Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Chrisgr

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    @ Go TU Aus : Melbourne Κεντρο ειμαι εγώ ...
    Ρεαλιστής ειμαι γιατι μονο ο ρεαλισμός σε οδηγει σε σωστες αποφασεις να μην χτυπάς το κεφάλι σου μετα..
    Οταν λεμε ρεαλισμο εννοουμε να μην πιστευεις σε πολυ "μπλα μπλα " ..Και πριν οδηγηθειτε σε δρομους μακρυνους της Αυστραλιας με οδηγο μια υποσχεση τοτε καλυτερα ψαχτε το καλυτερα . Μην ακουτε υποσχεσεις παιδες το τονιζω ξανα γιατι εγω γαμη@@@@@ απο αυτο οπως και πολλοι αλλοι που εχω συναντήσει εδω πέρα και αυτοι απο συγγενεις .
    Και λέω ξανα για τους συγγενεις οτι μονο 1ου βαθμου συγγενεια αναγνωριζουν αυτοι για βιζα και αυτη που θα σου κανει σπονσορ εαν εισαι τυχερος και εχεις 1ο βαθμο συγγενεια πρεπει να δωσει εγγυησεις χρηματικες για εσενα . Καλα αυτο ερχετε δευτερεον γιατι το ποιο σημαντικο ειναι να εισαι 1ου βαθμου αλλα οκ πρεπει να το ξερετε .
    @ Φιλε Κατσια εσυ τι χαρτια κανεις? Οτι και να κανεις μην το κανεις απο Ελλαδα εαν μπορεις γιατι θα ΑΡΓΗΣΕΙ παρα πολυ..εως ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ... Καλυτερα με τουριστ βιζα και κανεις οτι θες απο εδώ ..Εαν σε παιρνει βεβαια .
    Το ποιο ευκολο χαρτί να αποδείξετε οτι εχετε αγγλικα ειναι το IELTS και ειναι και φτηνό 200 ευρώ απο Ελλάδα να το δωσετε εξετασεις . Εαν ξερετε αγγλικα. Αν δεν ξερετε τοτε πρεπει να βρειτε φροντιστηριο να κανετε αγγλικα .
    Αλλιως οσοι δεν εχουν τιποτα απο χαρτια κτλπ το ξαναλεω η λυση ειναι να ερθετε να κανετε αγγλικα εδω για να παρετε και την φοιτητικη βιζα .
    Τωρα για τα χωρια κτλπ που λενε γινεται το εξης . Σε μερικα Region της Αυστραλίας ειναι ποιο ευκολο να μαζεψεις τα μορια της Βιζας . Δεν ισχυουν ολοι οι νομοι για ολα τα Region . Δηλαδη μπορει να λεμε ταδε για την Βικτώρια αλλα στο Queensland να εχει λιγο διαφορετικους νομους .
    Οτι σε περιοχες ποιο απομονομενες παιρνεις λιγο πιο ευκολα βιζα ισχυει αλλα και παλι πρεπει να εχεις ειδικοτητα που να θελουν κτλπ ...Απλα σου λεει οτι στους 100 ποντους που θες για την βιζα π.χ εαν τα Αγγλικα στην Βικτωρια πιανουν 20 ποντους εκει πιανουν 30... Δηλαδη σου δινουν λιγους ποντους παραπανω σε μερικα θεματα και παιρνεις και ποντους επειδη ειναι απομονωμενη περιοχη .
    Αυτα προς το παρών . Οσοι ερθετε να φερετε λιγα χειμωνιατικα γιατι τωρα πιανει καλοκαιρι και δεν χρειαζετε. Μην κουβαλατε αδικα .
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    Comment


      #17
      ego leo na ertho me toyristiki ,les einai kalitera e? tha exo parea enan poli kalo filo k exontas megali elpida den nomizo na min katafero kati?
      Οι καιροί ου μενετοί:)

      Comment


        #18
        Διαβασε ποιο πανω κοπελα μου και θα καταλαβεις..αφου τα λεμε ολα ποιο πριν ;)
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          #19
          Φίλε μου, διαβάζοντας ολα όσα εγραψες μέχρι στιγμής προσπαθω να καταλάβω αν είσαι μετανιωμένος που μπηκες σε όλη αυτή την διαδικασία στο να πας Αυστραλία.

