Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ευχαριστώ! Βρήκα και το http://www.numbeo.com/cost-of-living...ayCurrency=EUR σαν ενδεικτικό του κόστους ζωής!

    Μιας και η μητέρα σου είναι νοσηλεύτρια, φαντάζομαι σου έχει πει ότι νοσοκόμοι πλεόν ονομάζονται αυτοί που δεν έχουν τελειώσει καμία σχολή και είναι βοηθητικό προσωπικό. Οι νοσηλευτές είναι απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Τα μεταπτυχιακά άραγε αναγνωρίζονται στην Αυστραλία? Πληρώνονται?

    Comment


      #32
      Originally posted by Periklis View Post
      Ευχαριστώ! Βρήκα και το http://www.numbeo.com/cost-of-living...ayCurrency=EUR σαν ενδεικτικό του κόστους ζωής!

      Μιας και η μητέρα σου είναι νοσηλεύτρια, φαντάζομαι σου έχει πει ότι νοσοκόμοι πλεόν ονομάζονται αυτοί που δεν έχουν τελειώσει καμία σχολή και είναι βοηθητικό προσωπικό. Οι νοσηλευτές είναι απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Τα μεταπτυχιακά άραγε αναγνωρίζονται στην Αυστραλία? Πληρώνονται?
      αχ ναι όλο τα μπερδεύω.. επειδή μικρός μου τις έλεγαν νοσοκόμες μου έμεινε.. I am Sorry! Κοίτα για να αναγνωριστούν τα πτυχία σου και να εγγραφείς στον αντίστοιχο οργανισμό Νοσηλευτών(το ειπα σωστά αυτη τη φορά) πρέπει να πληρώσεις. Ορίστε και η σχετική ιστοσελίδα τους Australian Nursing Federation. Ρίξ' της μια ματιά να της ρίξω κι εγώ να έχουμε και απορίες να λύσουμε μεταξύ μας γιατί δε βλέπω και κανένα νοσηλευτή εδώ μέσα.

      edit: Πρέπει να εγγραφείς (register) σε αυτή την Υπηρεσία/Οργανισμό Australian Health Practitioner Regulation Agency (AHPRA)

      Ορίστε και το σχετικό απόσπασμα:

      Overseas Nurses

      If you are an overseas nurse/midwife and wish to migrate to Australia, contact the Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council (ANMAC) for information on the process of applying for skills assessment. Nurses and midwives must apply to the Australian Health Practitioner Regulation Agency (AHPRA) for registration. All registered nurses and midwives must be registered prior to commencing work in Australia.
      edit#2: Ορίστε και η σελίδα με τα Standards για να μπορέσει να εγγραφείς εκεί: http://www.nursingmidwiferyboard.gov...Standards.aspx

      edit#3: Οριστε και η σχετική σελίδα με τα Fees(τα ποσά που πρέπει να πληρώσεις). Είναι σελίδα που θα κατεβάσεις αρχείο σε μορφή PDF(άν δεν έχεις το Adobe Reader μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ). Μόλις ανοίξεις τη σελίδα που θα σου δώσω τώρα η λήψη(download) θα ξεκινήσει αυτόματα! Το Αρχείο βρίσκεται εδώ

      για βοήθεια στην μετατροπή από AUD(Australian Dollars) σε EUR μπες σε αυτή εδώ τη σελίδα http://www.xe.com/
      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

      Comment


        #33
        καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέος στο forum και κοιτάω μπας και καταφέρω να φύγω για Αυστραλία,αλλά μέχρι στιγμής βλέπω ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα...

        Θα ήθελα να ρωτήσω σε τι κατηγορία ανήκει το χαρτί που έχω από το ΙΕΚ σαν Τεχνικός Η/Υ και ηλεκτρονικών μηχανών γραφείου.

        Ευχαριστώ.

