Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!
    ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ Κ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ΄. ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΥΚΕΙΟ).ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, ΙΣΧΥΕΙ????

    Comment


      #17
      ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ

      Comment


        #18
        Με την εκπαιδευση των παιδιων στα σχολεια τι γινεται?

        Να ρωτησω κι εγω κατι.Με την εκπαιδευση των παιδιων στα σχολεια τι γινεται?Εχει Ελληνικα σχολεια ή θα πανε σε καποιο ξενο με εντατικα μαθηματα γλωσσας?Ακουσα οτι τα Ελληνικα σχολεια στη Γερμανια για παραδειγμα κλεινουν σιγα σιγα.

        Comment


          #19
          Originally posted by blackpit3 View Post
          Να ρωτησω κι εγω κατι.Με την εκπαιδευση των παιδιων στα σχολεια τι γινεται?Εχει Ελληνικα σχολεια ή θα πανε σε καποιο ξενο με εντατικα μαθηματα γλωσσας?Ακουσα οτι τα Ελληνικα σχολεια στη Γερμανια για παραδειγμα κλεινουν σιγα σιγα.

          Συστημα εκπαιδευσης. Γενικες πληροφοριες για σχολεια, παιδικους σταθμους και σπουδες!

          Ερωτησεις για Γερμανια

          ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙ∆Ι ΜΟΥ ∆ΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

          Το Γερμανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα

          Ο Απόδημος Ελληνισμός

          Κλείσιμο Ελληνικών σχολείων και στη Γερμανία

          Τέλος στα αμιγώς «ελληνικά σχολεία» στο εξωτερικό- Αλλαγές στις αποσπάσεις εκπαιδευτικών > Εκλογές|νέα|δημοσκοπήσεις|ψηφοδέλτια|eklogika|

          Έλληνες Βαυαρίας: Η Διαμαντοπούλου ισοπέδωσε τα ελληνικά σχολεία στη Γερμανία | tsantiri

          Γράμματα από τη Γερμανία: Σχολεία (Γυμνάσια) Βαυαρίας

          Κλείνουν τα ελληνικά λύκεια στη Γερμανία λόγω

          Comment


            #20
            SOS mily synefaki παιδιά... φευγω για στουγκάρδη από μόναχο.. καμία περιοχή που να έχει κοντά σχολεία για παιδια... η κόρη μου είναι έκτη τώρα και ο γιός μου πρώτη.. να πάω να ψαχτώ για WG ή zimmer...

            Comment


              #21
              Originally posted by scorpios75 View Post
              SOS mily synefaki παιδιά... φευγω για στουγκάρδη από μόναχο.. καμία περιοχή που να έχει κοντά σχολεία για παιδια... η κόρη μου είναι έκτη τώρα και ο γιός μου πρώτη.. να πάω να ψαχτώ για WG ή zimmer...
              και γύρω περιοχές ώς 25 χιλιίομετρα

              Comment


                #22
                Καλημέρα σας. Scorpios75 (ή όποιος άλλος γνωρίζει να μου απαντήσει) έχεις παιδί στην πρώτη δημοτικού. Θα έρθω και εγώ Στουτγάρδη τον Ιούνιο και αγχώνομαι γιατί μου λένε ότι το παιδί μου δεν θα τον δεχτούν στο δημοτικό γιατί δεν ξέρει την γλώσσα και θα τον στείλουν στον παιδικό σταθμό, τον Αύγουστο γίνεται 6 ετών. Το παιδί σου πήγε κανονικά ή έχασε χρονιά;
                Γνωρίζει κάποιος δραστηριότητες ή οτιδήποτε θα μπορούσα να την στείλω για να έρθει σε επαφή με την γλώσσα;

                Comment


                  #23
                  καλημέρα, 7 χρονών πάνε στη πρώτη δημοτικού,τα δικά μας είχαν τελειώσει την πρώτη στην ελλάδα και πηγαίνανε δευτερα όταν ήρθαμε γερμανία, τα ξαναέβαλαν στην πρώτη, τους κάνουν κάποιες extra ώρες για γερμανικά στο σχολειό.
                  και επειδή έπιασε δουλειά η γυναικα μου τα κρατάνε στη φύλαξη μετά τις 1 που τελειώνει το μάθημα ,εκεί είναι πολύ καλά ,όλη την ώρα παίζουν και κάνανε καινούργιους φίλους .