          Comment


            #20
            Originally posted by Chrisgr View Post
            @ Go TU Aus : Melbourne ... αδικα .
            γεια σου φίλε και ευχαριστώ ια τισ απαντήσεις
            εχω δυο απορίες σε αυτά που αναφέρεις παραπάνω
            πρώτον αναφερεςι ότι εν'α κάνω την αίτησ γιθα working viza από Αυστραλία δεν καθυστερέι τόσο πολύ?δηλαδή μήπως γνωρίζεις πόσο κάνει η αίτηση να βγεί απο εκεί?επίσης πως μπρούμε να βρούμε τις απαιτήσεςι της working viza ανα region?δυστχηχώ αυτό που αναφέρετια στο immigration site τησ Αυστραλιας ε΄χει τισ γενικέςα απαιτήσειςς που χρειάζονται και δεν αναφέρει για περιοχή απ περιοχή,δηαλδή οι 65 πόντοι που χρειάζονατι δεν αναφέρει ότι είναι για ένα συγκεκριμένο μέρος τησ Αυστραλία παραμόνο λέει γενικα?ήπως εσύ ξέρεις κανένα τετοιο site που να ανφερει τς απαιτήσεις για βίζα ανα περιοχή?μιλάω πάντα για working viza
            σε ευχαριστώ

            Comment


              #21
              φιλε chrisgr τα χαρτια που μου ειπε να ετοιμασω ειναι απο την αστυνομια και την εφορια αυτα μεχρι στιγμης και μου ειπε μολις τα κάνω να ξανά επικοινωνήσω.λοιπον φιλε αν καταλαβα σωστα απο τα λεγομενα σου το καλυτερο για εμενα θα ηταν να ερθω με τουριστηκη βιζα κιαι να γραφτω σε μια σχολη αγγλικων και να αλλαξω μετα τη βιζα σε φοιτητικοί.αν κανω λαθος σε παρακαλω διόρθωσε με. θελω να μου πεις αν μπορεις και ξερεις πανω κατω το κοστος ολον αυτων που θελει η διαδικασια για να ερθω και της σχολης και ολα, θα σου ημουν αν μπορουσες να το κανεις.ευχαριστω.

              Comment


                #22
                @Angus Φιλε μου δεν γνωριζω εγω ποσο καιρο κανει να βγει η βιζα αυτο εξαρτατε απο την αρμοδια υπηρεσια . Εαν τα κανεις παντως απο Ελλαδα θα παρει πολυυυυυυυ περισσοτερο καιρο ..δηλαδη μιλαμε για πανω απο 6 μηνες...το καλο με την Αυστραλια ειναι οτι αν τα κανεις στην Αυστραλια σου εχεις bridge Visa δηλαδη μια Visa που ειναι μεταβατικη απο την τουριστικη στην Working και σου επιτρεπει να μεινεις οσο θα κανει να βγει η Working Visa . Βεβαια δεν εχεις κανενα δικαιωμα ειναι οπως ακριβως η τουριστικη .
                Για τις ρετζιοναλ βιζα δεν μπορω να σε βοηθησω αν δεν γραφει μεσα κατι η σελιδα του Immigration τοτε θα πρεπει να πας σε εναν ποιο ειδικευμενο Ατζεντη να σε βοηθησει και να στα πει αναλυτικα . Εγω ξερω μονο οτι πληροφοριες εχω μαθει μεχρι τωρα απο τις επισκεψεις που εχω κανει και οτι μου δινετε απο την Ελληνικη Κοινοτητα .