        Comment


          #34
          Αλλο ενα ερωτημα που δεν εχω βρει απαντηση στο φορουμ ειναι στο παραπανω ποστ 33.
          Και εγω εχω παει ΙΕΚ και εχω παρει την πιστοποιηση της ειδικοτητας μου.
          Υπαρχει περιπτωση να αναγνωρισουν χαρτι πιστοποιησης ΙΕΚ στην Αυστραλια;
          Εστω καποιο λινκ;

          Comment


            #35
            Originally posted by pleiadis View Post
            καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέος στο forum και κοιτάω μπας και καταφέρω να φύγω για Αυστραλία,αλλά μέχρι στιγμής βλέπω ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα...

            Θα ήθελα να ρωτήσω σε τι κατηγορία ανήκει το χαρτί που έχω από το ΙΕΚ σαν Τεχνικός Η/Υ και ηλεκτρονικών μηχανών γραφείου.

            Ευχαριστώ.
            Originally posted by AndVal View Post
            Αλλο ενα ερωτημα που δεν εχω βρει απαντηση στο φορουμ ειναι στο παραπανω ποστ 33.
            Και εγω εχω παει ΙΕΚ και εχω παρει την πιστοποιηση της ειδικοτητας μου.
            Υπαρχει περιπτωση να αναγνωρισουν χαρτι πιστοποιησης ΙΕΚ στην Αυστραλια;
            Εστω καποιο λινκ;
            Δεν διαβάσατε λίγες σελίδες πιο πίσω γιατι το απάντησα σε μια άλλη ερώτηση οτι το Overseas Qualification Unit δεν αναγνώρισε την πιστοποίηση του ΙΕΚ που του έστειλα.
            Και για να πούμε και την αλήθεια, αφού δεν την αναγνωρίζει ακόμα η Ελλάδα που την δίνει σαν κράτος θα την αναγνωρίζει άλλο κράτος. Μιλάω για όλες τις ειδικότητες πληροφορικής που απο τότε που εφευρέθηκαν τα ΙΕΚ δεν αναγνωρίζονται ακόμα και υποτίθεται οτι ο σχετικός νόμος είναι προς επεξεργασία κ.τ.λ.
            Το Overseas Qualifcation Unit με παρέπεμψε στην AEI-NOOSR που χρεώνει για να κάνει γνωμάτευση και δεν εχω στείλει ακόμα τα χαρτιά γιατι μαζέυω τα χρήματα.
            Τι είναι το AEI-NOOSR? Κοιτάξτε εδώ
            Επίσης δεν εχω κάνει τίποτα προς την κατέυθυνση της Australian Computer Society.
            Οπότε ναι μεν αλλά δεν ξέρουμε ακόμα τελικά.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #36
              Originally posted by leyteris77 View Post
              Νίκο δυστυχώς από 1/7/11 δυσκόλεψαν πολύ τα πράγματα.
              1) Το πτυχίο σου αναγνωρίζεται κανονικά ως bachelor. Την περίπτωση να αναγνωρίσουν τις σπουδές και ως master επειδή είναι 5ετείς δεν μας ενδιαφέρει αφού τα master δεν δίνουν εξτρα πόντους. Αρα εχεις 15 από το πτυχίο.
              2) Αν έχεις ήδη δώσει το Ielts θα σου έλεγα πως δεν αξίζει τον κόπο να παλέψεις για το 8άρι. Μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο. Αν δεν το έχει δώσει ακόμα και είσαι πολύ καλός στα αγγλίκά, θεωρώ πως δεν είναι και ακατόρθωτο (εγώ να καταλάβεις για ένα 6,5 θα είχα 7 σε όλα που είμαι καλός στα αγγλικά αλλά όχι άριστος). Στο κάτω-κάτω αν αυτή είναι η τελευταία σου επλίδα (που δεν είναι...) νας πας αυστραλία, αξίζει τον κόπο.
              3) Υπάρχει και το State Migration Plan. Κάθε πολιτεία ή περιοχή κάθε Νοέμβριο περίπου καθορίζειο αυτό το πλάνο και ορίζει οτι εγώ χρειάζομαι τόσους από χ, τόσους από την ψ και τόσους από την Ζ ειδικότητα. Κάνεις αίτηση (τζάμπα είναι) για sponshorship (συνήθως mechanical engrs ζητάνε) και άν εγκριθεί, και θα πάρεις 10 επιπλέον πόντους και θα πάρεις και προτεραιότητα στην έκδοση της βίζας.
              4) Επίσης αν η γυναίκα-μόνιμη συντροφό σου είναι και αυτή skilled, δλδ το επάγγελμά της ανήκει στην SOL και φυσικά αναγνωρίσει το πτυχίο της, πάιρνεις άλλους 5 πόντους.

