Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by scorpios75 View Post
    δεν μπορω να βρω δημοτικο για τον μικρο που δεν ξερει γλωσσα ...
    Πηγή:

    Σύμφωνα με την § 72 του τμήματος 1 του νόμου Εκπαίδευσης, η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική για παιδιά και εφήβους, που η κατοικία / συνήθους διαμονή ή τον τόπο εργασίας ή κατάρτισης τους ειναι στο Baden-Württemberg!
    Με λιγα λογια, τα παιδια εκτος την υποχρεωση, εχουν και το δικαιομα!!

    ************
    Kinder und Jugendliche mit nichtdeutscher Herkunftssprache besuchen soweit wie möglich die ihrem Alter und ihrer Leistung entsprechende Klasse der in Betracht kommenden Schulart. Dies gilt insbesondere für Grundschulkinder, die über eine integrative Förderung im Klassenverband in der sprachlichen Entwicklung unterstützt werden. Falls dies nicht möglich ist, nehmen sie an besonderen Fördermaßnahmen teil. Sprachförderung kann dabei stattfinden in eigens gebildeten Klassen (Vorbereitungsklassen), in einem Kurssystem oder durch sonstige organisatorische Maßnahmen
    (Teilungsstunden, Förderunterricht usw.) der Schule (vgl. Ziffer 3.2).

    Παιδιά και έφηβοι με μη-γερμανική γλώσσα πάει όσο το δυνατόν περισσότερο με την ηλικία τους και Ισχύς αντίστοιχη κατηγορία των επιλέξιμων σχολείο. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τα παιδιά του δημοτικού σχολείου, υποστηρίζονται μέσω μιας ολοκληρωμένης προώθησης ως μια τάξη στην ανάπτυξη της γλώσσας. Αν αυτό Δεν είναι δυνατόν, παίρνουν μέρος σε ειδικά προγράμματα. Η ανάπτυξη της γλώσσας μπορεί να πραγματοποιηθεί σε ειδικά μορφωμένων τάξεων (προπαρασκευαστικές τάξεις), οι μαθητές σε ένα σύστημα ή μέσω άλλων οργανωτικών μέτρων
    (Divided μαθήματα, αποκατάστασης, κλπ.) του σχολείου (βλ. παράγραφο 3.2).

    *******************


    Το αρμόδιο Σχολείο δεν μπορεί να απορρίψει το παιδί. Ωστόσο, μιλάμε βέβαια για το δημοτικό σχολείο. Ενα καλο δημοτικό σχολείο θα προτείνει, αν χρειαστεί, στη συνέχεια την κατάλληλη υποστήριξη.
    Αν δεν μιλούν καθολου γερμανικά, περιορίζεται η υποστήριξη στα δεδομένα και κατατάσσονται το παιδί το πολη ένα βαθμό κάτω από την ηλικία.
    Θα εψαχνα για ένα σχολείο που έχει λίγους μαθητες ανα ταξη και προώθη το DAZ (Deutsch als Zweitsprache) (Γερμανικά ως δεύτερη γλώσσα) και οχι με ένα πολύ υψηλό ποσοστό των αλλοδαπών, έτσι ώστε το παιδί να μαθαίνει καλά γερμανικά.
    Πρεπει να συσταθεί ένα σχέδιο για το πώς να ενσωματωθει οσο το καλύτερο το παιδί,
    μπορούν να προωθηθούν, ενδεχομένως και εξωσχολικη πόροι στα ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή με προσιτή (ες) τιμες... Deutsche Fernschule :: FAQs

    Οπως εγραψε ο kosofos, ψαχνε για Gesamtschulen στην περιοχη σου

    Για γονείς με μικρά παιδιά


    ΕΕ- Θέλετε να γράψετε τα παιδιά σας σε σχολείο άλλης χώρας της ΕΕ - Η Ευρώπη σου
    Σχολεία
    Το Γερμανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα
    πως διασφαλίζετε το μέλλων των παιδιών σας;
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙ∆Ι ΜΟΥ ∆ΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

