Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Chrisgr

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ευχαριστούμε για της πολύτιμες πληροφορίες


    Originally posted by Chrisgr View Post
    ..........Για την εφορια δεν τους ενδιαφερει αν χρωστας στην Ελλαδα αρκει να μην εχεις καταδικαστει αυτο μετραει ........


    Δηλαδή εάν έχεις μια καταδικαστική απόφαση από τεβε ή ικα πχ και γράφτηκαν στο π. μητρώο αλλά εν τω μεταξύ τα έχεις ρυθμίσει αυτά ή τα έχεις πληρώσει παλιά δεν σου δίνουν βίζα;

    Comment


      #32
      Δεν ξερω ... Λογικα αν τις εχεις ρυθμισει σβηνονται και απο το ποινικο εαν δεν ειναι κακουργημα ..
      Γενικα δεν εχεις προβλημα αν δεν εχεις κανει κακουργημα!
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        #33
        Originally posted by Chrisgr View Post
        Δεν ξερω ... Λογικα αν τις εχεις ρυθμισει σβηνονται και απο το ποινικο εαν δεν ειναι κακουργημα ..
        Γενικα δεν εχεις προβλημα αν δεν εχεις κανει κακουργημα!
        για να σβηστουν απο το ποινικο πρεπει να περασουν 3 χρονια για φυλακες μεχρι 6 μηνεσ και 8 χρονια για φυλακες πανω απο 6 μηνες απο την στιγμη που τις πληρωσες
        οποτε εαν καποιος εχει λερωμενο ποινικο με τετοιες αποφασεις τι γινετε δεν μιλαμε για κακουργηματα


        λογικα..... κανενας δικηγορος

        Comment


          #34
          γεια σας!!! θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε χωρίς προυπηρεσια στην ειδικότητα μου δεν θα μπορέσω να βρω δουλειά? μηχανικός περιβάλλοντος θα τελειώσω.

          ευχαριστώ εκ των προτέρων.

          Comment


            #35
            Originally posted by xrisa View Post
            γεια σας!!! θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε χωρίς προυπηρεσια στην ειδικότητα μου δεν θα μπορέσω να βρω δουλειά? μηχανικός περιβάλλοντος θα τελειώσω.

            ευχαριστώ εκ των προτέρων.
            Συγνωμη πως να απαντησουμε σε αυτην την ερώτηση ας πουμε ???
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #36
              Chrisgr σχετικα με τον δικο μου προηγουμενο προβληματισμο συμφωνεις - διαφωνεις η δεν γνωριζεις?

              Comment


                #37
                mpraβο στο φιλο που αφιερωνει τον χρονο του και που μα ς βοηθα στις τοσες ερωτησεις μας..... ομως !!!! ναι να γραφτω σε αγγλικα οπως ανεφερες αν και μου ζητησαν παραπανω , πως ομως θα εργαζωμαι ;;; ακομα και αν ειναι απογευμα η σχολη , πως θα ζησω με τις 20 ωρες που δινουν ;;; καμια αλλη λυση ;;;; ααα πρεπει να πω πως ειμαι μελβουρνη κοντα ενα τριμινο τωρα.. οποτε τι κανω ;;; παραταση διακοπων ;;; η σχολη ;; αγγλικων ;;;..... επισης τι γινετε με κατι που ακουγεται για εργασια στις διακοπες ;;;;

                Comment


                  #38
                  Originally posted by greky View Post
                  mpraβο στο φιλο που αφιερωνει τον χρονο του και που μα ς βοηθα στις τοσες ερωτησεις μας..... ομως !!!! ναι να γραφτω σε αγγλικα οπως ανεφερες αν και μου ζητησαν παραπανω , πως ομως θα εργαζωμαι ;;; ακομα και αν ειναι απογευμα η σχολη , πως θα ζησω με τις 20 ωρες που δινουν ;;; καμια αλλη λυση ;;;;
                  ααα σορυ ,πρεπει να πω πως ειμαι μελβουρνη σχεδον 3 μηνες τωρα και δεν ξερω τι να κανω .....παραταση διακοπων ;; η σχολη και παραταση διαμονης λογω σπουδων ;;

