Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Chrisgr

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Chrisgr View Post
    Οκ done μην δινεις τηλεφωνα public ομως
    Να κανεις παραταση δεν χρειαζετε να βγεις απο την χώρα . στην δινουν ετσι την παραταση ..νομιζω πληρωνεις κατι ομως για παραταση ενα μικρο ποσο .

    @lift ισχυει εχω κανει και εγω επαγγελματικο ΑΦΜ σαν Contractor . Μπορεις να κανεις δικη σου δουλεια ναι .

    @Vasos αν δεν δωσεις πληροφοριες που να ξερω ρε mate τι θες να κανεις εσυ και τι πτυχιο εχεις ? Αν εισαι ηλεκτρολογος ομως η Ηλεκτρονικος βρισκεις σχετικα ευκολα δουλεια. Δεν μου λες τι πτυχιο εχεις για να σου πω...Αν σε παιρνει απο λεφτα και εχεις τελειωσει λυκειο πηγαινε απευθειας στο πανεπιστημιο . Α...IELTS απαραιτητο οτι και να κανεις ...
    Ηλεκτρονικός ΤΕΕ,μετά το λύκειο, Chris. Το παν/μιο θα ήταν καλή λύση, αλλά το βλέπω πιο χρονοβόρο, πιο ακριβό κτλ. Μπορεί να κάνω λάθος.
    Τα αγγλικά μου είναι καλά, οπότε το IELTS δεν θα'ναι πρόβλημα.

    Comment


      #62
      Τοτε για σενα μονοδρομος ειναι το κολέγιο για Diploma η Advance Diploma που εχουν καποια δυνατοτητα με δοσεις..αλλιως ξεκινας με Αγγλικα
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        #63
        Ok, πρέπει να τους δείξεις οτι έχεις και κάποια χρήματα στην τράπεζα?

        Comment


          #64
          αυτο μπορει να γινει αποφυγη ...κανονικα χρειαζετε και υπογραφεις οτι τα εχεις..ισως στα ζητησουν ισως οχι ...
          Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

          Comment


            #65
            καλησπέρα και από μένα. Φίλε chrisgr πραγματικά βοηθάς πάρα πολύ....Στη δική μου περίπτωση, έχω πτυχίο ΙΕΚ ως βοηθός λογιστή που απότι διάβασα λες πως αυτά απλά δεν υπάρχουν για τηνΑυστραλία...Από προυπηρεσία έχω 11 χρόνια με τα τελευταία 9 σε πολυεθνικές και - δυστυχώς για μένα....- lower οπότε ένα αχρηστο χαρτί ακόμα....Σκεφτόμαστε να φύογυμε οικογενειακώς καθώς η γυναίκα μου έχει αρκετό σόι στο Queensland. Περεπιπτόντως η γυναίκα μου είναι κομμώτρια (άνεργη πλεόν λόγω του ότι έκανε το λάθος και γέννησε την κόρη μας πριν 15 μήνες....) επίσης με προυπηρεσία 18 χρόνια....Το σχέδιο μας περιλαμβάνει και άλλη μια οικογένεια που λέμε να φύγουμε μαζί και στην αρχή να μοιραζόμαστε το σπίτι και τα έξοδα....Από την εμπιερία σου πως σου φαίνεται ως προοπτική ? Η αλήθεια είναι ότι στήριζα (μέχρι να σε διαβάσω....) αρκετά στους συγγενείς αλλά τελικά έχεις πολύ δίκιο ότι καλύτερα μόνοι μας....

            Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πραγματικά πολύτιμες εμπειρίες σου που μοιράζεσαι μαζί μας....

            Comment


              #66
              Originally posted by Konstantinos1975 View Post
              καλησπέρα και από μένα. Φίλε chrisgr πραγματικά βοηθάς πάρα πολύ......Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πραγματικά πολύτιμες εμπειρίες σου που μοιράζεσαι μαζί μας....
              Με τη visa σκέφτεστε να πάτε?

