Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά Με Τα Σχολεία

    *-Γεια σας, σε ολους .τελικα αποφασησαμε να παει ο συζηγος πρωτα στην γερμανια και μετα εγω με τα 3 παιδια . Η ερωτηση μου ειναι , τα παιδια ειναι 12 χρονων , 11 χρονων και 10 μηνων .εγω παω με ταυτοτητα τα παιδια? αφου δεν χρειαζομαστε διαβατηριο ? και κατι ακομα στην γερμανια τι ταξη θα πανε τα παιδια εφοσων δεν ξερουν καθολου γλωσα (στην ελλαδα πανε 1 γυμνασιου και 6 δημοτικου) ,θα χασουν χρονια ? ευχαριστω εκ των προτερων.

    #2
    Originally posted by lora View Post
    *-Γεια σας, σε ολους .τελικα αποφασησαμε να παει ο συζηγος πρωτα στην γερμανια και μετα εγω με τα 3 παιδια . Η ερωτηση μου ειναι , τα παιδια ειναι 12 χρονων , 11 χρονων και 10 μηνων .εγω παω με ταυτοτητα τα παιδια? αφου δεν χρειαζομαστε διαβατηριο ? και κατι ακομα στην γερμανια τι ταξη θα πανε τα παιδια εφοσων δεν ξερουν καθολου γλωσα (στην ελλαδα πανε 1 γυμνασιου και 6 δημοτικου) ,θα χασουν χρονια ? ευχαριστω εκ των προτερων.


    Που ακριβος θα πατε στη Γερμανια?

    Θα χρειαστούν πρώτα τουλάχιστον τρεις μήνες εντατικά μαθήματα γλώσσας από κ` πέρα πιστεύω ότι θα βρεθεί κα πιο Γερμανικό σχολείο να δεχτεί κει υποστηρίξει τα παιδιά

    Comment


      #3
      Originally posted by lora View Post
      *-Γεια σας, σε ολους .τελικα αποφασησαμε να παει ο συζηγος πρωτα στην γερμανια και μετα εγω με τα 3 παιδια . Η ερωτηση μου ειναι , τα παιδια ειναι 12 χρονων , 11 χρονων και 10 μηνων .εγω παω με ταυτοτητα τα παιδια? αφου δεν χρειαζομαστε διαβατηριο ? και κατι ακομα στην γερμανια τι ταξη θα πανε τα παιδια εφοσων δεν ξερουν καθολου γλωσα (στην ελλαδα πανε 1 γυμνασιου και 6 δημοτικου) ,θα χασουν χρονια ? ευχαριστω εκ των προτερων.
      Οσο αφορα τα σχολεια

      το εκπαιδευτικο συστημα στην Γερμανια (με λιγα λογια, διαγραμμα)



      ακομη μια περιληψη για το εκπαιδευτικο συστημα
      Η εκπαίδευση στη Γερμανία ξεκινάει από 6 χρονών και είναι υποχρεωτική μέχρι την ηλικία των 16. Στην αρχή υπάρχει το νηπιαγωγείο από 3 ετών π...


      Εξαρταται και απο κρατιδιο σε κρατιδιο, δηλ. ενω πχ στο NRW υπαρχουν Gesamtschulen στην Βαυαρια πχ δεν υπαρχουν εκει επιλεγεις μεταξυ των 3 μορφων που αναφερονται στο διαγραμμα.

      Το δμοτικο ειναι ως την Δ ταξη. Απτην πεμπτη πανε ή Χαουπτσουλε ή Ρεαλσουλε η γερμ. Γυμνασιο. Το καλο ειναι πως σε οποιο και να παει το παιδι αν εχει ορεξη και μερακι για διαβασμα μπορει να συνεχισει για Abitur που ειναι και το εισιτηριριο στα πανεπιστημια. Ωστοσο και μια επαγγελμ. καταρτιση να εχει δεν χανεται εδω. Αντιθετως.

      Απο τι εξαρταται σε ποιο σχολειο θα παει;
      Βαθμους!

      Nur selten dürfen Eltern allein die Entscheidung über den Übertritt aufs Gymnasium alleine fällen. Lesen Sie, welche Regelungen für den Übertritt aufs Gymnasium gelten.


      Σε οποιο σχολειο και αν πανε θα τους κανουν εντατικα γερμ. εντος σχολειου

      Το μωρο βρεφονηπιακο
      δες για
      Kinderkrippe
      Kindertagesstätte
      kinderhaus
      kinderbetreuung unter 3jährigen
      στην πολη που σε ενδιαφερει

      Οι θεσεις δινονται απτον παιδ. σταθμο απευθειας. Εκει θα απευθυνθεις. Δες στην σελιδα της πολης σου

      Comment


        #4
        Σχολεια στην Γερμανια

        Καλημερα

        επειδη οι ερωτησεις και αποριες για το θεμα της εκπαιδευσης εδω ειναι πολλες, σας παραθετω ενα λινκ με πολλες και αναλυτικες, χρησιμες πληροφοριες για το συστημα παιδειας εδω στην Γερμανια.
        Ειναι απο επισημη πηγη και μεταφρασμενο στα ελληνικα



        Comment


          #5
          ευχαριστουμε συννεφακι!!!!!!!!!!!!

          Comment


            #6
            βρεφονηπιακοι σταθμοι

            Για να μην αναφερουμε μονο τα καλα της Γερμανιας θα σας γραψω και για ενα προβλημα.
            Σε μεγαλες πολεις δεν ειναι τοσο θεμα γιατι εκτος απτους παιδικους σταθμους και τους βρεφονηπιακους του δημου υπαρχουν και πολλοι βρεφονηπ. οργανωμενοι απο ομαδες και συλλογους γονεων οποτε καλυπτονται οι αναγκες.
            Ασφαλως και στις μεγαλες πολεις υπαρχουν ιδιωτικοι βρεφονηπιακοι σταθμοι αλλα κοστιζουν γυρω στο 1000ρικο επομενως ...δεν λεει.

