Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 125
    Και κατι ακομα να ρωτήσω. Πως αποδεικνύεται οτι ανηκεις σε ενα επάγγελμα της SOL? Θέλω να πω εντάξει με τους μηχανικούς, γιατρούς κλπ. Με τους χτίστες, ξυλουργούς, σχεδιαστές, υδραυλικούς κλπ? Αν δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ πως γινεται η αναγνώριση?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexan72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;
    Όσο για τα χρήματα που ζητάνε για τη βίζα... έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... :( Το "Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)" είναι δόση για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. παιδιά; Γιατί έχω και το γιο μου (14 ετών). Και γιατί δεν το ζητάνε αυτό το ποσό όταν πας ως ανεξάρτητος; Αφού παλι σου επιτρέπει να φέρεις μέλη της οικογένειας. Απλά σου ζητάνε τις δυο δόσεις χωρίς τη δεύτερη εκδοχή της 2ης δόσης που έχω κάνει copy-paste παραπάνω. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; έτσι όπως τα υπολόγισα θέλω γύρω στα 15.000 AUD για να φύγω (εγώ και ένα παιδί);
    Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

Αν βρείς εργοδότη ως σπόνσορα (457):
    Visa Application Charge $305
    Nomination Charge $80
    Sponsorship Charge $405

Αν βρείς δουλειά ενώ είσαι με indipendent απο το εξωτερικό(Subclass 176):
    1st instalment $2960
    2nd instalment $4110
    The 1st instalment of the Visa Application Charge must be paid at the time of application.
    The 2nd instalment of the Visa Application Charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted.

Πώς έβγαλες συμπέρασμα οτι είναι πιο ακριβή η πρώτη? Επίσης δεν είναι ευκολότερο, και απο τι, να βρείς εργοδότη. 18 years or over παει να πει 18 ή παραπάνω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostandinosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεταφέρω εδώ:
    Καλημέρα,
    μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
    Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
    Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
    Ευχαριστώ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexan72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κι εγώ ήθελα να ρωτήσω τη διαφορά ανάμεσα στις δύο SOL. Έχω μπερδευτεί πολύ...
    General Skilled Migration Skilled Occupation Lists (SOL)
    Applicants must have a nominated occupation which is on the SOL applicable to their circumstances at the time they apply:
    the current SOL (schedule 1) – applies to all new GSM applications, including applicants eligible for transitional arrangements if they prefer to use it.
    See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 ( 86KB PDF file)
    the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.
    See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 and 2 (201KB PDF file)

Οι αιτούμενοι πρέπει να έχουν αναγνωρισμένο επάγγελμα το οποίο να είναι μέσα στην SOL της οποίας εκπληρούν τις περιστάσεις την στιγμή που κάνουν την αίτηση.
    Η πρώτη λίστα είναι για όλες τις General Skill Migration αιτήσεις, συμπεριλαμβανομένων και των αιτούμενων που είναι επιλεγμένοι για transitional arrangements εαν προτιμούν να το χρησιμοποιήσουν.
    Η δεύτερη είναι για Πολιτείες ή περιοχές και τους σχετικούς αιτούμενους για General skill Migration που έχουν οριστεί απο κάποιας Πολιτείας ή περιοχής, κυβερνητικό διαμεσολαβητή οτι υπάγονται στο State Migration Plan.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο orpheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι ακομα να ρωτήσω. Πως αποδεικνύεται οτι ανηκεις σε ενα επάγγελμα της SOL? Θέλω να πω εντάξει με τους μηχανικούς, γιατρούς κλπ. Με τους χτίστες, ξυλουργούς, σχεδιαστές, υδραυλικούς κλπ? Αν δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ πως γινεται η αναγνώριση?
    http://www.immi.gov.au/asri/

Εδώ η λίστα με τις αρχές που αναγνωρίζουν ολα τα επαγγέλματα.
    Προσοχή: μερικές απο αυτές είναι μόνο για επαγγέλματα οχι για τίτλους σπουδών. Συνήθως τίτλους σπουδών χρειάζεσαι σε πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα, π.χ. γιατρός ή εαν κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα. Για όλα τα άλλα αρκεί η προυπηρεσία που αποδικνύεται με χιλιάδες δυνατούς τρόπους, οχι μόνο με ένσημα του ΙΚΑ, ή απλά η γνώση του αντικειμένου.
    Περισσότερα στην ιστοσελίδα κάθε αρχής.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Agoriani, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όπως και τον Λευτέρη. Εμένα μου βγάζει ο wizard ως πιθανές επιλογές την subclass 121 (Employer Nomination Scheme Visa) ή την Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa. Για την πρώτη (121) σου αντιγράφω ακριβώς:

"Visa application charge
    •Nomination application charge - 520 Australian Dollars (AUD520)
    •Visa application charge 1st instalment - 1995 Australian Dollars (AUD1995)
    •Visa application charge 2nd instalment (primary applicants with less than functional English) - 8240 Australian Dollars (AUD8240)
    •Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)
    The 1st instalment of the visa application charge must be paid at the time of application.

The 2nd instalment of the visa application charge must be payed before the visa is granted."