                @κατσια Τα χαρτια της αστυνομιας και της εφοριας δεν μετρανε εδω περα καθολου βασικα δεν τους ενδιαφερει οτιδηποτε Ελληνικο χαρτι εχεις εκτος εαν εχουν κανει καποια συμφωνια και αναγνωριζονται ( πολυ σπανιες περιπτωσεις .
                Για την αστυνομια εχουν το δικο τους Police Check εαν χρειαστει το οποιο το πληρωνεις εαν χρειαστει παλι σου ξαναλεω γυρω στα 60 δολάρια .
                Για την εφορια δεν τους ενδιαφερει αν χρωστας στην Ελλαδα αρκει να μην εχεις καταδικαστει αυτο μετραει . Εδω θα βγαλεις αλλον φορολογικο μητρωο . ΟΠοτε τζαμπα τα ετοιμαζεις. Ετοιμασε τα αγγλικα σου εαν μπορεις και οτι πτυχια εχεις απο σχολεια κτλπ .
                Τωρα για την σχολη . Εαν θες να πας Αγγλικα το κοστος ειναι περιπου 5000 δολλαρια δεν χρειαζετε να τα δωσεις ολα με την μια . γινετε και με δοσεις ειναι αναλογα την σχολη . Και αυτο σου εξασφαλιζει βιζα για περιπου 6 μηνες με 1 χρονο. Αναλογα ποσο διαρκουν οι σπουδες.. Σχολες εχω να σου προτεινω αλλα οχι Public γιατι δεν θελω να βρω τον μπελά μου και μονο στην Μελβουρνη που ειμια και εγω .

                @Public εμαθα απο την Ελληνικη κοινοτητα οτι εγινε στην Βουλη ερωτημα και τελικα ξεκινανε διαδικασιες για Working Holiday Visa που εχουν ολες οι τελειωμενες χωρες ακομα και η ταιλανδη και εμεις δεν εχουμε .
                Αυτο σου επιτρεπει αν θυμαμαι καλα 1χρονο εργασιας στην Αυστραλια ενω βρισκεσε και διακοπες . καπως ετσι . Εχει μεσα στο Immi περισσοτερες πληροφοριες ψαχτε το εκει . Ακομα δεν εχει γινει η συμβαση αλλα ειναι σε καλο δρομο . Υποτιθετε σε 2 μηνες θα εχει ολοκληρωθει. Ειναι καλυτερα απο την Τουριστικη βιζα γιατι μπορειτε να δουλεψετε ενω θα προσπαθητε να βρειτε μια αλλη λυση .
                Εδω ειναι και η επισημη ανακοινωση απο το υπουργειο
                ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗ

                ΕΠΕΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΙΖΑ , ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ , ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ .
                ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΕΜΑΙΛ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΓΓΕΛΙΑ .
                Η ΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΑΚΟΜΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
                ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ






                ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΡΩΤΩΝΤΑΣ , ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΤΛ ..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΤΖΕΝΤΗΣ ΟΥΤΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ ..ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ ΕΜΕΝΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ Η ΕΑΝ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                Comment


                  #23
                  καλημερα φιλε, εννοειται οτι δεν θελω να βρεις το μπελα σου και το εκτιμαω οτι σπαταλας απο το χρονο σου μονο και μονο για να με απαντησεις.αυτα τα χαρτια μου ειπε να τα ετοιμασω μολις τα ετοιμασω σε κανα 5ημερο θα ξανα μιλησουμε τωρα δεν ξερω γιατι τα χρειαζεται αλλα μολις ξαναμιλησουμε θα σε ενημερώσω.παντως μου εχεις λύσει σχεδόν ολες τις απορίες που ειχα τωρα στο μελλων αν προκυψει κατι θα σε ενημερωσω ευχαριστω και παλι.
                  υ.γ απο ποιο μερος της ελλαδος εισαι φιλε μου?

