Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Chrisgr

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    @krhth Εαν εχεις ΙΕΛΤΣ τοτε ελα εδω και ξεκινα να αναγνωρησεις το πτυχιο..ταυτοχρονα θα ψαχνεις εργοδοτες να σε σπονσοραρουν . Αφου ειναι στην Λιστα σημαινει εχει και ζητηση ..δεν θα δυσκολευτεις...
    Επειδη θα εισαι με τουριστικη ομως καλο ειναι να εχεις λεφτα να ζησεις καπως...
    Εαν δεν εχεις Ielts τοτε γραψου αγγλικα να παρεις μια φοιτητικη για να μπορεσεις να δουλευεις ταυτοχρονα να βγαζεις και τα προς το ζην οσο θα κανεις τις ενεργειες να αναγνωρισεις το πτυχιο ...

    Originally posted by orpheus
    Καλησπέρα απο Θεσσαλονικη
    Συγνώμη που ενοχλώ και πάλι αλλά θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις πως ειναι τα πράγματα εκει κάτω για κάποιον στη δικιά σου θέση. Δηλαδή τι λεφτά χρειάζεται τελικά να έχεις σαν back ground αν μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια part time, αν εχεις ηδη βρει κατι , αν πιστεύες οτι ενα certificate ii εξαμήνου βοηθάει καθόλου ή αν μονο απο iii και πάνω αξίζει, γενικά οτι δε σου κάνει κόπο να αναφέρεις απο τα πιο ασημαντα μεχρι τα πιο σημαντικά.
    Ευχαριστώ και πάλι
    Η δικια μου θεση ειναι ηρθα με λιγα λεφτα και προσπαθω να επιζησω μονος μου ...με την διαφορα οτι προς το παρων με φιλοξενουν για λιγο καποιοι φιλοι . Εαν δεν εισαι στην δικη μου θεση να εχεις φιλοξενια τοτε το λεω σε ολους θελετε το λιγοτερο ενα 5ρι χιλιαδες στο νερό .
    Και εξηγω... για 1 χρονο σπουδες ειναι η βιζα 600 περιπου , η ασφαλεια 700 περιπου ( για ενα χρονο...χωρις αυτην δεν περνετε βιζα.. ) η εγγραφη κανα χιλιαρικο φτασαμε μανι μανι στα 2500+ ..η διαμονη κοστιζει απο 150+ την εβδομαδα...βαλε και τα εγγραφα που αν χρειαστεις να μεταφρασεις ( 70 δολλαρια η σελιδα ) βαλε βαλε βαλε...ενα 5ρι για να μην μεινεις ρεστος καλο ειναι..ισως και λιγο λιγοτερα αλλα καλυτερα 5...
    Παρτ ταιμ δουλεια βρισκεις ...τωρα το ευκολο και το δυσκολο ειναι αντικειμενικο..δουλειες υπαρχουν το θεμα ειναι τι θα κανεις εσυ τι γνωριμιες εχεις κτλ...εγω ψαχνω ας πουμε κ δεν εχω βρει ακομα εδω και 1 μηνα...και ας υπαρχουν θεσεις...
    Εαν κανετε κατι σε σπουδες πατε κατευθειαν για Diploma... Εαν ειναι αγγλικά πατε για IELTS.. Cert3 και πανω αξιζει μονο ...( και αυτο κοροιδια ειναι αλλα οκ.. )
    Anyway να ξερετε εδω ολα θελουν χρονο...π.χ πηγα να μετατρεψω το διπλωμα μου και για μου κλεισαν ραντεβου 20 οκτωβρη . Ενω εχω τα χαρτια και ας ειναι 10 λεπτα υποθεση ..δεν θελουν να περιμενεις ουτε να κανεις ουρες ουτε τιποτα..κλεινεις το ραντεβου και πας... αυτος ο χρονος ομως ενταξει εμενα ειναι για διπλωμα σε αλλους ισως ειναι κατι ποιο σημαντικο κοστιζει χρημα σε διαμονη και σε διατροφη .
    Γιαυτο να ειστε προετοιμασμενοι ...

