Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by MariosG View Post
    Οι σελιδες της κάθε περιοχής είναι συγκεντρωμένες εδώ : http://www.harriswake.com/State%20an...t%20Nomination
    Έχουν όλες τις πληροφορίες, φόρμες κτλ για το sponsorship. Μπορείς να κάνεις αίτηση ανά πάσα στιγμή αλλά νομίζω πρέπει να έχεις κάνει assessment τα πτυχία σου πρώτα.
    Για την εμπειρία πρέπει να μας ενημερώσει καποιος μηχανικός που έχει περάσει από την διαδικασία.
    MarioG σε ευχαριστώ ποιλύ φίλε ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστικός

    Comment


      #62
      Originally posted by angel.co View Post
      Με αφορμη τα ποσά για την βιζα θα ηθελα να εκφρασω το εξης:

      ας παρουμε για παραδειγμα το συνεδριο που γινεται στην Αθηνα τον Οκτωβρη κι ας πουμε πως καποια εταιρια προσλαμβανει επιτοπου καποιον, τι γινεται με την βιζα? Γιατι δεν ειναι δυνατον να παει καποιος να βγαλει βιζα να πληρωσει 2 και 3 χιλιααδες ευρω η οσο ειναι τελοσπαντων, και εν τελει να μην προσληφθει..σ αυτη την περιπτωση τι γινεται? Διοτι ας πουμε για το Καταρ που εχουν παει κατι φιλοι μου, γνωριζω οτι η εταιρια που τους προσελαβε ανελαβε κ τα διαδικαστικα αλλα κ χρηματικα της βιζας που επρεπε να βγαλουν.. Γιατι τα ρωταω αυτα..Αν καποιος 35 αρης που εχει δουλεψει εχει καποια εμπειρια αλλα εδω κ ενα χρονο ειναι ανεργος κ λεφτα δεν υπαρχουν οχι για βιζα αλλα με το ζορι για τα βασικα, σ αυτην την περιπτωση τι γινεται? μονο οσοι εχουν λεφτα καταφερνουν να πανε??
      Αλήθεια δεν κατάλαβα.... Από που και ως που είναι υποχρέωση του εργοδότη να σου πληρώσει τα έξοδα της Visa? Επί πλέον, ποιός είπε ότι η μετανάστευση είναι μια ανέξοδη διαδικασία? Ποιός σου είπε ότι μιλάμε για έξοδα μόνο 3.000-5.000 €? Μόνο αυτά είναι τα έξοδα νομίζεις? Και τέλος γιατί συγκρίνεις τη διαδικασία για μετανάστευση στο Qatar και τα UAE με εκείνη στην Αυστραλία?

      Φίλε angel.co... ενώ εκτιμώ ότι δικαιολογημένα αγανακτάς από την πλευρά σου, έχουμε πει εδώ στο forum πολλές φορές ότι η αποδοχή μεταναστών από την Αυστραλία δεν είναι για φιλανθρωπικούς ή ουμανιστικούς λόγους. No money, no honey!

      Ας κάνουμε όμως μια υπόθεση εργασίας. Αν εσύ ήσουν ο εργοδότης και είχες μπροστά σου ένα νέο Γεωργιανό επιστήμονα σχετικό με τις business σου, με περγαμηνές, εκπαίδευση, μεταπτυχιακά, διδιακτορικά, με 2-3 διεθνείς δημοσιεύσεις, με 10 χρόνια προϋπηρεσία σε ευρωπαικούς κολλοσούς, που ήξερε να μιλάει Ελληνικά καλύτερα από αυτά που ακούς στις παραλίες από τα Ancient Greek Kamakia, τι θα έκανες? Θα του πλήρωνες ή όχι τα 3-5.000€ για την έκδοση της Visa? ...... Με άλλα λόγια πιστεύεις ότι υπάρχει θέμα για ένα εργοδότη να δώσει ένα ακόμα μισθό για να κατοχυρώσει δικό του ένα καλό "άλογο"?

      Τώρα θα μου πείς: "Μα δεν με βοήθησε κανείς να εξελιχθώ σε καλό "άλογο"". Όμως αν πιάσουμε αυτή τη κουβέντα θα βγούμε εκτός θέματος του post.

      Comment


        #63
        ώπα ψυχραιμία... η πιό συνηθισμένη βίζα σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι η 457 η οποία δεν είναι μόνιμη αλλά ισχύει για χρόνια και κοστίζει $405. Επίσης από το νόμο τους ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου πληρώσει τα έξοδα του ταξιδιού (αν το ζητήσεις) και να σου πληρώσει μισθό ίδιο με ότι πληρώνει συνήθως σε έναν ντόπιο στην ίδια θέση:
        ¨http://www.immi.gov.au/skilled/skill...s-employer.htm

        Στη δικιά μου περίπτωση πλήρωναν και διαμονή για τον πρώτο μήνα μέχρι να βρω σπίτι.
        Ε αν ο άλλος πληρώσει όλα αυτά στα $400 θα κολώσει που λέει και ο Νίκος; Απλά τους το ζητας και στην τελική αν είναι εντελώς τσίπιδες στο κρατάνε απ'τον πρώτο μισθό.