                  Comment


                    #24
                    Καλημερα, Chrisgr. Καταλαβα οτι για τον συζυγο μου ειναι καλυτερα να παει με τουριστικη και επειτα να παρει την working visa (ελπιζω να γινεται αυτο) , ετσι πιστευεις οτι εχει περισσοτερες ελπιδες? Ο ανδρας μου ειναι Ελληνας, επαγγελμα sheet metal worker, μεσα στην SOL, ( και οχι μονο, ξερει και αλλα, οπως μεταλλικες κατασκευες,ξερει να χειριζει πολλα μηχανηματα : στραντζα / ψαλιδι / γερανογεφυρα / κλαρκ? κ.α., κεραμοσκεπες, πανελια, καγκελα, ψευδοροφες, ο'τι εχει σχεση με το σιδερο). Ειναι 43 ετων με εμπειρια στο επαγγελμα ανω των 15 χρονων.Θελει να παει Δυτικη Αυστραλια. Περιμενω με αυπομονησια την γνωμη σου. Ευχαριστω και συγνωμη αν εχω κανει κανα λαθακι αλλα ειμαι Ρουμανα.

                    Comment


                      #25
                      @katsia Σερραίος ειμαι και εχω ζησει σε ολη την Ελλαδα.. Κυριως Θεσσαλονίκη - Αθήνα .

                      @Luminita
                      Ναι το καλυτερο ειναι να ερθει εδω και να κανει την αιτηση . Θα ερθει με τουριστικη θα κανει την αιτηση θα παρει μια bridge visa που σημαινει οτι του επιτρεπει να μεινει μεχρι να βγει η working visa . Θα παρει πολυ λιγοτερο καιρο σιγουρα απο το να την κανει απο Ελλαδα . Αυτο ειναι το σιγουρο . τωρα το ποσο καιρο δεν ξερω πραγματικά .Κανεις δεν το ξερει αυτο .
                      Οσο για το επαγγελμα του εχει ζητηση εδω πολυ και το οτι ξερει τα μηχανηματα ειναι πολυ καλο.Ας μπορεσει να βρει οτι χαρτια μπορει για να αποδειξει οτι εχει γνωσεις και προυπηρεσια..οτι ναναι ακομα και ΙΚΑ κτλπ που να λεει πανω οτι δουλευει σε αυτην την ειδικοτητα . Δεν θα δυσκολευτει καθολου να βρει και σπονσορ οποτε πριν κανει αιτηση για να παρει απο μονος του την Working Visa το καλυτερο για μενα ειναι να ψαξει καποιον εργοδοτη εδω περα να του κανει αυτος τα εξοδα ετσι ωστε να πληρωσετε λιγοτερα...και θα ειναι και ποιο σιγουρη η βιζα .
                      Δεν εκανες κανενα λαθος και δεν πειραζει που εισαι Ρουμανα Ce faci :P
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        #26
                        Kαλημερα απο Θεσσαλονικη. Ψαχνοντας το θεμα μεταναστευσης στην Αυστραλια διαπίστωσα οτι τελικα ειναι πολυ δυσκολο να αποκτησεις την Skilled Migration Program visa (oχι ακατορθωτο αλλα πολυ δυσκολο). Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω φιλε Chrisgr μιας και εσυ ηδη το εχεις ψαξει , τι ειδους σπουδες χρειαζεται καποιος να κανει ωστε να μπορεσει να βρει δουλεια. Τι εννοω? Διαβασα στο http://www.studyinaustralia.gov.au οτι υπάρχουν οι εξής σπουδές. Universities και Vocational educational. Αν καταλαβα καλα το vocational educational ειναι κατι σαν το ελληνικο ΙΕΚ. Εκει ομως σου δίνει την επιλογη να διαλέξεις ανάμεσα σε certificates.