                  Comment


                    #39
                    Εχουν δωσει αποψεις ποιο πανω απο κει και περα δεν μπορω να κατευθυνω καποιον τι να κανω...ουτε να τον συμβουλεψω...
                    Εγω γραφω την εμπειρια μου και τις γνωσεις που απεκτησα εδω ωστε να μην ψαχνετε πολυ εσεις..απο κει και περα η αποφασεις δικες σας .
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      #40
                      Οποιος ειναι Μελβουρνη και εχει βρει σχολές που να κανουν καλη τιμή για Ελληνες να μου πει κανω μια λίστα με ολες τις σχολές .. Επεισης πριβε μπορω να του προτεινω και εγώ σχολη για να κοιταξει με δοσεις και καλές τιμές...ΟΧΙ Ελληνική αλλα με Ελληνόφωνους Αυστραλούς
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        #41
                        ναι και σε ευχαριστω...πολυ θα ηθελα να μου υποδειξεις καποια απο αυτες τις σχολες......οχι οτι δεν εχω ψαξει αλλα , οταν ρωτω τους διαφορους .....δεν θελω να αναφερω............. μου υποδικνειουν μια συγκεκριμενη σχολη που θελει στο εξαμηνο γυρω στο ταληρο συν την ασφαλεια οπως μου ειπε κανα 800 συν κατι αλλα ψιλα !!!!! και αν γνωριζεις , ρωτω ,,, γιατι ασφαλεια ;;;; αφου πλεον θα μπορω να εργαστω , εστω τις 20 ωρες , και φυσικα θα πληρωνεται το αξεσιον η οπως λεγεται γιατι η ασφαλεια αυτη ;;;;; και γιατι............δεν θελω απαντηση !!!!..........νομιζω οτι ολοι αυτοι που ειναι σε μια θεση υποτιθεται για να βοηθησουν , μας στελνει ο ενας στον αλλον φυσικα με το αζημιωτο ;;;; κλικα...: το λεμε αυτο στην ελλαδα ;;;

                        Comment


                          #42
                          Φιλε Chrisgr σε χαιρετω κι εγω απο την υπεροχη ελλαδα μας,ειμαι κι εγω απο αυτους που ετοιμαζονται να ερθουν Αυστραλια.Εγω εκτος απο τους οικονομικους λογους που δεν ειναι και οι πιο σημαντικοι ερχομαι για αλλους λογους κυριως.
                          Λοιπον εγω ειμαι ηλεκτρολογος εδω και 11 χρονια,εχω προυπηρεσια σε ολα τα μεγαλα εργα που εγιναν τα τελευταια χρονια και ειδικα στους ολυμπιακους αγωνες,εχω αδεια εξασκησεως επαγγελματος,ημουν και στο πανεπηστημιο 3 χρονια αλλα δυστυχως λογο δουλειας δεν το τελειωσα ποτε,lower στα αγγλικα και πτυχιο γαλλικων(σιγα μην μετραει αυτο).Εμαθα πως ειδικα ηλεκτρολογους ζητανε πολυ κοσμο και υπαρχει δουλεια κι οτι πληρωνονται και πολυ καλα επισης.
                          Εχω μια γνωστη στο Brisbane και 3 πρωτα ξαδερφια του πατερα μου στη Μελβουρνη,δεν εχω αποφασισει ακομα που να παω αν και προτιμω το Brisbane,Gold coast και τις γυρω περιοχες.....
                          Σε παρακαλω θα ηθελα να μου πεις οτι μπορεις κι οτι ξερεις για την δικη μου ειδικοτητα κι αν θα μπορεσω να βρω δουλεια σαν ηλεκτρολογος εκει,αν μετραει το Lower και γενικα οτιδηποτε νομιζεις οτι μπορει να ειναι χρησιμο στην περιπτωση μου.....ξερω σ εχουμε ζαλισει ολοι στις ερωτησεις αλλα εισαι κορυφαιος και ο μονος που τα λες τοσο ρεαλιστικα και ξεκαθαρα τα πραγματα για να ξερουμε τι θα αντιμετωπισουμε εκει....
                          Σευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Κωστας View Post
                            Φιλε Chrisgr σε χαιρετω κι εγω απο την υπεροχη ελλαδα μας,ειμαι κι εγω απο αυτους που ετοιμαζονται να ερθουν Αυστραλια.Εγω εκτος απο τους οικονομικους λογους που δεν ειναι και οι πιο σημαντικοι ερχομαι για αλλους λογους κυριως.
                            Λοιπον εγω ειμαι ηλεκτρολογος εδω και 11 χρονια,εχω προυπηρεσια σε ολα τα μεγαλα εργα που εγιναν τα τελευταια χρονια και ειδικα στους ολυμπιακους αγωνες,εχω αδεια εξασκησεως επαγγελματος,ημουν και στο πανεπηστημιο 3 χρονια αλλα δυστυχως λογο δουλειας δεν το τελειωσα ποτε,lower στα αγγλικα και πτυχιο γαλλικων(σιγα μην μετραει αυτο).Εμαθα πως ειδικα ηλεκτρολογους ζητανε πολυ κοσμο και υπαρχει δουλεια κι οτι πληρωνονται και πολυ καλα επισης.
                            Εχω μια γνωστη στο Brisbane και 3 πρωτα ξαδερφια του πατερα μου στη Μελβουρνη,δεν εχω αποφασισει ακομα που να παω αν και προτιμω το Brisbane,Gold coast και τις γυρω περιοχες.....
                            Σε παρακαλω θα ηθελα να μου πεις οτι μπορεις κι οτι ξερεις για την δικη μου ειδικοτητα κι αν θα μπορεσω να βρω δουλεια σαν ηλεκτρολογος εκει,αν μετραει το Lower και γενικα οτιδηποτε νομιζεις οτι μπορει να ειναι χρησιμο στην περιπτωση μου.....ξερω σ εχουμε ζαλισει ολοι στις ερωτησεις αλλα εισαι κορυφαιος και ο μονος που τα λες τοσο ρεαλιστικα και ξεκαθαρα τα πραγματα για να ξερουμε τι θα αντιμετωπισουμε εκει....
                            Σευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
                            Φίλε Κώστα κάνε ένα κόπο να διαβάσεις ορισμένα από τα θέματα στο forum και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Σχετικά με τα αγγλικά η ερώτηση εχει απαντηθεί χιλιάδες φορές. Δεν αναγνωρίζεται κανένα πτυχίο παρά μόνο IELTS. Και ο λόγος είναι προφανής. Αν εσύ πήρες lower πριν 10 χρόνια δεν σημαίνει οτι και τώρα μιλάς αγγλικά. Το ielts πιστοποιεί την γλωσσομάθειά σου και έχει φυσικά και ημερομηνία λήξης! Το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου έχει πολύ καλές προοπτικές. Ίσως είναι όμως θέμα το οτι δεν έχεις το πτυχίο σου.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Κωστας View Post
                              Φιλε Chrisgr ... προτερων...
                              Ακριβώς το πτυχιο των Αγγλικων που εχεις δεν μετραει καθολου, οπως επεισης και το οτι δεν εχεις πτυχιο ηλεκτρολογου παλι και αυτο ειναι δυσκολο γιατι δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εισαι ηλεκτρολογος.
                              Οι Αυστραλοί θελουν χαρτιά. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να γραφτεις σε μια σχολη και να παρεις καποιο πτυχιο εστω και Vocational και οντως οι Ηλεκτρολόγοι εχουν ζητηση .
                              Γενικα για να μην τα ξαναλεω TEE , Τεχνικές σχολές , ΙΕΚ , Ιδιωτικά κολλέγια ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ εδω πέρα..Δεν αναγνωριζονται και ουτε υπαρχει τροπος να αναγνωριστουν .
                              Πανεπιστημια αναγνωρίζονται εφοσων δωσετε καποιες εξετάσεις στον αρμόδιο φορέα κατι σαν δικατσά δηλαδη και εχετε και το IELTS με καποια βαθμολογία και πάνω .
                              Οι αλλες περιοχες που μου ειπες χρυση ακτη κτλ ειναι καλές για Regional Sponsor . Δηλαδη παιρνεις ποιο ευκολα ποντους για βίζα αλλα για ποια βιζα αφου δεν εχεις καποιο πτυχίο που να θέλουν .
                              Παντως ζητηση εχει ξαναλέω..Τωρα αν βρεις καποιον Ελληνα να σε πάρει στην δουλειά και εαν εισια καλος να σε κανει και σπονσορ..ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΡΙΣΚΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΕΙΣ ????
                              Απο κει και πέρα δικη σου απόφαση ...