        Comment


          #64
          Originally posted by Angus View Post
          Ευχαριστώ φίλε για την άμεση απάντηση
          Αυτή την state sponshorship ...το γνωρίζει αυτό?
          ευχαριστώ
          Πολλά ερωτήματα για μηχανικούς τα έχουν απαντήσει ήδη εδω στο Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4) και απο το No1.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #65
            Originally posted by Luminita View Post
            Κι'εγω καινουργια ειμαι, γεια σε ολους και ενα μεγααααλο ΜΠΡΑΒΟ για το φορουμ. Εχω κι'εγω δυστυχως αρκετες αποριες. Ο ανδρας μου θελει επισης να μεταναστευει και ειδα οτι θα του ταιριαζε η βιζα 175 - Skilled worker visa, η δουλεια του ειναι μεσα στην λιστα SOL - sheet metal trade worker και εχει πολλα χρονια εμπειριας, πανω απο 15. Το προβλημα ειναι οτι ολη την εμπειρια του την αποκτησε πανω στην δουλεια και οχι απο καποια σχολη.
            Πρεπει να πιστοποιησει την δουλεια του σε καποια Assessing Authority (TRA) ? Εχει δουλεψει 10 χρονια στο ναυπηγειο Αυλιδος - Χαλκιδα αλλα δεν μπορει να προσκομισει χαρτι που αποδεικνυει την εργασια του εκει λογο που πουληθηκε πριν χρονια και αγοραστικε απο αλλον. Τι μπορει να κανει σ'αυτη την περιπτωσει? Εχει τα ενσημα, μετρανε αυτα? Επισης τα τελευταια 8 χρονια εχει δικια του επιχειρηση με μεταλλικες κατασκευες, τι χαρτια πρεπει να μαζεψει απο εδω? Χαρτι απο επιμελητηριο μετραει?
            Επισης πρεπει οποσδηποτε να περασει το IELTS ?
            Τι ειναι το State sponsorship? Μπορει να την αποκτησει προκειμενου να μαζεψει ποντους?
            Ευχαριστω πααααρα πολυ για την υπομονη σας.
            Sorry για την επιμονη μου, εμενα θα μου απαντησει κανεις στις δικες μου αποριες, Please?

            Comment


              #66
              Καλό μεσημερι σε όλους. Είμαι 33 ετών και μητερα 2 παιδιών 4 ετων και 5 μηνων αντίστοιχα. Εγώ και ο συζυγός μου σκεφτόμαστε να φύγουμε για αυστραλία γιατι η κατασταση εδω αρχίζει και γινετε ανυπόφορη. Εργάζομαι σε λογιστικό γραφείο εδώ και 11 χρόνια και ο συζυγός μου ιδιωτικός υπάλληλος σε μια εταιρεία. Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πώς πρέπει να ξεκινήσω? Θέλουμε να φύγουμε οποσδήποτε. Θα είμαι ευγνόμων αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

              Comment


                #67
                Originally posted by marinamanthos View Post
                Καλό μεσημερι σε όλους. Είμαι 33 ετών και μητερα 2 παιδιών 4 ετων και 5 μηνων αντίστοιχα. Εγώ και ο συζυγός μου σκεφτόμαστε να φύγουμε για αυστραλία γιατι η κατασταση εδω αρχίζει και γινετε ανυπόφορη. Εργάζομαι σε λογιστικό γραφείο εδώ και 11 χρόνια και ο συζυγός μου ιδιωτικός υπάλληλος σε μια εταιρεία. Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το πώς πρέπει να ξεκινήσω? Θέλουμε να φύγουμε οποσδήποτε. Θα είμαι ευγνόμων αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                Καλώς ήλθες.
                Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις τα θέματα στο patriotaki
                Το "φεύγω για Αυστραλία"δεν είναι και απο τα πιό εύκολα πράγματα.
                ξεκίνα απο εδώ http://www.immi.gov.au/visawizard/

                Comment


                  #68
                  Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω για την partner visa όταν μου ζητάνε να δείξω κοινό λογαριασμό με την κοπέλα μου τι θα πάω να ζητήσω από την τράπεζα;Είναι κάποιο συγκεκριμένο χαρτί που ζητάω ή θα βγάλω φωτοτυπία το βιβλιάριο της τράπεζας που γράφει τα ονόματά μας;Ευχαριστώ!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Birdy View Post
                    Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω για την partner visa όταν μου ζητάνε να δείξω κοινό λογαριασμό με την κοπέλα μου τι θα πάω να ζητήσω από την τράπεζα;Είναι κάποιο συγκεκριμένο χαρτί που ζητάω ή θα βγάλω φωτοτυπία το βιβλιάριο της τράπεζας που γράφει τα ονόματά μας;Ευχαριστώ!
                    Ίσως γίνεται και αυτό αλλά καλύτερα πήγαινε στην τράπεζα και πες να σου δώσουν μια βεβαίωση οτι οι ταδε λογαρ. ειναι κοινοι και από πότε. Εμενα λεει ανοιχτηκε τότε και από τοτε εγινε κοινος, και εχει συνδικαιουχους αυτον και αυτον.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #70
                      Ευχαριστώ Λευτέρη!!!