            Το καθε παιδακι που γινεται 3 ετων ειναι υποχρεωμενος ο δημος να του βρει θεση.
            Αυτο ως τωρα δεν ισχυε για παιδακια κατω των 3 ετων.
            Απο 1η Ιανουαριου 2012 θελουν να ισχυει αυτο και για παιδακια ανω του ενος ετους.
            Ετσι εχουν δοθει ενα σωρο πακετα στους δημους και στα κρατιδια για να ενισχυσουν αυτο το προγραμμα. Και χτιζονται βρεφονηπιακοι κτλ
            Αλλα και παλι η ζητηση ειναι μεγαλυτερη.
            Αυτο σημαινει πως μπορει μια γυναικα να ειναι ακομη εγκυος και να πρεπει να παει να δηλωσει το ακομη αγεννητο μωρακι της σε καποιο βρεφονηπιακο για να εχει την ελπιδα πως οταν θα γινει το μωρο 1,5 με 2 να μπει καπου, να βρεθει θεση για να μπορει να συνεχισει να δουλευει.

            Οπως σας ειπα σε μεγαλυτερες πολεις δεν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα. Αν και εκει υπαρχουν λιστες αναμονης. Σε μικροτερες πολεις ομως ειναι θεμα.
            Εκτος αυτου απο δικη μου προσωπικη εμπειρια σας λεω πως...εχει μπει και εδω το μεσο....Δηλ. οι διευθυντριες απτους βρεφονηπ. επειδη εχουν συνειδητοποιησει το προβλημα ασκουν μια καποια εξουσια. Δινουν θεση σε οπου θελουν.
            Ασφαλως και υπαρχουν κριτηρια...αλλα δεν τηρουνται.
            Επισης εδω να αναφερω πως αν εισαι γυναικα και χωρισμενη εδω στην Γερμανια την περνας ζαχαρη.
            Αμεσως θα βρεις θεση για το μωρο κτλ κτλ
            Εχεις την κρατικη προνοια σε σημειο.....μην το γραψω
            Αυτα....
            εχω αρνητικες εμπειριες με τα 3 μου παιδια απο 4 διαφορετικες πολεις οποτε τολμω να εχω αποψη επι του θεματος.

            Ακομη υπαρχουν και οι ντανταδες...οι λεγομενες tagesmutter αλλα κοστιζουν τα διπλα.

            Ειναι ενα θεμα ....που αν σγυκρινω με αλλες χωρες πχ Γαλλια ή Σουηδια ...εκει ειναι ποοοολυ καλυτερα τα πραγματα.

            Και κατι ακομα,
            μπορει τα επιδοματα για τα παιδια να ειναι 180 ευρω για το καθενα το μηνα αλλα τοσα ειναι και τα εξοδα για τουςπαιδικους σταθμους συν μετα συτιση κτλ.
            Εξαρταται βεβαια απτην πολη που μενεις. Αλλου ειναι φθηνοτερα αλλου πολυ πιο ακριβα.
            Συνηθως υπαρχει μια ταμπελα οπου αναλογως τα ανηλικα παιδια εντος της οικογενειας και αναλογως το ετησιο εισοδημα πληρωνεις και καποιο αντιστοιχο ποσο.
            Φυσικα εξαρταται και απτο ποσες ωρες φυλαξη θελεις...
            Αλλα θεσεις για ολοημερο, να πας να δουλεψεις ειναι λιγες
            Ετσι για να τα λεμε ολα

            Comment


              #7
              σχολικα βιβλια

              Γεια σας σε ολους τα παιδια μου πανε στη Ludwig-Auer-Mittelschule klasse 5 και klasse6 στο Donauworth , δεν τους δωσανε βιβλια . εμεις δυσκολευομαστε πολυ ειδικα στα μαθηματικα . Μηπωσ ξερετε καποιο sait για να κατεβασουμε τα βιβλια αυτα? ευχαριστω .

              Comment


                #9

                δεν θελω ελληνικα βιβλια αλλα γερμανικα . Στην γερμανια ειμαστε και δεν μας δωσανε βιβλια

                Comment


                  #10
                  Ποιος είναι ο λόγος ;

                  Το σχολειό τι σας είπε ;

                  Comment


                    #12
                    ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                    καλησπερα σας
                    σκεφτομαι μαζι με τον συζυγο μου να κανουμε και εμεις το μεγαλο βημα της μεταναστευσης στην Γερμανια
                    δεν ειμαστε ομως οι δυο μας, εχουμε και δυο πιτσιρικες , η μεγαλη ειναι 5 χρονων και η μικρουλα ειναι δυο χρονων
                    οπως καταλαβαινετε η μεγαλη τον Σεπτεμβριο θα παει πρωτη Δημοτικου
                    η ερωτηση μου ειναι η εξης: υπαρχουν ελληνοφωνα σχολεια πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης στην Γερμανια? το αντιστοιχο με το Δημοτικο εδω στην Ελλαδα και αν ναι σε ποιες περιοχες?

                    ευχαριστω

                    Comment


                      #13
                      Καλημέρα

                      ναι υπάρχουν, πληροφορίες και οδηγίες θα βρείτε εδώ και εδώ

                      Comment


                        #14
                        ευχαριστω!!

                        Comment


                          #15
                          ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΣΤΗ STUTTGARD

                          Καλησπέρα σε όλους μετακομιζουμε στη stuttgard μήπως γνωρίζει κανεις για ελληνογερμανικα
                          νηπιαγωγεια εκει???

                          Comment

                          Working...
                          X