιανό διαβατήριο.
                    Τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω! Το διαβατήριο μου είναι ληγμένο... πως γίνεται η ανανέωση;
                    Ακόμα δεν έχω καπου να μείνω.. λεφτά δεν εχω για να νοικιάσω... Υπάρχει βοήθεια από το κράτος.. κάποιο επίδομα ανεργίας καποιος χώρος που φιλοξενουν 'ανεργους;;;
                    Σας ευχαριστώ..
                    Αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις τα σχετικά θέματα.
                    Επίδομα ανεργιας για υπηκόους υπάρχει.
                    Δες εδώ για το διαβατήριό σου https://www.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx
                    Αν θες τηλεφώνησε στην πρεσβεία να ρωτήσεις για την ανανέωση 210 870 4000

                    Comment


                      #25
                      Μαρία θα είναι πολύ καλό να κάνεις ένα νέο post και να γράψεις αναλυτικά ποια βήματα έκανες και τι προβλήματα αντιμετώπισες γιατί και εγώ ετοιμάζομαι να κάνω την partner visa και είμαι στη φάση που μαζεύω τα χαρτιά.Και επί της ευκαιρίας να ευχαριστήσω τον agoriani για το δικό του post!

                      Comment


                        #26
                        agoriani εγω που εχω συγγενεις στο Σίδνεϊ μπορουν να μου κάνουν προσκληση;;;;;;!!!! ειναι αδερφια της μητερας μου αυτοι μας ειχαν κανει και την πρωτη φορα που πηγαμε!!!!! και αν οχι που μπορω να βρω μαθηματα ωστε να παω με student visa;;;;; με προβληματισε αυτο που ειπες για το διπλωμα απο ΙΕΚ εχω τελειωσει βοηθος μικροβιολόγου! στο AIMS που ειναι η αρμόδια υπηρεσια για την ειδικοτητα ζητανε λεφτα για την αναγνωριση.... λες να τα δώσω και να μεινω με τα χερια αδεια;;;;;!!!!! Η αλλη βλακεια ειναι οτι εχω διπλωμα στην συγκεκριμενη ειδικοτητα αλλά εχω προϋπηρεσία ως ιατρικος επισκεπτης 9 χρονια!!!!! Και φυσικα εδω δεν εχω καποιο αντιστοιχο διπλωμα......!!!! μήπως δεν κάνω για skilled migration;;;;;!!!!!!
                        σε ευχαριστω πολύ

                        πάντως εισαι πολυ τυχερος Μελβούρνη δεν πηγα αλλα το Σίδνεϊ που το γύρισα ειναι πανεμορφη πολη.........

                        Comment


                          #27
                          Μήπως είναι εύκολο σε κάποιον να μου εξηγήσει τι είναι το Assurance of Support που αναφέρεται στην partner visa γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά;

                          Comment


                            #28
                            agoriani ξερεις καποιο link για να βρω καποιο εκπαιδευτικο προγραμμα νομιζω θα ειναι πιο ευκολο να ερθω με student visa τι λες και εσυ!!!!! Απο το site που μου ειπες για το διπλωμα ιΕΚ δεν μπορεσα να καταλαβω κατι.... μαλλον μπερδευτικα περισοτερο!!!!! σε ευχαριστω και παλι....!!!!!

                            Comment


                              #29
                              Καλημέρα σε όλους και πραγματικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλους όσους θυσιάζουν προσωπικό χρόνο για να βοηθήσουν όλους εμάς που προσπαθούμε να δούμε ένα φως στη ζωή μας!

                              Είμαι νοσηλευτής ΑΕΙ εδώ στην Ελλάδα και σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου που είναι επίσης νοσηλεύτρια ΤΕΙ να μεταναστεύσουμε. Ακούσαμε ότι 8-9 Οκτωβρίου η πρεσβεία της Αυστραλίας θα κάνει μια ενημέρωση και ότι ένας από τους κλάδους που έχει ζήτηση είναι κι ο δικός μας. Η απορία μου είναι η εξής αν ξέρει κανείς μια απάντηση! Τα ελληνικά πτυχία και το master μου αναγνωρίζονται εύκολα? Ο μισθός περίπου πόσο είναι για τους νοσηλευτές? Και τέλος το κόστος ζωής εκεί σε σχέση με την Ελλάδα πιο ακριβό ή πιο φτηνό?

                              Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το ενδιαφέρον σας!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Periklis View Post
                                Καλημέρα σε όλους και πραγματικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλους όσους θυσιάζουν προσωπικό χρόνο για να βοηθήσουν όλους εμάς που προσπαθούμε να δούμε ένα φως στη ζωή μας!

                                Είμαι νοσηλευτής ΑΕΙ εδώ στην Ελλάδα και σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου που είναι επίσης νοσηλεύτρια ΤΕΙ να μεταναστεύσουμε. Ακούσαμε ότι 8-9 Οκτωβρίου η πρεσβεία της Αυστραλίας θα κάνει μια ενημέρωση και ότι ένας από τους κλάδους που έχει ζήτηση είναι κι ο δικός μας. Η απορία μου είναι η εξής αν ξέρει κανείς μια απάντηση! Τα ελληνικά πτυχία και το master μου αναγνωρίζονται εύκολα? Ο μισθός περίπου πόσο είναι για τους νοσηλευτές? Και τέλος το κόστος ζωής εκεί σε σχέση με την Ελλάδα πιο ακριβό ή πιο φτηνό?

                                Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το ενδιαφέρον σας!
                                Αχχ το ίδιο επάγγελμα με τη μητέρα μου. Θα σου πω ό,τι λέω και σε εκείνη: "Μάζεψ' τα και φύγε". Λοιπόν για απλούς Νοσοκόμους/Νοσοκόμες δες εδώ για τους μισθούς . Τώρα αν θες κάτι πιο ειξιδικευμένο απλά γράψτε από δίπλα που έχει μία μηχανή αναζήτησης. Για αναγνώριση πτυχίων δε γνωρίζω, ο Αγόριανι αν θυμάμαι καλά έχει κάνει. Για το κόστος ζωής κοίτα εδώ έχει και από δίπλα επιλογές να δεις πόσο κοστίζουν τα σπίτια, το φαγητό, οι ηλεκτρικές συσκευές κτλ
                                Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                                Comment

                                Working...
                                X