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by zita38 View Post
                    καλημέρα, 7 χρονών πάνε στη πρώτη δημοτικού,τα δικά μας είχαν τελειώσει την πρώτη στην ελλάδα και πηγαίνανε δευτερα όταν ήρθαμε γερμανία, τα ξαναέβαλαν στην πρώτη, τους κάνουν κάποιες extra ώρες για γερμανικά στο σχολειό.
                    και επειδή έπιασε δουλειά η γυναικα μου τα κρατάνε στη φύλαξη μετά τις 1 που τελειώνει το μάθημα ,εκεί είναι πολύ καλά ,όλη την ώρα παίζουν και κάνανε καινούργιους φίλους .
                    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Τα παιδιά μας δηλ για τα δεδομένα της Γερμανίας δεν θα χάσουν χρονιά. Τουλάχιστον θα είναι με παιδιά της ηλικίας τους. Μου δίνεται κουράγιο όταν διαβάζω οτι τα παιδιά σας προσαρμόζονται εύκολα.

                    Comment


                      #25
                      Παιδιά γνωρίζει κανείς αν λειτουργούν ελληνικά γυμνάσια και λύκεια στο Μόναχο ή στην ευρύτερη περιοχή της Βαυαρίας;
                      Η κόρη μου θα πάει τώρα Β΄γυμνασίου και ο γιος μου Α΄λυκείου..
                      Όταν είσαι ασφαλής σπίτι σου, θα ήθελες να ζεις μια περιπέτεια και όταν ζεις μια περιπέτεια, θα ‘θελες να είσαι ασφαλής στο σπίτι σου.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by maxi2 View Post
                        Παιδιά γνωρίζει κανείς αν λειτουργούν ελληνικά γυμνάσια και λύκεια στο Μόναχο ή στην ευρύτερη περιοχή της Βαυαρίας;
                        Η κόρη μου θα πάει τώρα Β΄γυμνασίου και ο γιος μου Α΄λυκείου..
                        •š*‘™”•ekpaideutikesmonades œŸ

                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #27
                          Τέλειο!! σε ευχαριστώ πολύ!!
                          Όταν είσαι ασφαλής σπίτι σου, θα ήθελες να ζεις μια περιπέτεια και όταν ζεις μια περιπέτεια, θα ‘θελες να είσαι ασφαλής στο σπίτι σου.

                          Comment


                            #28
                            ΜΙLU SOS !!!! καλησπερα στην παρεα εχω πολλα νεα αλλα ακομα να βρω σπιτι.. ειμαστε σε ενα δωματιο 4 ατομα με τα παιδια... το προβλημα ειναι οτι ειμαι στο hedelfingen stuttgart και δεν μπορω να βρω δημοτικο για τον μικρο που δεν ξερει γλωσσα ... την μεγαλη μου την δεχτηκαν στο international που ειναι 12 χρονων και ξερει γλωσσα... γνωριζει κανενας καμια περιοχη που να εχει και δημοτικο για 7 χρονων παιδι αλλα και γυμνασιο για 12 help!!! πιστευω να εισται ολοι καλα .. κουραγιο πατριωτες!!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by scorpios75 View Post
                              ΜΙLU SOS !!!! καλησπερα στην παρεα εχω πολλα νεα αλλα ακομα να βρω σπιτι.. ειμαστε σε ενα δωματιο 4 ατομα με τα παιδια... το προβλημα ειναι οτι ειμαι στο hedelfingen stuttgart και δεν μπορω να βρω δημοτικο για τον μικρο που δεν ξερει γλωσσα ... την μεγαλη μου την δεχτηκαν στο international που ειναι 12 χρονων και ξερει γλωσσα... γνωριζει κανενας καμια περιοχη που να εχει και δημοτικο για 7 χρονων παιδι αλλα και γυμνασιο για 12 help!!! πιστευω να εισται ολοι καλα .. κουραγιο πατριωτες!!!
                              Καλησπέρα. Δεν κατάλαβα αν ψάχνεις για το παιδί ελληνικό σχολείο ή Γερμανικό για να παέι να μάθει και την γλώσσα. Βρήκα μια λίστα με τα ελληνικά σχολεία στην περιοχή σου. Ρίξε μια ματιά Griechen Schule . Καλή δύναμη!

                              *Δές και αυτό έχει όλα τα σχολεία του κρατιδίου http://www.stayfriends.de/Stuttgart-S-9-C
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #30
                                καλησπερα kosofe!! πήγα να γραψω τον γιο μου και μου ειπαν δεν εχει σχολειο για παιδια που δεν γνωριζουν την γλωσσα... σε γερμανικο θελω να παει..

                                Comment

                                Working...
                                X