    Αυτα...
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    Comment


      #47
      Οπότε συνοψίζοντας , 2500 τα διαδικαστικά, κανενα 5αρι για τον πρωτο καιρο, και επισης το κοστος της σχολής σωστά? Ενα certificate iii μεσο ορο 7-10χιλ ευρώ. Τωρα για την part time δουλεια τα έσοδα θα είναι περίπου 300 την εβδομάδα σωστά? Πάλι δε φτάνουν οπότε πρέπει να έχεις κι άλλη καβάτζα μεχρι να βρεις κανονική μετα απο ενα χρονο, δηλαδή άλλα 5χιλ περίπου. (ολα σε ευρώ)
      Σωστά μέχρι τώρα? Κατω απο 20χιλ δε μου βγαίνουν.

      Comment


        #48
        Μαλιστα.....φιλε Chris μου εκανες την ψυχη περιβολι τωρα με ολα αυτα που μου ειπες και μαθαινω,αν ειναι δυνατον ρε γμτ να μην αναγνωριζουν τιποτα απολυτως απο πτυχια,αδειες,αγγλικα......εδω μιλαμε πρεπει να γινεις παλι παιδακι 18 χρονων και να ξεκινησεις να σπουδαζεις φτου κι απ την αρχη.....δεν ξερω αν θα τους κανω την χαρη κι αν θα το αντεχα παλι κατι τετοιο,τι να πω.
        Σ ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις και σου ευχομαι οτι καλυτερο και σ εσενα και σε ολους σας παιδια που βρισκεστε η θα πατε συντομα Αυστραλια....

        Comment


          #49
          Φίλε Crisgr, ευχαριστούμε που καταθέτεις τις εμπειρείες σου και μπορούμε να ενημερωνόμαστε και εμείς που σκεφτόμαστε να κάνουμε το ίδιο βήμα. Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο και γνωρίζεις να μας πείς σχετικά με το πως μπορούμε να μεταφέρουμε τα χρηματικά ποσά που χρειαζόμαστε από Ελληνκή τράπεζα σε Αυστραλέζικη. Η είναι προτιμότερο να τα μεταφέρουμε πάνω μας ?

          Comment


            #50
            Σε ευχαριστώ πολύ Chris για τη συμβουλή σου. Δεν έχω ΙΕΛΤΣ αλλά σκεφτόμουν να το δώσω πριν κατέβω κάτω αλλά ίσως είναι προτιμότερο να γραφτώ σε σχολή αγγλικών εκεί ώστε να μπορώ να δουλεύω ταυτόχρονα έχοντας φοιτητική βίζα. Έχεις κάποιο site από σχολές που μπορώ να κοιτάξω και που συστήνεις από την εμπειρία σου? Να σε ρωτήσω και κάτι αν ξέρεις να μου απαντήσεις από το πολυτεχνείο παίρνουμε πτυχίο αρχιτέκτονα μηχανικού αλλά στην αυστραλία αποτι έχω διαβάσει είναι άλλο οι μηχανικοί και άλλο οι αρχιτέκτονες ισχύει αυτή η διαφοροποίηση ή είναι το ίδιο ως προς τη αναγνώριση του πτυχίου?

            Comment


              #51
              Originally posted by kriti2011 View Post
              Καλησπέρα και από Κρήτη!! Chris πραγματικά διαβάζω όλα όσα γράφεις και φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα με τις σχολές. Θα ήθελα λοιπόν μιας και έχεις άποψη για σχολές τη γνώμη σου. Τελειώνω σε ένα μήνα στο πολυτεχνείο ως αρχιτέκτονας και θέλω μετά να μπω σε διαδικασίες να φύγω από ελλάδα μιας και αυτή η δουλειά θα κάνει καμια 20αριά χρόνια να εμφανιστεί ξανά.Διάβασα ότι το επάγγελμα βρίσκεται σε αυτή τη λίστα που ζητάνε αλλά ενώ έχω δουλέψει σε γραφείο πολιτικού μηχανικού δεν φαίνεται πουθενά η προυπηρεσία. Πιστεύεις ότι έχω τρόπο να έρθω στην Αυστραλία και να δουλέψω με αυτό το πτυχίο ή πρέπει να μπω στη διαδικασία να βρω και κάποια σχολή εκεί ώστε να είναι αποδεκτό το επάγγελμα μου και να έχω για αρχή φοιτητική βίζα για ένα δυο εξάμηνα και μετά να μπορέσω να δουλέψω κανονικά και να βγάλω την κανονική?
              Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
              Αν τελειώνεις το Πολυτεχνείο στην Ελλάδα σε ένα μήνα κοίταξε να κάνεις την διαδικασία της αναγνώρισης μέσω των engineers australia (Stage 1 Competency Assesment). Δεν χρειάζεται να κάνεις άλλο Πανεπιστήμιο εδώ εκτός βέβαια και αν θέλεις για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις δουλειά ή για να πάρεις student visa.