              Comment


                #67
                Μέσα από τη διδικασία που έκανα στο site της πρεσβείας μου έβγαλε τις "Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa" , "Skilled - Sponsored (Migrant) (subclass 176) visa" και "Skilled - Regional Sponsored (Provisional) (subclass 475) visa". Δεν έχω μελετήσει περισσότερο ώστε να σου πω ποιά από αυτές (δεν ξέρω αν δικαιούμαστε και άλλων μορφών visa) και να σου πω και την αλήθεια δεν ξέρω τα κριτήρια ώστε να σου απαντήσω....Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα.

                Να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση ? Με πτυχίο από ΙΕΚ δεν συμπεριλαμβάνεται το επάγγελμα σου στη SOL ? Θα πρέπει να είσαι από πανεπιστήμιο ? Γιατί αν είναι έτσι έχω ξεκινήσει από λάθος βάση......

                Comment


                  #68
                  Konstantinos1975 : Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω το ΙΕΚ οι αυστραλοι το εχουν για κωλοχαρτο να σκουπιζονται...δεν το λεω υποτιμητικα εχω και γω ενα χαρτι απο ΙΕΚ...απλα δεν μετραει με τιποτα...οσο για την βιζα που σκεφτεσε ξεχνα το αν δεν εχεις πανεπιστημιου χαρτι δεν μπορεις να κανεις αιτηση γιαυτην την βιζα που θες ...
                  Τωρα για τους συγγενεις τι να σου πω ? Εγω πιστευω θα σε γα****ουν στο χαλαρο Το λεω ωμα αλλα τι να κανω! αφου οποιον συνανταω εδω που να εχει συγγενεις και να στηριχτηκε τελικα ...να μην πω! Οποτε εαν ερθειες εδω κοιτα τις επιλογες ποιο πανω δηλαδη φοιτητικη η κατι αλλο γιατι να παρεις Skilled αποκλειετε ...
                  Οσο για lower proficiency κτλ ελληνικα παπαρια δεν μετρανε τιποτα..οταν μιλαμε για αγγλικα εδω λεμε για IELTS .
                  Λογιστικη παντως μπορεις να σπουδασεις εδω και οταν τελειωσεις να παρεις και βιζα....διαβασε ποιο πανω τα εχω αναλυσει..εκτος τελικα αν οι συγγενεις σου ειναι θησαυρος..αλλα οσο και να ειναι δεν μπορουν να σε κρατησουν με βιζα...οτι και να σου υποσχονται...Το αλλο ειναι να σου βρουν εργοδοτη να σε σπονσοραρει....αλλα ...ξερω γω ?
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    #69
                    φίλε ChrisGr σε παρακαλώ,κοίταξε το pm σου.Σου έχω στείλει ένα μήνυμα.Αν δεν σου ήρθε,μπορείς να μου δώσεις ένα ενεργό email σου?Θέλω να σε ρωτήσω prive για τα πανεπιστήμια που έλεγες.Ευχαριστώ.

