Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συνέλληνες,γεια σας
    Με λένε Μαρία και είμαι Νοσηλεύτρια με πτυχίο ΤΕΙ (4ετούς φοίτησης).Έχω 7,5 χρόνια εμπειρία στο αντικειμενό μου,με τα τελευταία 4 χρόνια εργαζόμενη στο κρατικό σύστημα Υγείας Εχω δουλέψει σε χειρουργική κλινική, ΜΕΘ και ουρολογική κλινική.Έχω Lower στην Αγγλικη γλώσσα.Είμαι παντρεμένη και ο συντροφός έχει τελειώσει ΙΕΚ(μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση) στην ειδικότητα ''Ειδικός εφαρμογών Πληροφορικής'',αλλά δεν έχει εμπειρία.
    Είμαι 31 ετών και ο σύζυγός μου 38.
    Ενδιαφερόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία και θέλω να ξεκινήσω τις απαραίτητες διαδικασίες.
    Ωστόσο,έχω κάποιες απορίες.Το επαγγελμά μου είναι καταχωρημένο στη λίστα SOL .
    Για να αναγωριστεί το Πτυχίο μου ,όμως,απο την Αυστραλία και να πάρω τους απαιτούμενους πόντους πρέπει να το μεταφράσω και να το στείλω στον Συνδεσμο Νοσηλευτών της Αυστραλίας(ή κάτι τέτοιο,δεν έχω καταλάβει καλά).Γνωρίζει κάποιος να μου πει,αν η μετάφραση πρέπει να γίνει από το Υπουργείο Εξωτερικών στην Ελλλάδα ή από οποιδήποτε ιδιωτικό μεταφραστικό κεντρο και με ποιο τρόπο και που θα στείλω το μεταφρασμένο πτυχίο μου και προγραμμα σπουδών μου ?
    Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα για το IELTS και να δώσω εξετάσεις το συντομότερο δυνατό.
    Μετά απο αυτά,τι άλλλες ενέργειες χρειάζεται να κάνω?
    Μπορώ να κάνω αιτήσεις για να βρώ σπόνσορα από τώρα ή όταν αναγνωριστεί το πτυχίο μου?

    Comment


      καλησπερα παιδια.
      διαβαζοντας καποια θεματα μπερδευτηκα..
      εγω που εχω αυστραλιανη υπηκοοτητα, χρειαζεται να αναγνωρισω το πτυχιο του ΤΕΙ??
      ηξερα πως δεν χρειαζεται, αλλά διάβασα 2 περιπτωσεις που μιλουσαν για αναγνωριση.

      Comment


        Originally posted by Mamaia View Post
        Συνέλληνες,γεια σας
        Με λένε Μαρία και είμαι Νοσηλεύτρια με πτυχίο ΤΕΙ (4ετούς φοίτησης).Έχω 7,5 χρόνια εμπειρία στο αντικειμενό μου,με τα τελευταία 4 χρόνια εργαζόμενη στο κρατικό σύστημα Υγείας Εχω δουλέψει σε χειρουργική κλινική, ΜΕΘ και ουρολογική κλινική.Έχω Lower στην Αγγλικη γλώσσα.Είμαι παντρεμένη και ο συντροφός έχει τελειώσει ΙΕΚ(μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση) στην ειδικότητα ''Ειδικός εφαρμογών Πληροφορικής'',αλλά δεν έχει εμπειρία.
        Είμαι 31 ετών και ο σύζυγός μου 38.
        Ενδιαφερόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία και θέλω να ξεκινήσω τις απαραίτητες διαδικασίες.
        Ωστόσο,έχω κάποιες απορίες.Το επαγγελμά μου είναι καταχωρημένο στη λίστα SOL .
        Για να αναγωριστεί το Πτυχίο μου ,όμως,απο την Αυστραλία και να πάρω τους απαιτούμενους πόντους πρέπει να το μεταφράσω και να το στείλω στον Συνδεσμο Νοσηλευτών της Αυστραλίας(ή κάτι τέτοιο,δεν έχω καταλάβει καλά).Γνωρίζει κάποιος να μου πει,αν η μετάφραση πρέπει να γίνει από το Υπουργείο Εξωτερικών στην Ελλλάδα ή από οποιδήποτε ιδιωτικό μεταφραστικό κεντρο και με ποιο τρόπο και που θα στείλω το μεταφρασμένο πτυχίο μου και προγραμμα σπουδών μου ?
        Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα για το IELTS και να δώσω εξετάσεις το συντομότερο δυνατό.
        Μετά απο αυτά,τι άλλλες ενέργειες χρειάζεται να κάνω?
        Μπορώ να κάνω αιτήσεις για να βρώ σπόνσορα από τώρα ή όταν αναγνωριστεί το πτυχίο μου?
        Η μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών.http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/...rpret_Service/
        Αν θέλεις μπορείς να κάνεις εγγραφή κι εδώ https://www.skills-australia-needs.com/
        Δεν είναι όμως τόσο εύκολα τα πράγματα.
        Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις τα θέματα στο forum,και θα δείς ότι ίσως είναι πιό εύκολο να "πιάσεις"
        το lotto.Δε θέλω να σε απογοητεύσω απλά σου λέω τα πράγματα ως έχουν!
        Good Luck