    Sprachfrderung: Baden-Wrttemberg - Deutscher Bildungsserver
    Migration und Schule - Deutscher Bildungsserver
    Wissenschaftliche Sicht und Anforderungen an Sprachstandserhebungen - Deutscher Bildungsserver

    Comment


      #32
      thanks milu πηρα σημερα στο αρμοδειο υπουργειο της στουγκαρδης για τα σχολεια και σε μια ωρα μου λυσανε το προβλημα ... η γραματτεια στο σχολειο ειπε ψεματα... υπαρχουν πολλοι που δεν θελουν τους ελληνες .. ακομα δεν μπορω να βρω σπιτι... πηγα σε ολες τις αρμοδιες υπηρεσιες σχετικα με την οικογενεια που ειμαστε 3 μηνες σε ενα δωματιο με κοινοχρηστη τουαλετα και μπανιο και εχει πανω απο 3 μηνες που εχω δουλεια 8 ωρες κανονικα ΑΟΚ και τα σχετικα και το μονο που μου λενε ειναι να περνω εφημεριδες χαχααχ κουράγιο!! ευχαριστω για ολα !! πιστευω να ειστε ολοι καλα!! θα τα πουμε καλυτερα οταν βρω σπιτι!

      Comment


        #33
        Mε βάση την δική μου εμπειρία, δεν νομίζω ότι οι Γερμανοί δεν θέλουν τους Έλληνες, δεν θέλουν αυτούς που δεν ξέρουν την γλώσσα. (Βέβαια δεν ξέρω το δικό σου επίπεδο στα γερμανικά). Η κόρη μου είναι 6 ετών. Όταν πήγαμε στο δημοτικό σχολείο να γράψουμε την δική μας κόρη, η γραμματέας ήταν πάρα πολύ ψυχρή και μας ρωτούσε πως μας ήρθε και πήγαμε σε εκείνο το σχολείο κλπ. (είναι το κοντινότερο σχολείο στην περιοχή που μένουμε). Τέλος πάντων μας είχε πει να έρθει η διευθύντρια να μας ενημερώσει για κάποιο άλλο σχολείο.(Εννοούσε το διεθνή). Μόλις συζητήσανε με τον άντρα μου και είδαν ότι μιλάει πάρα πολύ καλά τα Γερμανικά,(τον ρωτήσανε και αν εργάζεται), όχι μόνο πήρανε το παιδί, αλλά κάνουν και τα πάντα για να το βοηθήσουν. Βέβαια στην πραγματικότητα ποιο πολύ του μιλούσε για μένα παρά για το παιδί. Του είπε ότι προϋπόθεση για να πάρουν το παιδί και να το βοηθήσουν, θα πρέπει να κάνω κάτι για να μάθω εγώ την γλώσσα. (Ώστε το παιδί να έχει παράδειγμα εμένα, να ενδιαφέρομαι εγώ για τα γερμανικά, ώστε να ενδιαφέρεται και εκείνο). Η διευθύντρια μας βρήκε δραστηριότητες για το παιδί, ώστε το καλοκαίρι να έρθει σε επαφή με παιδιά. Στο σχολείο, μία ώρα την ημέρα κάθεται μια δασκάλα μαζί της την ώρα του μαθήματος και την βοηθάει, μας ενημέρωσαν ότι αυτές οι ώρες θα γίνουν δύο. Μία δασκάλα την παίρνει μια ώρα την ημέρα μόνη της για να της μιλάει γερμανικά. Μια μέρα ήρθε η κόρη μου ενθουσιασμένη και μου είπε ότι έχει πολύ καλές δασκάλες και θέλουν να μάθει γρήγορα τα γερμανικά. (Την είχε πάρει μια δασκάλα μόνη της και της διάβασε παραμύθι). Μία γειτόνισσα μας είπε ότι ήθελε να γράψει το παιδί της στο ολοήμερο για να ψάξει για δουλειά, αλλά της είπαν οτι δεν υπήρχαν θέσεις. Όταν ο άντρας μου είπε στην δασκάλα της κόρης μου, αν μπορεί το παιδί να μένει στο ολοήμερο γιατί εγώ δεν προλαβαίνω να την παίρνω την ώρα που σχολάει, χωρίς συζήτηση του έδωσε τα χαρτιά και την έγραψαν. Μία άλλη κυρία έκανε παράπονα στον άντρα μου ότι πήραν το δικό μας το παιδί στον παιδικό σταθμό και άφησαν το παιδί μιας φίλης της έξω, που και εκείνη ήθελε να δουλέψει. Αλλά από μια άλλη κυρία που συζητούσαμε μας είπε οτι όλες οι μαμάδες θέλουν να δουλέψουν, αλλά δεν θέλουν όλες να πάνε σχολείο (γι'αυτό μας έδωσαν προτεραιότητα). Όπως κατάλαβες όποιος θέλει να μάθει γερμανικά έχει περίοδο χάριτος. Μας βοηθάνε όλοι για να μπορώ εγώ να πηγαίνω στα μαθήματα γερμανικών. Το ίδιο έγινε και με την γιατρό, όταν πήγα με την πεθερά μου που μιλάει τα γερμανικά, ήταν κάπως ψυχρή μας ρώτησε και αν είχαμε πάει σε άλλον παιδίατρο και δεν μας δέχτηκε. Την επόμενη φορά που πήγα με τον άντρα μου ήταν άλλος άνθρωπος ευγενική, μας έδωσε και συμβουλές, και μάλιστα συνεννοήθηκαν πηγαίνω μόνη μου, να την παίρνει τηλ. να της λέει το πρόβλημα και να μας γράφει σε χαρτάκι, τι συμβαίνει.
        Και μετράει πολύ να έχει κάποιος πτυχίο. Ακόμα και διάφοροι (που δεν σημαίνει πάντα ότι είναι Γερμανοί) όταν βλέπουν ότι δεν μιλάω γερμανικά είναι κάπως. Όταν ο άντρας μου τους λέει ότι έχω πτυχίο και τη δουλειά έκανα στην Ελλάδα, αλλάζουν. Πολλοί από αυτούς έρχονται και μου μιλάνε για να με "βοηθήσουν".
        Αυτά από μένα!