                    Comment


                      #70
                      Δεν θελω να απογοητευσω κανεναν αλλα πριν ερθετε σκεφτειτε καλα εαν μπορειτε να ζησετε δουλευοντας τα βραδια ( για λιγα λεφτα )και το πρωι σχολη ...
                      Εκτος αυτου μην ακουτε υποσχεσεις..ειναι ολα ψεμματα και το 80% των Ελλήνο αυστραλών εδω εκτος απο μερικες περιπτωσεις θα σας εκμεταλευτουν σαν τα χειροτερα σκυλιά .
                      Αυτη ειναι η αποψη μου . Για τους εργενιδες δεν φοβαμαι αλλα για οσους εχουν οικογένεια απλα πριν τραβηξετε ολα τα μελη εδω και χαλασετε τζαμπα λεφτά σκεφτειτε το καλα!
                      Φιλικά.
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        #71
                        καλημέρα σε όλους. Η αλήθεια είναι chris ότι απογοητεύτηκα πάρα πολύ από την απάντηση σου γιατί αλλιώς τα είχα στο μυαλό μου.Από την άλλη, καλύτερα να απογοητεύομαι και να αναθεωρώ πράγματα για κάτι τόσο σοβαρό για τη ζωή μας (γιατί δεν είμαι μόνος μου....) τώρα που είμαι στο σπίτι μου και διαβάζω όλους εσάς που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας μαζί μας, παρά να σπάσω τα μούτρα μου και να φάω τέτοια σφαλιάρα που πλέον δεν θα μπορώ να κάνω και τίποτα....Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι το έχω απορίψει, απλά το κοιτάω σε άλλη βάση πλεόν και ψάχνω να βρω άλλα πράγματα που μπορεί να με βοηθήσουν.
                        Από όσα έχω διαβάσει πάντως μέχρι τώρα (και συνεχίζω ακάθεκτος) τα βήματα σε περιπτώσεις σαν τη δική μου είναι τουριστική visa (για πρώτη "συνάντηση" με τη χώρα και πρώτη ανίχνευση καταστάσεων) - ψάξιμο για σπουδές σε κάποιο κολλέγιο για επάγγελμα και παράλληλα δουλειά για τα πρώτα έξοδα με αλλαγή στην αντίστοιχη visa και....keep fighting !!! Θα ήθελα την άποψη σου και αν έχεις κάποια ένσταση ή κάτι άλλο να προτείνεις.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Konstantinos1975 View Post
                          καλημέρα σε όλους. Η αλήθεια είναι chris ότι απογοητεύτηκα πάρα πολύ από την απάντηση σου γιατί αλλιώς τα είχα στο μυαλό μου.Από την άλλη, καλύτερα να απογοητεύομαι και να αναθεωρώ πράγματα για κάτι τόσο σοβαρό για τη ζωή μας (γιατί δεν είμαι μόνος μου....) τώρα που είμαι στο σπίτι μου και διαβάζω όλους εσάς που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας μαζί μας, παρά να σπάσω τα μούτρα μου και να φάω τέτοια σφαλιάρα που πλέον δεν θα μπορώ να κάνω και τίποτα....Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι το έχω απορίψει, απλά το κοιτάω σε άλλη βάση πλεόν και ψάχνω να βρω άλλα πράγματα που μπορεί να με βοηθήσουν.
                          Από όσα έχω διαβάσει πάντως μέχρι τώρα (και συνεχίζω ακάθεκτος) τα βήματα σε περιπτώσεις σαν τη δική μου είναι τουριστική visa (για πρώτη "συνάντηση" με τη χώρα και πρώτη ανίχνευση καταστάσεων) - ψάξιμο για σπουδές σε κάποιο κολλέγιο για επάγγελμα και παράλληλα δουλειά για τα πρώτα έξοδα με αλλαγή στην αντίστοιχη visa και....keep fighting !!! Θα ήθελα την άποψη σου και αν έχεις κάποια ένσταση ή κάτι άλλο να προτείνεις.
                          καποιος φιλος δεν θυμαιμαι σε ποιο ποστ ειπε να ειμαστε προσεκτικοι για την τουριστικηδιοτι το ψαχνουν οι Αυστραλοι αν οντως πας για τουρισμο η πας με σκοπο να ξεμεινεις.Ψαξτο κ αυτο λιγακι καλυτερα.