              Comment


                #52
                Originally posted by orpheus View Post
                Οπότε συνοψίζοντας , 2500 τα διαδικαστικά, κανενα 5αρι για τον πρωτο καιρο, και επισης το κοστος της σχολής σωστά? Ενα certificate iii μεσο ορο 7-10χιλ ευρώ. Τωρα για την part time δουλεια τα έσοδα θα είναι περίπου 300 την εβδομάδα σωστά? Πάλι δε φτάνουν οπότε πρέπει να έχεις κι άλλη καβάτζα μεχρι να βρεις κανονική μετα απο ενα χρονο, δηλαδή άλλα 5χιλ περίπου. (ολα σε ευρώ)
                Σωστά μέχρι τώρα? Κατω απο 20χιλ δε μου βγαίνουν.

                Καλα ελα εσυ ρε παιδι μου να ξεκινησεις δεν χρειαζετε να τα σκασεις ολα μαζι .. Certificate 3 ποιος σου ειπε οτι εχει τοσο ? με 10.000 δολλαρια παιρνεις μεχρι και Diploma λεμε!! τζαμπα πραγμα... Παρτ ταιμ δουλεια μαζι με λιγο μαυρο υπολογιζε 400-500 δολλαρια / εβδομαδα..θελει ψαξιμο ομως δεν θα σου βρει κανεις δουλεια στο χερι ... ΕΛΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΜΑΝ !!! αν δεν ερθεις πως θα βρεις με το χερι του θεου ? απλα να εχεις λιγα λεφτα μαζι να ζησεις ρε παιδι μου ..λογικα πραγματα ..

                @jimi εχει αναλυτικο ποστ με χιλιαδες σελιδες που εχουν απαντηθει αυτα που ρωτας mate :P ...διαβασε λιγο ..
                @kriti σου ειπα θα ερρθεις να αναγνωρισεις το πτυχιο σου ..αλλα μεχρι τοτε αν θες ξεκινα αγγλικα να εχεις την φοιτητικη να μπορεις να δουλευεις για να ζησεις και να μην τρως τα μαζεμενα..ποιο απλα δεν μπορω να τα πω σοβαρα τωρα...
                @κωστας που να δεις η δικη μου καρδια που εχω σπουδασει και εχω πολλα πραγματα και εμπειρια και πρεπει να τα κανω ολα απο την αρχη ..αλλα χωρις κοπο δεν γινεται τιποτα...Αν ειναι απο την αρχη απο την αρχη ...το να κατσω Ελλαδα να περιμενω τον Παπανδρεου να με ταισει δεν μου λεει κατι ... You get the point ?
                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                Comment


                  #53
                  chrisgr ............ to thl ειναι 0426448410........επισης , αυριο παω στο ιμιγκρεσιον για παραταση βιζας η....το σκεφτωμαι, να πεταχτω νεα ζηλανδια για τριμηνη ανανεωση .......αν γνωριζεις κατι πανω σε αυτο ,,,,,,,,,,,,,,, καλοδεχουμενο

                  Comment


                    #54
                    γεια σου Chrisgr
                    μπορεις να επιβεβεωσεις κατι εκει;
                    η μεταναστευτικη πρακτορας μου ειπε οτι με την φοιτ.βιζα μπορω παραλληλα με τις 20 ωρες να ανοιξω και δικια μου δουλεια εαν θελω ησχυει κατι τετοιο;

                    Comment


                      #55
                      Chris, για ηλεκτρολόγους/ηλεκτρονικούς θα μπορούσε κάποιος να συνεχίσει σε κολλέγιο εκεί, το οποίο κρατάει 5 εξάμηνα, αν θυμάμαι καλά?