              Νίκο νομίζω με το πτυχίο σου θα αναγνωριστείς ως Professional Engineer και με την εμπειρία σου έχεις πολλές πιθανότητες για state sponshorship.Για την Victoria δες το παρακάτω link.Αν είχες αναγνωρισμενες τις σπουδές σου ίσως και τώρα να μπορούσες να κάνεις αίτηση. Απ' ότι είδα mechanical engineering θεσεις δεν έχουν κλείσει ακόμα.

              https://www.liveinvictoria.vic.gov.a...te-sponsorship
              leyteris77 Ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου και την χρήσιμη κατεύθυνση.
              1. Ok - no comment
              2. Ok- Θα το παλέψω.
              3. Ας πούμε ότι σήμερα που μιλάμε έχουν ακόμα ζήτηση σε μηχανικούς του κλάδου μου στη Μελβούρνη. Κάνω αίτηση λοιπόν για State Migration Plan και εγκρίνεται το sponsoring σε.... (ας πούμε ότι μου απαντούν θετικά) 2 μήνες. Στη συνέχεια με αυτή τη θετική απάντηση κάνω αίτηση για SkSkilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) http://www.immi.gov.au/skilled/gener...migration/176/ ? (γύρω στον Νοέμβριο δηλαδή). Ακολουθεί η αξιολόγηση της αίτησής μου από το DIAC που παίρνει.... (δεν ξέρω αλλά εκτιμώ τουλάχιστον) 8 μήνες. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι γύρω στο καλοκαίρι του 2012 μου απαντήσουν θετικά από το DIAC και βγάλω την απαιτούμενη VISA. Η ερώτηση είναι ... Το state της Μελβούρνης θα περιμένει μέχρι τότε (καλοκαίρι 2012) εμένα και χωρίς να του έχει εγγυηθεί νωρίτερα το DIAC ότι θα εγκριθεί η αίτηση VISA μου να με σπονσονάρει? Δεν έχω εντριφήσει στις sponsored visas και δεν έχω ενημερωθεί.... ο σπόνσορας είναι υποχρεωμένος να σε δεχτεί όποτε και αν εγκριθεί η Visa σου?
              Άν κάποιος φίλος γνωρίζει καλύτερα τους χρόνους που ανέφερα ως εκτιμήσεις ας τοποθετηθεί.
              Αν έκανα λάθος στην VISA (Subclass 176) που πρότεινες leyteris77 για το State Migration Plan παρακαλώ διόρθωσέ με.
              4. No woman - No cry! Ξεμπέρδεψα με αυτά!

              Ευχαριστώ προκαταβολικά!

              Comment


                #37
                Age restrictions?

                Παιδια καλησπέρα.

                Μια ερωτηση : Εγω ειμαι 46 ετων, Μηχανολογος Μηχανικος και ανεργος εδω και 2,5 χρόνια. Εργαζομουν σε εταιρεια πετρελαιοειδων για 13 χρονια.Παντρεμενος και χωρις παιδια. Απ'οτι ειδα στον πινακα με τα μορια, για την ηλικια μου παιρνω 0 μορια. Οποτε να μην το παλαιψω καθόλου?