        Comment


          #34
          Καλή σας μέρα..χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!!!!!!!!
          Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" για την ανεκτίμητη,πραγματικά,
          δουλειά και βοήθεια που μας δίνετε!!!!!!!!!!
          Χωρίς να σας κουράσω, να πω εν συντομία, ότι ο σύζυγος
          φεύγει 20/2/13 για το Marienheide Βεστφαλία(50 χλμ.απο Κολωνία)
          και θα ακολουθήσουμε εγώ και ο 10χρονος γιος μας.
          Το πρόβλημά μας είναι σχετικά με το ποιο σχολείο είναι
          καλύτερα να ακολουθήσει το παιδί..εγώ πιστευω οτι είναι καλυτερα
          να πάει σε γερμανικό,διαβάζοντας ότι τα ελληνικά σχολεία θα αρχίσουν
          να κλείνουν αλλά και ότι εχουν αρκετά προβλήματα..
          Το παιδί όμως θέλει να πάει σε ελληνικό σχολείο μιας και δεν
          ξέρει καθόλου γερμανικά αλλά και επειδή δεν είναι
          καθόλου θετικό στην προοπτική του να φυγουμε απο την Ελλάδα..
          Ψάχνοντας, είδα οτι δεν υπάρχουν ελληνικά σχολεία στο μέρος που
          πηγαινουμε..σκεφτηκα να φυγουμε με το παιδι τον Απρίλιο,ώστε
          μεχρι το Σεπτέμβριο να εχει μαθει τη γλωσσα στο βαθμό που να
          μπορεί να παρακολουθήσει γερμανικό σχολείο..όμως δεν θέλει
          με τίποτα να φύγουμε πριν τελειώσει τη σχολική χρονιά εδώ..
          Εχουμε αγχωθεί πάρα πολύ και θα ήθελα,αν μπορείτε να μας πείτε μια γνώμη...