                              greeky εαν εχεις αγγλικα μην ξεκινησεις αγγλικα . Ξεκινα κανονικα καποια σχολη να μπορεσεις να παρεις ενα πτυχιο τουλαχιστον να εχεις εναν στοχο ...ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ.
                              Εαν εισαι Μελβουρνη στειλε μου π.μ να σου απαντησω με το τηλ μου για καφέ .

                              Εγω σχολή μπορω να σας προτείνω αυτη που πάω εγω και ειμαι ευχαριστημένος και με λεφτά ( γιατι ειμαι αφραγκος ) και με ποιοτητα και αναγνωριση . Τωρα για κλικες κτλ εγω δεν ειμαι σε καμια κλικα και αποφέυγω. Ουτε μου ανηκει καμια σχολη. Free will εδωσε ο Θεος , free country ειναι ...You can do what ever you want...and can do!
                              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                              Comment


                                #45
                                Καλησπέρα και από Κρήτη!! Chris πραγματικά διαβάζω όλα όσα γράφεις και φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα με τις σχολές. Θα ήθελα λοιπόν μιας και έχεις άποψη για σχολές τη γνώμη σου. Τελειώνω σε ένα μήνα στο πολυτεχνείο ως αρχιτέκτονας και θέλω μετά να μπω σε διαδικασίες να φύγω από ελλάδα μιας και αυτή η δουλειά θα κάνει καμια 20αριά χρόνια να εμφανιστεί ξανά.Διάβασα ότι το επάγγελμα βρίσκεται σε αυτή τη λίστα που ζητάνε αλλά ενώ έχω δουλέψει σε γραφείο πολιτικού μηχανικού δεν φαίνεται πουθενά η προυπηρεσία. Πιστεύεις ότι έχω τρόπο να έρθω στην Αυστραλία και να δουλέψω με αυτό το πτυχίο ή πρέπει να μπω στη διαδικασία να βρω και κάποια σχολή εκεί ώστε να είναι αποδεκτό το επάγγελμα μου και να έχω για αρχή φοιτητική βίζα για ένα δυο εξάμηνα και μετά να μπορέσω να δουλέψω κανονικά και να βγάλω την κανονική?
                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

                                Comment

                                Working...
                                X