                Ευχαριστω εκ των προτερων


                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                leyteris77 Ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου και την χρήσιμη κατεύθυνση.
                1. Ok - no comment
                2. Ok- Θα το παλέψω.
                3. Ας πούμε ότι σήμερα που μιλάμε έχουν ακόμα ζήτηση σε μηχανικούς του κλάδου μου στη Μελβούρνη. Κάνω αίτηση λοιπόν για State Migration Plan και εγκρίνεται το sponsoring σε.... (ας πούμε ότι μου απαντούν θετικά) 2 μήνες. Στη συνέχεια με αυτή τη θετική απάντηση κάνω αίτηση για SkSkilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) http://www.immi.gov.au/skilled/gener...migration/176/ ? (γύρω στον Νοέμβριο δηλαδή). Ακολουθεί η αξιολόγηση της αίτησής μου από το DIAC που παίρνει.... (δεν ξέρω αλλά εκτιμώ τουλάχιστον) 8 μήνες. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι γύρω στο καλοκαίρι του 2012 μου απαντήσουν θετικά από το DIAC και βγάλω την απαιτούμενη VISA. Η ερώτηση είναι ... Το state της Μελβούρνης θα περιμένει μέχρι τότε (καλοκαίρι 2012) εμένα και χωρίς να του έχει εγγυηθεί νωρίτερα το DIAC ότι θα εγκριθεί η αίτηση VISA μου να με σπονσονάρει? Δεν έχω εντριφήσει στις sponsored visas και δεν έχω ενημερωθεί.... ο σπόνσορας είναι υποχρεωμένος να σε δεχτεί όποτε και αν εγκριθεί η Visa σου?
                Άν κάποιος φίλος γνωρίζει καλύτερα τους χρόνους που ανέφερα ως εκτιμήσεις ας τοποθετηθεί.
                Αν έκανα λάθος στην VISA (Subclass 176) που πρότεινες leyteris77 για το State Migration Plan παρακαλώ διόρθωσέ με.
                4. No woman - No cry! Ξεμπέρδεψα με αυτά!

                Ευχαριστώ προκαταβολικά!

                Comment


                  #38
                  Σε ευχαριστώ πολύ Agoriani για την άμεησ απ'αντησή σου και τις πληροφορίες
                  Κατάλαβα τι πέζει αλλά τελικά το εισητήριο το έβγαλα και θα φύγω κατα Δεκέμβρη μεριά μάλλον
                  Το θέμα στο οποίο έχω ακόμα απορία είναι όταν θα ξεκινήσω να κάνω τα χαρτιά μου για την βίζα το ποσό που απαιτείται το οποίο μάλιστα είναια ρκετά μεγάλο σε πιο στάδιο της αίτησης το πληρώνω και λέω αν σε περίπτωση που η αίτηση μου δεν γίνει δεκτή μετά τον ελεγχο της από την πρεσβέια τα λεφτά οπυ έδωσα θα τα πάρω πίσω όλα,καθόλου η κάποια από αυτά?σας παρακαλώ είναι κρίσιμη ερώτηση που δεν έχει ακόμα απαντηθεί απο κανέναν
                  επίσης σχετικά με του συγγενείς γαι να σου κάνουν sponshorship θα πρέπει να είναι πρώτου βαθμού παιδιά και όιχ δεύτρεου ,τρίτου κλπ.Μόνο πρώτου βαθμού κάνει.
                  σας παρακαλώ λίγο βοήθεια με την ερώτησή μου παραπάνω σας παρακαλώ πατριώτες πατριωτάκια λίγο βοήθεια στην ερώτηση αν έχετε παρόμοια εμπιρία
                  ευχαριστώ

                  Comment


                    #39
                    Ερωτήσεις σχετικά με το apostille.