          Σας ευχαριστώ...

          Comment


            #35
            Κι ενώ νόμιζα οτι τα ειχα διαβάσει όλα,ήρθαν οι απαντήσεις (ανεξάντλητη
            πηγή πληροφοριών το site..χίλια μπράβο για την καταπληκτική δουλειά) απο
            το Synnefaki στην ενότητα "ερωτήσεις για τη Γερμανία" που απάντησε
            στη Δήμητρα τον Οκτώβριο του 2011 και πήρα πολύ θάρρος και κουράγιο..
            Δεν έχω τρόπο να μεταφερω την ενότητα εδώ..ουτε να ρωτήσω απο κει για το θέμα είναι κλειστό.

            Comment


              #36
              Originally posted by MariaT View Post
              Δεν έχω τρόπο να μεταφερω την ενότητα εδώ..ουτε να ρωτήσω απο κει για το θέμα είναι κλειστό.
              Υπάρχουν αρκετή τρόποι να μεταφερθεί εδώ... εύκολο είναι ένα "copy 'n paste" το συγκεκριμένο παράγραφο και μετά θέτεις της ανοιχτές απορίες σου από κάτω... το πιο εύκολο » το θέμα είναι ανοιχτό τώρα

              Comment


                #37
                Ευχαριστώ Milu..το Sinnefaki έγραψε μεταξύ άλλων.το θεμα της εκπαιδευσης ειναι θεμα κρατιδιου.
                Αν πχ πας Βεστβαλια εκει μπορει το παιδι να παει σε γενικο σχολειο. Επομενως τι ειναι Ε δημοτικου τι Γ δημοτικου τι πηγαινει Α γυμνασιου δεν παιζει ρολο, γιατι θα συνεχισει κανονικα σε ενα Gesamttschule

                Ψάχνοντας για το συγκεκριμενο τυπο σχολείου στη Βεστφαλία βρήκα αυτό.Bergstadt-Gymnasium L
                Το Ludensceid ειναι μολις 20 χλμ.απο το μερος που θα μεινουμε..είναι όμως το σωστό σχολείο και
                θα μπορεί να το παρακολουθήσει το παιδί??? τωρα πηγαινει Ε Δημοτικού..δεν μπορεσα να καταλαβω πολλά
                απο το site..αν μπορείται να με βοηθήσετε...
                Σας ευχαριστώ πολύ...

                Comment


                  #38
                  Originally posted by MariaT View Post
                  Ευχαριστώ Milu..το Sinnefaki έγραψε μεταξύ άλλων.το θεμα της εκπαιδευσης ειναι θεμα κρατιδιου.
                  Αν πχ πας Βεστβαλια εκει μπορει το παιδι να παει σε γενικο σχολειο. Επομενως τι ειναι Ε δημοτικου τι Γ δημοτικου τι πηγαινει Α γυμνασιου δεν παιζει ρολο, γιατι θα συνεχισει κανονικα σε ενα Gesamttschule

                  Ψάχνοντας για το συγκεκριμενο τυπο σχολείου στη Βεστφαλία βρήκα αυτό.Bergstadt-Gymnasium L
                  Το Ludensceid ειναι μολις 20 χλμ.απο το μερος που θα μεινουμε..είναι όμως το σωστό σχολείο και
                  θα μπορεί να το παρακολουθήσει το παιδί??? τωρα πηγαινει Ε Δημοτικού..δεν μπορεσα να καταλαβω πολλά
                  απο το site..αν μπορείται να με βοηθήσετε...
                  Σας ευχαριστώ πολύ...