        Comment


          Trade Recognition Australia ---- TRA

          Γεια χαρά!
          Το ερώτημά μου σχετίζεται με την πιστοποίηση ικανοτήτων-προϋπηρεσίας που χρειάζεται η βίζα.
          Στην Skilled Occupation List 1+2 αναγνώρισα το επάγγελμα που ανήκω και συγκεκριμένα είναι το:
          Metal Fitters and Machinists nec με ANZSCO CODE 323299. Στην διπλανή και τελευταία στήλη ASSESSING AUTHORITY, η αρχή πιστοποίησης είναι το TRA (Trade Recognition Australia). Αυτή είναι η υπεύθυνη αρχή η οποία αναλαμβάνει να σου πιστοποιήσει το επάγγελμα και την προϋπηρεσία σου, ούτως ώστε να λάβεις ΣΙΓΟΥΡΑ τους βαθμούς που σου αναλογούν στα Pass Marks.
          Μπαίνοντας στο site της TRA όμως βλέπω ότι η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις χώρες που έχουν πρόσβαση. Οι χώρες είναι οι εξής:
          • China
          • Fiji
          • India
          • Iran
          • Ireland
          • Korea (Sth)
          • Pakistan
          • Philippines
          • South Africa
          • Sri Lanka
          • United Arab Emirates
          • United Kingdom

          Τι γίνεται με αυτό το θέμα;
          Πως μπορώ να επικυρώσω τα διπλώματα μου και την προϋπηρεσία μου;
          Μόνο με τις μεταφρασμένες και επικυρωμένες συστατικές επιστολές, τις αποδείξεις πληρωμής εργοδοσίας, διπλώματα κλπ κατοχυρώνομαι;

          Τι ισχύει για την Ελλάδα; Μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο του TRA (Trade Recognition Australia) για την Ελλάδα;

          Και επιτέλους τι αυτό το Trade Recognition Australia;

          Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

          Comment


            Originally posted by Mamaia View Post
            Συνέλληνες,γεια σας
            Με λένε Μαρία και είμαι Νοσηλεύτρια με πτυχίο ΤΕΙ (4ετούς φοίτησης).Έχω 7,5 χρόνια εμπειρία στο αντικειμενό μου,με τα τελευταία 4 χρόνια εργαζόμενη στο κρατικό σύστημα Υγείας Εχω δουλέψει σε χειρουργική κλινική, ΜΕΘ και ουρολογική κλινική.Έχω Lower στην Αγγλικη γλώσσα.Είμαι παντρεμένη και ο συντροφός έχει τελειώσει ΙΕΚ(μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση) στην ειδικότητα ''Ειδικός εφαρμογών Πληροφορικής'',αλλά δεν έχει εμπειρία.
            Είμαι 31 ετών και ο σύζυγός μου 38.
            Ενδιαφερόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία και θέλω να ξεκινήσω τις απαραίτητες διαδικασίες.
            Ωστόσο,έχω κάποιες απορίες.Το επαγγελμά μου είναι καταχωρημένο στη λίστα SOL .
            Για να αναγωριστεί το Πτυχίο μου ,όμως,απο την Αυστραλία και να πάρω τους απαιτούμενους πόντους πρέπει να το μεταφράσω και να το στείλω στον Συνδεσμο Νοσηλευτών της Αυστραλίας(ή κάτι τέτοιο,δεν έχω καταλάβει καλά).Γνωρίζει κάποιος να μου πει,αν η μετάφραση πρέπει να γίνει από το Υπουργείο Εξωτερικών στην Ελλλάδα ή από οποιδήποτε ιδιωτικό μεταφραστικό κεντρο και με ποιο τρόπο και που θα στείλω το μεταφρασμένο πτυχίο μου και προγραμμα σπουδών μου ?
            Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα για το IELTS και να δώσω εξετάσεις το συντομότερο δυνατό.
            Μετά απο αυτά,τι άλλλες ενέργειες χρειάζεται να κάνω?
            Μπορώ να κάνω αιτήσεις για να βρώ σπόνσορα από τώρα ή όταν αναγνωριστεί το πτυχίο μου?
            Μαρία, επιτέλους! Οι νοσηλευτές άργησαν πολύ να εμφανιστούν στο site και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως αλλάξαν οι συνθήκες στα νοσοκομεία και δεν το έμαθα! Είμαι λίγο πιο μπροστά από σένα στο ψαξιμο. Αυτή τη στιγμή βιάζομαι να φύγω, αλλά ξεκίνα από εδώ
            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

            και τα λέμε σύντομα.

            Comment


              Παιδια, ξέρει κανείς ποιος είναι ένας καλός αριθμός αντιγράφων μεταφρασμένων επίσημων χαρτιών για χρήση στην Αυστραλία;

              Comment


                Kαλησπερα σε ολους στο forum.Eχω την ιδια δυσκολια με τον Nikiforos2177 οσον αφορα τον TRA.Στο occupation list ειμαι στην ειδικοτητα Airconditioning and Refrigeration Mechanic που ειναι σε ζητηση.Εχω ηδη ξεκινησει μαθηματα για το IELTS 6 που χρειαζομαι για Μελβουρνη συγκεκριμενα (εχοντας lower).Με 18 χρονια εμπειριας και με ακομα 5 ποντους απο την γυναικα μου ως member νομιζω οτι φτανω τους 65.Koλλαω στον tra και στην visa (δικαιουμαι 3 διαφορετικες) με ποσο 2910$ και 4000$ σε δευτερη δοση!Το ποσο ειναι πολυ μεγαλο σε σχεση με τον Καναδα για παραδειγμα.Δεν ξερω αν κανω λαθος.Αν γνωριζει καποιος παρακαλω για ενημερωση.Μεγαλο ευχαριστω προς Agoriani,Konstantinos1,Australian και τοσους αλλους για την πολυτιμη βοηθεια...