                    1. Τι είναι το apostille?
                    2. Ποιά έγγραφα απαιτούν apostille κατά την υποβολή αίτησης visa και κατα την υποβολή αίτησης αναγνώρισης του πτυχίου; Όλα;
                    3. Ποιά υπηρεσία το κάνει; Το ΚΕΠ? Ο Δήμος; Η στρατολογία; Η γραμματεία των εκπεδευτικών ιδρυμάτων; Το ΥΠΕΞ; Η εκάστοτε εκδίδουσα υπηρεσία ενός εγγράφου;
                    4. Ή ισχύει αυτό που κάπου πήρε το μάτι μου ότι το apostille το κάνουνε μόνο οι Περιφέρειες (Νομαρχίες) για κάθε δημόσιο έγραφο πλήν των δικαστικών που γίνονται στα Πρωτοδικεία;
                    5. Έχω διαβάσει ότι κάθε έγγραφο θέλει το δικό του apostille. Δεν αποκλείεται ο αριθμός των δικαιολογητικών για την έκδοση visa να είναι 20-30 έγγραφα. Αυτό σημαίνει 20-30 apostille? Ποιό είναι το κόστος του καθενός apostille;
                    6. Η στάμπα apostille που μπαίνει από όποια ελληνική αρμόδια αρχή, είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Αν είναι στα ελληνικά σημαίνει ότι κατά την επίσημη μετάφραση ενός εγγράφου στο ΥΠΕΞ δίνουμε το έγγραφο μαζί με το apostille; προκειμένου να μεταφραστεί ΚΑΙ το apostille;

                    Παρακαλώ για απάντηση από όσους έχουν σχετική εμπειρία.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                      Ερωτήσεις σχετικά με το apostille.

                      1. Τι είναι το apostille?
                      2. Ποιά έγγραφα απαιτούν apostille κατά την υποβολή αίτησης visa και κατα την υποβολή αίτησης αναγνώρισης του πτυχίου; Όλα;
                      3. Ποιά υπηρεσία το κάνει; Το ΚΕΠ? Ο Δήμος; Η στρατολογία; Η γραμματεία των εκπεδευτικών ιδρυμάτων; Το ΥΠΕΞ; Η εκάστοτε εκδίδουσα υπηρεσία ενός εγγράφου;
                      4. Ή ισχύει αυτό που κάπου πήρε το μάτι μου ότι το apostille το κάνουνε μόνο οι Περιφέρειες (Νομαρχίες) για κάθε δημόσιο έγραφο πλήν των δικαστικών που γίνονται στα Πρωτοδικεία;
                      5. Έχω διαβάσει ότι κάθε έγγραφο θέλει το δικό του apostille. Δεν αποκλείεται ο αριθμός των δικαιολογητικών για την έκδοση visa να είναι 20-30 έγγραφα. Αυτό σημαίνει 20-30 apostille? Ποιό είναι το κόστος του καθενός apostille;
                      6. Η στάμπα apostille που μπαίνει από όποια ελληνική αρμόδια αρχή, είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Αν είναι στα ελληνικά σημαίνει ότι κατά την επίσημη μετάφραση ενός εγγράφου στο ΥΠΕΞ δίνουμε το έγγραφο μαζί με το apostille; προκειμένου να μεταφραστεί ΚΑΙ το apostille;

                      Παρακαλώ για απάντηση από όσους έχουν σχετική εμπειρία.
                      Νίκο καλησπέρα,
                      το apostille είναι μια σφραγίδα που μπαίνει σε όλα τα έγγραφα που θα προσκομίσεις για τη visa. Όλα τα apostille τα κάνεις στις Περιφέρειες εκτός από το ποινικό μητρώο που πρέπει να πας στο Ειρηνοδικείο αν θυμάμαι καλά. Δεν κοστίζει τίποτα εκτός από το ποινικό που θα πληρώσεις ένα μεγαρόσημο (δικαστικό χαρτόσημο). Όσο για τη μετάφραση δεν χρειάζεται να το μεταφράσεις γιατί το κείμενό της είναι στα γαλλικά και αναγνωρίζεται παγκοσμίως.Απλά όταν γίνει η μετάφραση στο ΥΠΕΞ θα αναγράφεται στο τέλος πως το έγγραφο έχει apostille. Αυτό μας το είχαν πει στο ΥΠΕΞ όταν κάναμε τις δικές μας μεταφράσεις και γλιτώσαμε πολλά χρήματα.
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                        Ερωτήσεις σχετικά με το apostille.