                  Καλησπέρα Μαρία. Ρίξε μια ματιά στο ακόλουθο link
                  Ελληνικά Δημοτικά σχολεία

                  Ελληνικά δημοτικά σχολεία στην περιοχή έχει 1) Bielefeld 2) Wuppertal 3)Dortmund 4) Dusseldorf.

                  Στο link θα βρείς τηλέφωνα και e-mail.

                  Το Γερμανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα : Dynot - German education system

                  Η Παρακάτω εικόνα θα σε βοηθήσει να καταλάβεις το εκπαιδευτικό σύστημα της Γερμανίας



                  Η εκπαίδευση στη Γερμανία ξεκινάει από 6 χρονών και είναι υποχρεωτική μέχρι την ηλικία των 16. Στην αρχή υπάρχει το νηπιαγωγείο από 3 ετών που είναι προαιρετικό. Όλα τα παιδιά στην ηλικία των 6 ξεκινούν το 4τάξιο δημοτικό (6τάξιο σε Βερολίνο και Βρανδεμβούργο με αντίστοιχη μείωση από τα επόμενα στάδια) και ακολουθεί ένα 5τάξιο (Hauptschule) ή 6τάξιο (Realschule) ή 9τάξιο σχολείο (Gymnasium). Τα δυο πρώτα έχουν να κάνουν με σχολεία επαγγελματικής κατεύθυνσης και οι απόφοιτοι κατευθύνονται στην αγορά εργασίας αφού κάνουν για ένα διάστημα Ausbildung δηλ. πρακτική κατάρτιση (κάτι σαν τα stage) ή σε μεγαλύτερα τεχνικά σχολεία, ενώ μόνο από το τελευταίο (το Gymnasium) μπορούν να κατευθυνθούν προς την ανώτατη εκπαίδευση. Έτσι, ουσιαστικά, το παιδί στην ηλικία των 10 χρονών θα πρέπει να διαλέξει το δρόμο που θα ακολουθήσει στο μέλλον. Και η απόφαση βγαίνει ανάλογα με τις μέχρι τότε επιδόσεις του με τα περισσότερα να κατευθύνονται στα επαγγελματικά σχολεία (αλλά και συνέχεια, με διάφορους τρόπους).Αυτές είναι οι γενικές κατευθύνσεις που ισχύουν για όλα τα κρατίδια. Από κει και πέρα εξειδίκευση πάνω σ’ αυτά κάνει το υπουργείο παιδείας του κάθε κρατιδίου. Για παράδειγμα ποια ακριβώς μαθήματα θα διδαχτούν σε κάθε τάξη. Τι περιεχόμενο θα έχουν κλπ. Επίσης το κάθε κρατίδιο αποφασίζει και για τις σχολικές διακοπές. Έτσι τα σχολεία δεν ανοίγουν την ίδια μέρα ούτε έχουν τον ίδιο αριθμό ημερών διακοπών. Στη βόρεια Γερμανία τα σχολεία ξεκινούν να αρχίζουν στις αρχές Αυγούστου και όσο κατεβαίνεις προς το νότο καταλήγουν στο Μόναχο να ανοίγουν στα μέσα Σεπτέμβρη. Αντίστοιχα, βέβαια, είναι και το πότε κλείνουν.


                  Δικιά μου προσωπική γνώμη έιναι ότι το παιδί είναι σε μια σωστή ηλικία ώστε να πάει για 2-3 χρόνια σε ελληνικό δημοτικό και μέσα σε αυτό το διάστημα υπάρχουν πάρα πολλά μαθήματα γερμανικής γλώσσας και ενταξιακά προγράμματα για παιδιά όπως ο γιός σου. Ύστερα άποψη μου είναι να συνεχίσει σε Γερμανικό σχολείο.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by MariaT View Post
                    το θεμα της εκπαιδευσης ειναι θεμα κρατιδιου.
                    Με λίγα λόγια, ναι, το Gymnasium είναι ότι καλύτερο αλά και δυσκολότερο.