                      Comment


                        #71
                        Μπραβο για την καλη δουλεια που εχετε κανει, καλημέρα σε όλους .
                        Εχω ενα ερωτημα. Το επαγγελμα μου ειναι στον κωδικο 312111 architectural draftsperson στο ensol. Δεν μπορω να καταλαβω πως θα κάνω assesment στο δικό μου επάγγελμα. Μπήκα στο http://www.vetassess.com.au/ και δεν έβγαλα άκρη. Οποιος έχει καταλήξει παρακαλώ να μου απαντήσει. Εχω δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης απο ΟΕΕΚ και απολυτήριο τεχνικού λυκείου με κατευθυνση σχεδιαστή. Επίσης έχω αποδεδειγμένη προυπηρεσία ως σχεδιαστής 3,5 χρόνια (έχω παραπάνω από δέκα αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται στο ΙΚΑ παρόλο που μπορώ να πάρω βεβαίωση εργοδότη). Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.
                        Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

                        Comment


                          #72
                          ερωτηση

                          παιδια καταρχην καλησπερα.οπως κ πολλοι αλλοι ενδιαφερομαι να κατεβω αυστραλια.εχω διαβασει πολλα πραγματα εδω μεσα αλλα εχω χασει λιγο την μπαλα κ χρειαζομαι καποια βοηθεια.λοιπον στην αυστραλια ειναι εδω κ 25 χρονια ο θειος μου(αδερφος της μαμας μου).τη χρειαζεται να κανω για να κατεβω κατω???θα με φιλοξενησει για 3 μηνεςκ γω ολο αυτον τον καιρο θα ψαχνω για δουλεια?βοηθηστε λιγο ευχαριστω.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by xatzi8 View Post
                            παιδια καταρχην καλησπερα.οπως κ πολλοι αλλοι ενδιαφερομαι να κατεβω αυστραλια.εχω διαβασει πολλα πραγματα εδω μεσα αλλα εχω χασει λιγο την μπαλα κ χρειαζομαι καποια βοηθεια.λοιπον στην αυστραλια ειναι εδω κ 25 χρονια ο θειος μου(αδερφος της μαμας μου).τη χρειαζεται να κανω για να κατεβω κατω???θα με φιλοξενησει για 3 μηνεςκ γω ολο αυτον τον καιρο θα ψαχνω για δουλεια?βοηθηστε λιγο ευχαριστω.
                            Βοήθα μας και συ όμως! Μιλάς αγγλικά? Έχεις σπουδάσει ή έχεις εμπειρία σε κάποια από τα επαγγέλματα που ζητάνε? Θα πρέπει να αποδείκεις την γλωσσομάθειά σου μέσω του IELTS. Ο θείος σου μπορει να σε βοηθήσει αλλά τώρα ποια μόνο για επαρχιακές περιοχές νομίζω. Και ακόμα και αν είσαι διατεθιμένος να πας εκεί, αν αυτός μένει στη Μελβούρνη πχ ίσως να μην μπορεί να σε γινει sponsor.

                            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #74
                              Δες και αυτό http://www.immi.gov.au/skilled/gener...ated-areas.htm

                              Από οτι βλέπω sponsorship από συγγενή είναι 10 πόντοι αλλά είναι μόνο για δυο ειδών βίζες. Την 475 και 487. Η πρώτη είναι για skilled workers και η δεύτερη για overseas students. Και οι δύο είναι όμως προσωρινές, Οδηγούν βέβαια σε μίνιμη βίζα. Επίσης φαίνεται οτι οι designated areas είναι σχεδόν ολόκληρη η αυστραλία. Εξαιρούν κάποιες μητροπολιτικες περιοχες όπως Σύδνευ και Brisbane όχι όμως Μελβούρνη.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #75
                                Εργασια για φιλολογικες ειδικοτητες

                                Καλημέρα σας και καλή Κυριακή

                                ειμαι νέος στο φόρουμ και ψάχνω για δουλειά καθηγητή στην Αυστραλία μιας και εχω τελειώσει Ιστορια/Αρχαιολογία.Δεν ειμαι γιατρος/νοσηλευτης ουτε εχω τεχνική ειδικευση που ειναι και τα πιο ευκολα απορροφισιμα επαγγέλματα.Υπάρχει κάτι για δουλεια πχ στην ελληνική κοινότητα Συδνευ άλλης πόλης με έλληνες;
                                Μια τέτοια ειδιότητα πως θα μπορουσε να βρει δουλειά στην Αυστραλία;

                                Comment

                                Working...
                                X