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by greky View Post
                        chrisgr ............ to thl ειναι 0426448410........επισης , αυριο παω στο ιμιγκρεσιον για παραταση βιζας η....το σκεφτωμαι, να πεταχτω νεα ζηλανδια για τριμηνη ανανεωση .......αν γνωριζεις κατι πανω σε αυτο ,,,,,,,,,,,,,,, καλοδεχουμενο
                        Οκ done μην δινεις τηλεφωνα public ομως
                        Να κανεις παραταση δεν χρειαζετε να βγεις απο την χώρα . στην δινουν ετσι την παραταση ..νομιζω πληρωνεις κατι ομως για παραταση ενα μικρο ποσο .

                        @lift ισχυει εχω κανει και εγω επαγγελματικο ΑΦΜ σαν Contractor . Μπορεις να κανεις δικη σου δουλεια ναι .

                        @Vasos αν δεν δωσεις πληροφοριες που να ξερω ρε mate τι θες να κανεις εσυ και τι πτυχιο εχεις ? Αν εισαι ηλεκτρολογος ομως η Ηλεκτρονικος βρισκεις σχετικα ευκολα δουλεια. Δεν μου λες τι πτυχιο εχεις για να σου πω...Αν σε παιρνει απο λεφτα και εχεις τελειωσει λυκειο πηγαινε απευθειας στο πανεπιστημιο . Α...IELTS απαραιτητο οτι και να κανεις ...
                        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                        Comment


                          #57
                          Μπορεις να μου μεταφρασεις αυτο: "Applicant must meet any mandatory licensing, registration or professional membership requirements." ?
                          Επισης: " nominated position" , " nomination", " to nominate" . Αυτο το "nominate" μου εχει προκαλεσει πονοκεφαλο.:(

                          Comment


                            #58
                            Όλα κατανοητά Chris ευχαριστώ για την βοήθεια! Και εσένα Demi άντε να τελειώσουν οι καταλήψεις να τελειώνουμε και εμείς με τη σχολή μας να πάμε παρακάτω!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Luminita View Post
                              "Applicant must meet any mandatory licensing, registration or professional membership requirements."
                              Αυτό βασικά λέει ότι αν κάνεις αίτηση για τη θέση πρέπει να έχεις όλες τις απαραίτητες άδειες, εγγραφές σε επαγγελματικά σώματα κλπ
                              Τί είναι καμμιά δουλειά για πολ.μηχανικούς ή γιατρούς;

                              Nominate σημαίνει προτείνω. Σε αγγελίες για δουλειά το χρησιμοποιούν συνήθως όταν ζητάν απ'τον εργαζόμενο να προτείνει αυτός πχ ποιές μέρες τον βολεύει να δουλεύει, σε ποιά θέση ακριβώς, σε ποιά πόλη κλπ.
                              Εκεί κολλάει το nominated position, όταν η αγγελία αναφέρεται σε πάνω από μία πιθανές θέσεις και πρέπει να επιλέξεις.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by greky View Post
                                mpraβο στο φιλο που αφιερωνει τον χρονο του και που μα ς βοηθα στις τοσες ερωτησεις μας..... ομως !!!! ναι να γραφτω σε αγγλικα οπως ανεφερες αν και μου ζητησαν παραπανω , πως ομως θα εργαζωμαι ;;; ακομα και αν ειναι απογευμα η σχολη , πως θα ζησω με τις 20 ωρες που δινουν ;;; καμια αλλη λυση ;;;; ααα πρεπει να πω πως ειμαι μελβουρνη κοντα ενα τριμινο τωρα.. οποτε τι κανω ;;; παραταση διακοπων ;;; η σχολη ;; αγγλικων ;;;..... επισης τι γινετε με κατι που ακουγεται για εργασια στις διακοπες ;;;;
                                Για κάποιο λόγο, δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Εάν θες, επικοινώνησε μαζί μου στο debbiefgr@hotmail.com

                                Το τί θα κάνεις εξαρτάται νομίζω από την οικονομική σου κατάσταση. Εάν μπορείς να πας σε κάποια σχολή, να το κάνεις. Εάν όχι, κοιτάς για δουλειά. Είναι ακόμη αρχή και σίγουρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Και σε γενικές γραμμές, μην ξενιτεύεστε χωρίς να το έχετε ψάξει καλά. Θέλει οργάνωση το πράγμα, δεν πάμε έτσι έξω. Πιστεύω όμως ότι επειδή πλησιάζει η καλοκαιρινή περίοδος, θα υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά, οπότε μην απογοητεύεσαι.


                                Comment

                                Working...
                                X