                    Το Lüdenscheid υπάγεται στη διοικητική περιφέρεια (Regierungsbezirk) του Arnsberg και το Marienheide της Köln, γιαυτό δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωμένη να δεχτούν το παιδί στο σχολείο αυτό. Η απόστασής είναι 30 Χιλιόμετρα!

                    Όπως έγραψα και στο παραπάνω ποστ, εδώ θα βρεις της απάντησής σου

                    ΕΕ- Θέλετε να γράψετε τα παιδιά σας σε σχολείο άλλης χώρας της ΕΕ - Η Ευρώπη σου
                    Το Γερμανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα
                    πως διασφαλίζετε το μέλλων των παιδιών σας;
                    ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙ∆Ι ΜΟΥ ∆ΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by kosofos View Post
                      Ελληνικά δημοτικά σχολεία στην περιοχή έχει 1) Bielefeld 2) Wuppertal 3)Dortmund 4) Dusseldorf.
                      Δικιά μου προσωπική γνώμη έιναι ότι το παιδί είναι σε μια σωστή ηλικία ώστε να πάει για 2-3 χρόνια σε ελληνικό δημοτικό και μέσα σε αυτό το διάστημα υπάρχουν πάρα πολλά μαθήματα γερμανικής γλώσσας και ενταξιακά προγράμματα για παιδιά όπως ο γιός σου. Ύστερα άποψη μου είναι να συνεχίσει σε Γερμανικό σχολείο.
                      Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου..τα έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά όλα αυτά και γι αυτό ίσως
                      πελάγωσα..οι πολεις που υπάρχουν ελληνικα δημοτικα σχολεια απέχουν τουλαχιστον 60 χλμ.απο το μερος που
                      θα μείνουμε..κοντά μας δεν υπάρχουν ελληνικα σχολεια παρα μονο στο Ludenscheid που υπάρχει ελληνικο Λύκειο.
                      Ο γιος μου πηγαινει τωρα στην Ε Δημοτικού οπότε δεν μπορεί να πάει 2-3 χρονια σε ελληνικο Δημοτικό.
                      Εκτος κι αν χάσει μία ή δύο χρονιες,κατι το οποίο δεν θα με πείραζε αρκει να υπήρχε ελληνικο σχολειο να πάει.
                      Όπως και να χει σ ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.

                      Comment


                        #41
                        Μilu χίλια ευχαριστώ...μάλλον δεν ειναι σωστό το σχολείο που βρήκα..ψάχνοντας βρήκα στο
                        Marienheide αυτό..Homepage der Gesamtschule Marienheide - Startseite
                        Δεν εχω μπορέσει ακόμα να καταλάβω τι ειναι το Gesamtschule..ουφ!!!
                        Ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντάτε και συγνώμη αν σας κουράζω..

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα Μαρία, θα διαφωνούσα μαζί σου και κατά την γνώμη μου δεν θα πείραζε να χάσει μια δύο χρονιές αρκεί να πάει σε γερμανικό σχολείο (εφόσον αποφασίσατε να έρθετε Γερμανία)
                          Originally posted by MariaT View Post
                          Ο γιος μου πηγαινει τωρα στην Ε Δημοτικού οπότε δεν μπορεί να πάει 2-3 χρονια σε ελληνικο Δημοτικό.
                          Εκτος κι αν χάσει μία ή δύο χρονιες,κατι το οποίο δεν θα με πείραζε αρκει να υπήρχε ελληνικο σχολειο να πάει.
                          Θα συμφωνήσω με τον Kosofos, στο να πάει το παιδί σε Ελληνικό σχολείο στην αρχή και μετά να ακολουθήσει το γερμανικό (μόνο για ψυχολογικούς λόγους, για να μην του πέσει βαρύ), ωστε να έχετε τον χρόνο να δουλέψετε πολύ με τα Γερμανικά του και να ενταχθεί καλύτερα. Υπάρχει και η λύση των διεθνών σχολείων, που όλα τα παιδιά θα βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με την δικιά του