                        1. Τι είναι το apostille?
                        2. Ποιά έγγραφα απαιτούν apostille κατά την υποβολή αίτησης visa και κατα την υποβολή αίτησης αναγνώρισης του πτυχίου; Όλα;
                        3. Ποιά υπηρεσία το κάνει; Το ΚΕΠ? Ο Δήμος; Η στρατολογία; Η γραμματεία των εκπεδευτικών ιδρυμάτων; Το ΥΠΕΞ; Η εκάστοτε εκδίδουσα υπηρεσία ενός εγγράφου;
                        4. Ή ισχύει αυτό που κάπου πήρε το μάτι μου ότι το apostille το κάνουνε μόνο οι Περιφέρειες (Νομαρχίες) για κάθε δημόσιο έγραφο πλήν των δικαστικών που γίνονται στα Πρωτοδικεία;
                        5. Έχω διαβάσει ότι κάθε έγγραφο θέλει το δικό του apostille. Δεν αποκλείεται ο αριθμός των δικαιολογητικών για την έκδοση visa να είναι 20-30 έγγραφα. Αυτό σημαίνει 20-30 apostille? Ποιό είναι το κόστος του καθενός apostille;
                        6. Η στάμπα apostille που μπαίνει από όποια ελληνική αρμόδια αρχή, είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Αν είναι στα ελληνικά σημαίνει ότι κατά την επίσημη μετάφραση ενός εγγράφου στο ΥΠΕΞ δίνουμε το έγγραφο μαζί με το apostille; προκειμένου να μεταφραστεί ΚΑΙ το apostille;

                        Παρακαλώ για απάντηση από όσους έχουν σχετική εμπειρία.

                        Αποστηλ η αλλιώς σφραγίδα της Χάγης είναι μια μεγαλη σφραγίδα η οποία μπαίνει σε όλα τα δημόσια έγγραφα και πιστοποιεί ότι αυτός που υπόγραψε το χαρτί είναι και νόμιμος για να το υπογράψει και αυτό το αναγνωρίζουν στο εξωτερικό
                        επίσης είναι τζάμπα
                        Αναλόγως από πού θα είναι το χαρτί υπάρχει και η ανάλογη δημόσια αρχή που θα βάλει την σφραγίδα αποστηλ
                        Δηλαδή για χαρτιά από τον δήμο (πιστοποιητικά, ληξιαρχικές πράξεις γέννησης, κλπ) πας στην περιφέρεια
                        Για χαρτιά από εκκλησιά πας στην μητρόπολη
                        Για χαρτιά από δικαστήρια, συμβολαιογράφους πας στον εισαγγελέα
                        Κλπ
                        Αλλά, για να μην τρέχεις εσύ όλη αυτήν την διαδικασία την κάνεις μέσο κεπ
                        Δηλαδή λες στο κεπ θέλω ένα πιστοποιητικό με σφραγίδα της Χάγης(αποστηλ) και στο ετοιμάζουν
                        βέβαια εάν βιάζεσαι πολύ μπορείς να κάνεις την διαδικασία αυτήν μόνος(δεν στο συνιστώ μιλάμε για πολύ τρέξιμο)
                        Για το ποινικό μητρώο θέλουν και ένα ευρώ από ότι θυμάμαι

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Ερωτήσεις σχετικά με το apostille.