                Comment


                  Originally posted by Βετα View Post
                  Γειά σας και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνετε. Ειμαι Αυστραλέζα υπήκοος γεννημένη στην Μελβούρνη το 1962 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1969. Εχω ανανεώσει το διαβατήριο μου 4 φορές ευκολα μέσω του προξενείου. Τώρα θέλω να ξανακάνω ανανέωση διαβατηρίου οπως επίσης και να κάνω Αυστραλούς υπηκοους τα 2 παιδιά μου ηλικίας 17,5 και 14 και σκεφτόμαστε να φύγουμε για Αυστραλία. 1) Εγω θα παίρνω κάποια επιδόματα οπως διάβασα, τα παιδιά μου θα παίρνουν? 2) Ειμαι χωρισμένη... που σημαίνει οτι για το 14χρ. παιδί για να βγεί το διαβατήριο χρειάζεται και την υπογραφή του πατέρα? 3) Αν υπογράψει και ο πατέρας μπορώ να πάρω και τα 2 παιδιά να φύγουμε ή πρέπει να έχουμε και πάλι την συγκατάθεσή του? Να επισημάνω οτι έχω την επιμέλεια εννοείται και των 2 παιδιών. 4) Τα παιδιά εκεί μπορουν να σπουδάσουν? Δηλ. ο γυιός μου που θάναι 18 μπορεί να μπεί σε Αυστραλέζικο Πανεπιστήμιο και ποιες ειναι οι προυποθέσεις?
                  Ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου. Η δυσκολία ειναι στο 14χρ παιδί μου.... Δυστυχώς ο πατέρας ειναι πολύ εγωιστής για να υπογράψει.... δεν καταλαβαίνει οτι τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στην ζωή για να ελέγχουμε την ζωή τους.... τα παιδιά μας εδώ δεν έχουν μέλλον... δεν λέω οτι πηγαίνοντας στην Αυστραλία θα είναι ευκολα για μας, αλλα υπάρχει προοπτική, θα μπορούν αν θέλουν και προσπαθήσουν να δουν το μέλλον με αισιοδοξία. Οπως και για μένα, ειμαι 50χρ. και εδω οχι μονο δεν βρίσκω δουλειά αλλα μου ζητάνε και χρήματα απ αυτά που δεν έχω. Το κράτος εδω τις μονογονεικές οικογένειες τις έχει στο περιθώριο. Για τα παιδιά αυτά εδώ και 10 χρόνια που τα μεγαλώνω μονη μου έχω γίνει και μάνα και πατέρας. Που ειναι το κοινωνικό κράτος? Που ειναι η ψυχολογική και χρηματική υποστήριξη? Τέλος πάντων, να μην σας κουράζω με τα προβλήματά μου. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ κι ελπίζω ολα να πάνε καλα.

                  Comment


                    Καλημέρα,
                    μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
                    Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
                    Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
                    Ευχαριστώ...

                    Comment


                      Originally posted by Enya View Post
                      Παιδια, ξέρει κανείς ποιος είναι ένας καλός αριθμός αντιγράφων μεταφρασμένων επίσημων χαρτιών για χρήση στην Αυστραλία;
                      εγω τα εκανα σε 3

                      Comment


                        Καλησπερα
                        Θα ηθελα να κανω μια "στατιστική έρευνα" σχετικά με το πόσα χρήματα διέθετε κάποιος που αποφάσισε να μεταναστεύσει στην Αυστραλία χωρίς να έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα ή σπόνσορα. Απο ότι κατάλαβα το νούμερο παίζει απο 15 εως 50 χιλ. ευρώ. Καλό είναι να γνωρίζουμε πανω κατω τι χρειάζεται για τους πρωτους μηνες μεχρι να βρεις δουλεια (visa, μεταφορικα, εξοδα διαβίωσης, κλπ) και αν τελικά μπορούμε γιατί δε φτάνει μονο το θέλω απο οτι κατάλαβα.