                          Έχω συναντήσει ανθρώπους οι οποίοι έστελναν τα παιδιά τους σε Ελληνικά σχολεία με το ενδεχόμενο οτι θα μείνουν μία 5ετία στην Γερμανία και θα ξαναγυρίσουν πίσω και τελικά καταλήγουν και οι ίδιοι αλλά και τα παιδιά τους να μην μπορούν να μιλήσουν Γερμανικά.
                          Ο άνδρας μου τελείωσε το αντίστοιχο γερμανικό γυμνάσιο και μετά πήγε σε Ελληνικό λύκειο για να δώσει πανελλήνιες. Ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Γερμανία του αναγνωρίζουν οτι ξέρει Γερμανικά. Ρώτησε για μεταπτυχιακό και του είπαν οτι επειδή από το Γερμανικό γυμνάσιο που τελείωσε δεν μπορείς να πας πανεπιστήμιο, θα πρέπει να δώσει τις εξετάσεις γλώσσας.
                          Εκτός αυτών θα έχεις και την ανασφάλεια, οτι τα Ελληνικά σχολεία κλείνουν http://www.griechen-in-wuppertal.de/enimer1%20_2_.pdf

                          Comment


                            #43
                            Χριστίνα, σ ευχαριστώ παρα πολύ για την άμεση απάντησή σου..
                            συμφωνώ μαζί σου..μάλλον εγώ δεν το εγραψα σωστά. Δεν θα με πείραζε να
                            χάσει μια-δύο χρονιες προκειμένου να παει σε γερμανικό σχολείο..και θέλω να πάει
                            γερμανικό σχολείο..γι αυτο έχω αγχωθεί,επειδή δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορεί
                            να το κάνει..ίσως,παρ ότι πηγαινει τωρα στην Ε' εδώ,θα ηταν καλυτερα να πάει
                            Δ΄δημοτικου σε γερμανικό σχολείο και να συνεχείσει μετα στο Realscule ή στο
                            Gymnasium..μπορεί όμως??? τα διεθνή σχολεία ειναι τα Gesamtscule???

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by MariaT View Post
                              τα διεθνή σχολεία ειναι τα Gesamtscule???
                              Μαρία τα link γράφουν ακριβός τη είναι το Gesamtschule.

                              Το Gesamtschule περιλαμβάνει διάφορους τύπους σχολείων με στόχο να παρέχει στους μαθητές ευέλικτη μετάβαση στον κατάλληλο τύπο σχολείου ανάλογα με τις ικανότητές τους. Το Gesamtschule διακρίνεται σε δύο τύπους. Στο συνδυαστικό τύπο το Gesamtschule συνδυάζει τα Hauptschule, Realschule και Gymnasium εκπαιδευτικά και οργανωτικά, αλλά οι μαθητές διδάσκονται σε τάξεις που ομαδοποιούνται ανάλογα με τις διαθέσιμες ειδικεύσεις.