                        qualification duration career path
                        Certificate I 4-6 months competent operator
                        Certificate II 6-8 months advanced operator
                        Certificate III about 12 months qualified tradesperson or technician
                        Certificate IV 12-18 months supervisor
                        Diploma 18-24 months para-professional
                        Advanced diploma 24-36 months junior manager

                        Εδω καπου χάθηκα. Τι απο αυτά μας καλύπτει στην προκειμενη περιπτωση ωστε να μπορέσουμε να αποκτήσουμε την εξειδικευση και πιστοποιηση ωστε να μπορέσουμε πιο εύκολα να βρουμε δουλεια? Τι δικαιολογητικά χρειάζονται - αν χρειάζονται για να γινεις δεκτός (πχ πτυχίο απο Ελλάδα , κατατακτήριες εξετάσεις κλπ). Πρέπει μετά το certificate να συνεχίσεις σε univercity απαραιτητως ωστε να εχεις ελπίδες? Ερωτήματα πολλά και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσουν να απαντηθούν. Ελπίζω chrisgr η οποιοσδήποτε άλλος, να τα γνωρίζετε γιατι προσωπικά ... χάθηκα.

                        Comment


                          #27
                          Bine, dar tu? Μη μου πεις οτι ξερεις και ρουμανικα, μου επεσε το σαγονι οπως του Tom cat. Σ'ευχαριστω και παλι που μου απαντησες. Δεν μου λες πρεπει να εχει και το IELTS αν κανει αυτη την διαδικασια? Και αν , Θεου θελοντος, πανε ολα καλα εγω που ειμαι Ρουμανα μπορω μετα να ερθω στην Αυστραλια?

                          Comment


                            #28
                            Αν τελειωσεις πανεπιστημιο μπορεις να κανεις αιτηση για Working Visa σε Skilled επιπεδο ..
                            Με τα Vocational Studies νομιζω δεν μπορεις να κανεις αιτηση γιαυτο..αλλα αναγνωριζεσε απο τους Αυστραλους εργοδοτες ...και μπροεις να βρεις δουλεια... οποτε και σπονσορ..αλλα ειναι ολα αναλογα με το τι θα σπουδασεις..τι θες εσυ ...


                            @luminita Sunt ok, dar va permite sa vorbesc greaca, astfel incat ceilalti sa inteleaga ... δεν ξερω και αν το ειπα σωστα..τα βασικα ξερω ... :P
                            Και ναι πρεπει να εχει IELTS για να σπονσοραριστει αλλα και αν θελει να το κανει απο μονος του .
                            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                            Comment


                              #29
                              Μπορώ δηλαδή να σπουδάσω vocational στον κατασκευαστικό κλάδο παράλληλα να δουλεύω 20 ώρες την εβδομάδα (ίσως και να μπορώ να βγάλω άδεια busker για ένα εξτρα 100$ το ΣΚ) και συγχρόνως να έχει δικαίωμα εργασίας και η σύζυγος? δηλαδή να μείνει και να εργαστεί με τη φοιτητική μου visa (σημειωτέον οτι έχουμε και ένα παιδί). Aν μπορεί παλεύεται το θέμα με 900-1000 $ την εβδομάδα οικογενειακώς (απο ότι έχω ψάξει σε διάφορα site νομίζω τόσα χρειάζονται εβδομαδιαίως στην Αυστραλία κατα μέσο όρο) με την προϋπόθεση βέβαια να ξεκινήσεις απο Ελλάδα με καβάτζα >15000 ευρώ=20000$ και να περιμένεις να δυσκολευτείς αρκετά ένα χρόνο ο οποίος ουσιαστικά θα είναι μια επένδυση για το μέλλον.
                              Σωστά μέχρι τώρα?

                              Comment


                                #30
                                Chrisgr, μια χαρα τα εγραψες τα ρουμανικα, συμφωνω κι'εγω να μιλαμε Ελληνικα,
                                Τι εννοεις "αλλα και αν θελει να το κανει απο μονος του " ?

                                Comment

                                Working...
                                X