                          Comment


                            #73
                            Φίλε Πάνο δεν εννοούσα να πάω με σκοπό να βρω δουλειά όντας με τουριστική visa. Η λογική μου είναι, πάω με τουριστική, ρωτάω, μαθαίνω για τι πρέπει αν κάνω ώστε να βρω δουλειά γενικά και όχι εκείνο το διάστημα, ψάχνω τρόπους για σπουδές σε αντικείμενο που με ενδιαφέρει, και γενικά μαζεύω όσες περισσότερες πληροφορίες χρειάζομαι και μπορώ ώστε να έχω πληρέστερη και καλύτερη εικόνα για τις συνθήκες εκεί.Δεν νομίζω να είναι παράνομο κάτι τέτοιο και δεν θεωρώ κακή ή παράνομη την πρόθεση κάποιου να μείνει στη χώρα,άσχετα με τι visa είναι εκεί.
                            Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι αν σε ρωτήσουν σκοπό ταξιδίου και είσαι με τουριστική visa δεν πρέπει να αναφέρεις κάτι περισσότερο εκτός από βόλτες και sightseeing !!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Konstantinos1975 View Post
                              Φίλε Πάνο δεν εννοούσα να πάω με σκοπό να βρω δουλειά όντας με τουριστική visa. Η λογική μου είναι, πάω με τουριστική, ρωτάω, μαθαίνω για τι πρέπει αν κάνω ώστε να βρω δουλειά γενικά και όχι εκείνο το διάστημα, ψάχνω τρόπους για σπουδές σε αντικείμενο που με ενδιαφέρει, και γενικά μαζεύω όσες περισσότερες πληροφορίες χρειάζομαι και μπορώ ώστε να έχω πληρέστερη και καλύτερη εικόνα για τις συνθήκες εκεί.Δεν νομίζω να είναι παράνομο κάτι τέτοιο και δεν θεωρώ κακή ή παράνομη την πρόθεση κάποιου να μείνει στη χώρα,άσχετα με τι visa είναι εκεί.
                              Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι αν σε ρωτήσουν σκοπό ταξιδίου και είσαι με τουριστική visa δεν πρέπει να αναφέρεις κάτι περισσότερο εκτός από βόλτες και sightseeing !!!
                              kαι να μην εχεις μεταφρασμενα χαρτια μαζι σου!!!!!ΜΟΝΟ τα ΑΝΑΓΚΑΙΑ που να υποψιαστουν οτι πας για κατι αλλο

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Panos2080 View Post
                                καποιος φιλος δεν θυμαιμαι σε ποιο ποστ ειπε να ειμαστε προσεκτικοι για την τουριστικηδιοτι το ψαχνουν οι Αυστραλοι αν οντως πας για τουρισμο η πας με σκοπο να ξεμεινεις.Ψαξτο κ αυτο λιγακι καλυτερα.
                                Γεια χαρα..Αν αναφερεσαι στο προσφατο γεγονος που γυρισανε πισω στην ελλαδα καποιοι...(βασικα λενε οτι τους γυρισανε πισω)...προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι και κατι στο οποιο πρεπει να "βασιζεται" οποιος θελει να παει αυστραλια..
                                Πρωτον, μπορεις να βγαλεις εισητηριο χωρις επιστροφη και το πιο φτηνο που ειχα βρει εγω ηταν 600 ευρω οταν το εψαχνα...αλλα μου ειπαν στο γραφειο να μην παρω χωρις επιστοφη,γιατι θα εχω προβλημα στο αεροδρομιο..Οποτε εβγαλα με επιστροφη..και αν τα καταφερω δεν ξανα γυρναω ελλαδα..
                                Οποτε μην βγαζετε συμπερασματα και "φοβιζετε" τον κοσμο να ερθει εδω..
                                ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν ανεφερε τον λογο που τους στειλανε πισω...
                                Αν ξερει καποιος,ας το πει...Μην λεμε αερολογιες...

                                Δευτερον,αν πας ενα ταξιδι στο εξωτερικο...δεν κλεινεις ενα δωματιο σε ξενοδοχειο,σε σπιτι,σε καποιον γνωστο...ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...
                                Που πας??Εφτασες στο αεροδρομιο...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ???
                                Κανεις δεν ξερει την ιστορια αυτων των ανθρωπων εκει...το τι ειπαν στο αεροδρομιο ή τι εκαναν..
                                Οποτε, λιγη σοβαροτητα και να σκεφτομαστε λογικα για καποια πραγματα..
                                Ειναι δυνατον να πας για διακοπες σε μια χωρα και να σε διωξουν??
                                Μην λετε τοτε μην πατε με τουριστικη κτλ γιατι το ψαχνουν και θα σας διωξουν...Ελεος!!

                                Comment

                                Working...
                                X