                          1. Τι είναι το apostille?
                          2. Ποιά έγγραφα απαιτούν apostille κατά την υποβολή αίτησης visa και κατα την υποβολή αίτησης αναγνώρισης του πτυχίου; Όλα;
                          3. Ποιά υπηρεσία το κάνει; Το ΚΕΠ? Ο Δήμος; Η στρατολογία; Η γραμματεία των εκπεδευτικών ιδρυμάτων; Το ΥΠΕΞ; Η εκάστοτε εκδίδουσα υπηρεσία ενός εγγράφου;
                          4. Ή ισχύει αυτό που κάπου πήρε το μάτι μου ότι το apostille το κάνουνε μόνο οι Περιφέρειες (Νομαρχίες) για κάθε δημόσιο έγραφο πλήν των δικαστικών που γίνονται στα Πρωτοδικεία;
                          5. Έχω διαβάσει ότι κάθε έγγραφο θέλει το δικό του apostille. Δεν αποκλείεται ο αριθμός των δικαιολογητικών για την έκδοση visa να είναι 20-30 έγγραφα. Αυτό σημαίνει 20-30 apostille? Ποιό είναι το κόστος του καθενός apostille;
                          6. Η στάμπα apostille που μπαίνει από όποια ελληνική αρμόδια αρχή, είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Αν είναι στα ελληνικά σημαίνει ότι κατά την επίσημη μετάφραση ενός εγγράφου στο ΥΠΕΞ δίνουμε το έγγραφο μαζί με το apostille; προκειμένου να μεταφραστεί ΚΑΙ το apostille;

                          Παρακαλώ για απάντηση από όσους έχουν σχετική εμπειρία.
                          Πολύ αναλυτικά απο παλιότερο post του Agoriani

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Angus View Post
                            ...
                            Το θέμα στο οποίο έχω ακόμα απορία είναι όταν θα ξεκινήσω να κάνω τα χαρτιά μου για την βίζα το ποσό που απαιτείται το οποίο μάλιστα είναι αρκετά μεγάλο σε πιο στάδιο της αίτησης το πληρώνω και λέω αν σε περίπτωση που η αίτηση μου δεν γίνει δεκτή μετά τον έλεγχο της από την πρεσβεία, τα λεφτά που έδωσα θα τα πάρω πίσω όλα, καθόλου η κάποια από αυτά?
                            Σας παρακαλώ είναι κρίσιμη ερώτηση που δεν έχει ακόμα απαντηθεί απο κανέναν επίσης σχετικά με τους συγγενείς για να σου κάνουν sponshorship θα πρέπει να είναι πρώτου βαθμού παιδιά και όχι δεύτερου ,τρίτου κλπ.Μόνο πρώτου βαθμού κάνει.
                            ...
                            Angus θα σου παραθέσω τα κατάλληλα link απο το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας (immi.gov.au), ώστε να δείς και μόνος σου τις απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις.
                            ================================================== ===============
                            Σχετικά με τα χρήματα για τις αιτήσεις:
                            Για αιτήσεις εκτός Αυστραλίας, δηλαδή απο το εξωτερικό για την Αυστραλία.
                            Skilled - Independent (Migrant) visa (subclass 175)
                            1st instalment
                            $2960
                            2nd instalment
                            $4110

                            See: Skilled - Independent (Migrant) visa (subclass 175)
                            Skilled - Sponsored (Migrant) visa (subclass 176)
                            1st instalment
                            $2960
                            2nd instalment
                            $4110

                            See: Skilled - Sponsored (Migrant) visa (subclass 176)
                            Skilled - Regional Sponsored (Provisional) visa (subclass 475)
                            1st instalment
                            $2960
                            2nd instalment
                            $4110

                            See: Skilled - Regional Sponsored (Provisional) visa (subclass 475)
                            --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            Για αιτήσεις απο το εσωτερικό:
                            Skilled – Independent (Residence) visa (subclass 885)
                            1st instalment $2960
                            2nd instalment $4110

                            Skilled – Sponsored (Residence) visa (subclass 886)
                            1st instalment $2960
                            2nd instalment $4110

                            Skilled – Regional (Residence) visa (subclass 887)
                            1st instalment $270
                            2nd instalment $4110

                            ================================================== ============
                            Τώρα τι γίνεται όταν στείλεις αίτηση, έχοντας πληρώσει, και απορριφθεί.