                        Comment


                          Originally posted by Βετα View Post
                          Ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου. Η δυσκολία ειναι στο 14χρ παιδί μου.... Δυστυχώς ο πατέρας ειναι πολύ εγωιστής για να υπογράψει.... δεν καταλαβαίνει οτι τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στην ζωή για να ελέγχουμε την ζωή τους.... τα παιδιά μας εδώ δεν έχουν μέλλον... δεν λέω οτι πηγαίνοντας στην Αυστραλία θα είναι ευκολα για μας, αλλα υπάρχει προοπτική, θα μπορούν αν θέλουν και προσπαθήσουν να δουν το μέλλον με αισιοδοξία. Οπως και για μένα, ειμαι 50χρ. και εδω οχι μονο δεν βρίσκω δουλειά αλλα μου ζητάνε και χρήματα απ αυτά που δεν έχω. Το κράτος εδω τις μονογονεικές οικογένειες τις έχει στο περιθώριο. Για τα παιδιά αυτά εδώ και 10 χρόνια που τα μεγαλώνω μονη μου έχω γίνει και μάνα και πατέρας. Που ειναι το κοινωνικό κράτος? Που ειναι η ψυχολογική και χρηματική υποστήριξη? Τέλος πάντων, να μην σας κουράζω με τα προβλήματά μου. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ κι ελπίζω ολα να πάνε καλα.
                          Βετα φυσικά πρώτα απο ολα πρέπει να συμβουλευτείς ενα δικηγόρο και εκείνος θα σε κατευθύνει εαν και εφόσον μπορείς με την επιμέλεια που έχεις να έρθετε στην Αυστραλία, ακόμα και χωρίς την συγκατάθεση του άλλου πατέρα. Εκείνο που μπορούμε να πούμε είναι οτι στην δική σου περίπτωση έρχεσαι χωρίς να μεταναστεύεις γιατι απλά γυρνάς στην δεύτερη πατρίδα σου. Εαν βγάλεις και στα παιδιά διαβατήριο το ίδιο και εκείνα.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Καλησπέρα.Είμαι φοιτητής στο Πολυτεχνείο Κρήτης στο τμήμα των Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης και έχω ένα ακόμα μάθημα για να πάρω το πτυχίο μου. Σκέφτομαι να εργαστώ στην Αυστραλία καθώς με ενδιαφέρει η προοπτική τόσο του τρόπου ζωής όσο και των ευκαιριών που παρέχονται στην Αυστραλία. Συμπλήρωσα την φόρμα εγγραφής σχετικά με την ενημέρωση που θα γίνει στις 8 και 9 Οκτωβρίου στην Αθήνα αλλά οι πιθανότητες να πάρω την πρόσκληση είναι λίγες καθώς ούτε έχω εργαστεί ακόμα ενώ ζητούν κυρίως άτομα με σπουδές και προϋπηρεσία. Εγώ τώρα τελείωσα το τελευταίο έτος των σπουδών μου και έχω αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με το να ζήσω και να εργαστώ στην Αυστραλία. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορούσα να συμμετάσχω στο διήμερο αυτό ενημέρωσης ως φοιτητής? Ευχαριστώ πολύ.

                            Comment


                              Originally posted by bots View Post
                              Καλησπέρα.Είμαι φοιτητής στο Πολυτεχνείο Κρήτης στο τμήμα των Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης και έχω ένα ακόμα μάθημα για να πάρω το πτυχίο μου. Σκέφτομαι να εργαστώ στην Αυστραλία καθώς με ενδιαφέρει η προοπτική τόσο του τρόπου ζωής όσο και των ευκαιριών που παρέχονται στην Αυστραλία. Συμπλήρωσα την φόρμα εγγραφής σχετικά με την ενημέρωση που θα γίνει στις 8 και 9 Οκτωβρίου στην Αθήνα αλλά οι πιθανότητες να πάρω την πρόσκληση είναι λίγες καθώς ούτε έχω εργαστεί ακόμα ενώ ζητούν κυρίως άτομα με σπουδές και προϋπηρεσία. Εγώ τώρα τελείωσα το τελευταίο έτος των σπουδών μου και έχω αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με το να ζήσω και να εργαστώ στην Αυστραλία. Γνωρίζει κανείς πως θα μπορούσα να συμμετάσχω στο διήμερο αυτό ενημέρωσης ως φοιτητής? Ευχαριστώ πολύ.
                              Δεν είναι ανοικτό για το κοινό παρά ύστερα απο πρόσκληση. Φυσικά θα προσκαλέσουν κάποιους απο όσους έχουν κάνει ήδη εγγραφή και με αυτό τον τρόπο εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους. Αρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο απο την εγγραφή.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X