Για την independent (175):
    "•1st instalment - 2960 Australian Dollars (AUD2960)
    •2nd instalment - 4110 Australian Dollars (AUD4110)
    The 1st instalment of the visa application charge must be paid at the time of application.

The 2nd instalment of the visa application charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted. New Zealand citizens are exempt from paying the 2nd instalment of the visa application charge."

Η δεύτερη δηλαδή όπως μου την γράφεις (αλλά γιατί εμένα μου την βγάζει subclass 175 ενώ εσύ μου γράφεις για την 176; Ποιά είναι η διαφόρά; ). :confused:

Παιδιά, ειλικρινά, όλοι οι άλλοι τα καταλαβαίνουν όλα αυτά; Έχω αρχίσε να αισθάνομαι ηλίθια... Καί δεν έχω ρίξει και λίγο διάβασμα, πιστέψτε με...

Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
    Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
    το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
    στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
    η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
    Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
    και εχω τις εξής απορίες

1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
    2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
    3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

Καλή συνέχεια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peterpancanfly Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
    Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
    στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
    και εχω τις εξής απορίες

1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
    2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
    3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

Καλή συνέχεια
    Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
    Για όσους είναι μηχανικοί Νο4.
    Ήδη στο προηγούμενο σου έχει απαντήσει η Demi.

--οκ μένει εδώ τότε.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
    έκανα το post εδώ καθότι οι οι απορίες μου έχουν να κάνουν με τις δίαφορες στις visas.
    απότι είδα το άλλο thread ασχολείται κυρίως με την αναγνώριση του πτυχίου, κάτι που έχει γίνει ξεκάθαρο μέχρι στιγμής.

--οκ μένει εδώ τότε. Agoriani

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη στο προηγούμενο σου έχει απαντήσει η Demi.

--οκ μένει εδώ τότε.
    Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω με οσα εχω καταλαβει...
    1) Οι πόντοι ειναι 65 αλλα προσοχη! εκτως απο τους ποντους υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πυ πρεπει να εχεις. Μεταξυ άλλων κατι που εγω δεν πηρα χαμπαρι στην αρχη. Τα τελευτεα 2 χρονια θα πρεπει να έχεισ 12 μηνες εργασιακη Full time εμπειρια. οσο για τους sponors μπορει να ειναι καποιος συγγενεις, εργοδοτης η και καποιο region αναλογος το ειδος της βιζας.
    2) eligible relative απο οσο εχω καταλαβει ειναι μεχρι ξαδερφος ή θειος (λογικα πρωτος)
    3) δεν ξερω για αυτο αλλα αν δεν αναγνωριστεις απο τους Engineers θα χασεις ποντους και πιθανον να μην συμπληρωσεις τιυσ 65.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peterpancanfly Εμφάνιση μηνυμάτων

και εχω τις εξής απορίες

Καλή συνέχεια
    Τα προηγουμενα τα εγραψα σαν απαντηση για εδω....συγνωμη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pa_nik_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω με οσα εχω καταλαβει...
    1) Οι πόντοι ειναι 65 αλλα προσοχη! εκτως απο τους ποντους υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πυ πρεπει να εχεις. Μεταξυ άλλων κατι που εγω δεν πηρα χαμπαρι στην αρχη. Τα τελευτεα 2 χρονια θα πρεπει να έχεισ 12 μηνες εργασιακη Full time εμπειρια. οσο για τους sponors μπορει να ειναι καποιος συγγενεις, εργοδοτης η και καποιο region αναλογος το ειδος της βιζας.
    2) eligible relative απο οσο εχω καταλαβει ειναι μεχρι ξαδερφος ή θειος (λογικα πρωτος)
    3) δεν ξερω για αυτο αλλα αν δεν αναγνωριστεις απο τους Engineers θα χασεις ποντους και πιθανον να μην συμπληρωσεις τιυσ 65.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

1) Είσαι σίγουρός? Αφού στο site της ορθόδοξης ελληνικής κοινότητας λέει:
    Νέο σύστημα βαθμολόγησης (μόρια)
    Σύμφωνα με το νέο σύστημα βαθμολόγησης, δεν χορηγούνται πλέον μόρια για συγκεκριμένο επάγγελμα. Κάθε υποψήφιος που θα μπορέσει να πάρει 65 μόρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η αίτησή του θα θεωρείται επιτυχής. Το υπουργείο Μετανάστευσης έχει ήδη ανακοινώσει το νέο μηχανισμό βαθμολόγησης, με άλλα λόγια, πώς χορηγούνται τα νέα μόρια.

Το ερώτημα μου είναι όμως άλλο
    αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475 (σε σχέση με την 175)? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?

2) Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;

Που το αναφέρει ότι όλες οι βίζες θέλουν να έχεις τους 65 πόντους???
    Στην 457 δεν το είδα κάπου γι αυτό ρωτάω.

Και κάτι ακόμα θα πρέπει και εγώ αλλά και η σύζυγος μου να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας (εγώ στους Engineers και η σύζυγος στo Vetasses?

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.01.2012, 23:04
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 16:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 12:17
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2011, 11:51
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)
    Από sotos aiva in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.02.2011, 01:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like