                            If the visa is not approved:
                            You will be notified in writing of the decision to refuse your application. You will also be advised if you are eligible to seek a review of the decision made and the time you have to do so or your time limit to depart Australia. The review will address the merits of the decision and will be undertaken by a body independent of the department.
                            You, or the person you have authorised to act and receive communication on your behalf, will be taken to have received the letter:
                            seven working days after the date of the letter, if the letter was sent to an address in Australia
                            or
                            21 working days after the date of the letter, if the letter was sent to an address outside Australia.
                            If the letter is handed to you, you will be taken to have been notified at that moment.
                            If the letter is faxed or emailed to you, you will be taken to have been notified at the end of the day it was faxed or emailed.

                            Επίσης: Application charge
                            You must pay a non-refundable charge when you lodge your application.
                            See: Charges (Fees)
                            ================================================== ============
                            Σχετικά με την προτεραιότητα στις GSM visas.
                            From 1 July 2011, processing priorities (with highest priority listed first) are:

                            1) applications from people who are employer sponsored under the RSMS program or who have applied for a Skilled – Regional (subclass 887) visa
                            2) applications from people who are applying under the ENS program
                            3) applications from people who are nominated by a state or territory government agency for an occupation specified on that agency's state migration plan
                            4) applications from people who have nominated an occupation on the Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 in effect from 1 July 2011
                            See: Annual Update of Skilled Occupation List (111KB PDF file)
                            5) all other applications.
                            απο εδώ.
                            και επηρεάζει αυτές τις βίζες :

                            The new priority processing arrangements apply to the following visas:
                            Employer Nomination Scheme (ENS)
                            Regional Sponsored Migration Scheme (RSMS)
                            certain General Skilled Migration (GSM).

                            ================================================== ============
                            Σχετικά με τον βαθμό συγγένειας:
                            Who can be a sponsor?

                            Your sponsor must be at least 18 years of age and usually resident in Australia as one of the following:

                            an Australian citizen
                            an Australian permanent resident
                            an Eligible New Zealand citizen.

                            See: General Skilled Migration Definitions

                            You or your partner must be related to your sponsor as one of the following:

                            a non-dependent child – including a stepchild
                            a parent – including a step–parent
                            a brother or sister – including adoptive or step-sibling
                            a niece or nephew – including adoptive or step–niece or nephew
                            an aunt or uncle – including adoptive or step–aunt or uncle
                            a grandparent or first cousin.

                            απο εδώ.
                            ================================================== ===============
                            Επειδή κάποιος ρώτησε τι είναι το :
                            Assurance of Support
                            In certain migrant visa subclasses an Assurance of Support (AoS) is a mandatory requirement which must be met prior to visa grant.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #44
                              Καλησπέρα,
                              μπορεί καποιος να μου δώσει τα φώτα του γαι το τι ακριβώς διαδικασία χρειάζομαι να ακολουθήσω για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου και την προυπηρεσία μου από Ελλάδα; Έχω τελειώσει Εφαρμοσμένη Πληροφορική και εργάζομαι 9 χρόνια ως καθηγήτρια Πληροφορικής. Έχω από Αγγλικά το Lower και είμαι αυστραλή υπήκοος.
                              Ξέρω έχετε αναρτήσει πολλά παραπάνω αλλά με μπερδευει γιατί αναφέρονται ως επι το πλείστον σε μηχανικούς.

                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Angus θα σου ... to visa grant.
                                σε ευχαριστώ φίλε μου για τησ πληροφοριες

                                Comment

                                Working...
                                X