                              “Το Gesamtschule, το οποίο καλύπτει και τους τρεις τύπους σχολείων (1.Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, 2. Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, 3. και Το gymnasiale Oberstufe!!) υπό ενιαία στέγη και με διαφορετική οργανωτική δομή” δηλαδή όπως και το Gymnasium παρέχει στους μαθητές γενική εκπαίδευση εις βάθος και καλύπτει τα σχολικά έτη 5 έως 13 (σε μερικές πολιτείες έως 12). Το Gymnasium έχει δύο διαφορετικές μορφές: το κανονικό Gymnasium όπου οι μαθητές μπορούν να παρακολουθήσουν όλα τα έτη 5-13 για την εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο, και το ανώτερο επίπεδο που αρχίζει τον ενδέκατο χρόνο και προετοιμάζει τους μαθητές για το Hochschulreife είτε με έμφαση στη γενική εκπαίδευση είτε προσανατολισμένο στην επαγγελματική σταδιοδρομία όπως το berufliche Gymnasium που ειδικεύεται σε τομείς όπως διοίκηση επιχειρήσεων, τεχνολογίες, επιστήμες τροφίμων, κοινωνικές επιστήμες, κλπ. Στο τέλος του δέκατου έτους οι μαθητές μπορούν να συνεχίσουν στο ανώτερο επίπεδο ή να δώσουν εξετάσεις για το Mittlere Reife (απολυτήριο γενικής εκπαίδευσης).

                              Το gymnasiale Oberstufe (έτσι λέγονται και στο Gesamtschule) καλύπτει τα έτη 11 έως 13 (ή 12) και μετά από μία εισαγωγική φάση διάρκειας ενός έτους διαιρείται σε εξάμηνα. Οι μαθητές έχουν πολυάριθμες δυνατότητες να εστιάσουν σε ειδικά αντικείμενα εντός του παρεχόμενου πλαισίου μαθημάτων. Τα μαθήματα παρέχονται σε βασικό και ανώτερο επίπεδο: το βασικό επίπεδο καλύπτει τα δύο τρίτα των μαθημάτων και παρέχει τις βασικές γνώσεις και το ανώτερο επίπεδο παρέχει διδασκαλία εις βάθος που διευρύνει τη γνώση των μαθητών.

                              Αν σταματήσει στη 12 τάξη θα έχει Fachhochschulreife και μπορεί να σπουδάσει μετά μόνο σε πανεπιστήμιο FA δηλαδή σε » Fachhochschule » Diplom FA / Bachelor / Master

                              Αν περασει τη 13 (κάπως σαν πανελλήνιες) τάξη μπορεί να πάει σε όπιο πανεπιστήμιο θέλει και με κάλους βαθμούς να σπουδάσει ότι θέλει! » Diplom

                              Comment


                                #45
                                Ας γράψω και αυτό για να ξεκαθαρίσω ίσως ακόμη μια απορία.
                                Αν βγάλει την 12 τάξη, το Fachhochschulreife μπορεί βέβαια να συνεχίσει μια σχολική η επιχειρησιακή κατώτερη δευτεροβάθμιας εκπαίδευση όπως πχ. αν βγάλει την 10 τάξη το Mittlere Reife.

                                Τεσπα. Υπάρχουν διάφορη δρόμοι επαγγελματικής κατάρτισης όπως και το Duale Ausbildung η Duales Studium κτλ.

                                Η γνώμη μου είναι, βέβαια ανάλογα της δεξιότητες και ενδιαφέροντα του πεδίου να πάει σε γερμανικό σχολείο και να βγάλει το Abitur (13 Τάξη)... και μετά ας κάνει ότι θέλει. Το Abitur ανοίγει όλες της πόρτες!

                                Όπως έγραψε και η Χριστίνα μην περιμένετε να γυρίσετε Ελλάδα παρά για αδεία η στην σύνταξη σας. Η βιοπάλη ώσπου να σταθείτε γερά στα πόδια σας θα πάρει αρκετά χρόνια εδώ αλά θα εκτιμήσετε και ένα δίκαιο σύστημα που λειτουργεί χωρίς φακελάκια η κουμπάρους.

                                Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτά έχει η μετανάστευση, το παιδί θα μεγαλώσει θα ωριμάσει θα κάνει καινούργιες φιλίες, και τότε θα ήταν καλά αν έχει γερμανικό Abitur!

                                Να προσέχεις να μάθει καλά τα Αγγλικά και να έχει καλούς βαθμούς στην 10 τάξη! Θα με θυμάσαι...

                                Comment

                                Working...
                                X